Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

atipik otizm

Benim 28 aylık ikiz eşi oğlum var.Atipik otizm teşhisi konuldu.Ama ben ileri düzeyde bir sorun görmüyorum.Aceleye geldi.Özel eğitim için kurula başvurduk ama,tekrar karar değiştirdik.Özel olarak eğitim aldıralım diyoruz.Bu kurula verdiğimiz evrakları geri alabilirmiyiz?Karar sonucunda rapor çıkarsa ve eğitime gidersek,ileriki dönemlerde çocuk için sakıncası olurmu?Raporu iptal ettirebilirmiyiz?

08-06-2012
Özkan BOZTAŞ
Muhasebe Meslek Elemanı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
1 Yanıt
Atipik otizm tanısı alanlar yaygın gelişimsel bozukluklar çatısı altında daha şanslı bir grup olduklarını söyleyebilirim. Eğitime daha hızlı ve etkin cevap veriyorlar. Çocuğunuzun yaşı çok güzel bir yaş vakit kaybetmeden EYDE(erken ve yoğun davranışsal eğitim) almanızı tavsiye ediyorum. Lovaas (1987) tarafından gerçekleştirilen ilk araştırmanın sonuçları, en az iki yıl, haftada 40 saat EYDE hizmeti alan deney grubundaki çocukların, daha az yoğun davranışsal eğitim alan ve bu tür bir eğitim hiç almayan kontrol gruplarındaki çocuklara göre çok büyük ilerlemeler kaydettiklerini göstermiştir. Deney grubundaki çocukların %47'si normal zeka sınırlarına ulaşmış, otistik özelliklerden kurtulmuş ve kaynaştırma ortamlarında eğitim almaya başlamıştır. Öte yandan, deney grubundaki çocukların yaklaşık %40'ı hafif düzeyde, %10'u ise ileri düzeyde gelişimsel yetersizlik göstermeye devam etmiştir.Diğer sorularınızın cevabı için Atipik Otizm için verilen özel eğitim raporu çocuğun eğitim hayatını nasıl etkiler? konulu soru cevap formundaki yazımı okuyabilirsiniz.
09-06-2012
Yunus POLATOĞLU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Mehmet M.
Uzman Öğretici

Dün

Canan Ö.
Uzman Öğretici

Dün

Beyza C.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Mahbub Ö.
Eğitim Uzmanı

Dün

Selin E. E.
Ergoterapist

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!