Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

****ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMÜ 2006 MEZUNLARI***

özel eğitime gönül veren, şuan ki donanımıyla yetinmeyip sürekli kendini geliştirmeye çalışan herkesin yeri burası. HOŞGELDİNİZ :) 1. Özellikle özelde çalışıpta memnun olmayan veya yaşadığı büyük sıkıntıları olan var mı arkadaşlar? 2. ya da çok memnun olan ben bunu yapıyorum harika oluyor diyen 3. Kavram Öğretiminde öğrendiğimiz yöntemlerden (özellikle yanlışsız öğretim yöntemleri) kaç tanesini kullanıyoruz.
03-06-2007
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
emrah lafı hiç eğip bükmeye gerek yok.bu kadar şey yazmışsın ama bana pek samimi gelmedi.her insan önce kendini korumayı düşünür.bu içgüdüsel bir duygudur.yok ssk önemli değilmiş,yok maaş önemli değilmiş,yok tatil önemli değilmiş.eğer dediklerinde bu kadar samimi isen kurumdan kazandığın para ile bir tane daha kurum aç.o kurumda da ramdan rapor alamadığınız ama özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere eğitim verirsin.ayrıca içinde hiç resmi olarak çalışmadığın kurumlar hakkında hakkında bu kadar olumsuz yorum yapman hiç hoş değil.ben meb okulunda çalıştım.şu anda ramda çalışıyorum.işler hiçde senin dışarıdan gördüğün gibi değil.tabiki işi sallayan öğretmenler var.ama emin ol mebde işini düzgün yapmayan öğretmenler rehabilitasyonlarda üçkağıtçılık yapan kurumlardan daha fazla değil.
20-01-2008
Süleyman ÇATAKOĞLU
Özel Eğitim Öğretmeni

burada anlatılanların hepsi ticaret kaygısı taşıyan, öğrencileri iş, öğretmeni işçi, okuluda ticaret hane olarak gören bir kurumun yapacağı şeyler.böyle bir mantık içerisinde özel eğitimcide okul öncesi öğretmenide çocuk gelişimicide aynı seviyede tutulur.kişinin özel eğitimci veya sınıf öğretmeni olmasının bir ayrıcalığı olamaz. sen işini çok iyi yaparken yapmaya çalşırken başkasının yatarak yapması ve kurumda seninle aynı değeri görmesi göz yumulacak bir durum değildir.ozaman bizlerin özel eğitimci olmamızın bir ayrıcalığı olmaz. bu mantıkla ilerlendiği sürecede okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimciler, sınıf öğretmenleri bizim yapmamız gereken işi bizden daha iyi yapmaya başlarlar. burada olan durumlardan ziyade olmasını istediğimiz olguları belirtiyoruz.eğer mehmet hocamızın düşüncesiyle ilerlersek özel sektörde bir çok patron işini yapıcak ve eğitim denen gelişme denen hiç birşey olmayacak. ama bunları göz yumulmadığı sürece özel eğitim öğretmenleri hakettiği şekilde değer görecektir. bir özel eğitimci kendini eğitim açısından bilgi açısından değerlendirmeyen yöneticinin yanında çalışarak kendi değerini düşürüp o kişinin eğitimi sekteye uğratmasına katkıda bulunacaktır. doğruyu ve yanlışı herkes çok iyi biliyor.önemli olan bilindiği sürece birşeyler yapılmamasıdır. zam, ssk, maaş, sözleşme tatil derdinde olan bir öğretmen zaten körelmiş demektir. bir kurum bir eğitimciyi bilgi ve eğitim açısından değerlendiriyorsa o kurum zaten iyi bir kurumdur ve bu diğer şeyleri yerine getirecektir. ama öğretmenin bilgisini becerisini hiç göze almıyorsa bence o öğretmen bu konuları orda çalıştığı sürece dert etmeli.ettiği sürecede ne verdiği dersin etkili nede öğrencilere verdiği değerin yüksek olacağını kimse idda edemez.
20-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Pek inandırıcı gelmiyor özel sektörde öğretmenin bilgi-becerisi köreldi diyerekten işten uzaklaştırılan öğretmen...İşten uzaklaştırılmanın genel sebepleri; 1)daha ucuza başka personel bulunması. 2)bazı sebeplerle(sosyal haklar vs) öğretmen-kurum sahibi arasındaki zıtlaşmalar.. 3)maaşı ödenmeyen personelin hakkını istemesi 4)sözleşme süresi bittiği için.. 5)zam konusunda tarafların anlaşamaması yada sözleşmede belirtilmesine rağmen belirlenen zam miktarını kurum sahibinin yapmak istememesi.. 6)kurum sahiplerinin yada idarecilerin iş görüşmesi sırasında verdiği sözlerin arkasında olmaması vs vs vs sebeplerle özel sektörde işten çıkarılma olmaktadır..Yoksa ben ne gördüm ne duydum bilgi-beceri bakımından köreldi diye bir öğretmenin işten çıkarıldığını.. Düşünsenize hangi kurum bunu yapar??Ben birçok kurum biliyorum öğretmen derslere imza atsın gelsin devletten paralar mantığında olan...doğruyu bilen bazı özel eğitimciler bile yanlışı savunuyorsa burada kişisel çıkar var demektir... iyi çalışmalar...
20-01-2008
Mehmet VAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

zaten buralara girerek, sürekli araştırarak körelmediğini gösteriyor herkes. kimse körelen öğretmenlerden olmasın.bizler eğitimciyiz ve herzaman eğitim için varız.bizler önce mesleğimize sahip çıkalım, öğrencilerimize sahip çıkalım, özel eğitimci olarak birbirimizi destekleyelim. ondan sonra devletmi özelmi tartışmasına girelim. özeldeki bizim öğretmenimiz bizim öğrencimiz, devletteki.özeldekinin konumu durumu görevi farklı, devlettekinin durumu statüsü görevi farklı.herkes işini yapmaya çalışıyor. benim bazen kızdığım konu şu oluyor.özelin şartlarından yakınan, devlette öğrencilere daha faydalı olacağını söyleyen kişilerin; hep maaş ek ders yaz tatili sömestır tatili hesapları yapmasına sinir oluyorum.ben olsam 2 ay boyunca bu çocuklar evde ne yapıcaklar, acaba bu sürede ben bu çocuklarda ilerlediğim becerilerin kavramlarının nekadarını kaybedicem ve döndüklerinde tekrar çalışmak zorunda kalıcam diye düşünmekten tatil yapamam.belkide her yıl aynı amaçların yıllık planlara yazılmasını nedeni budur. kimsenin görüş ve düşüncelerine karşı çıkmak gibi bir gayemiz yok. bence yapmamız gereken önce özel eğitimi kurtarmak önce mesleğimizi kurtarmak sadece kendimiz için değil bizden sorna gelicek öğretmenler adayları içinde bunu yapmamız bizim öncelikli görevimiz olmalıdır.bir çocuk gelişimci, bir psikolog, bir okul öncesi öğretmeni eğer bizim işimizi bir özel eğitimciden daha iyi yapıyorsa ve bunu başkaları söylüyorsa bence şapkamızı önümüze koyuğ bi düşünmeliyiz. herkese saygı ve sevgilerimle.esen kalın...
20-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

artık özelmi devletmi diye düşünmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.çünkü ordakide urdakide bizim çocuklarımız.gönül isterki devletin her mahallede bir iş eğitim merkezi olsun bir eğitim uygulama okulu olsun.her okulda bir özel alt sınıf olsun bizlerde buralarda eğitim verelim ama bundan sonra buda zor gibi görünüyor. biz üniversite son sınıfta kpss konusunda rahattıl olmazsa özel okula gideriz diye kasmyorduk.ama bundan sonra mezunların böyle bir düşnceleri olamıyacak.özellere güvenemeyecekler artık.devletin durumuda ortada.sınıf öğretmenleri ile kadrolarını dolduryor.artık her öğretmeni özel gibi sözleşmeli alıp tazminat olayındanda yırtacak.beğenmediğini bidahaki sene çalıştırmayacak.artık devlet kapısıda rahat değil.özel eğitim artık çok farklı yerlere gidiyor.yakında ortalıkda özel okul falan kalmıyacak.sadece iyi olanlar işini iyi yapanlar ve arkası sağlam olanlar kalıcak.devlettede korkarımki okulları özelleştirmeye kalmasınlar.ya da bütn branşlara sertifika vererek bizim alana yığmasınlar. körelmek denen şey insanın içinde olan bişey.eğer senin vicdanın el veriyorsa ister özelde ol ister devlette zaten körelip gidiyorsun.özelde köreleni tutmazlar.ama devlette sen kaideleri yerine getir kimse senin verdiğine dersi nasıl işlediğine bakmaz.özelde patron kovar ama devlette müdür sana uyarmadan veya kınamdan öteye geçmez.çünkü oda o çarkın içindedir.
20-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

melihcim ben hiçbir zaman devlette çalışan öğretmenleri kötülemedim.eğer körelmiş öğretmen istiyorsan ben sana her okuldan gösterebileceğimi düşünüyorum.en basitinden staj yaptığın okulları düşünebilirsin.ama tabiki her yerde bu devlette de özelde de işini çok iyi yapan öğretmenlerin hakkını yemeyi hiç bir zaman düşünmedim. artı; öğrencileri iş, okuluda ticeret hane olarak gören zihniyete herzamankarşıyım.böyle bir durumu gördüğüm heryere de karşıyım.biz bunun için 4 yıl okumadık.tamam tabiki herkes para kazanıcak ama öncelikli olarak çocuklarımızın yetişmesi ve bağımsız olarak hayattaki rollerini oynamalarını sağlamak.onun için zaten bu düşünceyle bir işi yaptıktan sonra, tatilmiş paraymış sigortaymış acıkcası bunları çok fazla önemsemiyorum.tabiki bunlar insanın yaşantısında can sıkı şeyler ama.öğrencilerimize bir şeyler verdiğini görmek, onları yetiştirmek bence herşeyden daha önemli ve güzel.
20-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

merhaba emrahcığım.önceki mesajlarındaki devlette çalışıp ta kendini körelten öğretmenlere nerede rastladın bilmiyorum. tabii ki böyle insanlar var. ama bence bu biraz da kişilik meselesi.ben devlete geçeli 5 ay oldu biliyorsun.ben su anda senin düşündüğünü, geçen seneki halim için düşünüyorum.gerçekten kendimi öylesine köreltmişim ki. dar bir çerçevede çırpınıp durmuşum. boşa geçmiş gibi gelen bir yıl....yok patron ne der? yok böyle yapsam birilerinin gözüne batar mı? 30 tane öğrencim var hangi birini ayda 8 saat görüp te faydalı olabileceğim? gibi sorular kafamı kurcalayıp durmuştu. şu an binlerce kez şükrediyorum devlete geçtiğime. 5 tane öğrencim var. her gün 6 saat onlarla beraberim. önceden ayda 6 saat ders verdiğim öğrencilerime bakarak çok çok daha faydalı oluyorum çocuklarıma.e bir de bu ay maaşlar zamanında yatacak mı? ödenek çıktı mı? sigortam tam yatar mı? gibi dertlerim de yok. ya da koskoca yılda 10 günlük izin (patronun keyfine göre zamanı belirlenen) koparabilir miyim? diye de düşünmüyorum. kimse de bana gelip "çocuklara iyi eğitim veriyorsunuz ama, haziran da raporlar yenilenecek, haziran a kadar eğitim vermeyin, dersleri boşverin" gibi iğrenç teklifler de sunmuyor. Ayrıca milli eğitimin açtığı seminerler, kurslar,programlar vs. de sayısız insanlar tanıdım. alanımızda ve genel olarak eğitimde artık daha çok bilgi sahibiyim. sakın yanlış anlama kardeşim.sen kendi işinin başındasın.hayatında daha nice başarılara ulaşmanı dilerim. özel ya da devlet hiç fark etmez. eğer bu işi kim layıkıyla yapıyorsa sonuna kadar helal olsun. ama o masum yavruları banknot olarak gören zihniyet var ya er ya da geç karşılığını bulacaktır. herkese saygılarımı sunuyorum değerli öğretmen arkadaşlarım...
18-01-2008
Melih ÇATTIK
Diğer

merhaba arkadaşlar.nasılsınız neler yapıyorsunuz bakalım? ben bu yıl devlete geçtim, 82 puanla bozüyük şehit zafer ipek ilköğretim okulu ve iş okuluna atandım.herşey yolunda.ayrıca füsun un gölcük te, ilknur un da Bursa M.Kemal Paşa da devlette olduğunu biliyorum.durumunda değişiklik olan var mı başka? hepinize iyi çalışmalar...
18-01-2008
Melih ÇATTIK
Diğer

nesim hocam msn adresimi ekledim sizi görüşmek dilegiyle.kib.kolay gelsin iyi çalışmalar nesim.
16-01-2008
Ebru AYDIN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

arkadaşım kusura bakma bu aralar çok yoğun çalışıyorum. cevap yazamadım foruma. mail adresim entepe1981@hotmail.com buradan ulaşabilirsen sevinirim. görüşürüz arkadaşım.
10-01-2008
Nesim TEPE
Özel Eğitim Öğretmeni

merhabalar figen hanım.çabanız ve azminizle sizi kutluyorum.inşallah öğretmenlik mesleğine yeni başlayan bizlerde bu şekilde azimli olururz. her üniversitenin yüksek lisans şartları değişiyor.bunları tek tek araştırabilirsiniz.selçuk üniversitesi yabancı dil istemiyor diye biliyorum.aynı şekilde marmara üniversitesi bu sene başladı yüksek lisans programına oda aynı şekilde yabancı dil istemiyor diye biliyorum. ama anadolu üniversitesi en az 50 geçer puan istiyor.üds kpds farketmiyor.lisans diploması(%30), yabancı dil(%20) ve ales puanlarının(%50) ortalamasını alarak bir puan belirliyor ve ona göre alım yapıyor.artı bölüm dışından başvurduysanız.yaklaşık 1 sene bilimsel hazırlık alarak bölüm derslerini lisans öğrencileri ile birlikte girerek kredileri tamamlıyorsunuz.gazi ankara ünilerinde durum nedir bilmiyorum.ama internet sitelerinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.
08-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

merhaba arkadaşlar, 45 yaşındayım ve bu yaşımda geçen sene okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimimi bitirdim. İdealim olan özel eğitim öğretmenliği alanında Yüksek lisans yapmak istiyorum ve sınavlarada hazırlanıyorum bu sınavı kazanırım diyorum ama çoğu Üniversite ingilizce sınav puan barajı koymuş. Ayrıva benim bölümümden mezun olanlar bir özel eğitimde stajyer olarak çalışıp sertifika veriliyormuş. Bu 2 konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa aranızda çok minnettar kalırım. hepinize sağlıklı ve başarılı bir yaşam dilerim. figen..
08-01-2008
Figen TÜRK
Okul Öncesi Öğretmeni

nesim demekki yanlış kişi deilmiş dogru kişiye yazmışım nasıl gidiyor nesim özel demisin yoksa kadroya geçtin mi?kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum.bilgialışverişine devam edelim...
06-01-2008
Ebru AYDIN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

nasılsın ebru. nerelerdesin? biz ayşeyle ilişiğimizi kestik. şu ana ankaradayım.
05-01-2008
Nesim TEPE
Özel Eğitim Öğretmeni

valla emrah bu merkezlerin sonu nasıl olacak mrk ediyorum...bu işi kötü kullananlarda var biliyorum.kurunun yanında yaşta yanıyor desene...neyse sonumuz hayır olsun artık iyi çalışmalar...biz görevimizi yerine getiriyoruz gerisi artık ne olur bilemem...
04-01-2008
Ebru AYDIN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

tekrar yeni bir genelge belki yayınlanabilir.ya da milli eğitim savunmasını iyi yaparsa danıştay durdurma kararını geri çekebilir. çünkü türkiye de rehabilitasyon merkezleri kapsamında gerçekten kötü örnek çok kurum var.öğrencilere derse almayanlar.servizlerde gezdirenler anlaşmalı rapor aldıranlar. eğer bunları kanıtları ile gösterebilirlerse belki danıştay geri alabilir kararını. ama genelgeler yayınlanmasalarda mesela eskişehirde ram kaynaştırma öğrencilerinden grupları kesmeye başladı.müfettişler biraz çok araştırma yapıcaklar. çok fazla şeyler isticekler. yani baya sıkıacaklar ebru.
03-01-2008
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

merhaba arkadaşlar.herkesin yeni yılını kutluyorum.
02-01-2008
Banu BAHÇECİ
İşitme Engelliler Öğretmeni

Herkesin yeni yılını kutluyorum.herkese kolay gelsin arkadaşllar....Yogun tempoda çalışıyoruz emrah bu cıkan genelgeyi geri cektiler ama tekrar yeni bir genelge yayınlarlar mı?
01-01-2008
Ebru AYDIN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

valla bilmiyom ebrucum.herkes full tempo çalışıyor olmalı.iş hayatı bitirdi bizi be.iletişim kalmadı. umarım herkes iyidir.herkes yerinde iyi ve mutlu olsun. başarılı işler yapsın biz eninde sonunda o güzel haberleri duyarısz nasılsa öyle değilmi?
30-12-2007
Emrah KIRICI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

neden herkes sustu kimseden ses cıkmıyor!!!emrah ne oldu ya kimse gelmez oldu yazmaz oldu...
29-12-2007
Ebru AYDIN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi