Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Şizofren

Merhaba...

             Benim 1972 doğumlu Şizofren Psikoz hastalığında bir erkek kardeşim var.

Teşisleri ;             Dikkat Azalması,

                        Referansiyel ve perserkütif sanılar;

                        Affektte uygunsuzluk

                        Sosyal ve emosyonel içe çekilme

                        Dezorganize Davranışlar.

Olmak üzere konulan tanılar var, bundan 10 yıl Leponex adında bir ilac kullanmaya ve ilac uyumsuz davranışlarının bir çoğunu yok etti. Tabi ilaca ve birilerine bağımlı yaşantısını sürdürüyor.

            Biz annesiz büyüdük, 1997 de babamız felc geçiridi ve ayın 12 sinde ve vefat ettik  Felc gecirdiği günden vefat edene kara kardeşim ona baktı onun için özel bir uğraş ve kendini isbatlaması için bir fırsattı ve bunu mükemmel şekilde yaptı.

            Şuan yanıma bizimle birlikte yaşıyor ilac dr hastane bunlarda hiç bir sorun yaşamıyorum ama boş ve bu boşluk onu yıpratığını hissediyorum. Bir şekilde onun ilgileneceği işler vs.. ne olursa olsun her fikre ve yardıma acığım şayet elinizden geliyorsa Her yardıma fikre acığım....

27-09-2004
Bahadır Alper EROĞLU
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
4 Yanıt

çiğdem hanım çocuğunuzu cerrahpaşa tıp fakülteisnden prof. dr. barış korkmaz a götürmenizi şiddetle öneririm. doğru yönlendirmeyi o yapacaktır.

NİHAL HANIM; herhalde çocuğun yaşını gözden kaçırdınız. çocuk 20 aylık WISC R 6-16 yaş arası çocuklar için uygun bir testtir. saygılarla

19-03-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

selam, çocuğunuzun tibbi tanılanması yapılmış eğitsel ve gelişim alanlarındaki durumunu belirlemek için Rehberlik ve Araştırma merkezlerine müracaat edebilirsiniz.
31-01-2005
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni

Merhaba Çiğdem hanım,

öncelikle geçmiş olsun. Otizmin tanısı genellikle 15 aylıktan itibaren konulabilir. Otizmin tanısı laboratuvar sonuçları ve tıbbi testlerle değil, uzman kişiler tarafından çocuğun gözlemlenmesi, gelişim testlerinin yapılması ve ebeveynlerine çocuğun gelişimi hakkında sorulan soruların yanıtlarının değerlendirilmesi ile konur. 

Çocukların genellikle bir yaş civarında ilk anlamlı kelimelerini söylemelerini bekliyoruz. Çocuğunuzda konuşma gecikmesinin olması gelişim geriliğinin habercisi olabilir. Gelişim geriliği tanısının konulmasında Denver II ve WISC-R testleri yardımcı olabilir. Bu testleri bir psikolog yardımıyla yaptırabilirsiniz. Eğer çocuğunuzda gelşim geriliğinin varlığı tanılanırsa özel eğitim aldırmanızda fayda var. Mümkün olabilecek en erken yaşta eğitim aldırabilmenizin büyük yararı vardır.

Sağlıklı günler Uzman Psikolog Nihal Özcan

www.kusdili.com.tr.tc 

27-09-2004
Nihal ÖZCAN
Psikolog

Sayın Eroğlu önce babanızın vefatından dolayı baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.Kardeşinizin babanızın hastalığında yardımcı olması çok önemli bir katılım.Ancak kardeşinizin eğitim durumunu,kaç yaşında semptonlarını gösterdiğini belirtmemişsiniz,okula gitti mi gitmedi mi,bilmiyoruz .Kardeşinizin ilgilerini bilmemiz gerekiyor kardeşiniz için rehabilitasyon yapan eğitim kökenli birilerine başvurabilirsiniz.İlgi alanlarının bilinmesi  durumunda hastaya bakan birinin bir çok iş yapabilmesi olası.İsterseniz webmaster yoluyla e posta mı alarak  danışabilir hatta messenger üstünden ücretsiz danışma yapabilirsiniz.

Saygılarımla

Sarp Bengü

27-09-2004
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 830 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Kahraman A.
Sosyolog

Bugün

Merve D.
Fizyoterapist

Dün

Sinem Y.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Esra Y.
Büro Memuru

Bugün

Esma A.
Çocuk Gelişimcisi