Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sn.Nilay AKAR öĞRETMENİM,

EĞİTİM UYGULAMA OKULU GÜNLÜK DERS PLANI

Ders TOPLUMSAL UYUM BECERİLERİ


ALİ VELİ
Konu Tırnak kesme becerisi.
Süre
Amaç 1. Tırnağını keser.
Yöntem Tüm Beceri Yöntemi
Araç Tırnak makası
PEKİŞTİREÇ Sosyal ( ) Etkinlik ( ) Yiyecek ( X)

DAVRANIŞLAR
1. Tırnak makasını alır.
2. Tırnak makasının üst parçasını açar.
3. Baş parmağını tırnak makasının üst parçasına bastırarak tırnak üzerinde hareket ettirir.
İŞLENİŞ:
Öğretmen, çocuklar şimdiki dersimiz TOPLUMSAL UYUM BECERİLERİ,konumuz ise Tırnak kesme becerisi. Ancak derse başlamadan önce sizin uymanız gereken bazı kurallarımız vardı. Neydi bunlar? Ellerimiz sıranın üzerinde, sırtınız sandalyeye dayalı, ayaklarınız yerde olacak şekilde oturacaksınız. Ben göster dediğimde gösterecek, söyle dediğimde söyleyecek, yap dediğimde yapacak, bak dediğimde bakacaksınız. Ben bir şey sorduğumda sessizce parmak kaldıracaksınız. Kuralları kural tablosundan gösteririm ve çocuklara dramatize ettiririm. Eğer kurallarımıza uyarsanız isimlerinizin yanına birer yıldız atacağım. Dersimizin sonunda 5 yıldızı olan sakız, 10 yıldızı olan çikolata, 15 yıldızı olan kola kazanacak. Kimler kazanmak istiyor. Parmak kaldıranları pekiştiririm. Evet şimdi dersimize başlayalım.
Sunu: Çocuklar şimdi beni dikkatlice izleyin der.Ve öğretmen,öncelikle her amaca ait davranışları sırasıyla gerçekleştirirken öncelikle kendisi 2-3 kez model olur.Model olurken,her amaca ait davranışı nasıl yaptığını betimleyerek,yüksek sesle anlatır. Devamında per(+) olan öğrenciden başlayarak ana yönergeyi verir ve ilgili amaca ait davranışları gerçekleştirmesini bekler.Öğrencinin amaca ait davranışı gerçekleştirmesinde bir sorun ya da hata varsa öğretmen hatalı davranışın düzeyine göre uygun yardım süreçlerini kullanarak öğrenciye yardımda bulunabilir.Bu süreç; Sİ------MO-----FY şeklinde olmalıdır.
DEĞERLENDİRME:
Öğretmen ayak yıkama-kurulama ve saç tarama becerileri ile ilişkin uzun dönemli amaçları temsil eden ana yönergeleri verir. Ve öğrencilere başaramadıkları beceriye ilişkin uygun ipuçları sunar.

1. Tırnağını kes.


NOT: Günlük ders proğramı daha da özel eğitimle ilgili ayrıntılara girilerek uzatılabilir.Ben daha fazla uzatıp fazla zaman ayırmak istemedm.Ayrıca günlük plan yazmanın özellikle biz özl eğitimciler açısından gereksiz olduğunu da düşünmüyor değilim.
12-11-2008
Hilmi DUYMAZ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

İrem E.
Eğitim Koordinatörü

2 gün önce

Servet D.
Özel Eğitim Öğretmeni

Dün

Samet C.
Okul Öncesi Öğretmeni

2 gün önce

Gamze Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Mine A.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.