Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

VERGİ MUAFİYETİ!!!!.. ve SHU ların durumu.......

Sayın SHU lar! shçek in yeni yönetmeliğine gösterdiğiniz tepkiyi 5228 sayılı kanuna neden göstermediniz? bildiğiniz gibi bu kanunla MEB e bağlı kurumlar vergiden 5 yıl muaf ve MEB personel yönetmeliğinde zaten SHU yok! vede bütün kurumlar zaten hızla MEB e yönlenmiş durumda SHÇEK size müdürlük vede zorunlu personelde istihdam açıyor... bence duyarsız kaldığınız 5228 sayılı kanun sizin için daha büyük tehlike... görüşlerinizi bekliyorum
18-03-2005
Belirtilmemiş
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
12 Yanıt

DEĞERLİ ARKADAŞLAR. BİR HUSUSTA DİKKATLERİ ÇEKMEK İSTİYORUM. SHU VE PSİKOLOGLAR DUYUMLARIMA GÖRE İŞTEN ÇIKARTILMAYA BAŞLANMIŞ. ANCAK YÖNETMELİĞİ İYİCE İNCELEDİĞİNİZDE BUNUN HATA OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ. NEDENLERİNE KISACA BİR GÖZ ATALIM.

1. HER REHABİLİTASYON MERKEZİNDE 2 ASIL UZMANIN YANINDA 2 DE PART TİME ÇALIŞTIRACAKSINIZ. PART TİME ELEMAN BULMAK SORUN OLACAĞI VE ÇOK VERİMLEİ OLMAYACAĞI İÇİN (HERKES İÇİN GEÇERLİ DEĞİL TABİKİ) SÜREKLİ ÇALIŞAN BİR UZMAN ÇALIŞTIRMAK DAHA MANTIKLI OLACAKTIR.

2. AİLE DANIŞMANLIĞI ARTIK ZORUNLU OLDU BİLİYORSUNUZ. AİLE DANIŞMANLIĞINIDA MESLEKİ OLARAK SADECE SHU VE PSİKOLOG LAR YAPABİLMEKTEDİR. BU DURUMDA İKİ MESLEKTEN BİRİSİNİ ZORULU OLARAK İSTİHDAM EDECEKSİNİZ. AYRICA ÖNÜMÜZDEKİ YIL AİLE DANIŞMANLIĞI VE AİLE EĞİTİMİNİNDE ÜCRETLENDİRİLME İHTİMALİ VAR. BU DURUMDA SHU VE PSİKOLOGU YİNE ZORUNLU OLARAK ÇALIŞTIRACAKSINIZ.

3. HER ÖĞRENCİNİZ İÇİN GELİŞİMSEL TANILAMA RAPORU DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR. GELİŞİMSEL TANILŞAMA RAPORU İÇİNDE EN AZ  ÜÇ FARKLI MESLEK ELEMANI ÇALIŞTIRILMASI ZORUNLUDUR. BU DURUMDA DA YİNE SHU VE PSİKOLOG ÇALIŞTIRMAK DAHA MANTIKLI OLACAKTIR. HEM GELİŞİMSEL TANILAMA HEMDE AİLE DANIŞMANLIĞI İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞTIRILMIŞ OLACAKTIR.

02-05-2005
Belirtilmemiş

ben kendi adıma böyle bir derneğin kurulması aşamasından itibaren her türlü katılımı göstermeye hazır olmakla beraber bu yakınmayı yaptığım tarihten bu yana hala oturduk yerde beklemedeyim yazık ki...haksızlık var diye bağırıp bunu yutanlardan olduğumu düşündükçe sinir oluyorum..meb'e geçmeyi düşündükçe de nefret ediyorum kendimden. niye dayatmaları kabul ediyorum diye.

hadi bir süpermen çıksın aramızdan da kurtarsın bizi :)) selamlar..şanslı günler hepinize :))

19-04-2005
Belirtilmemiş

Merhaba,

örgütlenmenin bir ihtiyaçtan,bir zorunluluktan ortaya çıkması o örgütlülüğün gücünün ve devamlılığının artmasına neden olur.Bu yüzden umutluyuz.Mevcut koşulların bizleri zorlaması kötü ama bu açıdan bakıldığında olumlu bir durum.

  Ancak bu tartışmalara -var olduğu söylenen- mevcut özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri derneğinin katılmaması daha şaşırtıcı bir durum.Umarım bu arkadaşlarda katkı sunarlar ve bizde onların izlerine ulaşırız.

Selamlar,başarılar...

19-04-2005
Belirtilmemiş

ne önerirsiniz? bölgesel bir mesele olmaktan çıktı çünkü artık bu konular..yerel mücadele sonuç vermiyor..
31-03-2005
Belirtilmemiş

özel eğitim merkezlerinin örgütlenip bir dernek kurması bu işin geleceği için çok önemli.bu işin geleceği artık çokta aydınlık görünmüyor.ya meb'e geçeceğiz ya da yakın gelecekte kapılarımıza kilit vurup bu işten vazgeçeceğiz.
31-03-2005
Belirtilmemiş

örgütlenme ile ilgili çağrılarım sürekli oluyor ama yanıt bulamıyorum. öyle çok konuda sessiz kalıyoruz ki . bunlardan bir kaçı:

1- meb'e bağlı okulların da personel yönetmeliği ile ilgili bir genelgesi çıkmıştı. tahminen biizm 4+1 le aynı dönemlerde. ama meb kurumlarını korudu ve 8 aya yakın bir süre erteleme yapıp zarar görmelerini engelledi. sırf bunun için 3 ayrı genelge yayınlayıp ssk'yı beklemeye aldı ve kurumlarına zaman kazandırdı. elimde ilgili tüm genelgeler var. hukukçular bunun bizim için emsal teşkil edip dava kazandıracağını düşünüyor. biz ne kadar mağdur olduk, çoğu arkadaşımız kurumunu kapatmak zorunda kaldı biliyorsunuz.

2- vergi muafiyeti konusu malumunuz.

3- personel standardı...bu benim oldukça canımı sıkıyor. bizdeki zorunlu personel sayısı 5 iken üstelik bunların tümü maliyeti yüksek uzman elemanlarken meb okullarında özel eğitim öğretmeni ya da özel eğitim sınıf öğretmeni ( yani 20 günlük kurstan geçirilmiş sınıf öğretmeni ) çalıştırılması zorunlu. yani 1 zorunlu uzman. ötesi tercihen. yani bizlerde aynı hizmeti veriyor karşılığında aynı ücreti alıyoruz bu kurumlarla düşünsenize. daha aza malediyor ve aynı ücretle ödüllendiriliyorlar. haksız rekabet değil de ne bu ??

bazen düşünüyorum da bundan 3 yıl kadar önce tüm özel eğitim kurumlarının meb e bağlanacağı gibi bir söylenti vardı. acaba yapılmak istenen o mu? bu durum zorlama değil de ne.

lütfen işin hakkını veren, hakkımızı savunan, gerçekçi, kendi çıkarları için değil tüm kurumların ortak çıkarları için savaşan, özel eğitimi ve mevzuatı iyi bilen bir dernek kuralım. lütfen hiç değilse kısa zamanda bir araya gelip ortak hareket edelim. her gece bir sonraki gün bizlerş neyi beklediğini bilemeden uyuyor ve mesleği yapamaz hale geliyoruz siyasi karmaşadan.

iyi çalışmalar.

30-03-2005
Belirtilmemiş

artık sesimizi duyurmamızın zamanı gelmedi mi? ilk adımı hep başka kişilerden mi bekleyeceğiz,gelin bu alanın en büyük sorunlarından biri olan örgütlenememe,birlik olamama noktasında birşeyler yapalım...
30-03-2005
Belirtilmemiş

meb'e bağlı özel eğitim kurslarıda rehabilitasyon merkezleriyle aynı şartlarda çalışıyor peki meb'e bağlı özel eğitim okullarıyla rehabilitasyon merkezleri arasındaki fark nedir? seans-diploma-eğitim ücretleri gibi konularda ne gibi farklılıklar var...
30-03-2005
Belirtilmemiş

   MEB'e bağlı Özel Eğitim Okulları, Özel Okullar, Okulöncesi Eğitim  Kurumları, Vakıf ve Kamu yararına calışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezleri kuruluş tarihinden itibaren 5 yıl gelir vergisinden muaftır.

Yani MEB'e ve MEB'de de kurstan okullaşmaya doğru bir yönlendirme var.

Bu durumda bizlerin istediği MEB'e veya CHÇEK'e bağlı olsun farketmeksizin kurumlara %10 ücretsiz çocuk eğitimi karşılığı süresiz gelir vergisi muafiyeti.

Aslında 1994 yılına kadar bu uygulanmakta idi ,ne yazık ki o dönemde yaşanan ekonomik kıriz nedeniyle iptal edildi.Eğer bu uygulamanın tekrar gündeme gelmesi sağlanırsa, kurumlar arasındaki haksız rekabet durumu ortadan kalkmış olacak ve  böylelikle binlerce sosyal güvencesi olmayan farklı gelişen çocuklarımız da eğitim imkanı bulabilecek.

Tüm merkez sahibi ve yöneticilerine seslenmek istiyorum bu haklı talebimizi her platformda dile getirmek sureti ile bakanlara, milletvekillerine , bürokratlara baskı, kulis çalışamalrı yaparak gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

Hepinize kolaygelsin diyorum.

25-03-2005
Belirtilmemiş

MEB' e bağlı rehabilitsyon merkezleri de vergiden muaf değil. Sadece kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların kurduğu merkezler faydalanıyor. Bir de MEB e bağlı özel eğitim Okulları  vergiden muaf.
24-03-2005
Belirtilmemiş

arkadaşlar meb'e bağlı kurumların vergiden muaf olup olmadığını kesin olarak biliyor musunuz.
24-03-2005
Belirtilmemiş

          Gelir vergisinde bazı iş kollarına getirilen vergi muafiyetinin tam kıyısına bırakılmış olmak rehabilitasyon merkezlerini çok zor durumda bıraktı. Fakat bu konu ile ilgili olarak net bir girişim görülmedi, Tüm rehabilitasyon merkezlerine seslenmek istiyorum.

          Eğer bu uygulamanın dışında tutulur gelir vergisi muafiyetinden yararlanamassak çok kısa zaman içinde kurumlarımızın kapısına kilit  vurmak zorunda kalacağız.

 

  SHU arkadaşlar bu konuda en çok  çalışması gereken grup sizsiniz çünkü SHÇEK'na bağlı kurumlar kapanırsa çalışacak kurum bulamayacaksınız.

23-03-2005
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...