Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

arkadaşlar sadece vural hocamızın mailini aktarmak istiyorum,okuyun,yorum sizin kim ne yapıyor ne biliyor öğreniyor.........

Sevgili Arkadaşlar,

Bazı konularda oluşan tereddütleri gidermek için açıklama yapmak istiyorum

Ama öncelikle hepinizin geçmiş bayramını kutluyor sevgilerimi sunuyorum.

Ayrıca öğrenci arkadaşlarımız için de yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.

1. Okula kaydını yapan her arkadaşın okulu bitirmesi en büyük isteğimiz. Bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çalışan arkadaşlar için ders programlarında elimizden gelen ayarlamaları yapmaya çalışıyoruz. Ancak devam zorunluluğu olan derslerinde her ne sebeple olursa olsun mutlaka devam arıyoruz. Çalışanların uygulamalara girmemesi diye bir durum söz konusu değil.

2. Hidroterapi teknikeri tanımı yeni bir tanım. Onun için yetki ve sorumlukları, çalışma alanları henüz tam şekillenmiş değil. Ancak tanınma durumu hızla yaygınlaşıyor. Bu meslek grubunun içeriğini tanımlama biraz da sizlerin gayretine bağlı. Mantıksal olarak sizler eğitim aldığınız konularda uygulama yapmaya yetkinsiniz. Elektroterapinin hem teorik hem de uygulamalı dersini alıyorsunuz. Size birisi bunu hangi yetkiyle yaptığınızı sorarsa ders müfredatınızı göstermeniz yeterli. Sizlerin ders programını hazırlarken Başkent Üniv. gibi sadece su tedavileri değil fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarını da müfredata koymuştuk. Sağlık Bakanlığı'nın Fizik Tedavi derneğine gönderdği görüş yazısını ekte bulacaksınız. Burada hidroterapi meslek grubu adıyla zikredilerek Fizik Tedavi merkezlerinde çalışmalarında sakınca yoktur deniyor. Üstelik 29 Eylül de resmi gazetede yayımlanan SUT tebliğine göre de Özel fizik Tedavi merkezlerinde tedavi gören her iki hasta için bir adet fizyoterapist ya da yardımcı sağlık personeli (yani bu tanıma sizde dahilsiniz) bulunma zorunluluğu getiriliyor.
(Bkz aşağıdaki ek)

Fizik tedavide ana uygulamalardan biriside elektroterapidir. Sizler aynı zamanda masaj, çamur, su tedavileri, su içi egzersiz ve temel egzersizleri (germe, güçlendirme, ROM, aeorobik) uygulama konusunda da yetkinsiniz.

Dikkat edeceğiniz en önemli konu ise;

Tüm fizik tedavi uygulamaları mutlaka Fizik Tedavi hekimi tarafından verilir. Bu yasa ile belirtilen bir husustur.

Bkz. SUT19.7. Fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri:

(1) Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için gerekli uzman hekim raporu, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimlerince düzenlenecektir. Raporda tanı ve uygulanacak seans sayısı yer alacaktır.


Fizik tedavi uzmanı dışında hiç bir hekim bu tedaviyi öngöremez. Kendi bildiğinize tedavi veya egzersiz uygulamayın . Fizyoterapistlerde kendi başlarına tedavi yapamazlar, yasal olarak suçtur. Hastada omuz ağrısının altında bir kanser olup olmadığını ayırtedemezsiniz. BÖyle bir durumda hasta bundan sizi ve yaptığınız tedvaiyi sorumlu tutabilir, tazminat ister ve kazanır.

Eğer bir Fizik Tedavi Uzmanı size bir tedavi yapmanızı yazılı olarak verdi ise, siz o tedaviyi gözetim altında yapma konusunda yetkinsiniz. (Uygulama hataları dışında) o tedaviden gelecek sorumluluk doktora aittir.

Buradaki yetkinizin bir sınırı da vicdanınız olsun. yetkiniz olduğu halde kendiniz yeterli hissetmiyorsanız o tedaviyi yapmayın. Önce öğrenin, daha sonra yeterli olunca yaparsınız.

Mail grubunuzu daha sık kullanmanızı bekliyorum. Çalıştığınız yerleri yazın. Sadece sorunlarınız değil güzel şeyleri de duymak isteriz.

Hepinize sevgi ve selamlarımla
06-10-2008
Sinem BAŞOĞLU
Hidroterapi Teknikeri
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
7 Yanıt
merhaba arkdaşlar daha önceden bölümler birleşmeden önce mezunolan arkdaşlarıncok fazla bir bilgideneyimi yoktu bu onların suçudeğil ders programlarında fiziktedavi teknikerliğinde olduğu gibi kombine bir ders programı yoktu fakat bölümler birleşip fizyoterapi olduktan sonra tüm ünileryaklaşık aynı dersleri vermeye başladılar eski mezunlardan cok fazla konuya vakıf olmayn kişiler var.Açıkcası bu iş derstegördüklerinizin üzerine siz nekdar koyarsanız öyle yürür merkalı olup bişeyleri öğrenmek isterseniz elbbette doktor size güvenir ve hastasını gönül rahatlığı ile teslim eder ben şu an giresun fiiktedavi hastanesindeyim ve günde 8-10 tane germe hastası alıyorum memnuyete baktığımızda yüzde 80 oranında bir memnuniyet söz konusu yani söylemek istediğim herşey sizin eliniz ve birazda vicdanınızda
16-08-2010
Murat COŞKUN
Fizik Tedavi Teknikerliği

Burda vural hoca demıskı baskent unw. gbı sadce su ıcı program egzerszı koymadk fızık tedawi we egzersz dersleride koydk demıs ama bz sadce su ıcı prrogram dersı almadk bnce bıraz daha ıncelesn programı bz gayette elektroterapi we ozel fızık tedavi hareketleri dersi aldk bunu yanında masaj vs gbı derslerde aldk...
24-04-2010
Sinem KARAGÖZ
Fizik Tedavi Teknikerliği

Herkese merhaba ve eğitimine devam etmekte olanlara başarılar.İki gruba da ileteceklerim var,sizlerin lehine..Arkadaşlar öncelikle farklı branşlardaki arkadaşlarla gereksiz polemiğe giripte zamanınızı harcamayın.Mesleğin önemi sizlere olan gereksinimle beraber artarak devam etmektedir.Vural Hocamın da belirttiği gibi kesin bir kanunla belirlenmiş görev,yetki ve sorumluluklar bulunmamaktadır.Çalışan ve ğitimine devam eden gruplar mesleği tanımak için alternatifleri değerlendirmelisiniz.Radyo programlarına çıkın,gazetelere bilgilendirici yazılar yazın(emir kipi kullandığımı sanmayın,bu bir tavsiye) ve ben biliyorum deyip kişisel ve mesleki gelişiminizin önüne geçmeyin,engel olmayın.İkinci grup(aktif eğitimde olanlar)mümkün mertebe uygulama çalışmalarınızı aksatmayınız,alacağınız bir hasta tedavisi,öğreneceğiniz bir rahatsızlık ve gereken tedavi programı ile uygulama yöntemleri sizin için büyük bir artı olacaktır.tabi ki teorik çalışmalarada katılalım.Türkiye ve dünyadaki mesleki uygulama farklılıklarını,gelişmeleri takip ediniz ve birbirinizle paylaşınız.Sonuç:deneyimli terapistler ve daha da yaygınlaşmış iş olanakları..İş ve eğitim hayatınızda başarılar..
24-12-2008
Semih GÜRSOY
Hidroterapi Teknikeri

ilk önce bu yazayı yayınlayan arkadasa tesekkurler fakat siz meslektaslarımın fzt veya besyo larla neden tartısmaya girdiginizi anlamadım özellikle besyolarla ben yaklasık 4 yıldır bu meslegi yapıyorum ve yuzyuze konustugum özellikle cok besyolu ortak dusunceleri bizim alanlarımızın farklı oldugu idi cunku bu dogru bişey ama işte hayat kosullları biraz etrafınıza bakın kac fizik tedavi kurumunda fzt nin işini yapan bedenci var ben kackere gozumle şahit oldum resmen ben fzt den daha iyi egzersiz yaparım diyen(sanki yemek yapıyomus gibi:))bedenci gordum özellikle sayın fzt arkadaslar siz bizlerle değil asıl onlarla ugrasmaya calısın bölumumuzun nasıl yayıldıgını az cok goruyorsunuz herhalde sadece bekleyin ve gorun. Biz hiçbir zaman fzt yiz demedik.Ama acı bir gercek ki ustteki yazıda oldugu gibi(ki yetmiyorsa benim elimde saglık bakanlıgının yazısıda var)biz fizik tedavi egitimi aldık sizin kadar olmasada aldık elektroterapimi onu söylemeye gerek bile yok isterseniz sorun biz cevaplayalım içimiz rahat.Biz saglık okuduk beden egitimi dersi değil tabiki beden egitmide saglıgın bir bolumu ama işte anatomi okuma farkı var acaba kac sene anatomi okumuslar kac sene fizik tedavi egzersizleri gormusler.... Neyse meslektaslarım kendinize iyi bakın kafanıza şapkadan baska bişey takmayın aman dikkat edin kriz varmıs sizden ucuz fiyata iş arayan bedenciler cok var demedi demeyin:)
24-12-2008
Eser ENGEL
Fizik Tedavi Teknikerliği

MELEK İYİ DİYOSUN DA FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPAMIYORUZ Kİ POLEMİKLERDEN YOK BESYO YOK FZT BİŞEY YAZIYORSUN İLLAKİ BİRİLERİ POLEMİK YARATIYOR EN İYİSİ MSN, DERNEK, NET SİTESİ... BEN Bİ FERMAN GRUP AÇMIŞ PAYLAŞIM YAPALIM ARKADAŞLAR DEDİM NE POLEMİKLER OLDU GİR VE GÖR YAZDIMA YAZICAMA PİŞMAN OLDUM
23-11-2008
Seda YURDAER
Hidroterapi Teknikeri

AÇIKLAYICI MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM CANIM FİKİR ALIŞVERİŞİNİ BIRAKMAYALIM...
03-11-2008
Melek GÖKCÜ
Hidroterapi Teknikeri

Helal olsun arkadaşım sanırım sende afyon mezunusun. Vural hocamıza ve sana teşekkür ederim.
15-10-2008
Seda YURDAER
Hidroterapi Teknikeri

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.