Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

STAJER ÖĞRETMENLİK HAKKINSA ( BÖLÜM 2 )

ınternetı ve sıteyı aradım ama bu tıp bı baslıga rastlamadım.arkadasım yasanın ocakta yururluge gırecegını hatta bı arkadasının patronu tarafından asaletını henuz almamıs oldugu ıcın ısten cıkartıldıgını soyledı.bakanlıgı arayarak bu bılgıyı teyıt ettıgını yanı gerecekten boyle bısey varlıgından soz ettı.son zamanlardakı iş ılanlarında da ''asaletını almıs'' ıbaresının gecmeyı baslması benı ıyıce dusuncelere sevkettı.lutfen boyle bısey olmadıgını soyleyın.cunku artık ya delırecem ya kendımı oldurecem.bu nedır ya boyle bı durum olursa 40 yerıne 20 saat derse gırmeye baslayacagımız kurumlar bıze de yarı maas teklıf edecektır.lutfen yalan yada yanlıs anlama olsun. saygılar........
25-11-2006
Sultan GÖKTEPE
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
12 Yanıt
ç-http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/yonetmelikler/OOKooekrstıpyon.htm adresindeki Millî Eğitim Bakanlığı Özel, Özel Eğitim Kursları Yönetmeliği ni bu kurumlarda çalışanların iyi bilmesi ZO-RUN-LU-DUR. 2-Sözleşmeli olarak (ders ücretli öğretmen) olarak sözleşme imzalayanlar ilanihaye stajyerdirler.Gittikçe ücretleri azalacaktır.Önerim bir yıl sıkıntıya girip adaylıklarını kaldırtmanın çarelerini aramalıdırlar.(Eğer devlete atanmayacaklarsa.)YOKSA DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN DURUMUNA DÜŞERLER. 3.("Asıl görevli aylık ücretli öğretmen" olarak dahi anlaşma yapsalar bile)Attıkları her imzanın ne olduğuna iyi bakmaları (mevzuatı biliyorlarsa işe yarar),imza attıkları her belgenin bir suretini almaları ilerde çıkacak zorlukları azaltacaktır. 4.Bir ata sözü: "Biliyorsan söyle ilham alsınlar. Bilmiyorsan sus adam sansınlar." Bu forumlarda sizin gibi bilgi verenlerin çoğalması dileğiyle... Saygılar...
06-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Her zaman söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum: Özlük haklarını bilmeden yapılan her şey kendi kendine zarar vermedir.Yaklaşık bir yıldır bağırıyorum.Çok iyi bir eleman olabilirsiniz ama kendinizle ilgili yasa,yönetmelik ve genelgeleri bilmezseniz çarkların arasında öğütülür gidersiniz.Genç arkadaşlara önerilerim: 1-http://ookgm.meb.gov.tr/mevzuat.asp adresindeki bigilerden: a-http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/OOKYon.htm adresindeki MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ b-http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/KANUN625.htm adresindeki 625 SAYILI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU c-http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/AdaylikYon.htm adresindeki ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONELİN ADAYLIK İŞLEMLERİ İLE SİCİL VE DİSİPLİN AMİRLERİ HAKKINDA YÖNERGE
06-12-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

merhaba arkadaşlar. imza yetkisi ile ilgili kurum sahiplerinin işine pek gelecek ama öğretmenin işine gelip gelmeyeceği kişiye göre değişecek imza yetkisiyle ilgili bir detaydan bahsetmek istiyorum. yeni mezun bir öğretmenin milli eğitimden onayını alırken kurumlar 2 farklı şekilde alabilirler. bunlardan 1. si aday öğretmen olarak. bu durumda yukarda takip edilen prosödür doğrudur. ama kurumlar isterlerse öğretmenini aday öğretmen göstermek yerine ücretli öğretmen olarak gösterirler. aday öğretmen olarak gösterdiklerinde yaklaşık 3 buçuk ay imza atamayacak olan öğretmen ücretli öğretmen olarak gösterildiğinde onayı alındıktan itibaren haftada 20 saate imza atabiliyor..kurumlar için kısa vadede avantaj olan bu durum öğretmen için dezavantaj olmaktadır. çünkü öğretmenin stajerliği ücretli çalıştığı hiçbir zaman da kalkmayacaktır. sevgiyle kalın.
06-12-2006
Kürşat ARIKMERT
İşitme Engelliler Öğretmeni

Eski çalıştığınız kurumlardan antetli ve mühür onaylı olarak " yukarıda açık kimliği yazılı.............kurumumuzda ../.../.... tarihleri arasında ........olarak çalışmıştır.Bu belge isteği üzerine ve kayıtlarımıza uygun olarak kendisine verilmiştir." şeklinde bir belgeyi de almanız uygun olur.Zaten böyle bir belgeyi ayrıldığınız tüm kurumlardan almanız veya atama ve/veya istifa yazılarınızın birer onaylı örneğini yaşamınız süresince alarak saklamanızı öneririm.Asaletinizin belgelenmesinin ise ocak ayı ile bir ilgisi yoktur.MEB'e bağlı kurumlara atanmanız sırasında yapılan bir işlemdir.2,5 yıldır çalıştığınızı ispatlamanız durumunda adaylık işleminden muafsınız.
28-11-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

herkese selamlar.su an yaklasık 2,5 senelık ogretmenım.ve bu konuyu tam olarak anlamadım.aydınlatırsanız mutlu olurum.ben bu 2,5 sene suresınce 2 farklı kurumda çalıstım.devlete gecmeyı dusunmuyorum.ve yakın gelecekte de kurum degıstırecem.anladıgım kadarıyla ocak ayından ıtıbaren asaletımızın belgelenmesını ıstenecek yenı basvuracagım kurumda bunu benden ısteyecektır.pekı bunu nasıl yapabılırım.nerden ne belge almam gereklı.yok sadece sımdıkı ve eskı kurumlarımdan şu şu tarıhler arası kurumumzda çalışmıstır seklınde bı belge yeterlı olurmu.yada sıgortadan dokum goturmemız yeterlı olacak mı.veya farklı bı sekılde edınmemız gereken bıseymı.ve bunu herhangıbır yere teslım etmemız gerekecekmı.sadece çalıstıgımız kuruma mı teslım edecez.soruyu belkı bıraz uzatarak sordum ama anlatamadıgım bı nokta olmasın ıstedım.saygılarımla..
27-11-2006
Muhammet İkbal ÖZMEN
İşitme Engelliler Öğretmeni

ADAYLIK KONUSUNDA TEK BİLGİ KAYNAĞINIZ http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/AdaylikYon.htm adresindeki ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONELİN ADAYLIK İŞLEMLERİ İLE SİCİL VE DİSİPLİN AMİRLERİ HAKKINDA YÖNERGE olmalıdır.BU YÖNERGEDE TÜM İŞLEMLER, SORUMLU OLDUĞUNUZ KONULAR,ADAYLIĞIN NE OLDUĞU TEK TEK YAZILIDIR.ÖZLÜK HAKLARINIZ İÇİN LÜTFEN BUNU İYİ İNCELEYİN. Ayrıca bu yönergeye ek olarak yukarıda bahsettiğim(http://www.memurlar.net/haber/48540/ adresindeki) genelgeyi de dikkatle inceleyiniz.Çünkü bu genelge adaylık işlemleri olanlar için çok önemli.
27-11-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

mevzuatta belirtilen bir diğer nokta da şudur ki ben de özel okulda adaulığı kalkmış ve meb e geçmiş bir öğretmen olarak konuşuyorum; Rehabilitasyom merkezlerinde adaylaıkları kalkan öğretmenlerin mebde adaylıkları kalkmış olmuyor.Eğer OKUL ise adaylık kalkar ve bu da yeterli değil meb de adaylığın onaylanması için bir yıl beklemek gerekli kursa gitmezsiniz ancak adaylığın onaylanması için bekleme süresi vardır. Teşekkür ederim.
26-11-2006
Dilek ÖZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

teşekkür ederim hocam..ben bu konuda eksiktim..
26-11-2006
Kürşat ARIKMERT
İşitme Engelliler Öğretmeni

MEB'nın 30.06.2006 tarih ve 50183 sayılı genelgesiyle özel kurumlarda adaylığı kaldırılan öğretmenler MEB'na atandıklarında MEB adaylık uygulamasından muaf tutulur. Sadece aday devlet memurluğu uygulamasına tabidir.Genelgeyi: http://www.memurlar.net/haber/48540/ adresinde görebilirsiniz.
26-11-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

bılgıler ıcın tesekkurler hocam.belırttıgınız gıbı mevzuat ıcerıklerını paylasmınızda memnun olurum.ıyı gunler.
26-11-2006
Sultan GÖKTEPE
İşitme Engelliler Öğretmeni

siz ya da diğer arkadaşlar için bu mevzuatlarla ilgili dosyaları mail adresi bırakırsanız yollayabilrim. ben istanbul pendik te anadolu yakasını en büyük kurumunda yöneticilik yapıyorum.bu konudan başka kafanıza takılan konular olursa buraya yazarsanız bu sayede bildiklerimi paylaşmış bilmediklerimi de araştırarak öğrenmiş olurum..sevgiyle kalın.
26-11-2006
Kürşat ARIKMERT
İşitme Engelliler Öğretmeni

öğretmenim.şimdi önce kurum müdürün senin için bir dosya hazırlamalı ve senin için kurumda kurum müdürünün başkanlığında bir kurul oluşturulmalı.önce temel sonra hazırlayıcı eğitimi biireceksin.bu 3 buçuk ay sürer. ancak bu saatten sonra rehber öğretmen gözetimin (resmiyette böyle) derse girerek haftalık 20 saate imza atabilirsin.stajerliğe bugün başladın ,hemen bugün imza atabilrim yok..yukarda da yazdığım gibi ancak 3 buçuk aysonra imza atabilirsin.sonra tam olarak 1 yılda stajerliğin kalkar.burda tüyo şu:eğer kendi kurum bünyende stajerliğini kaldırırsan milli eğitime geçtiğinde bunu kabul etmezler.ama milli eğitimi aracılığıyla miili eğitim müfettişleri aracılığıyla kaldırırsan milli eğitime geçtiğinde tekrardan stajerliğin kalkma hikayesi olmaz. ama her ne olursa olsun şu anda piyasada işitme engelliler öğretmeni yok.istanbul piyası 3.000 ytl.seni her halukarda en az 40 saat derse girdirirler..başarılar dilerim..
26-11-2006
Kürşat ARIKMERT
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Kullanıcı Görüşleri...