Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

akıcı konuşması bozuldu-kekemelik başladı

şu an 2,5 yaşında olan kızım 2 yaşına başladığında ilk konuşmaya ve mükemmel akıcı cümle kurmaya başladı.fakat aradan 1 ay geçtikten sonra çok az (fark edilmeyecek düzeyde)kekemelik başladı ve 2 ay içerisinde daha da hızlandı.şimdi anne kelimesini aaaaaanne,kkkkkaplan gibi her kelimede kekeliyor hatta bugünlerde kelime çıkaramadığından pppppppp nnnnn yapıp hiç cevap vermiyor.Oldukça üzgünüz.KBB servisine götürdük sorun çıkmadı.Kızım için ne yapmalıyım.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
28-11-2006
Sinan ŞENOL
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
9 Yanıt
bir öğrencim var 4 yaşında kız ikizide var ikizi gayet normal yaşıtları gibi konuşuyor.Fakat benim öğrencim konuşmuyor bazı şeyleri aniden söylüyor,bi daha tekrar etmiyor!aniden 'bu ne?' deyince pasta dedi bi daha duymadım hiç çok ilginç bir ögrenci dikkati iyi diger gelişimleri normal tek problem konuşmuyor Alıcı dili çok iyi kavramlar var..
07-04-2007
Elif BİLGİN
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

bizim sorunumuz üç yaşında başladı şu an beş yaşında dört yaşındayken eskişehir dilkom merkezine başvurduk yaşının küçük olduğunu evde şarkı ve masal kitaplarıyla çalışma önerdiler eğer geçmezse bir yıl sonra kontrol önerildi fakat doktor yurt dışında olduğu için gidemedik bize bu konuda başvurabileceğimiz en yakın merkez önerirmisiniz terapi yapıldığını duyduk kaç seans sürer bilgilerinizi bekliyoruz bilecik
06-04-2007
Yıldız NOHUTCU
Diğer

sinan bey çoucuğunzun teşhisi belli.siz çocugunuzu bu sekılde yaptığınız taktide çocuk 4-5 yaşlarında daha fazla kekeleyecek en kısa zmanda bir konuşmaının yardımını isteyiniz.çocugunuzla diağram çalışması ve ritim çalışmaı yapmanız tavsiye ederim.niyemi 4-5 yaşında kekemesi çoğalacak çocugun şuan kelime hazinesi çok az gün geçtikçe her öğrendiği kelimede söylerken zorlanacak.çalışmaları kesin yapmanız gerekiyor.
02-03-2007
Mustafa BALLI
İşitme Engelliler Öğretmeni

sayın dil ve konuşma terapisti senay uzun acaba yazdıklarınızın benim yazdıklarımdan çokmu farklı bir okuyup karşılaştırın. ayrıca ben bozuk söylediği kelimeleri çocuğunuza belli etmeyin çocuğunuza zorla bu cümleleri söylettirmeye çalışmayın doğrusunu söyleyip geçin düzgün söylediği cümleleri pekiştirin demişim bunu neresi zıt anlatırmısınız.
24-12-2006
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

9 yaşında otistik bir oğlum var kelimelerin ilk hecelerini çıkarmakta devmında zorlanmaktadır sesleri yavaş "SESSİZ"telafuz etmektedir bu aşamaları geçerek konuşmayı geliştirmek için neler yapabiliriz teşekkürler
11-12-2006
İsmail SAVUR
Diğer

simdiye kadar verilen tavsiyeler Mehmet beyin ki haric gayet mantikli. Fakat Mehmet beyin söyledigi hem cocugunuza belli etmeyin hem de ne güzel anne dedin cocugum diye belirtmeniz birbirine zit seyler. Eger gelisim kekemeligi ise yani tuba hanimin bahsettigi gibi eger siz negatif tepki vermezseniz, cocugunuza sabirli davranip konusmasini kendi düzeltmesine izin verirseniz zaten bir dönem sonra bu kendiliginden yok olacaktir. Fakat tam tersi direkt yada indirekt belli edilir cocuk strese sokulursa gelisim kememeligi kalici kekemelige dönüsebilir. Ayni zamanda cocugunuzun bu sorunu hakkinda onun yaninda konusmayiniz,anlamaz zannederiz ama cocuklar cok seyi anliyorlar. Tabi eger gecmezse lütfen bir konusma bozukluklari uzmanina ve gerekirse ayricada pisikologa basvurun. Saygilarimla
10-12-2006
Senay UZUN
Dil ve Konuşma Terapisti

sinan bey çocuğunuz keklemesinin üzerine kesinlikle gitmeyiniz çocuğa kekelediğini mümkün olduğunca hissettirmeyiniz çocuğunuzla normal bir şekilde konuşunuz kekelediği kelimelerden sonra siz kelimeyi doğru bir şekilde telafuz ediniz ama çocuğunuza bak böyle söyleyeceksin diye üstelemiyeceksiniz çocuğunuzla oyunlar oynayarak onun konuşmaya doğru yönlendiriniz doğru çıkardığı kelimelerde çocuğunuz pekiştiriniz aferin sen şimdi çok güzel anne dedin gibi ama kekelediği zaman çocuğunuzda baskı oluşturmayın
10-12-2006
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

tuba hanımın dediği gibi bir süre görmezlikten gelmek yani olumlu veya olumsuz herhangi bir pekiştireç vermemek başlangiç için en doğrusu sanırım.(tabiiki başlangıç için)
09-12-2006
İdris KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sinan bey, çocukların dil edinim süreci içerisinde oldukları 2-6 yaşları arasında düşünce hızları konuşmalarına göre daha hızlıdır. Bu durum çocukların büyük çoğunluğunda konuşmada bir takım akıcılık bozukluklarına neden olur. Ancak bu durum bazı çocukta kendiliğinden ortadan kalkarken bazı çocukta ise ileride de varlığını sürdürür. Hangi çocukta problemin kronik hale geleceğini belirlemek zor olduğundan, problemin erken tanılanması ve müdahalesi önemlidir. Anlattıklarınıza göre kızınız henüz 2,5 yaşında ve problem henüz 1 aydır var. Böyle bir durumda bir süre problemin nasıl seyrettiğini gözlemeniz (bir kaç ay),çocuğun konuşmasına müdahale etmemeniz eğer problem devam ediyorsa bir dil ve konuşma bozuklukları uzmanına gitmeniz uygun olacaktır.
29-11-2006
Tuba Ayhan ATLAS
Dil ve Konuşma Terapisti

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 576 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Kader G.
Fizyoterapist

Dün

Zelal K.
Psikolog

Dün

Merve D.
Fizyoterapist

Dün

Berkay S.
Psikolojik Danışman

Dün

Buse M.
Uzman Öğretici