Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sosyal servis zorunluluğu

Yeni yönetmelikte belirtilen sosyal servis zorunluluğu ile ilgili kısmı inceleyen arkadaşlar bu konudaki fikirlerini yazarlarsa sevinirim.
23-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
37 Yanıt
rehabilitasyon merkezleri, MEB'e devredildikten sonra sanırım sözleşmede bu okullara sosyal servis açılması istenecek, gerci bu serviste, psikologlar ve PDRcilerde çalışabilecek... böyle bir durumun gelişmesi söz konusu (aldığım duyuma göre)
17-08-2005
Seyhun AKAR
Sosyal Hizmet Uzmanı

yaşanan değişimlere çok olumsuz bakmamak gerektiği kanaatindeyim.Özürlüler kanunu meclisten geçtiği takdirde yeni yönetmelik içinde birçok yeniliği barındırmak zorunda olcak, en başta yasal anlamda verilmiş hakların geri alınması kolay değil sonrasında bu alanda shu zorunluluğu zaten açık olarak ortada,AB  standartlarına uyum, rehabilitasyon ve eğitimin aile ve sosyal çevre unsurlarının dışında tutulması halinde çok etkili olamaması gibi bir çok unsur bu alanda shu ların vazgeçilmez olduğunun göstergesidir.

24-06-2005
Rıdvan DEMİR
Sosyal Hizmet Uzmanı

  servet hocam diyor ki: RAM lara shu ların dahi edilemeyeceği tartışılmıştı fakat öyle olmadı. Evet öyle olmadı ben bizzat gördüm yeni yapılan RAM binalarının her birinde sosyal servis birimi va kapısında sosyal hizmet uzmanı tabelası. Yani MEB bu alanda SHU yu aslında kabül etmiş durumda ayrıca Tomambayın bir makalesinde okumuştum: MEB'in 2000 yılında 350 shu kontenjanı açtığı fakat zamanın maliye bakanı onaylamadığı için kaldığı ve MEB te sosyal çalışma kadrosunun var olduğu. Ben bu konuda (MEB) Servet hocam kadar rahatım. MEB sosyal çalışmayı göz ardı edemez ayrıca daha tamamlanmamış Özürlüler kanunu var. Bu kanun AB standartlarına uymak zorunda. Tüm veriler mesleğin durumunun daha iyi olacağını gösteriyor. Yanıldığım bir nokta varsa lütfen öğrenci kardeşini aydınlatsın. Teşekkürler... 
23-06-2005
Cesur CEYLAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

evet bende bişey anlamadım.herkes istedği gibi yorumluyor yine.avni beyi arayında ondan öğrenin bari.sıkıntı bastı.
20-06-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

YÖNERGEDEN ÇIKARTILACAK SONUÇ;

1. SHU ZORUNLU DEĞİL AMA TOPLAMDA 600 Ü GEÇEN REHABİLİTASYON MERKEZLERİNİN HANGİSİ SADECE PSİKOLOGLA İŞİ YÜRÜTEBİLİR.

2. YÖNERGEDE SHU DERSE GİREMEZ DİYE BİR ŞEY DEMİYOR. SEANS YAZILABİLİR.

3. KARAMSAR OLMAYIN YA  UZMANLAR HER HALÜKARDA İŞİ BULUR. YETERKİ İSZ KENDİNİZİ İSPAT EDİN

AMA NE YALAN SÖYLÜYEYİM BEN YILLARDIR ALANIN İÇİNDEYİM (1998 DEN BERİ) BU YÖNERGEDEN BEN BİLE BİR ŞEY ANLAMADIM. SIRF SHU LARIN GÖNLÜNÜ ALMAK İÇİN HAZIRLANMIŞ AMA YÜZLERİNE GÖZLERİNE BULAŞTIRMIŞLAR.

YİNEDE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER.

18-06-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Arkadaşlar yakın yıllarda yayınlanan RAM çalışma yönetmeliğinin hazırlanması esnasında da bizim dahil edilmeyeceğimiz tartışılmıştı ama öyle olmadı.Yani MEB'e baglı Özürlüler alanında en yetkili kuruluşların birisinin yönetmeliğinde çalışacak personel arasında sosyal hizmet uzmanı yer almış ve kadro tahsisi yapılmıştır.Merak etmeyin buda çözülecektir kanaatindeyim.sevgilerle
17-06-2005
Servet İSBİR
Sosyal Hizmet Uzmanı

yeni yönetmelik te zorunluluk beklentisi;  gerçekten balon zaten shu ların görev lerini kurumlar biliyor. kurumların istihdama yönelik tercihi zorunluluk ve kadroda gösterebilme, seans çizelgelerine imza sürdükçe tercihler devam eder. ama MEB de adı dahi olmaya shu ların kadroya girmesi, ekip çalışması, aile eğitimi konuları esnek konular, bunları kim denetleyecek.

yapılması gerekenin kurumsal düzeyde MEB e başvurularak, örneğin SHYO veya SHU DERNEĞİ mesleğin gerekliliği ve yeri hakkında bilgilendirmek. MEB çalışanları taşrada SHU adını bile duymayanlar var arkadaşlar.

bir MEB yetkilisi ile bunu konuştum bana ; shu ların çocuk yuvası bakıcısı olduğunu eğitimden ne anlar gibi bir söz söylediğini düşünebiliyormusunuz.

17-06-2005
Ayhan KORKUNÇ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Hayırlı olsun arkadaşlar. Her ne kadar kabül etmesekte bizim kurum artık bizi korumuyor. Bütün iş il sosyal hizmetler müdürlüklerine kaldı. Umarım onlar bizi hatırlar ve yönetmeliğimizin korumadığı bizleri korurlar.
17-06-2005
Duygu SÜZME
Sosyal Hizmet Uzmanı

Evet yönergeden SHU çalıştırmak zorunludur diye bir anlam çıkmıyor. Yalnızca uzmanın görev tanımları verilmiş. Fakat derslere girmeyecek olmamız güzel bir gelişme. Tabi kurumlar SHU çalıştırmayı tercih ederlerse...
17-06-2005
Arif AKGÜN
Sosyal Hizmet Uzmanı

   Psikologların değil,SHU ların sayıları az.Kurumlar,daha düşük maliyete ve daha kolay teminle Psikolog çalıştırmayı tercih edeceklerdir.Kaldıki alanda tecrübeli Psikolo sayısı SHU lara göre çok çok fazla.Diğer taraftan ailelerin psiklojik destek talepleri de her kurumda karşılaşılan durum.Bu da Psikologların işi.KISACASI DAĞ FARE DOĞURMUŞ,HERKESE HAYIRLI OLSUN.
17-06-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Arkadaşlar yeni yönergede 3 zorunlu program var 3 de de shu zorunlu konmuş.Dikkat ederseniz psikologlar bu alana girmek istemiyorlar ve yok kadar az sayıları..dernekleride bu alana sıcak bakmıyor zaten diye biliyorum..neyse teşekürler daire başkanı avni beye...
16-06-2005
Servet İSBİR
Sosyal Hizmet Uzmanı

evet uzman yerine psikologta çalıştırabiliyorlar.
16-06-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

     Valla ben o yönergeden sosyal hizmet uzmanı çalıştırmanın zorunlu olduğu anlamını çıkaramadım.SHU yerine kurum pekala Psikog ve PDR ci çalıştırabilir.
16-06-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

yeni yönerge www.shcek.gov adresinde
16-06-2005
Volkan AKTAS
Sosyal Hizmet Uzmanı

yönetmelikte yapılan bir hatanın düzeltilmesi yönerge ile yapılmaya çalışılıyor evet bu doğru.ama mebe geçmesi herşeyi tamamen mebin yapacağı anlamına gelmiyor mutlaka sosyal hizmetlerinde bünyesinde olan bir çalışma yapılacak.kurum sahipleri de yönergeleri bekliyordu uzmanların iş durumları için.tam mein elimize geçtiği zaman asıl herşey belli olcak tabiki.ama genel merkezden alınan bilgiler uzmanın kalacağı yönündeydi ve buböylede oldu.umarın tekrar hayal kırıklığına uğramayız.

15-06-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

konu ile ilgili bir sürü balonlar uçuşuyor ve kimse konularda herhangi bir bilimsel (kanıtlı ) bir şey söylemiyor. kurumlar meb e geçiyor. özel başvuruları başladı ve shu adına yönetmelikte herhangi bir şey yok yani shu çalışması ancak yönetmelikte somut bir şekilde belirtilmesi ile olur. kurumların insiyatifi ya da çeşitli gereklilikler olmasıyla kurum sahiplerine yönetmeliklerdeki elastikiyeti ikameden başka bir şey değildir. mantıksal çıkarsamalar yaparak konu hakkında yorumlar insanları paranoid düşüncesini arttırmaktan başka bir işe yaramadığı, belki kendimi de eleştirerek, birlikte hareket eksikliği nin devam etmesi ile kurumların insiyatifinde bir istihdam oluşacağı nı çıkarıyorum herkesin mantıksal çıkarımlarına ben de katkı yaparak
15-06-2005
Ayhan KORKUNÇ
Sosyal Hizmet Uzmanı

genel merkeze söyleyelimde düzenlesin. ama yinede temkinli olalım tam metin elimize geçmedi daha
14-06-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

evet sonunda çıktı. hayırlı olsun arkadaşlar.bence bunu kutlamak lazım:)şu yaz havalarından birinde herkes yakın olduğu yerlerdeki derneklerle de görüşüp bir piknik düzenlemeli.
14-06-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

kesinlikle sana katılıyorum sultan. ayrıca şunu unutmamak gerekirki şimdiki SHU derneği Sn. Murat Altuğgil'in ve dernek üyelerinin bu konu üzerinde yoğun çalışmaları var. onlara sonsuz teşekkürler.
08-06-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

mebe bağlansakta meb bir çok şeyi il müdürlüğümüzle yapacağı için yani ortak kararlar alınacağı için biz yine zorunlu oluruz.biz yılmadan işimizi yaptığımız sürece kimsenin tek laf etmesine fırsat vermeyiz.

07-06-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...