Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Standartlar yönetmeliği -1

Madde 162- Özel, özel eğitim kurslarında bulunması gereken bölümler: Derslik Kapıları Madde 155- Özel, özel eğitim kursu derslik kapılarının genişliği en az 90 cm dir. Derslik kapılarının genişliği 140 cm ve daha fazlası olursa kapılar çift kanatlı yapılır. Kapıların ölçümü, kapı pervazlarının orta aksları esas alınarak yapılır Derslik kapıları koridora doğru açılmalıdır. Derslik kapılarının dışa açılmaması hâlinde, duvara paralel olarak açılır şekilde sürgülü yapılması mümkündür. Çift taraflı derslik bulunan koridorlarda kapılar karşılıklı açılmamalıdır. Derslik kapısı ön sıra ile yazı tahtası arasında olmalıdır. Derslik kapılarında gözlem aynası bulunmalıdır. (Kamera sistemi olan kurumlarda istenmez.) 6-Derslik veya grup eğitim odası: En az 15 m 2 olmalıdır. Birey başına 2,5 m 2 yer hesaplanır. Programlara göre derslik veya grup eğitim odasında en fazla birey sayısı; işitme engelliler 10, otistik 4, eğitilebilir 10, öğretilebilir 8, görme 10, ortopedik 10 bireyden oluşur
22-05-2007
Yayın REHABİLİTASYON
Bilgi İşlem Destek Uzmanı
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
2 Yanıt
Özel Eğitim Okulunda yada kursunda tüm eğitim verilen alanların kapı genişliğinin 90cm olması zorunludur. Kapı genişiliğinde bireysel, grup, vs.. ayrımı yoktur. Standartlar yönergesi tüm bireysel ve grup eğitim odaları için geçerlidir. 18.05.2007 tarihiyle düzenlemelerimizi standartlar yönergesine göre yaparak Ankara'dan Özel Eğitim Okulu ruhsatını aldık.
22-05-2007
Belirtilmemiş

Yukarda açıklanmaya çalışıldığı gibi bir çocuk bir öğretmenin bireysel eğitim yaptığı Bireysel Eğitim Odasının 6 metrekareden başka standardı Standartlar yönetmeliğinde yoktur. Ancak yaptığımız ön görüşmelerde Bireysel Eğitim Odalarının da Standartlar yönetmeliğinde olmadığı halde inceleme yapılan birimlerce , Grup Eğitimi Odası standartlarında istenen niteliklere uygun olması istendiği belirtilmektedir.Örneğin kapıların 90 cm olması gibi. Düzenleme yapma aşamasında olduğumuz nedenle bu konuda görüş alma gereği duyulmuştur. MEB Standartlar Yönetmeliğinin Özel Özel Eğitim Kursları Bölümünde belirtilen 'Bireysel Eğitim Odası'nın 6 metre kare standardından başka kapı genişliği vb. standardının olup olmadığı konusunda bilgi verilmesi hususunu saygılarımla arz ederim.
22-05-2007
Yayın REHABİLİTASYON
Bilgi İşlem Destek Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 980 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Ülkü K.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Ahsen K.
Özel Eğitim Öğretmeni

Dün

Alper A.
Fizyoterapist

Dün

Selda Ç.
Psikolog

Bugün

Kübra K. Y.
Çocuk Gelişimcisi

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!