Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Yetişkinlerde kekemelik tedavisi

Ben 24 yaşındayım heyecanlandığım zaman stres yapıp kekeliyorum bu konuda bir merkeze gittim ama fayda etmedi. İstanbulda konuşma terapistliği eğitimi almış bir yer varmı bir de Çapada varmış diye duydum hangi bölümünde çapa nın.Daha önce giden varmı yetişkinler için fayadsı oluyormu  
25-03-2006
Kemal KUKRER
Diğer
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
15 Yanıt
AIT in yardım edebildiği özel durumlardan bazıları : Duyma ve dinleme yeteneginin gelişimi Anlama yeteneginin gelişimi Sosyal etkileşim gelişimi Dikkat artışı gelişimi Yönergeleri izleme kabiliyeti gelişimi Kurgusal fikir yetenegi gelişimi Duyusal alan gelişimi Koordinasyon ve denge gelişimi Anlamlı dil gelişimi(açık,anlaşılır ve tatmin edici) Rahatlıgın ve sakinligin artması İşitsel girdi anlamının artması Ses ayrıştırılmasının artması Okul performansının artması Toleransın artması ve hassasiyetin azalması Duyusal yüklemede azalma Dokunma hassasiyetinde azalma Daha sakin bir mizaç Endişelerin azalması www.isitselegitim.com AIT hakkında ing çok bilgi bulabilirsiniz mesela www.aitinstitute.org
18-07-2006
Ertan YAVUZ
Diğer

sayın Kemal Bey. heycanlandığım zamanları kekeliyorum diyeorsunuz. dil terapistinin elbetteki yararı olabilir. ancak birde piskolog yardımı almayı deneseniz. şu an bir çok teknik ve yöntem kullanıyorlar. heycanı kontrol altına almayla ilgili. size de yararı olabileceğini düşünüyorum. teşekkürler...
04-04-2006
Emel OĞUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

selamlar. Ben de aynı konudan muzdaribim. Çocukluğumdan beri kekemelik sorunum var bazı dönemler artıyor bazı dönemler azalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir profesyönel yardım almadım ama artık bu konuda yardım almam gerektiğine inanıyorum Kekemelik tedavinin başarı oranı nedir ? Kesinlikle bir katkı sağlar mı? Teşekkürler
03-04-2006
Cihangir TEKİR
Diğer

Öncelikle teşekkürler Sarp Bey yazdıklarınız için...

Babalar bizim kadar duygularını açıkça yaşayamıyor sanırım. Ben oğlumun gittiği okulda çocuklarını sevgi ve sabırla bekleyen birçok baba görüyorum. Bunu göstermeyen babalar da eminim içlerinde yaşıyorlardır bizim yaşadığımız endişeleri. Ben eşime bu konuda çok şey borçluyum. Benim oğlumun üzerine haddinden fazla titrediğim zamanlarda bana dur diyebildi ve oğlumun motor becerileri babası sayesinde oldukça gelişti. Çocuklarıyla ilgilenen tüm babalara da teşekkür edelim. Nede olsa babalar günü de geliyor.:)

02-04-2006
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

Sayın Bengü;

Bu sitede tüm Türk kadınlarını onurlandırdığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Elbette babaları da unutmamak gerekir. Sarfedilen  ufacık bir emeğin bile sadece Türk kadınının ferdi olarak kendi başına başarabilmesi zor ama tek başına dimdik ayakta, mağrur ve gururlu bir şekilde evladını topluma kazandırmak isteyen ismini bilmediğimiz nice veliler aramızda bulunmaktadır.Her ne kadar günümüzde engelli çocukları olan ailelerde annenin yüreği daha fazla yanıyormuş baba geri planda gibi görünse de eğer vicdanlı ve duyarlı ise bir babanın da kendi canından bir parçası olan  evladı için mutlaka aynı duyguları  hissedeceğinden eminim.Zaten özel eğitimin önemi yaygınlaştırılması ve ailelerin bu konuda uyarılması bakımından ilk görevin annelere düşmesi gerektiği fikrini düşünmek yanlış olur kanaatindeyim. Konuya aile bütünlüğü açısından değerlendirdiğimizde sarfedilen emek;  ailesiyle, eğitimcisiyle, öğretmenleriyle üçlü bir sac ayağı şeklinde yürümektedir.Fakat hayatta tek başına olup evladı için mücadele eden, geleceğine umutla bakan o kadar çok Nene Hatunlar var ki. Onların buradan teker teker ellerini öpüyor kendileriniı canı gönülden kutluyorum.

Sağlıcakla kalın.Derya

01-04-2006
Derya ŞAHİN
Diğer

Sevgili dost Sarp Bey;

Bizi çok onurlandırdın,teşekkür ederim...

Bu ara vitesle epey bir hız alırız:))))

Şermin

 

01-04-2006
Şermin ATAMAN
Diğer

Adınız gibi yani bir çiğ tanesi gibi ince zarif ve kırılgansınız.

Sizi çok iyi anlıyorum hepimiz aynı yollardan geçtik.Onların gelecekleri için çok güzel başarı dolu hayaller kurduk.Ve sonuç.....

Yavrularımız bize birer armağan,onları kendileriyle yarıştırarak ve kendi ölçülerinde hedefler koyarak daha iyiye daha güzele götüreceğiz.

Biz oğlumdaki farklılığı 2,5 yaşında fark ettik ama doktorlar 6 yaşındayken otistik olabilir,büyüyünce konuşur,şimdi çelik bir yelek giymiş gibi buluğ çağında hepsi düzelir demişlerdi. Yani bunda 10-12 sene öncesine kadar onlar bile adlandıramıyordu. Efeyi tanımak isterseniz www.tohumotizm.org.tr forum sayfasına sermin adıyla yazıyorum ismimden sorgularsanız.Efenin yaşadıklarını daha iyi görebilirsiniz.

Bize göre sizler daha şanslısınız çok küçük yaşlarda eğitim aldırıyorsunuz.

Biz efe de akademik başarıdan çok sosyalleşmesine önem verdik.Gerçi bu arada okur yazar  toplama çıkartma yapabilir.Çok iyi bilgisayar kullanır.El beceresi artsın kendi ayakları üzerinde durabilsin diye devamlı iş yaptırdık kendi başına yaptıkçada mutlu oldu.Ben size bunları yazarken o da mutfakta çay saati bulaşıklarını makinaya yerleştirdi ve akşam yemeğinde spagetti yapmaya karar verdi ocağa makarna suyunu koydu bile.

O bunları yaptıkça o başarmanın mutluluğunu ,bende kendi yaşamını sürdürebilecek durumda olmasının mutluluğunu yaşıyorum.

İnşallah yavrunuzda akademik ve yaşam başarıları

en üst seviyede olur.

(Abla tavsiyesi kendini unutma kendin içinde yaşamalısın)

Şermin

31-03-2006
Şermin ATAMAN
Diğer

Oğlumuz E ye selamlarımı iletiyorum.Gözlerinden öperim.Beni onu çok sevimli ve cana yakın buldum.Onunla gün geçirmek gerçekten çok mutluluk verici olmalı.

Bu arada ,

Özellikle otizm danışmalarında çocukların isimleri havada uçuyor.Oysa bir çok danışmada rumuz halinde anılır ve böyle olmalıdır.Otistiklerin kişiliği diğer insanlardan daha az kıymetli değildir.

Şermin hanım beni anlayacağınızdan eminim sizden de bu konuda destek istiyorum.Bu anlayışa sizler sahip olmazsanız;aileler çocuklarının kişiliğine sahip olmazsa, diğer insanları suçlamaya da hakkımız olmaz.

Bundan böyle çocuklarımızın isimlerini rumuz olarak harfle vermeyi öneriyorum

sevgi ve saygılarımla

 

 

28-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

 

Sevgili Derya Hanım

Yanlış anlaşılacağımı tahmin etmiştim, bu yüzden tekrar size yama ihtiyacı nı duydum..Biz anneler çocuklarımız için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, ki bazen elimizden gelenin de ötesine çıkmak istiyoruz..Eminim siz de mükemmel bir annesiniz...Benim bu sayfada yazma sebebim, sosyal fobi hakkında farklı uzman görüşlerine ihtiyaç duymamdır...

herkese teşekkür ederim.

Şermin hanım

size de

şebnem

 

28-03-2006
Sebnem UGUZ
Diğer

Sevgili Şebnem

Atalarımız ,sabırla koruk helva olurmuş derler.

Bizlerde çok çok sabırlı,çok inatçı ve çok sevgi dolu olmalıyız.

Oğlumuz Efe şu anda 18 yaşını sürüyor,onun gelişimi için elimizden gelen her şeyi sonuna kadar yapmaya çalışıyoruz.Belki hemen değil ama belli bir süre sonra karşılığını alıyoruz.

Düsturumuz şu olmalı yılmak yok! yılmak Yok!

size hoş bir davranış anlatayım:

Efe okula kendi portatif müzik setini ve pop kasetlerini götürmüş ve orada duruyordu.Dün kasetin birini sınıfta bulamamışlar,öğleyin tüm kasetlerini toplayıp getirmiş,yemekten sonra tekrar götürdü.Neyse diğer kasetini bulmuşlar.Ama beyfendi okul çıkışı tüm kasetleri ve teybini alıp gelmiş,bu sabahta hepsini yüklenip götürdü.(okula kendi başına yürüyerek gidiyor)

Bizimki malına sahip bir delikanlı olacak herhalde...

Sabır ve sevgi dolu günler dilerim....

28-03-2006
Şermin ATAMAN
Diğer

Evet kimi soruları yanıtlamakta yetersizim özellikle eğitim ortamının tanımlanmasını gerektiren sözgelimi korku ile ilgili soruları.

Her şeye çözüm bulubilirim diye bir iddiam yok

Herhangi bir çıkar için de yanıtlamıyorum

elbette ailelere ve çocuklara duyduğum sorumluluktan dolayı yanıtlıyorum soruları

takdir sizlerin

" çözümsüzlük görüyorsan sen de o zincirin bir parçasısın " sözünü çok severdi yapa nın sahibi Turhan Özüduru kullakları çınlasın aklıma o geldi.

Verdiğim ve veremediğim cevaplardan sorumlu olduğumu biliyorum

Soru soranlar tarafından motive olma oranımın sıfır olduğunu göze alarak anlayışlı olmanızı rica ediyorum.

ne demiştik sevgisiz hiç bir şey olmaz

siz de katılmışsınız üstelik....

28-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

 

Sarp bey

Haklısınız, eğer bir yemek yapıyor ve o yemeğe sevginizi katmıyorsanız o yemek yemek olmaz..

Sevgisiz hiç bir şey olmaz doğru!

İşte o kadar çözümsüsüz ki, buradaki pedagog bile bana ancak bu kadar cevap verebiliyor..

sevgiyle kalın

şebnem

 

28-03-2006
Sebnem UGUZ
Diğer

Daha önce de yazdığım gibi yanıt vermek sırat köprüsünde yürümenin bir başka parkuru gibi.Yanıt verirken gönül okşama faslını birinci plana almak ya da gerçekleri anlatırken incitmemek gibi ince çizgilerde yürürken cennet ve cehennem ayaklarımızın altında:)

Belki bu nedenle soru cevap bölümüne profosyonel katılımcı sayısının az olduğunu düşünüyorum.Hiç yanıt verilmezse yanlış az yapılır çünkü.

Elimizden geldiğince doğruyu yapmaya, yazmaya çalışıyoruz.Geçen hafta tatildeydim ve yanıtlamaya çok zaman ayırabildim(postacı tatilde yürüyüşe çıkarmış derler ya) Her zaman aynı derecede verimli olamıyorum.Yukarıdaki yanıtıza daha geniş yer vermek isterdim ve pek yakında:) bunu yapacağım .

Anlayışınıza teşekkür ederim.

saygılarımla

27-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

 Kemal Bey,

Nasıl bir merkeze gittiniz ve size bu konuda uzman biri mi yardımcı olmaya çalıştı bilemiyorum. Dil ve konuşma terapistleri olarak, yetişkinlerle kekemelik terapileri yürütmekte ve terapiye alınan kişinin özelliklerine de bağlı olarak olumlu sonuçlar elde etmekteyiz. Gideceğiniz yerden çok, gittiğiniz yerde bu konuda çalışan kişinin dil ve konuşma terapisti olması önemli.

Saygılar...

26-03-2006
Betül ÖZSOY
Dil ve Konuşma Terapisti

Düzeltme

Otistik değil, asperger olabilir dediler, araştırmalarıma göre her ikisine de uyuyar, her ikisine de uymuyor .Aslında bu isimler de hiç umrum da değil..Oğlum özel bir çocuk..Onun sayesinde bir çok şeyi öğrendim..Ve ben de bir anne olarak onu yaşama kazandırmak istiyorum...

26-03-2006
Sebnem UGUZ
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 970 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Emel T.
Psikolog

Dün

Meryem Ö.
Fizyoterapist

Dün

Zeynep D.
Sosyal Hizmetler

Dün

Kübra I.
Uzman Öğretici

Dün

Huriye T. T.
Felsefe Grubu Öğretmeni

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi