Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Zeka testleri

Engelli bireylerin belirlenmesinde sadece zeka testler yeterli mi?

20-05-2005
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
8 Yanıt
sevgili arkadaşalr engel çok genel bir kavram olmakla beraber zininsel engel bununun alt özelidir.. zeka testi ise sadece zihinsel engellilik için belirleyicidir.. adı üztünde zeka testi.. ancak işitme engeli, yürüme engeli,görme engeli vb. diğer engel durumları için de ayrı değerlendirme ölçerleri vardır .. sevgiyle kalın..
17-07-2006
Masum AYDIN
Psikolog

öğrenme b. dan bahsedebilmek için çocuğun IQ sunu en az 80 olması gerekir
13-07-2006
Cahit SARI
Psikolog

Bu noktada zaman makinesini icat etmiş olmamız önemli olmaz çünkü torunumuz bizim mirasımızı da kullanıp yeni pek çok buluşa imza atmış olacaktır. Bu nokta da bizimde pek çok kavramı "özel eğitimle" öğrenmemiz gerekebilir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu ya da hafif derecede mental retardasyon ile uygulamada okulöncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni, özel eğitim öğretmeni arkadaşların sık karşılaştığı özgül öğrenme güçlüğü bu "sebeplerden biri değildir". Hatta özgül öğrenme güçlüğü tanısı için çocuğun "standardize" zeka testlerinden aldığı puanın 70'in altında olmaması gerekir ( MR'a ya da Otizm'e DEHB komorbid tanı olarak eklenebilir ). her mental retardasyonun bir sebebi vardır( şu veya bu ). Yani Tahir Bey'in bahsettiği Görme ve İşitme engelli çocuklar'da kendileri için standardize edilen tesler uygulandığında MR olabilir. Bu nokta da zeka testleri klinik gözlem ve izlenim ile beraber oldukça kuvvetli değerlendirme materyali olarak karşımıza çıkar.
12-07-2006
Doğan YILMAZ
Psikolog

Ömcelikle zekanın operasyonel tanımını yapmakta fayda var. Bugünlerde genel geçer kabul gören tanıma göre zeka "çevreyi seçme, onu biçimlendirme ve ona uyum için gerekli olan zihinsel yeteneklerdir"( Sternberg 1977, Erkuş A.) . Bu nedenle, "zeki" diye nitelenen bir davranış, bir çevresel bağlamdan diğerine değişebilmesine rağmen, bu davranışın altında yatan zihinsel süreçler değişmez. Fakat, bununla birlikte, bu süreçlere başvurmada bireyin yeteneği, bulunulan bağlamdan bağlama farklı olabilir. Bu bulunulan bağlamında temel belirleyici unsurunda "normal" insan olduğunu kabul etmeliyiz( ki bu kabul zannımca zorunlu olması gereken bir kabuldur çünkü bugün hakim olan sınıf "normal IQ=90-110" olanlardır . )eğer bugünkü değerlerle normal değeri IQ= 130-150 olan 2100 yılına ışınlansak :):):)pek çoğumuz hafif derede zihinsel yetersizlik sınıfına dahil edileceğiz.
12-07-2006
Doğan YILMAZ
Psikolog

Masum Bey'in belirttigi gibi bazi hallerin tanilanmasi icin zeka testleri katiyetle degerlendirme unsuru degildir(mesela ADHD veya hiperactivite/dikkat bozuklugu dedigimiz durum gibi). Burada gorme ve duyma gibi durumlari bahis konusu bile etmek istemem.
20-05-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Amerika'da mental retardation, avrupa, avustalya, ve asya'da daha ziyade intellectual disability olarak adlandirilan durumun tanilanmasi icin tek kriter zeka testinden alinan puan degildir. Her ne kadar bu durum icin evrenseldir denilsede en azindan tanilamasinda bakis acisi farkliliklari bulunmaktadir. Zeka disindaki diger belirtilerde dikkate alinmaktadir. Mesela "adaptive fit" denilen genel yasam ortamina uyum becerilerimizin(bunlar icinde iletisimsel, sosyal, gunluk yasam becerileri vs.de icerilmektedir) seviyesi gittikce onem kazanan bir kavram ve belirleyicidir. Bu durum bilhassa zeka seviyesinin tespitinde zorluk cekilen bireylerin adlandirilmasi icin onelidir. Sinir veya sinira yakin zekaya sahip bireyler icin onemli bir tanilayicidir. Tabii ki agir derecede etkilenmis bireyler eger baska bir sekilde tanilanmadilarsa (mesela cerebral palsy ve benzeri tanilarla saglik problemleri veya fiziksel engel grubuna dahil edilmedilerse) o zaman zeka geriligi tanisi konulabilir.
20-05-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

sevgil cemal: her engelin belirlenmesinde kullanılabilecek yöntemler ve teknikler vardır.. zihinsel engellilik için zeka testi yeterli çünkü zeka kavramıının tanımı üzerine zeka testleri gelşiştirilir. ancak diğer engeller için ekllbette yeterli değil ve zaten sağlıklı olmaz.. örneğin.. bir iştme engelli , bir otizm vb...sevgiyle kal..
20-05-2006
Masum AYDIN
Psikolog

     Testler bazı şeyleri ortaya koyup fikir verse de bence tek başına yeterli ve güvenilir değil.Aynı çocuğa aynı testten iki ayrı merkez biri hafif biri ağır derecede zihinsel gerilik teşhisi koyabiliyor.Bilgisayar kullanabilen,fakat bazı özel öğrenme güçlükleri olan bir çocuğa ağırM.R teşhisi koyabiliyorlar.Gerekli ama,sadece fikir verme açısından.

20-05-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...