Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Sayın Bengü......

Sayın Bengü;

Size yazmış olduğum uzun bir mailin ardından benim kaygı ve endişelerimi teker teker ele alarak konuyu irdeleyip aydınlatmanız inanın beni çok memnun etti. Belli ki karşınızdaki insanların sorunlarını dikkatlice dinliyor ve ona göre yorum yapıyorsunuz.Zaten sağlıklı iletişim de ancak bu şekilde sağlanır kanaatindeyim.

 

1.Yazınızda sizlerin cevabını öğrenmek istediğiniz soruların bir tanesi de ben, sen kavramı şu meşhur zamirleri yerinde kullanma meselesi. Oğlum 1.5 yıl önce kendinden sen, o diye söz ediyordu. Ama şu anda artık böyle bir sorunumuz yok tamamen ortadan kalktı. Bütün zamirleri yerinde gramere uygun kullanıyor. 1 yıldır kendisinden ben diye bahsediyor.

 

2. Algılama derken gösterdiğiniz resimleri örneğin bu tek varlıkta birden fazla nesne ya da varlıkta olabilir, kedi, masa her neyse görünce adını resimden söylüyor. Günlük hayatta pencereden dışarı baktığında mesela yağmur, kar yağıyorsa bir cümleyle söylüyor. Renkleri biliyor. Sayıları sayıyor. Eşleştirme yapıyor.Zıt kavramları söylüyor.Bazen evde 2-3 kişi ya da hayvan olan bir resimde mesela bak oğlum tavşan ne yapıyor diye soruyorum. Zıplıyor diyor. Hadi bakalım diğerlerini de söyleyelim diyorum . Benden her bir şahsın yada resimdeki hayvanın neler yaptığı sorusunu tek tek sormamı bekliyor. Kendiliğinden resimdeki 2-3 varlığın durumlarını anlatmıyor. İlle de teker teker sorucam. Bu çocuk diyorum bazen konuşuyor cümle kuruyor fakat kısırdöngü içerisinde. Galiba daha zamanı var. Henüz anlatım aşamasına geçmek için zamanı gelmedi diye düşünüyorum. Öğrenme bozukluğu ve hiperaktiviteden gelen bozukluklar olup olmadığını ilköğretim çağına gelince belli olacak diye düşünüyorum. Ama uyanık olup rehabilitasyondaki eğitimcilerimizin dikkat etmeleri konusunda uyarınıza katılıyorum. Ayrıca oyun konusunda işimiz zor artık evin içinde türlü şaklabanlıklar yaparak değişik oyunlar oynamak lazım. Saç çekme konusunda verdiğiniz örnek ve yöntemi de deneyeceğim gülünç olsa da:)))))))Olsun belli mi olur belki işe yarar.Haklısınız kimbilir annenin ve babanın çalışması nedeniyle ne annesine ne de oyuna doyuyordur çocuk. Bu da ayrı bir mevzu.

 

Yine uzun bir değerlendirme oldu ama bu da bir eğitim aile bireylerinin eğitimi şeklinde düşünüyorum. Bu nedenle sizlerin çocuklarımızın sorunlarıyla ilgili göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı kutluyorum. Bu arada tabi ki rehabilitasyondaki görevli tüm eğitmenlerimize de buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Bana moral verdiniz tam gaz eğitime devam……Sağlıcakla kalın…

24-03-2006
Derya ŞAHİN
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
1 Yanıt
Birinci tekil kullanması dikkat çekici demek yeterli sanırım.Böyle bir durumda yaygın gelişim gecikmesi yani tüm alanlardaki gelişim gecikmesi tanısı kırılıyor.Gerçekten artık sağı solu bilebilir ve bir çok çalışmayla öğrenme bozukluğuna bağlı durumlar saptanabilir,anlaşılması için o kadar beklemek yani ayrıca  ilk okula gitmesi gerekmiyor.Kimi çocuklarda ben ve sen tanımı daha geç gelebilir.Tanı  konusunda emin misiniz?
24-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 579 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Merve D.
Fizyoterapist

Dün

Cemile B.
Uzman Öğretici

Bugün

Rahime Ç.
Sosyal Hizmetler

Dün

Sude Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

Murat C. İ.
Psikolog

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.