Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

brakial pleksus

 merhaba

kızımızda brakial pleksus paralizisi mevcut.sol gözde horner sendromu var. şuanda kolda hareketler yatar vaziyette kol kaldırma yana acma, çok az dirseği bükme ,bileği oynatma ve parmakları kapama ve serbest bıraka biliyor.

çapa tıp fakultesinde ve özel bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezenine gitmekteyiz. çapada mikrocerrahi toplatısına katıldık ve ameliyat olması gerektiğini söylediler.

fizyoterapistlerimiz ameliyatın bek bir fayda sağlamadıkları tekrar fizik tedaviye devam ettiklerini. bundan dolayıda zaman kaybı olduğunu söylüyorlar. ama mikrocerrahi uzmanları ameliyatın mutlaka olaması gerektiğini söylüyorlar.ve ameliyatın başarısı konusunda da garanti vermiyorlar.

ameliyat olmuş bir çocuk gördüm ameliyatın pek bir başarılı geçtiğini söyleyemem .şu anda benim kızımın kolu ondan daha iiyi.

benim merak ettiği konu şu!
bu amelyatlar beş yıldır ükemizde yapılıyor. bunda beşyıl önce ve daha öncesi böyle bir hastanın tedavisi nasıl yapılıyormuş. ameliyat hakketen zaman kaybı ise neden küçücük bebekleri kobay gibi kesiyorlar( benim anladığım bu sinirlerin tutması hasrettin hocanın göle maya tuturması  misali).

amelıyat olması ve olmaması durumunda bizleri ne bekliyor? bu konularda bize yardımcı olursanız sevinirim.( şu anda çok kararsız durumdayız. doktarlar vicdan hesabı yaptırtıyorlar)

 

09-09-2005
Ümit BAKCİVAN
Diğer
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
8 Yanıt

Brekial pleksus ameliyatı yetîşkinlerde kaç saat sürüyor ne kadar hastanede kalınıyor ve iyileşme süresince ne kadar kıbırdamadan yatmak gerekli bilen varmı acaba banada ameliyat dediler sol boyundan omza ve dirsek ten ellere inen kompile kolumda var yanliz bu zamana kadar bilmiyordum hayatimi normal bir insan gibi sürdürdüm görüntüde hiç bi sorunum yok taki son 2.3 aydir ağrilarım sonucu doktora gidene kadar anlamadım doğumsalmış benimkide ve şuan 32 yaşındayım bu ameliyat ve sonrası bilgisi olanlar benimle paylaşabilirmi acaba??

03-10-2019
Burçin DOĞAN
Belirtilmemiş

Merhaba Neslihan Hanım ; inşallah güzel haberler alırsınız.Kızımın sinirlerde kopma yok fakat zedelenme orta derece diyeyim(c5+c6+c7).Yani sadece omuz ve dirsek değil ,el bileği açıcı ve parmak açıcı kaslarda etkilenmişti.Bizim dirsekteki sinirlerdeki aksonlar(sinir iletimini sağlayan şey) yanlış yönlendiği için dirsek bükme 4.aylarda gerçekleşmedi.Bunun için botoks yapıldı ama faydasını göremedik.Bizde ortez tüm kolu içine alan brakial pleksus ortezi yaptırdık.Geceleri 6 saat takıyoruz.Omuz dirsek bilek komple eklemlerdeki sertlikleri önlüyor sanırım.Bizim şu an bir sıkıntımızda kürek kemiğinde çıkma başladı.Kolunu öteki koluna değdirmeye çalıştığımızda oluyor bu.Bu rahatsızlıkta olan birşeymiş zaten bu.Kürek kemiğinin hareketini birden fazla kas sağladığı için denge bozuldu tabiki orada.Şu anlık ameliyat sözkonusu değil ama ileride olabilir.Bizde EMG çektirmiştik bütün kaslar aktif çalışıyordu sorun yoktu.5 Mayısa bizimde randevumuz var.Bu arada sadece egzersizler yetmiyor.Pasif egzersizler eklem hareket açıklığını korumak ve kaslarda kontraktür denilen sertlik oluşmasını engellemek için.Kasları güçlendirmek lazım.Bunun içinde elektrik stimulasyon ve oyuncaklarla aktif hareket ettirmek gerekli.Siz elektrik tedavisini ne kadar süre uygulattınız?Biz ev tipi cihaz aldık kendimiz yapıyoruz.Ankaraya gittiğinizde aslında Hacettepeyede uğrasanız iyi olur.Fizyoterapist doktorlarada gösterirsiniz.Egzersiz konusunda ne yapmanız gerektiğini söylerler.Perşembe günleri muayene günü.Tel vereyim bir arayın randevu alın 0 312 305 15 76 / 185 Dr. Fzt.Çiğdem Ayhan ,Tüzün hoca amerikaya gidince onun yerine o bakıyor.
27-04-2011
MESUT
Diğer

mesajınızı şimdi gördüm mesut bey.öncelikle cevap yazdıgınız için tesekkürler.bize bir yasına kadar bu rahatsızlıgın gececegini söylediler o yüzden biz evde hergün egzersizlere devam ettik ama büyüdükçe kolundaki hareket azlığını daha da farkediyoruz.kolunu kaldırıyor dirseğini bükebiliyor ama cok zorlanıyor...emg çekildi ama bence cok saglıklı değildi....haftaya randevu aldım bende gürsel beyden umarım cok gec kalmamısızdır...sizin kızınızın durumu nasıl şimdi .ameliyat gerekiyor mu...birde tedavilerden sonuc alabiliyormusunuz?sinir zedelenmesi mi sizinki de? geçmiş olsun dileklerimle .....
26-04-2011
Neslihan ULAŞ
Yardımcı Eğitmen

Neslihan hanım geçmiş olsun.Benim kızımda da doğumda brakial pleksus zedelenmesi oldu ,7.5 aylık şu an.Eğer sinirlerde kopma var ise 1 yaşından önce kesinlikle ameliyat olması gerekiyor çünkü daha sonra yapılan sinir onarımları verimli olmuyor diye biliyorum.Fizyoterapistler genelde sadece fizik tedavi ile düzelebileceğini söylerler.Ama kopma var ise kesin sinir onarımı yapılmak zorunda.Fizik tedavi ameliyat olsada olmasada bu rahatsızlığın olmazsa olmazı.Size kopma neye göre varmış dendi? EMG testi veya MR çekildimi? Şu an kolunun durumu nasıl? Omuz dirsek ve bilek hareketleri hakkında biraz bilgi verebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.Biz Ankara'da Prof.Dr.Gürsel Leblebicioğluna götürüyoruz.Doğduğundan beri takip ediyor.Elektrik stimulasyon ,pasif ROM egzersizleri,ortezleme gibi tedaviler yapılıyor.Bence yeterince zaman kaybetmişsiniz bir an önce bu konuda uzman doktora gösterin çocuğunuzu.Tavsiye olarak Ankara'da Prof Gürsel Leblebicioğlu, istanbulda Prof Dr.Aydın Yücetürk,Doç Dr.Atakan Aydın önerebilirim.Fizik tedavi içinde Hacettepe'de uzman Fzt.Dr.lar var ,ev programlarınızı öğrenip arada kontrole götürebilirsiniz.Malesef bu hastalıkta uzman ,dr ve fizyoterapist sayısı ülkemizde çok az.Başka şehirlere zorluklar çekerek gitmek zorunda kalıyoruz ama ne yapalım herşey çocuklarımız için.Allahtan hepsine şifa diliyorum.iyi günler...
19-04-2011
MESUT
Diğer

bana cevap veren bütün arkadaslara tesekkürler...
15-04-2011
Neslihan ULAŞ
Yardımcı Eğitmen

öncelikle geçmiş olsun Neslihan hanım . Evdeki egzersizlere ek olarak çocuğunuzun fizik tedavi seansları görebileceği dal merkezleri veya ücretsiz rehabilitasyon merkezleri var. Bunlardan bir tanesine başvurursanız bir fizyoterapist arkadaşımız çocuğunuzu görür, değerlendirir ve size çocuğunuz için gereken yönlendirmeleri yapar. fzt.canan sepetci i.ü 2003
12-04-2011
Belirtilmemiş

merhaba oğlum şu anda 24 aylık .sağ kolda doğuma bağlı olarak brekial pleksus mevcut.elektrik şoku ve fizik tedavi gördük bir yaşından önce.sinirlerde kopma varmış iyilesebilir denildi.evde egzersizlere devam ediyoruz fakat artık yeterli olmadığına inanıyorum.ben iyi bir uzman na götürmek istiyorum.ameliyat ne zaman iyi sonuçlar veri? bu konuda yardımcı olacak arkadaslara simdiden tesekkürler.....
11-04-2011
Neslihan ULAŞ
Yardımcı Eğitmen

brekial pleksus olayı doğum anında sinirlerin zedelenmesi olarak tarif edilir...insan vücüdu okadar değişik ve karmaşık bir yapıya sahiptir kii...kas kopsa veya ezilse yerine koyabilirsiniz...kemik de keza öyledir.ama sinirdebi problem oldumu tamiri cok zordur..şimdi size ameliyatta dense doğrudur fizik tedavide....brekial pleksus bir tek siniri etkelemez...sizin cocugunuzdaki bir problem başka hastada olmayabilir..karşılaştırmaları cok iyi yapmak lazım....fiziktedaviyle gerekli ilerleme varsa ozaman fizyoterapistinize güvenin ve yolunuza devam edin...geçmiş olsun..

kerim yapar

www.ftronline.net

26-09-2005
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 569 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Nurhan H.
Engelli Bakıcısı

Dün

İrem E.
Eğitim Koordinatörü

Dün

Merve E.
Psikolog

Dün

Hüseyin M. Ü.
Odyometrist

Dün

İbrahim Y. S.
Özel Eğitim Uzmanı

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.