Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sosyal servis zorunluluğu

Yeni yönetmelikte belirtilen sosyal servis zorunluluğu ile ilgili kısmı inceleyen arkadaşlar bu konudaki fikirlerini yazarlarsa sevinirim.
23-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
37 Yanıt
dediğine gerçekten katılıyorum ahmet abi eğer sakıncası yoksa size abi diyorum çünkü ben 2004 mezunuyum.
05-06-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

yunus kardeş doğru valla bir yürümeye kalkarsak kimse tutamaz bizi.

yeterki bize inansınlar ve güvensinler.

04-06-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

helal arkadaşlar yürüyelim be bizi kimse tutamaz......:)

 

03-06-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Umarım Çocuk Gelişimcilerin elinden çıkmış bu yönetmeliğe hepimiz aynı güçle karşı koyarız. Madem Avrupa Birliğine girmeye bu kadar önem veriyorlar (sözde ) ozaman bizim meslek grubumuzun varlığınıda kabul etmek zorundalar.
03-06-2005
Duygu SÜZME
Sosyal Hizmet Uzmanı

BU YÖNETMELİK SHU LARI ORTADAN SİLME GİBİ BİR KİNLE DAVRANAN BİR KAÇ KİŞİNİN ELİNDEN ÇIKMIŞ DURUMDA. AMA MERAK ETMEYİN SHU LAR GERİ DÖNÜYOR. YÖNERGELRLE GEREKLİ DÜZENLEME YAPILACAK. AYRICA MEBE BAĞLANMA KONUSUNDA KİMSE MERAK ETMESİN BİR ÇALIŞMA YAPILIR VE SOSYAL SERVİS ZORUNLULUĞU ORTAYA ÇIKAR.
02-06-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sevgili meslektaşlarım hepinizin fikirlerine katılıyor olsamda sanırım atladığınız birşey var yeni hazırlanmaya çalışılan özürlüler yasası bu konudaki duyumlarınız nedir bilemiyorum ama kesin olarak bildiğim ve teyidini güçlü yerlerden aldığım bir bilgiye göre bu yasada sosyal hizmet yada sosyal çalışma yapabilecek personel arasında sosyologlar bile yer alıyor. Bu bizim için ciddi bir problem hele yönetmelikte ki açıklar düzeltilmesse. MEB'e bağlanınca yeni düzenlemeler yapılacağı açık ama oradada atlanan konu şu ki sosyal servis kesinliği içinde mebdekilerin düşündüğü tek meslek elemanı psikolojik danışmanlar. Ankarada dernek dava açmış durumda bu yüzden yönergelerde bekliyor zaten. Ve meble ilgili yönetmelik düzelse bile bizler genel müdürlüğün bile yok sayıldığı ve bakanın sorumlu tutulduğu bir yönetmeliğe sahibiz şuan. Üstelik bu yönetmelikte zorunlu personel bile değiliz ve tek umudumuz yönergeler. Sizce bu yönetmeliği hazırlayanlar bizlerin bu merkezlerdeki öneminimi unuttu yoksa ortada ciddi bir kasıtmı var.
02-06-2005
Duygu SÜZME
Sosyal Hizmet Uzmanı

ŞENİZ HANIMIN DEDİĞİ DUYUMUN AYNISINI VE NEŞE HANIMIN DEDİĞİNİN BENZER  DUYUMU BENDE ALDIM.
01-06-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

buğün konya il müdürlüğünde görevli bir sosyal hizmet uzmanından aldığım biligiye göre ki kendisi aynı zamanda Konya ili sosyal hizmet uzmanları dernek başkanıdır,rehabilitasyon merkezleri ve özel kreşler dahil meb na bağlanacağı kesinleşmek üzre fakat bu shu lar için bi dezavantaj getirmeyecek shçek ve meb yeni yönetmelik oluşturacak bu merkezlerdede sosyal servis kurulacak ve shu çalıştırmak zorunlu tutulacak.Aslında yeni düzenlemelerle uzmanlar kurumdaki asıl yerlerine kavuşacak.bu alanda sosyal hizmet uzmanının yeri herhangi bir meslek grubu tarafından doldurulamaz bunu herkes biliyor olmalı bilmeyenlerede işinin hakıkını vererek çalışan uzmanlar örnek olmalı diye düşünüyorum.bilmem sizler ne dersiniz ?
31-05-2005
Neşe ALTUNTAŞ
Sosyal Hizmet Uzmanı

arkadaşlar bu konuda genel müdürlükte yetkili birinden aldığım bilgiye göre çıkacak genelgede merkezlerde sosyal servis  ve shuların  çalıştırılması zorunluluğu getirilecekmiş. ancak meb'e bağlanılacaksa bunun bir anlamı var mı bilmiyorum 
31-05-2005
Şeniz ATAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

ben mesleğe atıldığım andan itibaren dünyada sosyal hizmetler gelişirken türkiyede sürekli bir çöküş süreci yaşadı. bu da toplımumuzun henüz o düzeye ulaşmamasından kaynaklıdır. ancak şuna inanıyorum ki meslek hakettiği yere gelecektir.
20-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Ahmet arkladaşımın yorumlarına içtenlikle katılıyorum.Dünya artık gelecek yüzyılda pskisosyal değerlere dönecek bunun işaretlerini şimdiden vermektedir.Somut şeyler üzerinden teşhis ve tedaviye gidenler artık psikosoyal değerleri de göz önünde bulunduracaklardır.Sosyal Hizmet Uzmanı olarak her gecen zamanın bizim lehimize işlediğini düşünüyoum ve bunun gereği olarak meslek elmanları kendilerini ve mesleği geliştirmek durumunda olduklarını düşünmekteyim.
06-05-2005
İsmail ALTUNÖZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

yeni çıkacak olan genelgede sosyal servis olacağını başka kurumda duymuş ve hatta sosyal servisini hazırlamış bile.o da ankaradan öğrenmiş.biz kendimizi geliştirelim de evet gerisi gelir.
03-05-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

ARKADAŞLAR YÖNETMELİKTE SOSYAL SERVS GİBİ BİR İBARE YOK. ANCAK AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIĞI ZORUNLU TUTULMAKTADIR(BİR ÇALIŞMA VAR BELKİ GELECEK YILDAN İTİBAREN AİLE DANIŞMANLIKLARIDA ÜCRETLENDİRİLECEK). BU DURUMDA AİLE DANIŞMANLIĞININ YAPILABİLMESİ İÇİN DE SHU YA İHTİYAÇ DUYULACAKTIR. AYRICA HER MERKEZ HER ÇOCUK İÇİN GELİŞİMSEL TANILAMA RAPORU DÜZENLEMEK ZORUNDADIR. BUNUDA ANCAK EN AZ ÜÇ FARKLI MESLEK ELEMANI YAPABİLMEKTEDİR. BU DURUMDA SHU ÇALIŞTIRIP HEM AİLE DANIŞMANLIĞI HEMDE GELİŞİMSEL TANILAMA VE SÜREÇ RAPORLARINDA BULUNA BİLECEKLERDİR.

ŞUNU HERKES BİLMELİDİR Kİ; AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE SOSYAL HİZMET UZMANI ÇALIŞTIRILMASI BİR ZORUNLULUK OLARAK KARŞIMIZA ÇIAKCAKTIR. HERKES BİLİYOR Kİ AVRUPA ÜLKELERİNDE  SOSYAL HİZMET UZMANLARI OLDUKÇA ETKİN VE YETKİNLER. BU DURUMDA GERİYE KALAN TEK ŞEY MESLEKTAŞLARIMIN KENDİLERİNİ YETERLİ HALE GETİRMESİDİR.

03-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Evet bence de sosyal hizmet uzmanı ve psikolojik danışman zorunlu olmalı ve aileler ile ilgili çalışmalar yapmalı.İyi çalışmalar

24-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

aldığımız bilgiye göre sosyal hizmet uzmanı zorunlu olacakmış.bizler eğitime girmeyeceğiz ailelerle çalışacağız.eğer gerçekten bu olursa çok iyi bir gelişme olacak aslında.
24-04-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bu yönetmelikle ilgili birşey sanmıştım ama olsun umarım Haziranda böyle bir zorunluluk getirilir.Böyle bir servisin zorunluluk olmazsa oluşturulacağı yok sanki 45 yada 60 dakikada çocuğun her sorununu çözüyormuşuz gibi aileleri yok sayma lüksümüzün ortadan kalkması çok iyi olacak.Bu durumda bu servisin içeriği, çalışacak meslek grubu vb. konularda Haziranı beklememiz gerekecek sanırım.

23-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

sosyal servis zorunluluğu henüz getirilmedi bildiğim kadarıyla.haziran da çıkacak olan yönergede yer almasını bekliyorum..eğer bu olursa gerçekten çok ii olacak.ailelere daha fazla zaman ayrılcak ve daha güçlü bir ekip çalışması olacağı inancındayım..eğitimci arkadaşlar sorun olduğunu hissettikleri anda aileyi yönlendirebilcekler ve sorunlar 15 dakikaya sığdırılmayacak artık.ayrıca hiç bir kurum yöneticisi de ailenin önemini tam kavrayamamıştı bu şekilde bu da anlaşılacak..
23-04-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek