Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

...

merhabalar sorunun son zamanlarda ıcınde bulundugum durum hersey ust uste geldı saten yasım geregı sanırım bır kısılık arayısı ıcındeyım bıde eve hırsız gırıyodu onunla karsılastım sınırlerım cok bozuldu bıde ıs yerındekı problemler hepsı bır araya geldı ve cıkamıyorum ısın ıcınden hıc bır seyden sevk alamıyorum artık onceden kucuk seylere bıle cok mutlu olan ınsandım eskıyı cok arıyorum canım hıc bırsey yapmak ıstemıyo ne ıs nede kımseyı gomek konusmak sadece yanlız kalmak ıstıyorum ve bu durum benı cok rahatsız edıyo sankı yasamdan bıkmıs gıbıyım bu durum depresyon fılan mı ne yapmam gereklı bu halden kurtulmak ıcın cvplarınızı beklıyorum ılgınız ıcın sımdıden tesekkurler
05-04-2005
Mihriban YILMAZ
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
8 Yanıt
verdiğiniz bilgiler sınırlı olmasına rağmen depresyon semptomları gibi görünüyor. psikiyatri uzmanından önce bir psikologla görüşürseniz iyi olacaktır. gerekirse psikiyatriste yönlendirir.
27-09-2005
Asena Esra TEKATLI
Psikolog

Merhaba Nilgün Hanım;

ben de sizin gibi otistik çocuk annesiyim.Size sabır ve başarılar dilerim.

Biz de Efenin farklı olduğunu 2-2,5 yaşlarında fark ettik ama doktolar 6 yaşlarındayken teşhis koyabildiler.O günden beri eğitimine hiç aksatmadan devam ediyoruz.

Oğlumuz Efede eğitimi sırasında zaman zaman durgun dönemlere girmiştir.Kendinden emin olmadıkça iyice kavramadıkça tepki vermemiştir,o dönemlerdede eğitim programaından vaz geçmeyin siz normal programınıza devam edin .Efe kendinden emin olunca bunları kullanmaya başlamıştı.Eğitmeninizin dediği gibi dönem dönem biriktirme ve sizleri yıldırma politakası izleye bilir.Komutanın siz olduğunu kesinlikle belirtin. 

Efe ile yaşadıklarımızı www.tohumotizm.org.tr forum sayfasına sermin adıyla yazmaktayım.Efe ile yaşadıklarımız belki size biraz ışık tutabilir.

Başarı dolu günler dilerim...

Şermin

18-06-2005
Şermin ATAMAN
Diğer

Nilgün hanım öncelikle haklısınız çocuğumuzu görüp bir değerlendirme yapmadan söylenen şeyler genel tavsiye ve temennilerin ötesine pek geçemez.Eğer somut örneklerle kafanıza takılanları sorarsanız uzman arkadaşların bilgilerinden daha çok faydalanabilirsiniz.Hangi ildesiniz bilmiyorum ama farklı alanlardan birkaç uzmanın değerlendirme almasını sağlayabilirseniz pek çok alanda ne yapacağınız konusunda fikriniz olur. Otistik bir çocukla her eğitimci çalışamayabilir.Bu yüzden(tabi bunlar şimdiki eğitimcinizle ilgili değil otizmde çok iyi çalışıyor olabilir amaaa)sizin anne olarak araştırmanız ve çocuğunuz için en iyiyi bulmanız gerekiyor.Saygılar
13-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

   Nilgün hanım işitme kaybı teşhisi kondu sonrada mental retardasyon dendi şimdi otistik deniyor diye yazınca bu rahatsızlıkların üçünün bir arada olduğunu düşünmemden kaynaklı ağır bir tablo gözümde canlandı eğer ilk iki teşisin yanlış olduğunu bilmiş olsa idim sizi de tedirgin etmemiş olurdum. Melda hocam ile görüştünüz ve oğlunuzun durumunu silik otistik (yüksek foksiyonlu otistik) olarak niteledi ise bana burdan bişey söylemek düşmez. Melda hocamla belirli aralıklarla görüşmenizi ve gelişiminin bu kanalla takibini öneririm.

 Çocuğunuzun huysuzluğu ile ilgili olarak daha önceki önerimi yinelemek istiyorum.

Çocuğunuzu anlamaya çalışın, lütfen zorlamayın, inatlaşmayın, yapmanızı istediğiniz bir şeyi yapmıyorsa bir kaç dakika sevdiği bir oyunu oynayın ve isteğinizi yineleyin ve kesinlikle şiddet uygulamayın. Yapmasını istediğiniz veya sizin yapacağınız işleri basit anlatımlarla mutlaka eylemi yapmadan önce , süpriz durumlar oluşturmayın anlatın. Sevginizi göstermekten çekinmeyin, sarılın boğuşun, gıdıklayın, masaj yapın, şaka yapın, birlikte güleceğiniz durumlar oluşturun, sıkıntılarınızı oğlunuza anlatın ve yardım isteyin, sizi anlamadığını asla düşünmeyin , sizin sıkıntılı halinizin çocuğunuzu da gereceğini unutmayın, gerektiği zaman kendiniz için pisikolojik yardım almaktan kaçınmayın, etrafınızdaki akrabalarınızı arkadaşlarınızı , eğitim kurumlrını kullanmaktan kaçınmayın , mutlaka kendinize zaman ayırın, günde birkaç saat çocuğunuzla ilgili olmayan işler yapın. Gibi birçok belik söyemesi çok kolay ama yapması zor önerilerde de bulunabilirim. 

   Çocuğunuzun  gerilediğini düşündüğünüzü de yazmıştınız gerileme (regresyon) otistiklerde zaman zaman gözlenen bir durum olduğu literatürde geçmekle birlikte alanda çalıştığım  8 yıllık sürede gerileyen çok öğrenci görmedim. Şunu da belirtmek isterim ki gelişim alanlarında (dil, kavram, ,yürüme, tuvalet eğitimi ) sağlanan gelişmeler inişli çıkışlı seyredebilir birden  yapmadığı bir çalışmayı yapar hale gelmez arada gel-gitler olabilir bu sizi yanıtmasın.

 Sevgiyle kalın ,kolaygelsin.

 

08-04-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Amir Bey,

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yalnız bazı hususları açıklamakta fayda görüyorum. 2 yaş itibariyle Erzurum Atatürk Üniversitesinde konan işitme kaybı testini yaklaşık bir yıl sonra önce Ege Üniversitesi sonra Hacettepe Üniversitesinde Prof.Dr.Melda AKÇAKI hocanın önerisi doğrultusunda yeniden yaptırdık ve sonuçta aldığımız raporlar oğlumda işitmeye dayalı herhangi bir problemin olmadığı yönündeydi.Sonrasında İtanbulda Nevzat Tarhan hocanın kliniğinde mental retardasyon denildi. Fakat yaptığım araştırmalarda bu rahatsızlığın bir nevi zeka geriliği olarak geçtiğini gördüm. Buna istinaden bir yığın makale taradım. (Hem mental retardasyon hem de otizm). Fakat gördüm ki oğlum da böylesi bir gerilik yok. Acaba dedim ben mi konduramıyorum. Ama gözlemlerim bu doğrultuda gelişti. Ve bazı hareketlerine bakarak ve de araştırmalarıma dayanarak evet otizm diyebiliyorum.Son olarak Melda Hoca silik otistik tanısını koydu. .Şimdi sizin yorumunuzda ağır geçtiği yazıyor. Durum gerçekten silik mi yoksa kötüye mi gidiyor? Açıkçası muallakta kaldım. Kabul etmeliyim ki buradan anlattıklarıma dayanarak oğlumu görmeden sizlerden elle tutulur bir yorum yapmanızı beklemek sizlere karşı haksızlık olur. Bunun farkındayım. Yine de onda gördüğüm ilerlemeleri ve gerilemeleri buradan yazarak nispeten bize muhakkak yardımı olacağına kanaat getirdiğim tavsiyelerinize katiyetle ihtiyaç duymaktayız. Şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Saygılarımla  

08-04-2005
Nilgün ÖZDEMİR
Diğer

    Ne yazık ki sizlere sunulabilecek mucizevi önerilerim yok. Yine ne yazık ki ikinci hatta ücüncü rahatsızlıkla birlikte görülen otizm oldukça ağır bir seyir izliyor. Özel eğitim için de biraz geç kalınmış ama yinede çocuğunuzu takip eden çocuk psikiyatrı ve özel eğitimcinizin önerileri ile hareket edin. Çocuğunuzu anlamaya çalışın lütfen zorlamayın ve şiddet uygulamayın. Yapmasını istediğiniz veya sizin yapacağınız işleri basit anlatımlarla mutlaka anlatın. Sevginizi göstermekten çekinmeyin vb gibi standart önerilerden ileri gitmeyen yardım çalışmalarımız olabilir. Sizlere sabır ve kolaylıklar diliyorum. 
07-04-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

bende sizin bulunduğunuz rahatsızlıklar içindeydim ilk olarak bir piskiyatri uzmanına gitmeniz gerekir büyük ihtimal 6 aylık bir ilaç sürecine gireceksiniz zaten ilaçlar 1 ay içinde olumlu yönde etkilerini gösteriyor ve hayata pozitif bakmayı öğrenmelisiniz olumsuzlukları boşvermelisiniz kendinize eğlenceler oluşturmalısınız bence. geçmiş olsun dileklerimle...
06-04-2005
Zeynep AYDEMİR
Diğer

Sayın Yılmaz, bir psikiyatri uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.
05-04-2005
Nihal ÖZCAN
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi