Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Türkiye'de aile eğitimi

işitme engelli çocukların eğitiminde doğal işitsel sözel yöntemle eğitim verirken ilk önce aileden başlıyoruz. Aile eğitiminde ülkece ne derece başarılı olduğumuz konusundaki düşüncelerinizi merak ediyorum

27-03-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
9 Yanıt
:)EVET DEĞERLİ MESLEKTAŞIM YATILI OKULLARDA AİLE EĞİTİMİ UYGULAYABİLMEK ÇOK ZOR.BU SENE AYDA BİR OLMAK KOŞULU İLE HER VELİYİ RUTİN EĞİTİMLERE ALACAĞIZ BAKALIM YATILI OKULLAR KABSUNU ATLABİLECEK MİYİZ GÖRELİM? DENEMEDEN BİLEMEYİZ.
18-10-2006
Dilek ÖZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

      Özel kurumlarda çalışan arkadaşlar aile eğitimi konusunda devlet okullarında çalışanlarda daha şanslı olduklarını unutmamalılar.Çocoğunu kuruma getiren bir veli en azından çocuğunun eğitimi için bir istek gösteriyor.Benim gibi yatılı okullarda çalışan öğretmenler velilerin yüzünü altı aydan altı aya zor görüyor varın gerisini siz düşünün. Türkiye'de aile eğitiminin daha doğru ve işlevsel bir şekilde yürütülebilmesi için yatılı okulların kaldırılması ve yerine özel alt sınıfların yaygınlaştırılması gerekiyor.

 

14-04-2005
Uğur ARIKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

Özel eğitim sürecinde özel eğitim gerektiren bireyin eğitiminde  ailenin rolü önemlidir.Ancak ailenin rolünü bu sürece katacak olan bizleriz.Bir özel eğitim merkezine yeni müracaat eden bir aileye yaklaşımımız nasıl acaba .Kurumun Eğitim sisteminde çocuğun ailesi ile ön görüşmanin yapılması( Eğitsel(akademik, özbakım vb.), tıbbi özgeçmiş, sosyal duyusal vb.Bu süreç içersinde  çocuğun kabaca (Özel eğitimci, fizyoterepist vb. uzmanlaraca )değerlendirilmesi, tekrar çocuğun eğitsel performansı hakkında ailenin bilgilendirilmesi ve aile ile birlikte eğitim programların hazırlanması öncelikli çocuk için gerekli olan becerilerin belirlenmesi vb.süreçler işletilmesi ve aylık düzenli olarak çocukta var olan gelişim ve değişimlerin aile ile paylaşıp toplantıların yapılması  her şeyden önemlisi bu süreçlerin içersinde aileninde varlğının hissettirilmesi bence önemli.Bu şekilde vb. sistemle hareket edildiğinde arakadaşlar aile bu sürece istekli olarak girebilmektedir. 
06-04-2005
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni

Sayın Acar ve Sayın Ün

     Ailelerin ve kurucuların ilgisizliği konusunda haklısınız. Bu aile eğitimin  önündeki ilk ciddi engel. Ama Gülay hanımın yazısında belirttiği gibi ne kadar çok ihtiyaçları olduğuna biz bile şaşırıyoruz. Serdar beyin belirttiği rutin hale gelmesi de şart. Hem işi kolaylaştırıyor hemde kontrol ve eksikleri tamamlama sağlanabiliyor. Ailenin çocuğundan umut kesmemesi katılım ve başarıyı artırıyor. Rutin hale gelen çalışmalarda çocukdaki gelişmeyi ailenin farketmesini sağlamak kolay oluyor. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Aile gelişmeyi görünce bu çalışmalara daha ilgili oluyor.

    Bu konudaki hassasiyeiniz ve görüşleriniz için teşekkür ederim..

31-03-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

aslında aile eğitimi rutin bir hale dönüştürüldüğünde aileler arasında grup dinamizmi yaratıldığında aileleri bilgilendirmek daha kolay olacak böylece aile çocuğunun eğitimini üstlenmiş olacak aile çocukla günün büyük kısmını birlikte geçiriyo çocuğun eğitimi için çok büyük yollar kat edilmiş olunacak.Tabi bunu sağlamak önemli. 
29-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Aile eğitimi sadece rehabilitasyon merkezlerinin yapabileceği birşey değil, elbette yapmaları gerekli ama bunu önce kurucuların önemsemesi ve gerekli olduğuna inanması gerekiyor.Şu anda çalıştığım merkezde biz aile eğitimi çalışmalarını başlattık ve inanın ben bile böylesini hayal etmiyordum.Meğer ne çok ihtiyaçları varmış paylaşmaya. ne çok soruları nekadar çok merak ettikleri varmış.Her kurum kendi ailelerinden başlasa eğitime hiç olmazsa birkaç çocuk yararını görür ama bu işin belli merkezlerden yönetilmesi ailelerin her zamaman ulaşabileceği noktalardan yapılması gerekiyor.Ama tabiki öncelikle ailelerin neden eğtime ihtiyaçları olduğunuda anlamalrı gerekiyor.Eğitim, paylaşım, rehberlik hizmeti adı her ne olacaksa olsun ama çabuk olsun.
29-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

pek başarılı olunduğu söylenemez,aslında bunun hem aile hemde kurum yönünden değerlendirmek gerekiyor.Şu an çalışmakta olduğumuz kurumda 1 aydır ailelere yönelik aile eğitim çalışmaları yapıyoruz ama aileleri okula getirmede çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz.20 aile çağırıyosunuz 5 aile geliyor.aile çocuğuna bundan artık birşey olmaz gözüyle bakıyor aslında amacımızda bu tutumu değiştirme.bazende krumlardan kaynaklanan nedenler olabiliyor elinde bu konuda yetişmiş eleman olmayabiliyor yada bu tarz çalışmalar işlerine gelmeyebiliyor  amacı eğitim vermek değil zaten para kazanmak . 
29-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Gülay hanım

kurumların genelde gözardı ettiği bu isim olmaktan çıkıp uygulamaya geçmesi konusu hem kuruma hem çocuğa ve aileye neler kaybettirdiğini bizler biliyoruz. çok net bir tesbitte bulunmuşsunuz. uygulamaya neden geçmediği? nasıl geçilebileceği? ve bu konuya ilişkin önerileriniz varsa öğrenmek isterim. teşekkür ederim. 

29-03-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Bence aile eğitimi konusunda başarılı olabilmek için öncelikle aile eğitim çalışmalarının isim olmaktan çıkıp gerçekten uygulanmaya başlanması gerekiyor.
29-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!