Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

beyin fırtınası...

alt extermite kaslarında spastisite olan bir hasta ampute edilirse hala ilgili kısımda spastisite hissi ortaya çıkar mı? fantom hissine benzer bir durum olur mu? neden?
25-06-2007
Mahmut YARAN
Fizyoterapist
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
13 Yanıt
ama büyüklerim böyle yapmayın.bizler daha öğrenciyiz.bize iyi örnek olmazsanız kendi aranızda tartışırsanız bu meslek nasıl ilerleyecek:)
02-07-2007
Mehmet Akif KADIOĞLU
Fizyoterapist

yani türkçesi, yorum yapmıyorum söylediklerine çünkü benim kastettiğim şeyi(burada haticenin de kastettiği şeyleri) anladığın zaman avrupa birliğine gireceğiz ve avrupa birliği fizyoterapistleri ile eşit haklara sahip oluruz. aksi takdirde sizin gibi düşünen (bilimsel tartışmalarda fikir beyan etmek yerine sadece kuru gürültü yapan )meslektaşlarım oldukça hiçbirşey olamaelde edemeyiz... anladın??? daha fazla da bişi diyemem yani eu ca konuştum tr ca konuştum.
28-06-2007
Mahmut YARAN
Fizyoterapist

Mahmut türkçe konuşmakta fayda var herkes anlasın.bu konu hepimiz için çok önemli
28-06-2007
Ali CAN
Fizyoterapist

ali can bey no comment:) because when u understand what i mean u are going to join eu and u will have the same rights like the european union pts. otherwise we ll have nothing because of pt who thinks like u. got it?
28-06-2007
Mahmut YARAN
Fizyoterapist

süpersin Hatice:))
28-06-2007
Asiye KOCAK
Fizyoterapist

mahmut beyin merak ettiği türden konuları tartışmaya açıp, bilimsel sonuçlara varıp, işte budur diye hiçbir meslek grubuna dahil edilemeyecek özgün çözümler sunarak kendini ifade ve mesleğe olan ihtiyacı tüm realitesiyle ortaya koyma başarısını gösterebildiği zaman...
28-06-2007
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

arkdaslar sizce türkiyedeki fizyoterapistler ne zaman AB deki hak,yetki ve konumlarına kavuşurlar.yani ne zaman özgürleşirler?bu konu en derin beyin fırtınası size
28-06-2007
Ali CAN
Fizyoterapist

arkadaşlar hastada trafik kazası sonra ampute diyelim. sapastisiteye bağlı bir amputasyon yapılmamış.(gerçekte böyle bir hasta mevcut değil zaten)
27-06-2007
Mahmut YARAN
Fizyoterapist

mrb.lar nazmiye hanım size katılıyorum bende eğer amputasyon şart değilse tabiki tercih edilmemeli.ama dediğim gibi quadricepsi gevşeterek biraz rahatlama sağlarsak proteze uyumun gerçekleşebilceğini düşünüyorum.tabi eğer ampute edilmişse...iyi çalışmalar.
27-06-2007
Sema DOĞRU
Fizyoterapist

dizaltı amputasyon olacağı için quadriceps hala 3 değerinde.asıl soru bu olmalı bence.his oluşmadı diyelim.protez uyumunu ekstremiteye nasıl vereceksiniz.ve hala gastronun origosu elimizde o nedenle sema hanımın dediği gibi bir inhibisyon söz konusu değil.daha öncede dediğim gibi santral sinir sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan üst motor nöron bulgusu olan spastisitenin hissinden çok bozduğu biomekani tartışılmalı.gastrosu 5 değerinde spastik olan hastaya gevşetme ya da uzatma girişimleri yapılsa daha doğru olur bence.patolojik patern halinde de olsa yürümesi ise amaç kendi uzvu daha iyidir.....(sizin yoğunluğunuzu kıskanmamak mümkün mü efendim.bütün meslektaşlarımız sizin gibi şanslı olabilseler! :)
27-06-2007
Nazmiye AKBEY
Fizyoterapist

mrb.lar sayın hocam...hastaya dizaltı amputasyon yapıldığı için otamatik olarak gastrosoleusu inhibe etmiş oluyosun zaten.ama sanmıyorum ki spastisite hissi olsun.bence normal bir fantom hissi oluşur ve buda protezi engellemez.ama quadricepsi epey rahatlatmak gerekir.kolay gelsin...bu arada sanırım istifa etcem yakında..
27-06-2007
Sema DOĞRU
Fizyoterapist

spastisite bir amputasyon sebebi olamayacağı için tabiki spastisite değil sebep. hastada alt extremitede özellikle gastrosoleus da 5 ve qudriceps de 3 değerinde spastisite mevcut.diyelim ki hastaya dizaltı amputasyon yapıldığında hastada spastisite hissi olur mu? olursa hastanın protezle yürümesini engelleyebilir mi? (sağol, biliyorsun bizim işler yoğun başımızı kaldıramıyoruz....)
26-06-2007
Mahmut YARAN
Fizyoterapist

bence önemli olan spastisite hissi değil spastisite nedeniyle bozulan fonksiyonel biomekaniği başka birşeyle kompanse etmeye çalışmaktır.iki yanlış bir arada olmaz.ampute nedeni sadece spastik olması mı?fantom hissinin mekanizması henüz çözümlenmiş bir olay değildir bu nedenle alacağın bütün cevaplar tahmini olur asla bilimsel olmaz.. iyi çalışmalar....(bu arada iyi olduğunu bildiğim için nasılsın demiyorum....)
26-06-2007
Nazmiye AKBEY
Fizyoterapist

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 571 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Rümeysa I.
Fizyoterapist

2 gün önce

Gözdenur S.
Psikolog

Bugün

Merve D.
Fizyoterapist

2 gün önce

Duygu K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

2 gün önce

Hüseyin M. Ü.
Odyometrist