Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ağır metaller ve hiperbarik oksijen tedavisi

slm.Benim 2.5 yaşında yaygın gelişimsel bozukluk ve otistik belirtiler tanısı almış bir oğlum var.Aynı zamanda epilepsi sorunumuz var fakat ilk 3 nöbet harici başka nöbet geçirmedi.Özel eğitime gidiyor 5 aydır ve ben oğlumun aldığı eğitim doğrultusunda 12 saat kadar evde ve dışarda kısacası her yerde onunla ilgileniyorum iletişime geçmesi anlamında sık sık oyun evleri ve çocukların sıkça bulundukları yerlere götürüyorum ve 6 ay gibi bir zaman diliminde komutları göz temasını ve dokunmayla ilgili hissettiğim ve gördüğüm tüm eksiklerini tamamladım dil gelişiminde başlarda 4-5 kelime kadar var yok gibiydi şu an 100 e yakın kelime biliyor ve yerinde kullanıyor.Arkadaşlarıyla birlikteyken iletişimi ilk o başlatıyor fakat devamı gelmiyor.Size sorum oğluma uyguladığım bu sıkı eğitimin ardından diğer bazı alternatif yöntemleri denemeyi düşündüm ve ilk aşamada AİT en yatkın olanı ve bununda Mayıs ayı gibi olmasını düşünüyorum uyaranların fazla olması ve en sosyal olabileceği dönem diye düşündüm uygunmudur bilemiyorum ve ağır metallerin atılması ile ilgili olarak oğlum çok balık yişyor ve balıkta özellikle civa oranı çok fazla ve civanında vücutta yağlı bölgelerde toplandığını öğrendim beyininde büyük bir kısmının yağlı dokulardan oluşması sebebiyle tahribat fazla oluyormuş ve diğer bir sorum omega 3 balık yağı takviyesi dişünüyorum hiperaktif olan oğlumda balık yağının hiperaktif ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda etkin bir yöntem olduğunu okudum acaba balık yağı takviyesinden sonra hiç balık yedirmemelimiyim veya sardalya balığının metalleri en az içeren balık olduğunu öğrendim nasıl bir uygulama yapmalıyım ve bir diğeri onarıcı etkilerinden dolayı ağır metal tedavisinden sonra hiperbarik oksijen tedavisi öneriyorlar yaptığım araştırmalarda hiperbarik oksijen tedavisi başlığı altında otizme rastlayamadım bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyormuş hatta bacakta yeni damar oluşumlarıda sağlıyormuş beni bu konularda yönlendirirseniz sevinirim ayrıca İzmirde yaşıyorum saygılar
22-02-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
3 Yanıt

Ece Hanim,

Ilk belirtmek istedigim su: oncelikle medyadan bilhassa ceviri olarak gelen haberlerde cok dikkatli olunmasi gerekir. Cunku siklikla hata yapiliyor. Ama eklediginiz haberin ciddi oranda dogrulugu var. Daha once belirttigim gibi cesitli sebeblerle otizm gosteren cocuklara bu testlerin uygulanmasinda cidi problemler var. Yani cocugun verdigin cevaplarin gercekten bilincli verilip verilmediginden, cocuklarin iletisime gecmemesine kadar. Bu kadar sorunla uygulanan testlerin sonuclarinin guvenililirligi tabii ki sorunlu olacaktir. Belirtilen %25 rakamina kesinlikle cok temkinli yaklasilmasi gerekiyor. Bu IQ testleri yaninda diger bazi kriterlere de dayanilarak bir sekilde ortaya atilmis bir rakamdir, dogrulugu ispatlanmamistir. Ama ayni sekilde belli karsilastirmalara dayanarak bu cocuklarin aldigi puanin ustune dusunulmelidir, o zaman su gruba girerler seklindeki bir dusuncede ayni bicimde temkinle yaklasmayi gerektirir. Bu tur calismalar genelde tek denekli arastirma yontemine dayanir, kucuk bir denek grubunun katilimiyla gerceklesitirilir. Genellenebilirligi konusu biraz sikintilidir. Ek olarak, bu calisma icinde tutulmus cocuklarin ozellikleri ile cok siki baglantili bir durumdur. Diger degisenlerin kontrolu ile cok baglantili bir durumdur.

Kisacasi, onemli olan, sahip olunanin islevsel olarak ne kadar kullanilabildigi, ne gibi ihtiyaclari oldugudur.

Keske bu sekilde yazisabilmeye devam edebilseydik diyecegim ama ben bu sayfalardan yazmama karari aldim, cunku densizin biri adimi kullanarak saga sola kufurler yagdirmis.Umarim o tur seyleri ciddiye almazsiniz. Eger yazismaya devam etmek isterseniz.

25-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

slm. verdiğiniz yanıta teşekkürler.Oğlumda bu hızlı gelişmeye ilk başlarda anlam verememiştim benimde mesleğimi bırakıp hiçte azınsamıyacak sürelerde çok kısa aralıklar vererek onunla uğraşmam göz ardı edilmemeli.Bundan 6 ay önce yaşadığım kabuslar şu an yamacımda ve peşimi bırakmamakta kararlı bir kişiliğe sahip anne olarak kadere pek inanmam aslında hayata yön vermek kişinin kendi elindedir ve benim geleceğim bizim geleceğimiz elbette çocuklarımızdır.Oğlum 6 ay önce seslendiğimde kesinlikle bakmazdı ve isminede ve halada adın ne kaç yaşındasın gibi sorulara cevap veremiyor.Hani derlerya yerinde zamanlı zamansız konuşma oğlum sadece şu sıralarda bunu çok sık yapıyor eline bir nesne geçirdiğinde onun ismini söylüyor bazı şeyler pek yerinde değil aslında çoçuklarla olan iilişkileride ve dışarıda nasıl davranacağınıda bilmez tabi 2.5 yaşında bir çoçuk için bu nekadar olmalı bilemem tek çocuk sahibiyim ve çevremdede çocuk sahibi bir aile yokki normal gelişimi ne kadar gerçekleştirsin.Oğluma bir uzaylı muamelesi yaptığımı düşünmüyorum aksine çok iyi gözlemleyen bir anneyim sosyal anlamda bir gerilik var elbette çünkü oğlumu 2 psikiyatır gördü ve epileptik olarak sürekli bir nörolog kontrolünde günde 2 ilaç kullanır limunilatten ve belli dönemlerde EEG EMR çekilir EMRda beyinde henüz mayolize olmamış alanlar var ve EEG de düzensiz fakat yaptığım araştırmalarda hiperaktif çocukların bir kısmındada EEGanormallikleri görülebiliyor ayrıca Otizimdede.6ay önce bomboş bir çoçuk nasıl oluyorda böylesine hızlı gelişiyor? aynı zamanda oğlumda inbuglabin eksik ve biz ayda neredeyse en az 3 kere hastalanırız ve normal çocukların ayakta geçirdiği rahatsızlıkları oğlum 40 derece ateste geçirir yemesine gelince aksine aşırı seçiçi ve iştahsızdır takıntıları var elinde sürekli birşeyler taşır buna rağmren o kadar çok çalışıyotum ki artık bu bende bir yaşam tarzı oldu Bakın sarp bey ben bir heykeltraşım ve bir heykel yaparken herzaman bir çomur parçasını öyle bir yerleştirmeliyimki denge bozulmamalı bu bir binadada öyledir bazuk temelleri olan bina çöker.Eğer olumda ters giden şeyler varsadabunu bilmek benim en doğal hakkım herşeyi bir yana bırakalım ben bir anneyi ve sezilerime annelerin sezilerine güvenirim ben herzaman sosyallikten yanayımdır ve oğlumu bugün bir uzaylı gibi dezenfekt bir yaşam sürseydim acaba bu kadar ilerlermiydim şu an oğlum yaşıtlarından odukça geri buna rağmen onu hergün oyun alanlarına götürerek tırmanmasını kaymasını öğrettim tabi şu aşamada 3 tekerlekli bisiklete binemiyor tırmanıyor ve parmaklarını çok iyi kullanabiliyor yardımımla çatal bıçak kaşık kullanabilir fakat giyinip soyunamaz tuvalet eğitimide yok bu sebeple alternatif eğer uygulaysabileceğim yöntemler varsa öğrenmek istedim saygılarımla
23-02-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Çocuğunuz iki buçuk yaşında ve epileptik nöbetleri üç tane ,bunu azımsayabilir miyiz?.Epileptik nöbetler bize köken hakkında               başka türlü yollar gösteriyor.

Üstelik kelime bilgisi şimdiden yüz,yerinde kullanım da var.Ait gibi aygıtlı bir işitsel ayrımlaştırma yoluna gidileceğine yaşı küçük çocuğumuzun daha oçok oyuna ve ritme dayalı ayrımlaştırma çalışmalarına gitmesi de daha doğal görünüyor.

Çocukların beslenmesi ile ilgili olarak radikal uygulamaların sonuçları her zaman olumlu olmuyor.Kan değerleriyle oynayabilme ayrıca endişe titreme nöbetlerine neden olabiliyor.Balık yağı ile balık da yenilebilir elbette ama hiperaktivitide metobalizma dengesi ayarlanmalı. Metobolizma eşittir özümleme artık yadımlamadır.Yani gelen enerji mliktarı ile çıkan enerji miktarının ayarları tıpkı bir baraj gibi yapılmalıdır.Bu yalnızca sorunu olan çocuklar değil herkes için geçerlidir.

Doğrusu merak ettiğim dil gelişimi psiko sosyal gelişim ince ve kaba devinsel alanlarda ki  gelişim geriliğini tanımlayan yaygın gelişim gecikmesi tanısı nasıl kondu,Dil gelişimi iyi sosyal gelişim iyi çocuk iştahlı....elle tutuşu bilmiyoruz kaba devinseli bilmiyoruz ama yaşında gözüktüğünü sanıyorum dikkat çekici bir gerilikten söze etmemişsiniz.

Çocuğumuzun epilesi dışındaki sorunları doğrusu çok açık değil,Ailenin endişe düzeyinin de az olması gerikiyor.Bu tüm eğitim süreci için böyledir.Hiberbarik tedavi gibi radikal noktalara kadar gitmeniz çok doğal gözükmüyor.Olabildiğince normale ,sosyale yaklışmanızda fayda var,çocuğumuza kendini özel bir uzaylı gibi hissettirmemeniz onun bundan sonraki yaşamı için çok önemli.

saygılarımla

 

23-02-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...