Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Zihin Eng. Öğrt. Sertifikasına Karşı Olarak Ne Olacak Halimiz!?

Bakanlığımızca 06 - 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Erzurum, Rize, Van ve Yalova illerinde açılacak olan Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Kurslarına 1 inci başvuru sonrası kontenjanların dolmaması hâlinde, 1 - 15 Ekim 2010 tarihleri arasında kurumlara 2 inci kontenjan hakkı verilerek, bu başvurularda da kontenjanların dolmaması durumda ise 16 - 30 Ekim 2010 tarihleri arasında 3 üncü kontenjan hakkı verilerek başvuru yapmalarına imkân verilecektir.

Kaynak: http://ookgm.meb.gov.tr


diyor,MEB ..
Artık dur demeliyiz buna.

26-09-2010
Seda KARAKAŞOĞLU
Özel Eğitim Uzmanı
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
32 Yanıt
Allah aşkına böyle mi yardımcı olacaksınız o meleklere? sorarım size. Evet onlar bizim özel çocuklarımız.! Merak etmeyin teorik dışında da çok şey biliyoruz. Sınıf öğretmenleri ne biliyor acaba? Evetttt Öğrenciyimm. Ben meslek lisesi çıkışlıyım.Özel eğitim bölümünden.Bir dönem gözlem,bir sene staj ve ardından yaz boyu o meleklerle çalıştım!!! Söyleyin bakalım neresi teorik. Ve şuan da ünv. Yine özel eğitim okuyorum. Yazları yine onlarla olacağım. Hatta Okula giderken de onlarrın yanına gidiyorum..! Ve açıkçası sınıf öğretmenlerinin yorumlarını gördükçe o kadar üzülüyorum ki o melekler için.
21-10-2010
Seda KARAKAŞOĞLU
Özel Eğitim Uzmanı

ahmet hocam yıllarca ben de yazdım çizdim buralara.. ama baktım olmuyo bıraktım artık.. ben alıştım, siz de alışırsınız yakında..kolay gelsin.
20-10-2010
Hasan MERT
Özel Eğitim Öğretmeni

Mustafa bey bir GAZİLİ olarak 4 senelik eğitimimin 3 senesini teorik 4. seneyi de okulda öğrendiğimiz teorik bilgiyi haftanın 5 günü staja giderek uygulama imkanımız oldu. ama bu sizin bildiğiniz ya da yaptıklarınız gibi bir staj değil. en çok 10 kişilik gruplara ayrılıyorduk ve başımızda da bizimle beraber haftanın 5 günü staja gelen hocalarımız vardı. biz staj bitene kadar tüm modüllerin uygulmasını becerilerin performans alımlarını hocamızın uygun gördüğü bir problem davranışın sağaltımını yaptık. zihin engel grubundaki tüm çocukları gözlemleme imkanı bulduk. bu yüzden bizler Bİ ŞEYLER ÖĞRENEREK MEZUN OLDUK.. AMA ŞU SÖZÜNÜZE DE KATILIYORUM bizler sizlere birlikte çalışmak zorundayız.. ve o kadar iş görüşmesi yaptım herkes kurumumda çok fazla sertifikalı öğretmen ama alan mezunu öğretmennim yok diyor. ve EN AZ 1 TANE ALAN MEZUNU ÖĞRETMEN İSTİYOR. AĞIR VAKALARDA PROBLEM DAVRANIŞLARIN SAĞALTIMINDA YETERSİZ OLDUĞUNUZU SÖYLÜYOR. VE EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ TEKLİF EDİYORLAR.. benim tek hoşuma gitmeyen nokta 1-2 aylık kursun sizi özel eğitim öğretmeni yapmadığı. benim ünvan takıntım da yok. neyse artık.. İNŞALLAH ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EN HAYIRLISI OLUR..İNŞALLAH HEPİMİZ YARDIMCI OLABİLİRİZ ÇOCUKLARIMIZA..
19-10-2010
Ayşenur Arat ODACI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Bu alanda eğitim almış kişiler kendilerinden o kadar eminler ki en iyisin onlar yapabiliolar sanki bazı yorum yapan arkadaşlardan bazıları daha ögrenci ya daha neyin ne oldugunu bilmeden yorum yapıo onlar bizim özel çocuklarımız dio geçio herkes bir değil arkadaşlar önemli olan bu alana yönelip insanın kendisini geliştirmesi..arada bi iki tane çürük elma çıkıo her sınıf ögretmenini öle zannediolar ben eminin ki birçok bu alana yönelmiş sınıf ögretmeni bu alanda eğitim alıp daha dogrusu teorik bilgi alıp uygulamaya iş hayatında başlayanlardan daha iyi bu işi yapolar... diolar ki bizden gelip yardım istolar.. peki soruyum siz başladıgınzda bu işe elinizde teorik bilgiden başka ne vardı neyi nasıl uygulayacagınızı ne kadar biliodunuzz yapmayın ya OKULLAARDA HERSEYY ÖGRENİLMİOOOOO KACINIZZ ÖZEL EĞİTİMCİ OLARAK TEORİKTEN BAŞKA NE BİLİODUNUZ ARTIK BIRAKIN SİZ BİZ KAVGASINI DA YERYUZUNE İNDİRİLMİŞ O MELEK ÇOCUKLARA EL BİRLİKTE YARDIMCI OLALIMM
18-10-2010
Mustafa KARAHAN
Yardımcı Eğitmen

Sayın Ö.E.Ö ben bu soruyu zaten size v.b kişilere sormam çünkü emin olun cevabını çok iyi biliyorum.Öğrnekleriniz sürekli tıpla ilgili olduğu için ben de bir öğrek vermek istiyorum.Teşhis koymak kimsenin işi olamaz ne sizin nede bizim.Biz zaten bu kısmıyla ilgilenmiyoruz.Bu konu sizden daha tecrübeli insanların işi.Şöyle düşünün biz dahiliyici siz de kulak-burun-boğazcısınız.İnsanlar bu iki branşa da aynı şikayetler için gidebiliyor.
18-10-2010
Sevginar ÇERKEZ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

şimdiilk olarak hiçbir profesör grubu bizim meslek alanı kadar tehditlere sapmalara ve uygulama hatalarına maruz kalmıyor. İkincisi jinekolog prostat yeşhisi koymuyor ya da ürolog doğum yaptırmıyor. Sayın öğretmen bu ünvan merakı değil, bir grup insanın bir alanda eğitim gördükten sonra o alanda eğitim almamış farklı meslek gruplarındaki kişilere karşı meslek alanlarını özerk tutmaya çalışma çabasıdır. Çünkü bakıyoruz gelen sorular bile o kadar anlamsız ve özel eğitim felsefelerinden uzak ki... Diyorsunuz ki neden o zaman sınıflarda kaynaştırma öğrencisi var? Bu aslında gerçekten de bu alana ne kadar uzak olduğunuzu gösterir bir soru. İnanın bana meslek elemanı olarak yanıtlamaya bile mecalim kalmıyor bunu okuduğumda. Çünkü o kadar uzaksınız ki... Ama ille yanıtlayın derseniz zamanıma kıyıp açıklarım ama nolur yormayın beni, anlamışsınızdır bir açıklaması olduğunu...
18-10-2010
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Arkadaşlar kimse sizin ünvanınızı elinizden almak için uğraşmıyor.Ben şahsen gururla her zaman kendimi Zih.Eng.Sın.Öğr. olarak tanıtıyorum .Sonuçta herkez öğretmendir yada doktordur(öğr.)Hiçbir doktor sizin yaptığını yapmaz.Sonuç hastayı iyileştirmek,çocuğu öğretmek bizde onu yapıyoruz.Nedir bu ünvan merakınız anlamadım .Profesörler bile sormadam ünvanını söylemiyor.Bu tartışmaları merakla ve tebessümle her zaman takip ediyorum.(Bazen de kahkahalar atıyorum)
18-10-2010
Sevginar ÇERKEZ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Ben alan mezunu olarak çok fazla öğrencimin okuluna gidip kabullerini sağladım.. okuma yazma matematik olsun akademik alanda çok şey biliyor olabilrsiniz ama sizler bizim çocuklarımıza öncelikle nasıl davranacağınızı onlara göre öğretim uyarlaması yapma aşamsında çok zorlanıyorsunuz ve bizlerden, çocuğun özel eğitim öğretmeninden yardım istiyorsunuz. ve bizler de sizlere yardım ediyoruz. bakın özel çocuklarımızın hepsi akademik değil. işte konuya hakim olamadığınız buradan belli. bu çocukların ve ailelerinin o kadar çok ihtiyaçları var ki.. 10-20 yaşlarında tuvalet eğitimini, özbakım becerilerini kazanamayan çok fazla çocuğumuz var. bizlerin amacı o çocukları toplumda bağımsız hale getirmek. kimseye muhtaç etmemek!! tabii ki bunun içine akademik beceriler de giriyor. ve bizler ÇOCUKLARIMIZIN TÜM İHTİYAÇLARINI GİDERMEYE YARDIM EDECEK BİR KONUMDA MEZUN OLUYORUZ MERAK ETMEYİN. AMA ŞUNU DA BİLİYORUZ BU BİR EKİP İŞİ. PSİKOLOĞUNDAN,OKUL ÖNCESİ, SINIF ÖĞRETMENİNE KADAR HERKESE İHTİYAÇ VAR.. AMA HERKES YERİNİ BİLSİN!! SERTİFİKAYI ALARAK BEN ÖZEL EĞİTİMCİ OLDUM DEMEK VE KENDİNİZİ BİZLERDEN DAHA KALİTELİ GÖRMEK EMEĞE KARŞI YAPILAN TERBİYESİZLİKTİR!!! SİZLER HER ZAMAN ALANDA ÇALIŞIRKEN BİZİM DESTEĞİMİZE İHTİYAÇ DUYACAKSINIZ. BUNLAR PROBLEM DAVRANIŞLARININ SAĞALTIMI, BECERİ KAZANDIRMA,ÖĞRETİMDE UYARLAMALAR OLSUN DAHA BAŞKA BİR SÜRÜ KONUDA BİZİM YARDIMIMIZA İHTİYACINIZ VAR.. ÇÜNKÜ BİZLER ÇOCUKLARIMIZI SEVİYORUZ.. VE SIRF ONLAR İÇİN SİZE YARDIM EDECEĞİZ MERAK ETMEYİN :))
17-10-2010
Ayşenur Arat ODACI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Lütfen,Lütfen,Lütfen, Sınıf Öğretmenleri! Savunma nedenleriniz çok komik. Sınıf öğretmenleri normal bireyler ile ilgili eğitim alır. Biz ise özel eğitim gerektiren bireyler ile ilgili eğitimi alırız.İyi o zaman şefkat,sevgiden yola çıkarsak herkes kafasına göre istediği meslekte çalışsın!!! Pardon ama neden o zaman üniversite diye bir şey var!? Ben size eğitimci değilsiniz demiyorum. Ben de eğitimciyim siz de. Dediğim şey; siz normal çocukların eğitimcisisiniz biz özel bireylerin! Bu farkı artık anlayın. Madem Özel eğitim gerektiren çocukları bu kadar seviyorsunuz üstünüze düşeni yapın! Yeter! Gerisini biz hallederiz! Eh tabi bazıları sevgi,şefkat diyor ama içlerinde çıkarcı durumlar!! (Para,iş bulma)Onlara zaten hiçbirşey diyemiyorum. Onlar eğitimden de uzak dursun! ÖZEL BİREYLER ÖZEL EĞİTİMCİLERİN İŞİDİR. KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM.
16-10-2010
Seda KARAKAŞOĞLU
Özel Eğitim Uzmanı

Benim anlamadıgım neden sınıf ögretmenlerinin bu işi yapamayacağı okullarda birçok kaynaştırma ögrencileri var sınıf ögretmenleri onlarla daima...sizler elbette onun eğitimini alıyosunuz ama teorikte ne kadarını uygulayabilyosunuz okurken.... herseyi sizlerde iş hayatına atılınca ögreneceksinizz.. yaşayarak ögreneceksiniz.. emin olun birçok sınıf ögretmeni sizden daha iyi okuma yazma ögretir o meleklere... Türkiye'de o meleklerin eğitilmeye ihtiyacı var ve birçok öğretmene ihtiyaç var.. niye sınıf ögretmenleri sertifika ile zihinsel engeliler ögretmeni oluo diye polemik yaratmaya gerek yok.. sınıf ögretmenleri en azından EĞİTİMCİ ve o meleklerin durumlarını biliyorlar... bu gönüllük, sevgi, fedakarlık işi.. elbette her önüne gelen bu işi yapamaz ama UNUTMAYIN SINIF ÖGRETMENLERİİİİ EĞİTİMCİİİİİ
15-10-2010
Mustafa KARAHAN
Yardımcı Eğitmen

arkadaşlar hiç kimse boşuna okumadı, alan veya sertifikalı... türkiyede nasıl olsa hiçbir şey standartlara göre olmuyor. bugün sertifika programı var yarın başka birşey icat ederler. ziraat mühendisi öğretmen oluyor da neden sınıf öğretmeni zihinsel engelliler öğretmeni olmasın. bence boşuna hak aramasına gidiyorsunuz, nasıl olsa herkes bildiğini okuyor. sizler bunun için greve de gitseniz, toplu istifa da etseniz değişen birşey olmayacak. yıllar önce işçiler haklarını aramak için yürüdüklerinde en baştakimizin dediği lafı sanırım çoğu arkadaşımız hatırlayacaktır. en iyisi bundan sonra engelli çocuklarımıza nasıl faydalı olabiliriz onu tartışalım. saygılarımla...
15-10-2010
Kemal DEMİR
İşletmeci

Çok terbiyesizce yapılmış bir kıyaslama, bu kıyaslamayı yaparken meslek elemanlarını aşağlamayı düşünmüşsün ama öncelikle öğrencilerini onların ailelerini aşağlamışsın, sonra da kendini aşağlamış ve senle aynı mesleği paylaşanlan sınıf öğretmenlerini de özel eğitimcileri haklı çıkaracak şekilde zan altında bırakmışsın. Tüm bunları yapabildiğine göre eline bir mendil alıp sümüğünü silmelisin bence:D
14-10-2010
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Herşeyi doğru yapan devlet bunu da doğru yapmış mı yapmış:))) Anlaşılıyor ki girişimler aslında ileride devlette istihdam olabilmek içinmiş... Hadi hayırlısı, e kpss de zor, siz de haklısınız ne diyeyim :D
11-10-2010
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Öncelikle okumakla anlamak arasında büyük bir fark var.Bunu farkedemeyen arkadaşlara sözüm yok.Ayrıca zamanında görme,işitme,okul öncesi vb bölümlere de bu kurs açıldı neden en büyük tepki sınıf öğretmenlerine anlaşılmaz bir durum.Bir gün gelip özel eğitim alt sınıfları okul öncesi eğitim gibi mecburi hale gelir,devlet okullarında çalışma durumumuz olur diye mi bu telaş o da düşünülecek bi konu.Neyse evet herkes kendi işini yapsın.Devlet bize bu hakkı vermiş mi vermiş.Çalışıyor muyuz evet.Gerisi fasa fiso.Herkese kolay gelsin.İyi çalışmalar.
11-10-2010
Betül MARAL
Yardımcı Eğitmen

Bundan 4-5 sen önce de biz bu sitede bunları tartışır dururduk sınıf öğretmenleriyle... Şimdi bakıyorum da o günden bugüne ne devlet politikasında, ne de insan anlayışında bir değişme olmamış. Vatandaş eğitimsiz bilinçsiz bırakıldığı sürece bu işi işin uzmanından başka herkes yapar. uzun vadeli çözümler oluşturmak yerine günü birlik çözümleri seçen siyasiler kayıbın en büyüğünü o çoçuklara ve ailelerine yapar. Eskiden okuyana uzmana öğretmene bir saygı vardır, şimdi bakıyoruzda avukat doktora ben senden daha iyi ameliyat yaparım diyor. hele ki bir kurumu yönetecek olan yani idari işleri yürüten kişi işin uzmanlarını yetersiz, ehliyetsizleri de uzman görüyorsa o kurumdaki öğrencilerin vay haline... Bu düzen değişmez, neden biliyor musunuz; mesleki etik bir yana bırakılmış, rant kavgası yapılıyor. Ben bir sıva ustasını bile izlerken haddimi biliyorum, ne acıdır ki ülkenin eğitimcilerinin büyük bir kesimi mesleki ahlak çöküntüsü içine girmişlerdir. Geçen gün bir sınıf öğretmeni soruyor bana: Fiş metodu nedir, ses sistemi ne demek? Ben geçtim özel eğitim yöntem ve tekniklerinden:)))
11-10-2010
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Allah aşkına sayın sınıf öğretmenleri kendinizi savunmaya çalışmayın. Ne demek biz daha iyiyiz hele onu hiç anlayamadım yahu. Onlar bizim özel çocuklarımız. Bu mesleği de siz değil biz yapabiliriz. Kurum müdürlerinden hele hiç bahsetmeyin. Çıkarlar bir olunca bu çok doğal bir duurum. Çıkarlarınıza alet ettiğiniz bireylere bakın . Vicdanınız hiç mi sızlamaz!? Lütfen herkes kendi mesleğini yapsın. Kendinizi savunma nedenleriniz güldürüyor.
10-10-2010
Seda KARAKAŞOĞLU
Özel Eğitim Uzmanı

Betül hanım Özel Egitim ile normal cocuk egitimi aynı şey degıldir; aradaKi farkı sanıyorum kı bilmiyorsunuz;o zaman zaten size söyleyecek sözü yok.. İyi calışmalar,basarılar..
10-10-2010
Seda SADIÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

Ahmet hocam ne kadar da yanlış düşünüyorsunuz.benim üniversiteye girdiğim zaman zihin engelliler öğretmenliği sınıf öğretmenliğinden düşüktü ve benim puanım yetiyor hatta artıyordu.Burası Türkiye herkes ekmeğinin peşinde.Kaç öğretmen polis oldu,kaç öğretmen işsizlikten intiharın eşiğine geldi biliyorsunuzdur herhalde.Biz kendi alanımızda iyi olmadığımız için mi atanamadık sizce.bi düşünün bakalım.Bu ülkede kpss birincisi 99 küsur alan arkadaş bile atanamadıysa bizim suçumuz değil.Devir böyle dönüyor.İşte o zamanında sınıf öğretmeni olanlar yüzünden biz gerçek sınıfçılar açıktayız.Hiçbir zaman da ben çok iyi özel eğitim öğretmeniyiz demedik.Sizin alan bilgileriniz iyi kabul elbette fakat kusura bakmayın da öğrenme güçlüğü çeken,okuma yazma öğrencilerinde de bizler iyiyiz.Bunu şimdiye kadar görüştüğüm kurum müdürleri ve yeri geldi müfettişler de söyledi.Elinizi vicdanınıza koyun ve kimin önüne fırsat çıkarsa değerlendirecektir bunu da unutmayın.
09-10-2010
Betül MARAL
Yardımcı Eğitmen

Emeklerimize yazık, yıllarımıza yazık , öss den sınıfçılara fark atıp özel eğitim bölümüne girdik okurken onların çalıştıgının 10 katını çalıştık ama ADALETE bak EĞİTİMCİ ahlak anlayışına bak 1 aylık (sözde) eğitimle bizimle aynı statüde oluyorlar.Elinizi vicdanınıza koyun bir zamanlar ziraat mühendislerinin sınıf öğretmeni oldugu bir ülkede yaşıyoruz o durum ne kadar yanlışsa bu sertifika olayıda onun kadar yanlıştır. AYIPTIR GÜNAHTIR YAZIKTIR!!!! UTANIN UTANIN ZATEN KENDİ MESLEĞİNİZDE İYİ OLSANZ KENDİ İŞİNİZİ YAPARSINIZ MESLEK HIRSIZLARI ! EMEK HIRSIZLARI !!!!!!!!
09-10-2010
Ahmet ARIÖZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ya herkes ısını yaparsa sorun olmaz. hep nıtelıksız elemandan sıkayet eden bı ulkeyız. sertıfıkalarla mı nıtellık kazanacagız.. prof.mehmet ozyurek ve nıhal ozyurek hocam sırf bu sertıfaka ya karsı oldukları ıcın gazıyı bırakıp uludaga geldıler.. lutfen artık son bulsun bunlar...
09-10-2010
Vedat BAZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.