Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

atipik otizm tanılı kızım

3,5 yaşında 2 dr a göre uyaran eksikliği 1 dr a göre atipik otizm teşhisi almış bir kızım var. " isteklerini dile getirebiliyor. "anne parmak boyası yapabilir miyiz?, annecm lütfen gelir misin?, anne yanıma yatar mısın?, vs.." yanlız zaman zaman kendinden ismiyle hitap ediyor. gün içindeki konuşmaları tekrar edebiliyor. çizgi filmlerdeki diyalogları tekrar edebiliyor. ancak artık karakterlerin yerine tanıdığı kişileri de katıp tiyatral bir hale getiriyor olayı,taklit yeteneği çok iyi. sterotipik bir el hareketi var. ellerini gözüne yakın tutup parmaklarını hareket ettirmek gibi. her yönergeyi anlayıp yerine getiriyor. en zor şeyleri bile. çarşıya giitiğimizde tüm markaların tabelalarını okuyor.bir kez dinlediği en zor şarkıları bile ezberleyip beden dilini de katarak söyleyebiliyor. tüm renkleri biliyor hatta kendi kendine renk karışımları yapıyor. "kırmızıyla siyahı karıştırınca bordo oluyor" gibi. basit şekilleri ve sayıları tanıyor. 2 dr IQ sevisinin çok yüksek olduğunu, bol uyaran vermemiz gerektiğini söylediler. kreşe ve özel eğitime gidiyor. evde beni oyun arkadaşı olarak görüyor. beraber parmak boyası yapıyoruz, kum boya yapıyoruz.trambolinde zıplıyoruz. yüzümü boyuyor beraber palyaço oluyoruz. resimli masal kitapları okuyoruz. ritm duygusu çok iyi bateri aldım onunla zaman geçiriryoruz. son derece yaratıcı bir çocuk. örn. "çakmağı yan çevirip fotoğraf makinası yaptım" diyor.yada "kat kat açılıp kapanan kalemi açıp dürbün oldu" diyor zaman zaman zamir karışıklıkları var. tuvalet alışkanlığı kazandı. geceleri de bezlenmiyor. düzce gibi küçük bir ildeyiz daha ne yapabilirimin telaşı içindeyim. zaman kaybetmak istemiyorum. daha başka neler yapabilirim. kızımın facebookta videoları var. http://www.facebook.com/#!/pinar.c.kumral bu linkten arkadaşlık isteği gönderip seyredebilirsiniz. bilgilenmeye, kendimi geliştirmeye ve bu anlamda fikirlerinize çok ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler.

09-07-2012
Dilek KUMRAL
Büro Memuru
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
8 Yanıt
Merhaba Dilek hanım. Kızınız ile yaşadıklarınızı okurken oğlumla aynı şeyleri yaşadığımızı gördüm. 3.5 yaşında oğlum. 3 yaş sonrası kreş müdürümüzün önerisiyle bir uzmanla görüştük. Değerli Hakan hocayla 1 saatlik bir değerlendirmenin ardından sadece dikkat eksikliği olduğunu söyledi. Ama aynı şekilde oğlumda bazı farklılıklar görüyor ve anlamlandıramıyorum. Akran iletişimi yok denecek kadar az. 2 yaşından beri kreşe gidiyor. Beni arkadaşı olarak görüyor ve 'anne sen benim en iyi arkadaşımsın'diyor. Ezber yeteneği ileri düzey. Bazen öğretmenleri bile okuduğunu düşünüyor. Aslında okumuyor tabela logo harfler vs. Görsel olarak algılayıp ezberliyor. İnanılmaz bir hayal gücü var. 1 yaşında komuşmaya başladı. Konuşması akıcı ve anlaşılır. Ama bir anda izlediği çizgi filmden bir sahneyi ya da okuduğumuz bir kştabı anlatmaya başlıyor kelimesi kelimesine aynı olarak. Göz teması var, duygularını ifade edebiliyor. Tuvalet eğitimi sıkıntısız bir şekilde 3 yaşta oldu. Müzik ile takıntılı düzeyde ilgili. Notaları anlıyor ritimleri biliyor ve bir müziği flütle ya da davulla çalabiliyor. Sayılar renkler vücut bölümleri vs. Hepsini zaten 2 yaşında yapabiliyordu. Ama en önemlisi sese karşı duyarlılığı. Yüksek seslerden korkuyor ve kulaklarını kapatıyor. Doktor bu davranışı tekratlamadığı için sorun olarak görmedi. Çünkü ses bitince ya da sesin nerden nasıl geldiğini anlayınca açıyor. Çok değişik soruları var mesela karıncalar nerede uyur, toprağın altında nasıl nefes alıyorlar? Bazen oyun oynarken zıplıyor tavşan taklidi yapıyor ayy minik tavşan mısın sen dediğimde hayır ben Kemal'im diyor. Oyunlarda hiç başka karakter olmuyor ama bana söylüyor anne sen şu ol bu ol gibi. Mesela kelime türetmece oynuyoruz ki bu oyunu kendi buldu. A ile ne başlar b ile ne başlar gibi. Hayvan bilmece oynuyoruz. Aklından bir hayvan tutuyor soru soruyoruz bu hayvan nerede yaşar? Ne yer gibi. Yani çok şey var bunun gibi. Kreş müdüremiz aynı zamanda bir psikolog oğlumun üstün zekâlı olabileceğini söyledi ama çok arada kalıyorum. Otizm belirtileri mi yoksa yüksek zeka mı diye.
09-12-2023
Evrim ERZURUMDAĞ
Tasarımcı

Dilek hanım yazdıkalrınızı dikkatle okudum. Heyecan verici bir çalışma yapılabilecek çocuğunuz var, öncelikle bunu söyleyeyim. Alanın içinden bir öğretmen olarak size verebileceğim en iyi fikir; çocuğunuzu kısa süreli gözlemler, alel acele verilmesi gereken bir tanı varmış gibi uygulamalara fırsat vermeden;detaycı yaklaşımları olan dr. / pskytr / ram görevlileri ile birlikte olun.. Çünkü çocuğunuz oldukça özgü..
08-09-2013
Özlem ÖZCAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Ayrıca şu adrese tıklayıp http://www.tohumotizmportali.org/ üyelik yaptıktan sonra ücretsiz faydalanabilirsiniz. İyi çalışmalar.
30-10-2012
Yunus POLATOĞLU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

buradaki ekolalinin amacı ne acaba anladığım kadarıyla çocuğunuz otistik değil ekolali muhtemelen olgunlaşmaya ve eğitime bağlı olarak ortadan kalkacak burada ekolali sadece dikkat cekmek içinde kullanılılyor olabilr yada konuşmasını kolaylaştırmak bunun ayırımına iyi varmak lazım aslında her iki durumdada duymamazlıktan gelmek en doğru yaklaşımdır
17-10-2012
Güven KAYA
Psikolojik Danışman

http://yunusesra.com/
15-10-2012
Yunus POLATOĞLU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Merhaba Güven Bey, kızım hayali oyun, mış gibi oyun çok oynuyor. bu 4-5 aydır gelişen bir durum. örn ekmeklikten kuş kafesi yapar, lastik tokalardan tırtıl yapar. masal karakterlerini eline birer obje alarak canlandırır. artık sorulan sorulara cevap veriyor. ve 2-3 aydır "bu ne" sorusuna ek olarak "burası neresi" "bu amca ne yapıyor" sorularını da ekledi. ram raporunu yenilemeye gerek görmedi. kreşle asosyalliğini kıracağını düşünüyorlar. özel eğitim öğretmenimize göre gelişimi yaş seviyesinde bilişsel anlamda yaş seviyesinin ilerisinde. kreş öğretmeniyle de görüşüyorum sık sık. artık arkadaş ilişkilerinde bir problem yok o konuyu aştık diyor. şuan halen devam eden sorunumuz zaman zaman gecikmiş ekolali yapması. değişkenlik gösteren takıntıları. bu arada 2,5 yaşından beri işaret parmağını kullanıyor.
15-10-2012
Dilek KUMRAL
Büro Memuru

rehberlik arasrırma merkezinde çalısan bir psikolojik danısman olarak su kadarını söyleyeyim otizm tanılama testinde temel belirleyici konu mıslı oyundur yani kızınız bir bebeğin annesi gibi davranıyor mu bebekle bebek gibi mi oynuyor yoksa onun sadece bir parcasıyla mı oynuyor .... isaret parmagını kullanıyor mu* yasıtlarının arasına konduğu zaman nasıl davranıyor onların oyun isteğine cevap veriyor mu bunlarda önemli ama sunu söyleye bilirim sosyal etkiden uzak tv karsısında bir yasam sürüyorsa çocuğunuz otistik belirtiler gösterebilir ama otistik değildir
12-10-2012
Güven KAYA
Psikolojik Danışman

videoları izlemedim fakat yazdıklarınız kadarı ile acele etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil teşhisi gereği davranıyor sadece yanlış eğitim almasın yeterli.fb dan ekliyorum videoları izliyeceğim sonrasında bilgi paylaşımı yapabilirim
22-09-2012
Mustafa PALANCI
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 636 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Senem A.
Odyolog

Bugün

Emel T.
Psikolog

Dün

Gökhan G.
Psikolog

Dün

Doğa T.
Psikolog

Bugün

Canan A.
Psikolog