Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

***SICAK UYGULAMANIN SPASTİSİTE ÜZERİNE ETKİSİ ***

Arkadaşlar şu ana kadar spastisitenin inhibesi için uzun süreli soğuk uygulamanın daha etkili olduğu kanısındaydım. Fakat son zamanlarda sıcak uygulayanların çoğaldığını görüyorum. Sizce hangisi daha etkili? Soğuk mu Sıcak mı? Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim...
20-12-2006
Akın ÖZKAHYA
Fizyoterapist
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
39 Yanıt
arif kardeş bence sertifika alıp başka meslek dallarına girmeye çalışacağına kpss'ye hazırlanıp kendi mesleğini yapmaya çalış. bu daha doğru olur.......fzt.nezahat
13-08-2007
Nezahat AKIN
Fizyoterapist

arif bey kusura bakmayın ama bu konuda fikir yürütme hakkına sahip değilsiniz! lütfen herkes hakkına düşeni düşünsün,konuşsun,söylesin ve yapsın!
08-08-2007
Hilal DENİZOĞLU
Fizyoterapist

selam arkadaşlar bence ister sıcak uygulayalım ister soguk uygulayalım uzun vadeli olarak düşünürsek pek yarar sağlayacagını düşünmüyorum.bazı vakalarda soguk uyguladık yarar gördük veya sıcak uyguladık daha iyi oldu gibi düşüne biliriz ama bence şu an kesin bir şekilde başa cıkılabilecek bir sorun gibi durmuyor.
07-08-2007
Sedat BAYRAK
Fizyoterapist

Yarın geliyorum görüşürüz sanırım akşam 5 gıbı ordayım ii geceler
26-02-2007
Erkan ÖZYILMAZ
Fizyoterapist

kalıcı etki saglamak istiyorsak ta egzersizin güzel etkilerinden faydalanırız. Yani bu yol meşekkatli ve cok zaman alan bir yöntemdir. Ülkemizde uygulanan hafta da 3 seans ile başarı yakalamak gerçekten zordur. Bu 3 seansta ister sıcak uygula ister soguk geçici faydalar kazandırırsın hastana. İçinden cıkılamaz bu yol ancak yogun programda yapılan yüklemelerle olur. Seninle fizyolojisini detaylı konuşmak isterim ama burda olmaz. Onun için işyerime yarın bekliyorum seni. Tüm meslektaşlarıma da kapım açık. Kolay gelsin
25-02-2007
Ataözgür ERCAN
Fizyoterapist

bak arkadaşım çömezimsin vesselam seni severim ama bu kadar geyik yaptığımız yeter burda 70 milyon bizi okuyor cok göze batıyoruz. Üç aşşağı beş yukarı hepimiz birşeyler biliyoruz muhabbeti yapmayalım, olayın cp li çocuğun fizyolojisinde kısa ve uzun vadede ne gibi etkiler bıraktıgından bahsedelim. 1. si bu cocuklarda aşırı bir sempatik aktivite vardır ve sempatik aktiviteyle spastisite bir paradoks oluşturur bu parodoksu kırmak semptomatik tedavi veya ajanlarla geçici olarak saglanır asıl amaç iç homeostazisi saglamaktır. 2. tedavi her zaman parasempatik aktiviteyi arttırmakla saglanır bunu da gıda alınımı ve parasempatik liflerin yüzeyel geçiş bölgelerine yapacagımız refleks tedavilerle saglarız. Bunun yanında bu cocuklarda adrenalin salgısı yüksektir ve uzun zaman bunun yüksek olmasına baglı olarak reflekslerde de artış görülmektedir ki bunu da antiaging tedavilerle ve homeopatik tedavilerle aşabiliriz.
25-02-2007
Ataözgür ERCAN
Fizyoterapist

Tokat ilinde yapıla bir çalışmada 5 çocuğu hamama götürmüşler brda çocuklara 3 haftalık yoğunlaştırılmış kese programı kullanmışlar 3 haftanın sonunda spastisite artmış sevgili ata arkadaşım. Bu ve benzeri çalışmalar erzincan taraflarındada yapılıyormuş haberin varmı bilmiyorum. ama öğrendiğime göre ordaki hamamın tellağıda tokatlıymış(bu tedavıyı ne şekılde etkiler orası tartışılır tabi ama şu sonucu çıkarta biliriz sanırım çocuğun göturulduğu hamamın tellağının tokatlı olması gerekir) Yanlız ben bu buzhane olayına karışıyım çocukalr üşüyebilir çunkü o yuzden sadece hamam konusuna eğilelim derim ben.
25-02-2007
Erkan ÖZYILMAZ
Fizyoterapist

bir grubu seçip hamama diğer bir grubu da buzhaneye yollayalım sonra bir daha tartışalım. Erkan arkadaşımın da bildiği üzere refleks tedaviyle saglanan gevşeme ile çocuga germe yapmadan hareket artışını saglanıyor.
25-02-2007
Ataözgür ERCAN
Fizyoterapist

sevgili erkan arkadaşım genel sıcak uygulaması olan hamam türü aktivitelerle lokal ajanları karıştırmamak lazım kanımca hamam kültürünün yogun oldugu Tokat ilinde yapılmış bir çalışma kolay gelsin derim ve eger hamamın faydası olsaydı tokatta engelli birey kalmazdı derim. Kolay gelsin:)not: Bundan sonra kese ajanı kullanılmış mı?
25-02-2007
Ataözgür ERCAN
Fizyoterapist

Gulay hanım merhaba, bize spastistenin soğukla inhibe edildiğini gösteren özrnek vermişsiniz, teşekkur ederim kendi adıma. Burda benim size bir kaç tane sorum olacak sorun olmaz sanırım. Önecelikle spastisiteyi gevşetmeyi düşündüğünüz sadece 3 tane mi çocuğunuz var onu merak etmiş durumdayım. Diğer çocuklara farklı uygulamamı yapıyorsunuz. diğer sorum. siz bu çocuklara fnksıyonel olarak bir yerlerele getirmeyi düşünmuyormusunuz yoksa hedefınız sadece spastisiteyi gevşetmeklemi sınırlı kalıyor. Bir diğer sorumda aileler çocuklarını 3 aylık süre zarfında hamama düzenli olarakmı götürdüler.Son bir soru olarak da siz yatıınız uygulamaların ne için olduğunu ailelere anlatmıyormusunuz? Kırmak istemıyorum yanlı anlamanızı istemem cvp yazma konusunda tereddutluydum ama yazdım işte görüşmek üzere iyi çalışmalar
25-02-2007
Erkan ÖZYILMAZ
Fizyoterapist

mrb arkadasım ben spastisiteye soğuk uygulanması kanısındayım çünkü sinir iletim hızını yavaslatıyor ve spastisite inhibisyonunun sağlanmasına yardımcı oluyor ben bunun denemesini yaptım 6ay süre ile soğuk uygulama yaptım 3 tane çocukta 20 dakka soğuk uyguladım arkasından 5dakka germe yaptım aileler çocuklarının üşüdüklerini söylediler bende 3 ay boyunca soğuk uygulamayı kestım ve germe ile devam ettim ve bu ailelerin benden habersiz çocuklarını hamama götürdüklerini duydum üç ay sonra aileler kendileri gelip tekrar soğuk uygulamamı istediler ve çocuklarındaki spastısıte aşırı derecede artmıştı onları uyardığım halde dinlemediler ve sonunda onlarda sıcak uygulamanın spastısıteyı arttırdığını anladılar benim böyle bir anım oldu bu olayı birebir yasadım umarım bu anım sizede yardımcı olur
25-02-2007
Gülay ŞİRİNOĞLU
Fizyoterapist

Değerli arkadaşım.Biz nasıl elimize reçete alıp ilaç yazamaz, rapor veremez , bir takım tıbbi müdahalelerde bulunamaz isek,sizlerde fizyoterapi uygulamaları yapamazsınızzz. Herkes kendi işinde uzmanlaşırsa umarım bu boşluktan daha çabuk kurtulursunuz.Saygılar.
31-01-2007
Ersan YAĞMUR
Fizyoterapist

valla yapsa yapsa onların tabiri temel duruş ve açma germe yapmıştır!! tecrübeyle de onaylamış ya valla helal. Bilader siz sağlık çalışanı değilsiniz kabul edin.
21-01-2007
Ata ERCAN
Fizyoterapist

alper bey ''spastik bireylere hareket çalışmaları yaptırdığınız dönem'' olmuş.ve ''spastik birey deneyimler sonucu belirli hareketleri daha başarılı yapmaya başladı..'' şeklinde sonuç almıssınız. ne yaptınız.voleybol ,basketbol hareketleri filan mı çalıştınız. biraz konuyu açıp spastisite konusundaki o engin bilgilerinizden bizede biraz verirseniz acizhane müteveccih kalırız.!!!
21-01-2007
Serkan ÖZTÜRK
Fizyoterapist

birincisi spastisite!!!bak alper arkadasım mesleğinle alakalı olmayan işlere karısıyosun..sıcak-soğuk senin işin değil...bak bir sürü sayfaya hakkın olmadan yazı yazmıssın,,,burda bir cagrı yap ve meslekdaslarına yanlıs işler yapmasınlar,sayfanız olmayan bu sitede bile her yerde sivrilmeye calısıyosunuz,neyin mucaledesini veriyosunuz????
21-01-2007
Murat KANAT
Fizyoterapist

gerçekten bilimsel verilere dayalı güzel bilgiler verilmiş bilmediklerimizi öğrendik teşekkürler. Ancak; Spastiteliye yapılan tüm müdahalelerin sonucunda nereye varıldığı konusunda bilgileri olan varsa öğrenmek isterim. Spastik bir bireyin herhangi bir soguk-sıcak türü uygulama yapılmadan hareket çalışmaları yaptırdığım bir dönem oldu; spastik birey deneyimler sonucu belirli hareketleri daha başarılı yapmaya başladı..ben İntramuscular çalışmalar yoluyla kas içi ısının arttığını, iç ısının artması bunun tersi olarak ta vucudun dışından uygulanacak soğuk olduğu kanaatindeyim. Tekrar Teşekkürler...
21-01-2007
Alper TEKALP
Beden Eğitimi Öğretmeni

gelin herkes bu durumun önüne nasıl geçebiliriz diye düşünsün.mesela benim çalışmış oldugum şehirde başka bir kurumda bedeb eğitimci bir arkadaş var.bu arkadaşı nereye nasıl şikayet ederim nasıl bir yol izleyecem onu söyleyin.adam akıllı resmi bir yol gösterin bana.ben olsam şunu yapardım bunu yapardım demeyin bana yol gösterin.hem kesin olsun hemde bunlarını bir daha çalışmasını engelleyecek bir yol olsun.herkese kolay gelsin.
16-01-2007
Murat SOYKA
Fizyoterapist

arkadaşlar bırakın birbirinize düşmeyi tamam herkes az çok birşeyler biliyor ve uyguluyor ama şu beden eğitimci arkadaşlarla nasıl mücadele edilir onun üzerinde konuşalım.belki biraz agır olcak ama örnek vermek istiyorum.bir virüs(mikrop)vücuda girer ve hemen hasta etmez ama bünyenin en zayıf anını y6akalar ve iyice gelişmiş duruma geldikten sonra vücuda zarar verir.beden eğitimcilerinin durumunu şuanda buna benzetiyorum.bilin ki belli bir aşamdan sonra bu hak onlara verilecek ve spastik çocukların vay haline.
16-01-2007
Murat SOYKA
Fizyoterapist

değerli büyüğümüz el-Kanun fi’t-Tıb adlı eserinde ahrazın giderilmesinde problemin ahrazda değil beyinde olduğunu ve buradan düzeltileceğini söylemiş ve taa o zamandan bize plastisiteden bahsetmiş, bir anlamda şimdi tartıştığımız bu konunun gereksizliğinden bahsetmiş. Basit bir örnek daha baroreseptörlerin uyarılmasıyla gevşeme elde edilir!! Beden eğitimcilerin işi de şudur; engelli bireylerin modifiye spor dallarına adapte etmek! Kanımca onların da rehabilitasyon alanına kaymamaları lazımdır... Biz de sosyoloji psikoloji istatislik dersleri aldık ama biz Fizyoterapistiz değil mi arif Ilkım isimli sanal şahsiyet?
11-01-2007
Ataözgür ERCAN
Fizyoterapist

Sayın Ersan bey ve Hakan bey sie sonun kadar katılıyorum ama konu başlığımızı dikkate alırsanız bize cpde nele yapmalıyız dye değil sicak ve soğuk uygulama arasında karmaşaya düşmüş olan bi arkadaşımız, konu başlı altında belirtmiş olduğu şeylere cevap verdiğimizi düşünuyorum. Siz merak etmeyin ben ve mesai arkadaşalrım sizn belkide daha önce görmedğiniz bir yöntemle cp yle savaş veriyoruz. Sonuçlarında nelerin olduğunu sanırım siz ve szin gibi saygıdeğer meslektaşlarımıza çok kısa zamandan gösterebileceğimizi düşünüyorum konuyla ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Görüşmek dleğiyle iyi çalışmalr
11-01-2007
Erkan ÖZYILMAZ
Fizyoterapist

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...