Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ŞİPŞAK ÖZEL EĞİTİMCİ?

yıllardır sınıf öğretmenlerinin de bu alanda çalışması gerektiği görüşü bir çok eğitimci tarafından dile getirilmiştir ancak 22.07.2005 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle sınıf öğretmenlerine de özel eğitim alanında çalışabilme hakkı veriliyor fakat sertifika alıp çalışma zorunluluğu var.DİKKAT ÇEKEN VE ÖZEL EĞİTİMCİLERİ İLGİLENDİREN YÖNÜ İSE SINIF ÖĞRETMENİ ARKADAŞLAR ZORUNLU MESLEK ELEMANI OLARAK ÖZEL EĞİTİCİLERİN YERİNE ÇALIŞTIRILABİLECEK OLUNMASI.BU YÖNETMELİĞİN FELSEFESİ İSE 4 YIL ÖZEL EĞİTİM OKUMAYA GEREK YOK BU MESLEK ELEMANINI BEN 15 GÜNDE YETİŞTİRİRİM.DEĞERLİ ÖZEL EĞİTİMCİ ARKADAŞLARIM BU YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİ İÇİN NELER YAPABİLİRİZ BİLMİYORUM AMA BÜYÜK BİR HAKSIZLIK OLDUĞU ORTADA.HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR.
26-07-2005
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

bu tarz konuşma hakkını bir eğitimci yada eğitimci adayı olarak nereden alıyorsun? birde burada eğitimden bahsediyorsun. evet bende sınıf öğretmenlerine kızıyorum çünkü senin gibi bir öğrenci yetiştirmişler. kendini usturuplu bir biçimde ifade bile edemiyorsun kalkmışsın birde eğitimden bahsediyorsun.

unutmaki yarın m.e.bakanlığına bağlı bir okulda göreve başlarsan üzerinde çok sınıf öğretmeni müdür vb. yönetici olacak.

31-05-2006
Belirtilmemiş

Tavır, davranış ve duruşunla hakiki bir öğretmen ol, örnek öğretmen ol, canımı ye... Ama baştan aşağı yazılarınızı okudum. Öğretmenlik mesleğine o kadar yozlaşmış, şuursuz insanlar sızmış ki; hicap duyuyorum. Seviyesiz, saygısız ve hakarete varan argo sözler... Üzülüyor ve acıyorum sizlere... Sizlere emek veren, okutan anne-babalarınıza ve o saygı değer öğretmenlerinize... Neyse, gelelim konumuza...  Özel Eğitim o kadar geniş bir alanı kapsar ki; her alandan ve her branştan öğretmene ihtiyaç vardır. Kimsenin tekelinde de değildir. Babasının çiftliği hiç değildir. Rahatsızlık duyanlar, açar bir Özel Öğretim Kurumu kendisinden başka hiç kimseye görev vermez. Buna da kimse bir şey diyemez. Ama Devletin,  şahısların ve öğrenci velilerinin adına ahkam kesmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanan ve en kötüsü kendisine ait olmayan Özel Öğretim Kurumlarına sahiplenme hastalığına yakalanan zavallıların; bu gerçeği kabul etmekten başka seçeneği yoktur. Bu seviyesizlik içinde bulunanların ne özel eğitimde, ne de genel eğitimde yeri yoktur. "Ben Öğretmenim" demeye de hiç mi hiç hakları yoktur!..

 

30-05-2006
Kuddusi ERSOY
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

siz sınıf öğretmenini
21-03-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

UNUTMAYIN Kİ SİZİN BURADA BU DENGESİZ YAZILARI YAZMANIZI SAĞLAYAN DA MALESEF Kİ BİR SINIF ÖĞRETMENİ SAYESİNDE ÖĞRENDİĞİNİZOKUMA-YAZMA KABİLİYETİNİZDİR....
15-03-2006
Belirtilmemiş

kendi düşüncelerinizi ifade ediş tarzınız bir özel eğitim uzmanına hiç yakışmıyor
08-03-2006
Necmi BALDIK
Eğitim Uzmanı

TABİKİ CANIM ZAMANINDA SİZİN YERİNİZE SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE ATATNANLAR SİZDEN DAHA BAŞARILIMI OLDULAR Bİ BAKIN İLK OKULDAKİ SONRADAN YAMAMA SINIF ÖĞRETMENLERİNE ÇOCUKLARA NE VEREBİLİYORLAR. SONRADA KENDİNİZE BİR SORUN BEN BUNLARLA AYNIMIYIM DİYE O ZAMAN BİZİM AMACIMIZI BİRAZ ANLARSINIZ İDDİA EDİYORUM EN İYİ SINIF ÖĞRETMENİ EN KÖTÜ ÖZEL EĞİTİMCİ KADAR BU ALANDA BAŞARILI OLAMAZ EN İYİ ÖZEL EĞİTİMCİ DE EN KÖTÜ SINIF ÖĞRETMENİ KADAR SINIF ÖĞRETMENLİĞİ YAPAMAZ HA NE  OLUR OLAN GENE ÇOCUKLARA OLUR ONA ÜZÜLÜRÜM..

28-12-2005
Kara DENİZ
Özel Eğitim Öğretmeni

izmirdeki zihinsel engelliler derneği biz özel eğitim seminerini tamamlayıp bu alana geçmek isteyen onlarca öğretmene dava açarak bu alana geçişimizi engellediler ya.daha ne istiyorsunuz.alananızda açık var işte ve meb bizimle açığı dolduruyor.daha ne için dava açacaksınız ben anlamış diilim.bizin mücadeleniz bizimle diil.kafayı çalıştırın artık.ne kadar komplekslisiniz yahu! açık kapandıkça bizi kendi branşımıza gönderecekler.ee daha neee! sizin tüm derdiniz rant kaygısı.aman sonra sizden daha başarılı oluruz da rehabilitasyon merkezlerinde sizden daha fazla tercih ediliriz.
23-12-2005
Sevilay SOYÇİÇEK
Sınıf Öğretmeni

Arkadaşlar istanbul da bu derneğin başkanılığını yapan Sayın Muharrem Orhan var bence dernek başkanı olarak bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor.Kendisi ANDAÇ rehabilitasyon merkezinin sahibi kurumdan kendisine ulaşabilirsiniz .Dernek başkanı olarak en azından konu hakkındaki düşüncelerini öğrenmiş ve neler yapılabileceği konusunda yardım almış olursunuz.Benim kanaatimce izmir de açılan davanın benzerini istanbul da açmaktır.Ben bunun için çoktan hazırım yeterki bu haksızlığa karşı örgütlenelim bakın o zaman neler oluyor .4 yılımı katu de işitme eng öğretmenliği için verdim hala uğraşıyorum daha iyisini yapmak için ama bu insanlarla aynı seviyede tutulmak gerçekten sinir bozucu ve haksızlık .Ben haketmediği halde bu işi yapan herkesi kınıyorum

20-12-2005
Selen ÜSKÜPLÜ
Özel Eğitim Öğretmeni

sesimizi çıkarmanın bu uygulamalara dur demenin zamanı gelmedi mi bizler özel eğitim son sınıf öğrencileriyiz ve bizden sonra gelecek ardımızda bir sürü gerçek özel eğitimciler var hem kendimiz hemde onlar adına artık yeter diyelim canım çok sıkılıyor.

19-12-2005
Bahar ÇALIK
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

KAFANIZI YORMAYIN  ÖZEL EĞİTİMCİ ARKADAŞLARIM ÇÜNKÜ BU MESLEKTEKİ DENEYİMSİZ SINIF ÖĞRETMENLERİ ER VEYA GEÇ BU İŞİN DİŞINA YANİ KENDİ ALANLARINA DÖNDÜRÜLECEKLERDİR.

BEN BU OLAYI ŞU ÖRNEĞE BENZETİYORUM:

DENİZİN ORTASINDA BİR KARPUZ KABUĞU VAR. VE BU KABUK ENİNDE SONUNDA DALGALARIN ETKİSİYLE KIYIYA VURMAK ZORUNDADIR. KENARA ÇIKMAK ZORUNDADIR.

NOT: BU YAZDIKLARIM, YAPTIĞI İŞİN HAKKINI VEREREK  YAPMAYAN TÜM ÖĞRETMENLER İÇİN GEÇERLİDİR.

MESUT

25-09-2005
Belirtilmemiş

Özel eğitim,ilk adımlar kurslarından,verilen sertifikalardan niçin rehabilitasyon merkezlerinin haberi olmamaktadır
23-08-2005
Betül DURAN
Sorumlu Müdür

dernek hakkında bir bilginiz var mı ? Derneğin sitesi çok aydınlatıcı değil,siteye üyeliğe bile cevap alamıyorsunuz
22-08-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

meral hanım özel eğitimcilern derneği var,merkezi izmirde size sadece üye olmak düşüyor.Özel izçem duyuru yapmıştı üyelik için.Bu alanda en büyük güç özel eğitimcilerdir.Herkez kendi alanına geri döner bir tek bu alanda sadık kalacak olan özel eğitimcilerdir.Sınıf öğretmenlerinin özel eğitimci olarak atanmasına boşuna kızmayın.siz daha yeterli sayıya ulaşmadınız.Unutmayın ki öğretmen yetersizliğinden dolayı engelliler için okul ve sınıflar açılamıyor ve de okula bu sebeple gidemiyorlar.Siz bilmezsiniz daha önceden sınıf öğretmenlerinin atanması için kursa bile gerek yoktu.Şimdi kanunla düzenlendi de az buçuk bişeyler öğrenebiliyorlar.Ama özel eğitimcilerin bildiklerini kimse hayal bile edemez.Diğer meslek elamnlarının kaldırımlarında(özellikle sarp bey) ayaklarımız incinir.
22-08-2005
Saim KOÇ
Diğer

Biz Özel eğitimcilerin neden derneği yok

Her alan kendi içinde dernekleşiyor ama bizim bir derneğimiz yok aslında var ama kendilerinde hareket yok bakın biz böyle sadece bireysel tepkiler veriyoruz. İşini ciddi ve iyi yaparsan tabiki veliler senin farkını anlıyor ama iş bununla sınırlı değil,  bu dört yıllık emeğimize ve bizim branşımıza yapılmış saygısızlık yok saymak gibi birşey Zaten birçok özel eğitim merkezi kaliteye değil fiyata bakıyor:) Özel eğitimcisi olmayan merkezler var diyorum Evet bu bizim suçumuz Birlikte davranamıyoruz ve haklarımızı koruyamıyoruz bakın sosyal hizmet uzmanlarına (ne güzel)birlikte davranıyorlar

21-08-2005
Meral Çilem ÖKCÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

bunun sorumlusu bizleriz değerli arkadaşlarım şayet biz özel eğitimci vasıflarımızı yerine getirebilseydik ve ve toplumda bulunan gereksinimli çocuklara sahip ailelere bunu yaparak gösterebilseydik emin olun kimse buna cesaret edemezdi. evet arkadaşlarım özel eğitimde sadece bizler yokuz. diğer branşdan kişilere ihtiyacımız var ama bizlerin kontrolunde olduğu sürece. bizlerin gereksinimli çocukları objektif biçimde değerlendirip ihtiyaçların neler olup BEP leri hazırlayıp eğitiminde bulunacak arkadaşlara yapmaları gerekenleri söyleseydik emin olun şipşakçı özel eğitimciler olmayacaktı
21-08-2005
Mansur KAPLAN
Özel Eğitim Öğretmeni

aileler eğitim sürecine aktif bir şekilde katıldıklarında işin önemini ve ciddiyetini daha iyi anlayabiliyorlar ve öğretmen seçiminde de daha ciddi davranıyorlar çevremizde tanık olduklarımız.

17-08-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

merhaba meslektaşlarım, ben mesleki polemikleri sevmem ama şunu  söyleyeyim hangi branşta olursa olsun artık aileler işi ciddi yapan öğretmenleri seçiyorlar. biz işimizi en iyi yapmak durumundayız. biz kendimize bakmalıyız. her branş öğretmeni işini ciddi ciddi olarak güzel yapsa çocuklarımız için daha iyi bir gelecek hazırlamış oluruz.
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Arkadaşlar sizlerle aynı görüşleri paylaşıyorum bu tamamen özel eğitim öğretmenlerinin sayısının yetersiz olmasından kaynaklanıyor bunun için özel eğitim bölümü yaygınlaştırılmalıdır şu anda bildiğim kadarıyla 8 üniversitede özel eğitim bölümü(zihin engelliler)bulunmaktadır bu sayılar arttığı takdirde diğer branşlara duyulan ihtiyaç(ders vermeleri konusunda) azalacaktır ama şu da var ki bu konuda ailerler artık yavaş yavaş bilinçli hale geliyorlar, bir çok aile çocuğunun alan öğretmeniyle çalışması taraftarı(rehabilitasyon merkezlerinde),aileleri bilinçlendirmekte sanırım bizlere düşüyor,biz bunun önüne ailelerimizle birlikte geçtik sayılır, kendi sınıfımda şu anda destek eğitim alan öğrencilerimin hepsi ile alan öğretmenleri çalışmaktadır ve ben bunun olumlu sonuçlarını  sınıf ortamında yaşıyorum ,ailelerimiz tepki vermediği sürece bırakın diğer branşları lise mezunları bile derslere girerler,örneklerini de yaşıyoruz...Şu anda burada yapmamız gereken tek şey bu tartışmalara son vermek ve kendimizi bu çocukların eğitiminde daha da geliştirmektir çünkü sürekli yenilik ve gelişim isteyen bir mesleği yapıyoruz...

16-08-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

arkadaşlar ne yazık ki ülkemizde özel eğüitim kamyon şöfürlüğü gibi görülmekte her önüne gelene özel eğitimci olur diye sertifika veriliyor bu uygulamaya nasıl son verilecek bilemiyorum ama millet olarak kendi bindiğimiz dalı kestiğimizin farkandamıyız acaba

böyle önüne geleni özel eğitim sınıflarınas sokmakla ancak bunu yaparız

10-08-2005
Murat ÇELİK
Özel Eğitim Öğretmeni

kadir bey ve ibrahim bey sizlere katılıyorum ancak size katkı olarak şunu da söylemeden edemiyeceğim...

Özel eğitim okullarında yıllardır sertifikalı sınıf öğretmenleri çalışmakta. Biz zaten kendimizi çalışmalarımızla, yaptıklarımızla, başarılarımızla gösteriyoruz. Sonuçta kurumlarda bizim kalitemizin farkında. Devlettekilerde farkındalar ama olan yine çocuklarımıza oluyor. yanlış ellerde zamanlarının harcanması ve harcanacak olması üzücü...

02-08-2005
Volkan ALKAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.