Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sayın Mustafa Altuntaş'a

Merhabalar. Sanırım mevzuat konusundaki bilgilerinizin herkes farkında olduğundan bu konuda fazla başınızı ağrıtıyoruz.Yine bir konuda bilgilerinizden yararlanmak istiyorum.Geçen gün bir meslek lisesindeki öğretmenlere konferans vermeye gittim.En büyük sorunları yaptıkları sınavlarda işitme engellilerin başarısız olmaları.Çünkü onlara işiten çocuklara sordukları soruları veriyorlar.Soruları önceden verseler de çocuklar ezberleyemiyorlar.Çünkü uzun cevaplı anlatım soruları soruyorlar.Ben de okul müdürüne işitme engelli çocuklar için ayrı soru hazırlanmasını önerdim ve soru tiplerini verdim.Ancak müdür bana haklı olarak bunun yasal bir dayanağı olmadan bu işi öğretmenlere yaptıramayacağını söyledi.Bunun bir yasal dayanağı var mı?Öğrenebilirmiyim?
22-12-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
7 Yanıt
merhaba hocam ben karadeniz teknik üniversitesi özel eğitim bölümü öğrencisiyim.koklear implant hakkında bir yazı hazırlıyorum okulumda sunulmak üzere.özellikle eğitimleri konusunda sizin yazılarınıza baktıktan sonra bana bu konuda yardımcı olabileceğinizi düşündüm.yardımcı olursanız sevinirim.tatli002@mynet.com a mailinizi bırakırsanız haberleşebilriz.görüşmek dileğiyle hocam
23-11-2007
Süleyman TATLI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Gerçi bu mevzuatı ben de inceledim önceden ama öğretmenler işlerine geldiği şekilde yorumlayarak devam ettikleri okulun sınav yönetmeliğine tabi tutulacağını savundular.Zaten çocuklara bep hazırlamamışlar.Ben de bu konunun üstüne gitmeyi düşünüyorum.Önerdiğiniz maddeleri tekrar inceleyeceğim.Tekrar teşekkür ediyorum.
26-12-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğini: http://orgm.meb.gov.tr/Mevzuat/ozel_yon_SON/ozelegitimyonetmelikSON.htm adresinde bulabilirsiniz.
23-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

d) Yazılı sınavlar öğrencilerin yetersizlik türüne, eğitim performanslarına ve gelişim özelliklerine göre çeşitlendirilir. Sınavlar kısa cevaplı ve az sorulu olarak düzenlenir. g) İşitme yetersizliği olan öğrenciler ilköğretim ve ortaöğretimde, istekleri doğrultusunda yabancı dil programlarındaki bazı bilgi ve becerilerin öğretiminden veya dersin tamamından muaf tutulurlar. Hatta bu yönetmeliğin devamındaki maddelerde Ortaöğretimde özel eğitim hizmetleri, Yüksek öğretimde özel eğitim hizmetleri de anlatılmaktadır.Ama sizin yapmanız gereken sevgili öğretmenim bu öğrencilerin öğretmenlerini aydınlatmanız ve ikna etmenizdir. Çalışmalarınızın başarılarla devametmesini diler saygılar sunarım.
23-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Kusura bakma işlerimin yoğunluğundan dolayı sorduğunuz sorulara tam ve doyurucu cevaplar veremedim.Ama bu arada biraz mevzuat yönünden sorunuza yanıt aramaya çalıştım.Eğer öğrencilerinizin işitme kaybı bir rapora bağlanmışsa ve RAM'nden özel eğitim kararıalınmışsa "Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin" 23. maddesini iyice incelemelisiniz.Gene 24. madedde: a) Bulunduğu okulun eğitim programını veya denkliği olan bir programı izleyen öğrencilerin başarıları, devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümlerine göre değerlendirilir. Ancak, değerlendirmelerde öğrencilerin BEP’leri dikkate alınır."
23-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Şu anda kesin maddesi aklımda değil ama "ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUNU" nda bir madde dediğiniz konuyla ilgiliydi.En kısa zamanda inceleyerek kesin bir cevap vereceğim.Ayrıca bununla ilgili çok güzel bir uygulamayı Sevgili Tarık AKAY öğretmenim anlatmış. ZORLUKLARI BİRLİKTE AŞMAK DİLEĞİYLE KOLAYLIKLAR DİLER, BENZERLERİNİZİN ARTMASI DİLEĞİYLE SAYGILARIMI SUNARIM.
22-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sayın Şenkal bu durumu bende öğrencilerimin öğretmenleriyle yaşadım.Bunların özel çocuk olduklarını belirttim ve RAM tarafından verilen raporu müfettişlerine gösterebileceklerini söyledim bu şekilde bir sıkıntı yaşamayacaklarını ifade ettim.Suan için biz bu sorunu böle aştık.saygılarımla
22-12-2006
Tarık AKAY
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

İş Arayanlar

iş arayan 577 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Şemsi K.
Özel Eğitim Uzmanı

Bugün

Beyza C.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Senem A.
Odyolog

Bugün

Melissa T.
Okul Öncesi Öğretmeni

Bugün

Berkay S.
Psikolojik Danışman

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.