Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sorumlu Müdürlük

Merhabalar;

5 yıldır alanda çalışmakta olan bir Psikolog için Temmuz ayı sonrasına teklif edilen "sorumlu müdür" pozisyonu ile ilgili değerlendirme ve tavsiyeleriniz olursa sevinirim..

 

 

03-05-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
16 Yanıt
Msajınızı yeni gördüm, özür dilerim. Eşinizin kurumunda yani Rehabilitasyon merkezlerinde Sorumlu müdür olabilirsiniz (mahkeme kararı ile) Program geliştirme konusunda çalışma yapabilirsiniz (SHÇEK genel müdürlüğü böyle diyor) MEB Bağlı olarak kurslara + haftalık özel eğitim kurslarına) katılırsanız özel eğitim öğretmeni sıfatıyla çalışabilirsiniz, müdürlük yapabilirsiniz.Sınıf öğfretmenli sıfatınızla -Sertifikanız yoksa- kadro alamazsınız. Programcı olarak da görev alabilirsiniz. Yani biraz karışık fakat benim tavsiyem MEB geçişten sonra müdürlük yapmanız. fırst buldukça özel eğitim alanındaki kurslara katılmanız. veya bu alanda doktora yapın yani yeter ki bu alanda çalışmak isteyin mutlaka bir yol bulunur. Sema Hanıma selamlar kolaylılar diliyorum. Sevgiyle kalın.
02-11-2006
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Amir bey, ben Sema TAN hanımefendinin eşiyim. Gazi Üniversitesi sınıf öğretmenliği mezunuyum. Ayrıyeten Eğitim Bilimleri Eğitim Programcılığı alanında yüksek lisans yaptım. Eşimin kurumunda iş hayatıma devam etmek istiyorum. Eşimin kurumunda ne gibi pozisyonlarda çalışabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar. Ali TAN
22-10-2006
Sema TAN
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

   Umarım kısa süre içersinde çay simit partimiz gerçekleşir.  Aslında katılmak isteyen arkadaşların oldukça fazla olduğunu tahmin ediyorum.

ne demiş eskiler yada eskimeyecekler,

gönül ne kahve ister ne kahvehane

gönül muhabet ister kahve bahane

selamlar.

  

10-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Arkadaşlar sorumlu müdürlük bence eğitimsel anlamda kendinizi yeterli hissediyor (gerçi öğrenilecek şeyler asla bitmiyor ama) ve alanda farklı konumlarda da deneyim kazanmak istiyorsanız mutlaka yapmanız gereken bir görev. Şu açıdan bakmayı deneyin ben öyle yaptım; bu güne kadar yalnızca söylendiğiniz, eleştirdiğiniz, ailelerin hakkını gözetmiyor, personele gerekli önemi vermiyor, kurumda şunlar yapılmalı, bunlar yapılmamalı, ailelere şunu vermeyen kurum kurum değildir neyse uzatmaya gerek yok anlaşılmıştır.. dediğiniz adamların yanında bir oyunuz, karşılarına geçip parmak salladığınızda daha fazla önemsenme, sadece kendi öğrencelerinizin değil tüm ailelerle ilgilenme yardımcı olma sıkıntılarını giderme, en önemlisi haklarını koruma şansınız oluyor.Elbette buda size farklı bir doyum sağlıyor farklı tecrübeler kazanmanıza yardım ediyor.Bu açıdan düşünülürse herkese tavsiye ederim, ama zamanla alanın gerçek sıkıntılarından eğitimsel kaygılardan uzaklaşma, tüm işinizin birkaç imzalancak kağıt, çıkıp duran yasalar ve yetişecek evraklar olması riski herzaman var ve buda sizi ve isteklerinizi körelten bir durum.Bu arada sorumlu müdürlerin günde 3 saat derse girme izni var. Neden alanda olduğumuzu bu işi neden yaptığımızı unutmamak için derse girmek bence çok önemli.

    Bu hafta erzincandaydım çok güzel bir şehir arkadaşlar gezmek isteyen herkese tavsiye ederim. Bu arada Amir bey ve sitede tanıştığım tüm arakadaşlar istediğiniz çay olsun benim çaydanlığım hep ocaktadır, simitler de benden ona göre :) İyi çalışmalar

09-05-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Sarp Bey;

Benim için de en büyük yol göstericinin baktığım zaman özlemlerim olduğunu görüyorum.Hani şu bahsettiğiniz beş yıllık çalışmayla kazandığım özlediğim eğitim yapısı ve sistemi..

Sözünü ettiğiniz,tavsiye niteliğinde aldığım,özlemleriniz benim de özlemlerim.Ve biliyorum ki ideallere giden yollarda gerçeklerden geçilir.Şu ekranın karşısında herşey olurundan çok daha hızlı,cesurca ve harika olmaya yatkın.Bu yüzden tüm söylediğiniz güzel şeyleri temenniler düzeyinde tutuyorum.Temennilerimi de fırsat bulunan her bağlamda gerçekleşmeye hazır bir şekilde daima açık olacak üçüncü gözüme aktarıyorum..Gerisi rastgele demekten başka birşey kalmıyor benim için.

Görünen o ki şu an bilemediğim bir vadede Amir bey,Gülay Hanım ve ben bir simit,çay partisi vereceğiz.Karper peynirleri de siz getirirsiniz artık:)

Herkese sevgilerimle,teşekkürler..

 

09-05-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

   Müdür olarak çalışmaya başla bizi de çaya çağır bir tavşankanı çayını içelim simitler Gülay Hanımdan.
07-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Önce

Hayırlı Olsun .

Sorumluluktan kaçtığınızı sanmıyorum.Yıllar boyu eğitim ile uğraştınız.

Ancak sayın dostum kısır meslek tartışmalarını bu sayfalarda görmekten nefret eden biriyim.Söz gelimi, en başta eğitim kuruluşunda psikologluk yapan bir çok dostumun eğitim altyapısı aldığından şüphedeyim( zamanla edinilebiliyor)Bir eğitim kuruluşunda müdürlük yapmanız şimdi mümkün olabilir.Çünkü artık özlediğiniz bir eğitim yapısı ve eğitim sistemi vardır(Amir bey eğitim programcısı iken bir kurumun elinden alınması faciası,müdürlüğünün iptali gibi bir girişim  bile yapılmış bu arada).Pestalozzi nin eğitim mekaniğini de kurabilirsiniz ,öğretmen destekli bir yöntem de Montessori ağırlıklı bir yapı da.Çizdiğiniz resmin ne olduğunu artık bilebilirsiniz.Eğitim programları konusunda bir danışman kullanabilirsiniz.Bürokrasi konusunda bir danışman kullanabilirsiniz.Bunlar önemini bildikten sonra ülkemizde pek de para ile olan çalışmalar değil.Artık alanda değerlendirilebilecek önemli bir insansınız ve sizin sorumluluğunuz müdürlüğünüzden önde.Siz bu sorumluluğu biliyorsunuz ki size bu makam verilmiş.

Olayın resmi işlemlerde vakit alması gibi yan sorunlar ek masraflarla ve emeklerle çözülebilir

Teknik ayrıntılar ,keza.

Sorumluluktan kaçtığınızı da sanmıyorum

Yetersizlik hissettiğinizi hiç sanmıyorum.

Özel ya da devlet kurumu olduğunu bilmiyorum ama ben size tavsiye değil özlemlerimi aktarabilirim.

Bu arada

Osmanlı atabeklerinin yaptığı gibi bazı isteklerim var "ey oğul"

Takım arkadaşlarınız  ile sorumluluklarını paylaşın

Bulunduğunuz kurumda insanlar güleryüzlü olsun

Bulunduğunuz kuruma gelen insanlar kendi ruhsal evlerinde bulunduklarını düşünsünler

Bu nedenle bir pazarlamacı ve ekonomist kadar müşteri huzuru içinde bulunsunlar diye de düşünebilirsiniz(ve eğitim ekonomistleri gibi)Bir eğitimci olarak sosyal çalışmayı iyi yapan eğtime yol açacak bir ortam yaratmanızı da.(Gittiğim bir çok merkezde benim bile içim kararıyor ağlayarak bekleşenler,kaygılı insanlar,Şişli Etfal gibi bir et pazarı havası çok kötü ama kimi kurumların hastane ciddiyeti ve imajı vermek için böyle yaptıklarını düşünmeye başladım) 

Cocukları en kısa zamanda en yüksek noktaya çıkaracak eğitim planları düzenlemesini ve eğitimi gerçekleştiren bir ekibin başı  olmanızı da isterim.İnsanların iyiliğini makamınızın önüne koymanızı da isterim.Kurumda çalışan insanların da huzurlu ve mutlu olabilmelerini isterim.

Bu arada bir çelişki dikkatimi çekti .Yazıyı yazım kuralları ile üstelik güzel yazabiliyorsunuz .Ama itiraf edin ki, ilk sorunuz birden fazla soruyu içeriyordu.(Sorulmuş en kötü soru, sorulmamış en iyi sorudan iyidir tabii,üstelik sorudaki düşüklüğü ben iyice topallatmışım zaten)

Neyse bir kez daha hayırlı olsun diyorum.Günü bileyim de çiçek gönderebileyim hiç olmassa...

Program ve bürokratik işleri ayrı görüşme fırsatı da zaten olacaktır, diyorum

iyi çalışmalar

Son kez daha,

hayırlı olsun.

 

 

 

 

07-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Amir bey;samimi yönlendirmeniz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Bugün idare ile görüşmelerimizde kararımı içten içe vermiş olmama rağmen yine de bu akşam için bir düşünme payı daha bıraktım kendime ve şimdi mesajınızı okuduğumda kararımı artık kesin olarak vermiş olduğumu gördüm.

Bu forumu açarken kişisel bir meseleyi yazmış olsam da bir meslek uzmanının sorumlu müdürlüğe geçişi ile ilgili olarak gözden kaçırdığım ve tartışılabilir ciddi boyutlar olabileceğini düşünüyordum.Ama gerek reel hayatımda danıştığım farklı pozisyondan kimseler gerekse buradaki katılımcılardan böylesi bir done almadım.

Bugüne kadar ki diyalogları değerlendirmeler başlığı altında topluyorum ve katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Tavsiyeler hususunda ise eğer devam etmeye değer görülürse:"yıllardır psikolog olarak çalışırken temmuz ayından sonra sorumlu müdür olarak görevime devam edeceğim.Tavsiyeleriniz olur mu?" alt başlığını açıyorum.

Sarp Bey;sanırım böylece sizin de gönül rahatlığıyla katılabileceğiniz kadar net oldu:)

çalışmak ve sevgiyle..

 

06-05-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

       Benim yaşadıklarımın normal olmadığının farkındayım . Sevgili Oktay seni korkutmak müdürlükten vazgeçirmek gibi bir düşüncem de yok. Müdürlük görevinin sana  olaylara bakışında zenginlik kazandıracağını düşünüyorum.

     Ayrıca müdür olabiliyorken ol, bu hakkını ve deneyimi kazan. Müdürlük yaparken benim yaşadığım zorlukları yaşamayacağını da düşünüyorum çünkü artık benimde ihtiyacım olduğu anda yanımda olacaklarını bildiğim arkadaşlarım var. Sen de ihtiyaç duyarsan yanında olacağıma emin ol.  Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

06-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sarp bey;yapıcı yaklaşımınız için teşekkür ediyorum.Her taraftan anlaşılabilen sorularla ilgili olarak anlatmak istediğiniz şeyi gayet net anlıyorum.Her taraftan anlaşılan ifadelerle ilgili benim anlatmak istediğim şeyi de sizin anladığınızı görmek beni mutlu etti sağolun.

Ancak sorumu;"yıllardır psikologluk yapıyorum.sorumlu müdürlük deneyimim de temmuzdan sonra başlayacak.bana katkısı olur mu?" şeklinde soramazdım.Çünkü siz öyle çıkarsamışsınız ama ben bu kararı almış değilim.

Sorumda:böyle bir teklif olduğunu ve bununla ilgili değerlendirme ve tavsiyelere ihtiyaç duyduğumu belirtmiştim.

Hakan,Sinan ve Amir beylerin yanıtlarına baktığım zaman farklı perspektiflerden de olsa (ki ihtiyacım olan da bu) sorumun yanıtını almakta olduğumu görüyorum ve bu da-sizin daha olumlu yaklaşımınızdan sonra belki hoş kaçmayacak ama-belki de sizin daha dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamam konusunda tetikliyor beni.

Bakın cevap veren üç kişiden ne kadar farklı bir yanıt vermişsiniz..Hoş karşılamanız için ayrıca teşekkürler..

Sinan bey;en can alıcı noktaya değinmişsiniz.Örneğin şu değerlendirme aşamasında bugüne kadar gerçekten severek yaptığım mesleki etkinliklerimi çok özleyeceğimi duyumsuyorum evet.

Bir yanım,hepsini demek doğru değil,özellikle "bazı çocuklarımı bırakmadan bu geçişi yapmak mümkün mü?"nün yollarını sorgulayıp duruyor.Onlarla birlikte yürüdüğümüz bir yol var ve ben sonrasını görüyorum.İkimizi de orada düşlemeyi,bu düşü gerçekleştirmeyi seviyorum..

Bunlar;"tamam o zaman ne düşünüyorsun ki ?" dedirtecek şeyler biliyorum.Ama ancak o ayı çıkaran maaşlarla ne nereye kadar? diye sorgulayan birçoklarımız gibiyim ben de.Geleceğimi giderek büyüyen (en azından vaadeden) bir plana oturtmak ihtiyacındayım.Bunu da anlayacağınıza inanıyorum.Gerçekten bu konuyu laf olsun diye açmadım.Şahsi bir konu olmanın ötesinde hepimizi bir yerinden ilgilendirecek önemli bir konu olarak görüyorum.

Amir bey;katılımım olmasa da sizi beğeniyle takip ediyorum.Özveriyle,sevgiyle çalışan bir uzman imajınız var bende.Bu anlamda haksızlığa uğradığınızı hissettiğim bazı tartışmalara da tanıklık ettim bugüne kadar.Ancak görüyorum ki maruz kaldığınız haksızlıklar o kadarla da kalmıyor.Müdürlük hikayeniz;o ağır kayayı tam tepeye çıkarmışken inip tekrar çıkarmak zorunda kalan sysphusu anımsattı bana.Müdürlüğün zor olduğunu duyuyorum evet ama sizin müdürlüğünüzün daha da zor olduğu ortada:)

Ne dersiniz eğer bu sürecin sonunda sorumlu müdürlük görevini kabul edersem sizinki kadar zor bir müdürlüğün beni beklemediğini düşünmem doğru olur mu ?

Herkese teşekkürler..İyi çalışmalar..

05-05-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

    Adana'da 1998 yılında SHÇEK'e bağlı ilk rehabilitasyon merkezini açmadan önce genel müdürlüğe görüş sordum : Ben Eğitim Bilimleri Eğitim Progranları Bölümü mezunuyum  mezuniyetimle ilgili ders çizelgeleri  ektedir ben bu merkezlerde kuruculuk ile birlikte sorumlu  müdürlük yapabilirmiyim? diye . Görüş olumlu geldi ve belgelerimi düzenleyip müdürlüğümü istedim . Onayım geldi, iki yıl müdürlük yaptım.

   2000 yılında il müdürlüğünün yaptığı bir denetlemede "sen derse giremezsin müdürsün" dendi yerime müdür  görevlendirmem istendi.  Ben derslere girebileceğimi  söyledim kabul edilmedi, yerime müdür atadım ama genel müdürlüğe de müdürün derse girip giremeyeceğini sordurdum. Genel müdürlükten müdür derse girebilir yazısı geldi ama ben müdürlüğü tekrar almadım, eğitimci olarak görevlendirilmek istedim. onay yazım geldi, iki yıl 2002 yılına kadar çalıştım hem kuruculuk hem eğitimci olarak çalışıyordum. Zorunlu personel çalıştırma olayı gündeme gelince, personel dosyasını açtım kendi onayıma da baktım. Meğer il beni özel eğitimci olarak görevlendirmiş benimle beraber il müdürlüğü de durumu fark etti yerime özel eğitimci veya çocuk gelişimci görevlendirmemi istedi. Ben tekrar  işsiz kaldım . Genel müdürlüğe tekrar bu kurumlarda ne iş yapabileceğimi sordum. Genel müdürlükten kurumda sorumlu müdür olabileceğim ayrıca eğitim programlarını geliştirme konusunda çalışabileceğim bildirildi. Tekrar belgelerimi hazırladım ve sorumlu müdür olmak için müracaat ettim olurum geldi. İki sene daha müdürlük yaptım Nisan 2004 tarihinde bir yazı geldi  yazıda "Yönetmeliğe göre müdürlüğüm uygun görülmemekte ve yerime müdür görevlendirmem istenmekte idi.  İtiraz ettim yürütmeyi durdurma ve kararın iptali davası açtım. Yürütmeyi durdurma reddedildi ve yerime müdür ataması yaptım. Dava devam etti ve karar geçen gün çıktı bölge idari mahkemesi beni haklı görmüş ve müdürlük yapabileceğime karar vermişti.

 

    Müdürlük zor iş kardeş mahkeme kararı ile müdürlük hakkı elde etmiş birisi olarak kolay gelsin diyorum. Selamlar.   

 

05-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sayın Türkmen;

Alanda üç yılı aşkın bir süredir shçek'e bağlı bir merkezde srumlu müdürlük yapıyorum. Ben şunu söylüyorum sizin için mesleki doyum ön planda değilse yapın bu işi. Müdür olduğunuzda mesleğinizle ilgili etkinlikleri yapmak için çok fazla zamanınız olmuyor. Çünki çalıştığınız merkezin tüm hukuki mali yönetimsel işleyişi sizin sırtınızda oluyor. buna ek gerçekten ağır ilerleyen bir brokrasiye sahip bir mevzuatımız var. Zaman zaman il müdürlüklerinin sizi gerçekten zora sokacak istekleri oluyor. hele son yönetmelikle insiyatif neredeyse tamammen il müdürlüklerine bırakılmış. Yani  davul bizde tokmak onlarda dostum. Sen bilirsin

05-05-2005
Sinan AKTAŞ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Diğer bölümlerde girişlerinizi okuyorum hoşgeldiniz merhaba.

Havada kalyan her taraftan anlaşılabilen soruları deşelemessem donup kalıyor gibi geliyor bana.

Yazı ile anlaşmaya çalışıyoruz. Bakın giriş yapan iki kişiden ne kadar farklı iki yanıt almışssınız ve siz ne kadar farklı bir yanıt vermişsiniz.

Yani sorunuz şu değildi"yıllardır pisikologluk yapıyorum, sorumlu müdür deneyimim de temmuzdan sonra başlayacak bana katkısı olur mu?

Karanlıkta göz kırpmalarda yanlış anlaşılma olabilir ,kırdıysam özür dilerim.

Bu arada kişisel olarak tercihinizi zaten yapmışsınız Elbette sorumlu müdür olun,amaca ulaşmak için beklemek iyidir. 

05-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sarp bey ;mesajınızı sorumu sorarken ki içtenliğimin ve uzman arkadaşlarıma teslim ettiğim güvenimin karşılığı olarak değerlendirebilecek kadar açık bulamadım.anlayacağınız üzere çok pozitif te bulmuyorum.

pozisyonumu değerlendirme ve tavsiyelere açtığıma göre pozitiflikten kastım da yaklaşımlardaki iyi niyet temeli.Özür dileyerek bunun şüphesini duyduğumu belirtmek istiyorum.

Bunlar benim hissettiklerim.kendiniz ve ifade ettiğiniz şey hakkındaki gerçeği bilen sizsiniz.konuma gösterdiğiniz ilgiden hareketle bu gerçeği paylaşmaya açık olacağınızı umuyorum..

Hakan bey;SHCEK'e bağlıyız.önümüzdeki yıllarda bir kurum açma isteğim var.sorumlu müdürlük deneyiminin de çok katkısı olabilir diye düşünüyorum.bunu "psikologluğu bırakıp müdürlük yapmayın.." dediğiniz için söylüyorum.düşüncelerinizle daha geniş bir perspektiften bakmama yardımcı olabilirseniz sevinirim.

teşekkürler.

04-05-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

psikologluğu bırakıp müdürlük yapmayın sakın haa .Nereye sorumlu olacaksınız MEB mi SHAÇEK mi
04-05-2005
Hakan SEZGİN
Diğer

Bekleyiniz ,bekleyiniz,yaz geçince yersiniz ekmeğinizi
04-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...