Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

TECRÜBELİ DİL-KONUŞMA TERAPİSTLERİNDEN, İŞİTME ENGELLİ ÖĞRETMENLERİNDEN YARDIM İSTİYORUM ( ACİL !!! )

arkadaşlar, ben özelde çalışan bir işitme engelliler öğretmeniyim, çalıştığım kurumda fizyoterapi ve zihin bölümü de bulunuyor, kurumda fizyoterapi alan ayrıca zihin engeli olan bir çok öğrenci var. bu öğrencilerin ortak özelliği ise konuşma sorunu yaşamaları; bir çoğunun çene kasları çok zayıf, ses çalışılsa bile, ses çıkaramıyorlar ... ben dil-konuşma terapisti değilim, bu alanda ne yapılabilir bilmiyorum, ailelerin de terapiste ulaşma ve bedelini ödeme imkanları yok, onlara yardımcı olmak istiyorum; en azından çene kaslarını çalıştırmak ve konuşmaya hazır hale getirebilmek için neler yapılabilir ?? bunu öğrenmek istiyorum, bu konuda yardımcı olabilirseniz, çok sevinirim ... ( sakız çiğneme-balon şişirme-mum üfletme bir çoğunda işe yaramıyor )

18-01-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
8 Yanıt
Değerli nedim hocam, bahsettiğim çocukların büyük bölümü fizik tedavi alıyor yani anladığım ve bildiğim kadarıyla konuşamamalarının sebebi beyinden kaynaklı sorun yaşamaları, bir çoğunun işitme sorunu yok en azından yapılan işitme testlerinden olumsuz bir sonuç çıkmamış ancak ben yine de odyoloji testine yeniden girmelerini tavsiye ediyor ve odyolog ile bire bir konuşmalarını söylüyorum. çalıştığım yer kırsal bir alan ve çoğu ailenin bu gereksinimleri karşılaması çok zor ya da zaman alıcı, ben bu yüzden en azından geçecek bu zaman içersinde çene kaslarını çalıştıracak aktiviteler hakkında bilgi almak istiyorum çünkü bahsettiğim öğrencilerde salya akması, konrolsüz çene ve ağız hareketleri var, en azından çene kaslarını konuşmak için hazır hale getirebilirsek konuşma safhası da erken tamamlanır diye düşünüyorum ... bunun dışında ailelere kesinlikle ümit vermiyorum, konunun uzmanı olmadığımı, bu alanda bir odyolog ve dil-konuşma terapisti ile çalışılması gerektiğini her defasında söylüyorum, yapacaklarımım ya da önereceklerimin bir tavsiye niteliğinde olduğunu vurguluyorum, en azından varolan durumu korumak, durumun daha da kötüleşmesini engellemek için çaba harcıyorum, gelişme kaydettirecek bir uzman ya da tecrübeli bir meslek elemanı değilim bunu her defasında ailelerle paylaşıyorum ... Size ve bu başlıkta yardımcı olmak isteyen tüm meslektaşlarıma tekrar teşekkürlerimi iletir saygılarımı sunarım ...
27-01-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

Bu sorununz ile ilgli birçok şey yapılabilir ama öncelikle bilinmesi gereken konu hem fiziksel hem de konuşma problemi olan bu çocuklar neden konuşamıyor, acaba sebep spastisite mi, yoksa kas zayıflığı mı,yoksa bu çocuklar işitemedikleri için mi konuşamıyorlar? Bu saydıklarım dışındada birçok sebep konuşma problemine ve bereberinde birçok ek probleme neden olabilir. Size tavsiyem bu şekilde olan çocuklarınız için muhakkak bir Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Kliniğinden konsültasyon almanız ve işitmenin ve diğer sistemlerin yeterli olduğunu doğruladıktan sonra, rehabilitasyon için çalışmalara başlamanız. Burda altını özellikle çizmek istediğim konu tanılama safhasında bir Odyoloji Uzmanının varlığıdır. Kolay gelsin.
24-01-2012
Nedim Ugur KAYA
Odyolog

çok teşekkür ederim hocam, ilginize minnettarım ...
21-01-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

Seyfettin Bey, Çene ve dil kaslarını güçlendirme amacıyla Sevda Hanımın söylediği masajlar dışında bir de düz bir tabak içine az miktar bal ya da çocuğun sevdiği çikolata türü şeylerden koyup sadece dili ile yalamasını isteyerek çocuğa kas gelişiminde yardımcı olabilirsiniz. Ben otizmli bir öğrencimde denedim ve işe yaradı. Tavsiye ederim. Kolaylıklar diliyorum.
21-01-2012
Mustafa KÜTÜKCÜ
Sınıf Öğretmeni

çok teşekkür ederim hocam, uygulamak için uğraşacağım ...
20-01-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

ağız içi masajı, öğrencinin yanak içine, damağına, diş etlerine uygulanan bir yöntem parmağınız yardımıyla çocuğun ağız içine hafifçe dokunarak yapabilirsiniz. bu yöntem zihin engelli genellikle de otizmli çocuklarda çok işe yarıyor. çünkü bu çoçukların ağız kasları tam gelişmemiş oluyor. tabi bu yöntemi velileriniz de sürekli evde tekrar etmeliki hemen sonuç alınabilsin. eğer bu tür öğrencileriniz de çiğneme problemi yoksa sürekli sakız çiğnemelerini de tavsiye ederim..
20-01-2012
Sevda Sancak SARİKAYA
İşitme Engelliler Öğretmeni

ilginiz için teşekkür ederim sevda hocam ama ağız içine masaj nasıl yapılır, nasıl uygulanır bilmiyorum biraz daha açabilir misiniz lütfen ??
19-01-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

egzersizlerin işe yaramadığı öğrencilerinizin ağız içine masaj yapabilirsiniz ben bu tarz çalışmalar yapıyorum ve işe de yarıyor..
19-01-2012
Sevda Sancak SARİKAYA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Gamze Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

2 gün önce

Ece D. A.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Mine A.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Dün

İrem E.
Eğitim Koordinatörü

Dün

Samet C.
Okul Öncesi Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Kullanıcı Görüşleri...