Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

SHU ZORUNLULUĞU VE ÇALIŞMALARI

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

BEN 1998 YILINDAN BERİ ALANDA ÇALIŞIYORUM. GAZİANTEP'TE ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN  İLK SHU DA BENİM. SONRAKİ GELİŞMELER BENİ OLDUKÇA ÜZÜYOR. SHU BİR ÖZEL EĞİTİMCİ VEYA ÇOCUK GELİŞİMCİ GİBİ TÜRKİYENİN HER YERİNDE SEANSLARA GİRDİRİLİYOR. UZMAN ARKADAŞLARIM SİZ ANCAK MESLEKİ BİLGİ VE BECERİNİZLE KENDİ ALANINIZDA ÇALIŞMALISINIZ. BU YÖNETMELİK EĞER EKSİKLERİ TAMAMLANIRSA SHU YU HAK ETTİĞİ MESLEKİ ÇALIŞMAYA KAVUŞTURACAKTIR. BİR ÇOK SHU ARKADAŞIMIN KORKULARI OLDUĞUNU BİLİYORUM. İŞSİZ KALMAK MAAŞLARIN DÜŞÜRÜLMESİ VB. GİBİ NEDENLER HERKESİ STRESE SOKMAYA YETMİŞ GALİBA. ANCAK AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE SHU YU KİMSE BU ALANDAN YOK EDEMEZ. BUNU KİMSE UNUTMASIN. DELİNİN BİRİSİ ÇIKIP ÜLKE YÖNETİMİNE GELİP BEN AVRUPA BİRLİĞİNİ İSTEMİYORUM DEMEDİĞ SÜRECE SHU LAR ALANDA HER ZAMAN VAR OLACAKTIR.

HEPİMİZ BİLİYORUZKİ BİZİM ÜÇ TEMEL YÖNTEMİMİZ VAR: SOSYAL KİŞİSEL ÇALIŞMA, SOSYAL GRUP ÇALIŞMASI VE TOPLUMLA ÇALIŞMA. BU YÖNTEMLERİ KULLANRAK ALANDA ÇOK İYİ HİZMETLER VEREBİLİRİZ.

ÖZEL EĞİTİM REHABİLİTASYON SÜRECİNİ SADECE BİR PARÇASIDIR. REHABİLİTASYON, ÖZEL EĞİTİMİN DEĞİL. BU BİLİNÇLE HAREKET EDİLİRSE Kİ SHÇEK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN BU YANLIŞTAN DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. HER KURUMA AİLE DANIŞMANLIK BİRİMİ VEYA BİZİM TABİRİMİZLE SOSYAL SERVİS KURDURULUP, ÇOCUĞUN KAYDINDAN REHABİLTASYON HİZMETİNİN SONLANDIRILMASINA KADAR AİLE VE ÇOCUĞUN İZLENMESİ VE SOSYAL DESTEK PROGRAMLARININ HAREKETE GEÇİRİLMESİNDE ETKİN ROL OYNAYABİLRİZ.

YALNIZ ÜZÜLDÜĞÜM BİR NOKTA VAR Kİ; UZMAN YETİŞTİREN OKULUMUZ BU ANLAMDA ÇOK İYİ ÇALIŞMIYOR. BU SÜREÇLERDE UZMANALRIN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMESİNDE BANA GÖRE EN BÜYÜK SUÇ OKULUNDUR. YETİŞTİRDİĞİ MESLEK ELEMANLARININ NELER YAPABİLECEĞİNİ TAM OLARAK ANLATAMAMIŞ BİR OKUL MEZUNLARININ SIKINTISINIDA ÜZERİNDE HİSSETMEMEKTEDİR.

BAKIN PDR MEZUNLARINA OKULLARININ ETKİSİ İLE YÖNETMELİKTE ZORUNLU MESLEK ELEMANI LİSTESİNE GİRDİLER VE ALANDA NELER YAPABİLECEKLERİDE HENÜZ MEÇHUL DURUMDADIR.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NELER OLUR ŞİMDİDEN KESTİRMEK ZOR AMA TÜM SHU LAR BENCE BİR DİLEKÇE HAZIRLAYIP SHÇEK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ BOMBARDIMANA TUTMALI VE ORADAKİLER DE HATALARINI ANLAMALIDIRLAR.

HİÇ BİR SHU ÖZEL EĞTİMCİ GİBİ DERS VEREMEZ AMA ; HİÇ BİR ÖZEL EĞİTİMCİ VE ÇOCUK GELİŞİMCİ DE SHU NUN YAPTIKLARININ YARISINI DAHİ YAPAMAZ YETERKİ HERKES YERİNİ BİLSİN.

AYRICA AİLE DANIŞMALIĞI MERKEZLERDE ZORUNLU OLACAK VE BUNU EN İYİ YAPACAK MESLEKTE SHU DUR.

SAĞLICAKLA KALIN...

03-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
57 Yanıt
BUGÜN BAŞVURUSU SONA ERECEK OLAN  KPSS SINAVINA MUTLAKA BAŞVURUN SULTAN HANIM... GEÇ KALMAYIN
18-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

peki ben başvuruda bulunmamıştım daha önce şidi nasıl başvuruda bulunacağım bunuda açıklarsanız sevinirim
18-05-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

ARKADAŞLAR BEN BİLGİ EDİNME YOLU İLE BAŞVURDUM SHÇEK E . UZMAN ALINACAKMIŞ ANCAK SAYI BELLİ DEĞİLMİŞ. DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI İLE OSYM NİN YAPACAĞI ÇALIŞMALARDAN SONRA BELLİ OLACAK DURUM. ANCAK SHÇEKİN 2005 YILINDA ALACAĞI TOPLAM PERSONEL SAYISI TÜM MESLEKLER DAHİL 800 KİŞİDİR.
17-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

arkadaşlar shcek'in kimilerine göre 500 kimilerine göre 250 kimilerine göre 140 kimilerine göre de 125 tane SHU alacağı söylentisi var bunun kaynağı nedir?
17-05-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

             Yukarıdaki madde aynen yasalaşırsa,belediyeler sosyal güvencesi olmayan özürlülere rehabilitasyon hizmetini kendisi veremeiyorsa,herhangi bir merkeze sevk edip,ücretini ödemekle yükümlü olacaktır.

Bu bence çok olumlu bir adım olacaktır

Bu maddenin bu şekilde hazırlanmasında İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık'ın fikir ve görüşleri etkili olmuştur.Onlara teşekkür borçluyuz.Bu madde yasalaştığında,merkezlerin kapılarından sosyal güvencesi olmayan özürlüleri size yardımcı olamayacağız diyerek geri gönderilmesinin acısı ve sıkıntısını merkez sahiplerince yaşamayacağı gibi,bu durumun kurumlara maddi getirisi de olacaktır.

17-05-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Madde 13- Özürlülerin yeteneklerine göre mesleğini seçme ve bu alanda eğitim alma hakkı kısıtlanamaz.

Özürlülerin yetenekleri doğrultusunda yapabilecekleri bir işte eğitilmesi, meslek kazandırılması, verimli kılınarak ekonomik ve sosyal refahının sağlanması amacıyla meslekî rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanmasının sağlanması esastır.

Gerçek veya tüzel kişilerce açılacak olan özel meslekî rehabilitasyon merkezleri, yetenek geliştirme merkezleri ve korumalı işyerlerinin değişik tipleri ile özel işyerlerinde bireylerin bireysel gelişimleri ve yeteneklerine uygun iş veya becerilerini geliştirici tedbirler alınır. Bu alandaki hizmetler ihtiyaçlara göre iş ve meslek analizi yapılarak hizmet satın alınması suretiyle temin edilebilir. Buna ilişkin usul ve esaslar, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri belediyeler tarafından verilebilir. Belediyeler bu hizmetlerin sunumu sırasında gerekli gördüğü hallerde, halk eğitim ve çıraklık eğitim merkezleri ile işbirliği yapar. Özürlünün rehabilitasyon talebinin karşılanamaması halinde, özürlü, hizmeti en yakın merkezden alır ve ilgili belediye her yıl bütçe talimatında belirlenen miktarı hizmetin satın alındığı merkeze öder.

 

17-05-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

NEBİ KARDEŞİM BİLGİNİN KAYNAĞI NEDİR. BİR İKİNCİSİDE SAYIDAN NET EMİNMİSİN. İNSANLARI BOŞUNA UMUTLANDIRMAYALIM.
16-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

arkadaşlar ağustos ayında 125 shu alınacak.haberiniz olsun.

15-05-2005
Nebi ŞİMŞEK
Sosyal Hizmet Uzmanı

            Belediyeler mevcut yasalara göre okulların çevre düzenlemesinden,kömür gıda,eğitim yardımına kadar pek çok hizmeti yapabiliyorlar.Yeter ki istesinler.

 Ben size kendi sürecimi anlatayım:Biz Kasım 2004 sonu itibariyle hizmete geçen bir kurumuz ve İstanbulun 700 bin nüfüslu bir ilçesinde tek rehabiitasyon merkeziyiz.Diğer ilçelerde çok sayıda merkez olmasına rağmen maalesef bu bölge yoksul ve sigortalı sayısı az olduğu için merkez açmaya pek çazip görülmemiş.

 Biz açıldığımızın daha ilk ayı 100'ün üzerinde sosyal güvencesi olmayan özürlü başvurusu aldık ve bunların ön kayıtlarını aldık.Sonra ben bu başvuru dosyasıyla belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğüne gittim ve oradaki müdüre yaptığmız işi anlattım ve sosyal güvencesi olmayan özürlülerin durumunu arzettim.Birlikte neler yababilirizi konuştuk.Tabi bunlar bir kaç görüşme gerektirdi...

   Sağlık İşleri Müdürlüğü bu kişiler eğitim yardımı için bize bir dilekçe ile başvursunlar dedi ve yardım için en az bir yıldır ilçede oturma şartı koştu,bunu da muhtarlıktan alınacak Form-5 ile ispatlamalarını ailelerden istedi.

Gerekli dosyaları biz merekezimizde hazırladık,ailenin belediye gidip gelmesi hem belediye için hemde aileler için pratik değildi çünkü.Sonra dosyaları belediyeye gönderdik.Belediye ailenin maddi gücü ve sigortalı olup olmadığı konusunda araştırma yaptıktan sonra şu ana kadar 54 çocuğun eğitim ücretini karşılayacağını belirten bir yazıyla bu çocukları bize sevk etti.Hatta özür grupları bize uymadığı için bir kaç çocuğu başka merkezlere sevk etmesini önerdik,o kurumlarda şasırdılar.

Belediyenin tek bir çocuğa 17 milyar harcayıp tıbbi cihaz satın aldığı dikkate alınırsa bize ödediği aylık para çok küçük bir miktar.İnanın o kadar lüzümsuz harcamalar yapılıyor ki belediyelerde.Bir iki sene önce hepimiz duyduk bir ilçe belediyesi 10000 çocuğu Anıtkabire götürdü,3 km lik bayrak yaptırdı vb.Kabaca 10000 çocuk 250 otobüs eder, yoldaki masraflar dahil 1 milyardan 250 milyar eder. Büyük rakam.Bu parayla kaç çocuğun eğitimi yapılır değil mi? Yanlış anlaşılmasın Anıtkabire gitmesineler demiyorum,oraya para ayıran belediyeler buraya da ayırabilirler diyorum.Bir park için 150 milyar harcayan bir belediye yıllık toplam 150 milyar da özürlülere ayırabiliyor tabi isterse.İstetmekte biraz çaba gerektiriyor.

10-05-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Amir beyle aynı beklentiler içindeyim.teşekkürler...

09-05-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

    Sevgili Ercan belediyelerle ilgili yaptığınız çalışma konusunda yardımlarınızı rica ediyorum email adresime mesaj atarsnız iletişim kurabiliriz.şimdiden teşekkürler. 
09-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

ARKADAŞLAR SHU ALIMLARI İLE İLGİLİ SÖYLENTİELRE KULAK ASMAYIN. BEN BİLGİ EDİNME YOLU İLE SHÇEK E BU KONUDA DİLEKÇE VERDİM VE GELEN CEVAPTA (AŞAĞIYA YAZDIM AYNEN) UZMAN ALINACAĞI AMA SAYISININ BELLİ OLMADIĞI BELİRTİLİYOR. AYRICA ARTIK DEVLETTE ÇALIŞMAKTA ÇOK CAZİP DEĞİL ÇÜNKÜ BU YILDAN İTİBAREN ALINAN TÜM MEMURLAR SÖZLEŞMELŞ STATÜDE OLACAKLAR.

 

Sayın:Ahmet YAVUZ
 
          Bilgi edinme talebiyle Kurumumuza yaptığınız başvuruya istinaden Personel Daire Başkanlığımız ile yapılan yazışma sonucunda; Genel müdürlüğümüz taşra teşkilatının personel ihtiyacını karşılamak amacıyla 2005 yılında KPSS ile açıktan sosyal çalışmacı ve diğer meslek elemanlarının istihdamının yapılacağı, Personel ünvanı ve sayısına ilişkin bilgilerin ÖSYM Başkanlığınca ileriki tarihlerde yayınlanacak olan KPSS Tercih Kılavuzunda belirtileceği, ayrıca  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı özel kuruluşlarda geçen hizmet sürelerinizin kamu personeli olmamanız nedeni ile kurum yönetmeliği gereği kuruluş müdürü ve kuruluş müdür yardımcısı sınavında dikkate alınmadığı belirtilmiştir.
 
 
Saygılarımızla  
09-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

shcek bu dönem 140 SHU istihdam edecekmiş fakat dün SHCEK'te çalışan bir uzman maliyenin bu uzmanlara kaynak aktarmadığından alımların durdurulduğunu söyledi. ayrıntılı bilgi hafta içi belli olur.
08-05-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

           Ne zaman olmuş bu 148 kadroya 8 eleman başvurusu.Bana pek inandırıcı gelmedi.
08-05-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Haklısın okul bu konuda yetersiz,ayrıca shçek bu konuda büyük yanlış yaptı bunu araştırdım meslek elemanları shçek de çalışmayıp kurumlrda çalışmalrının önünü kesip shçeke onları yönlendirmekmiş meğer çok akıllı oldukları düşünüyorlar ama tam tersi zarar veriyorlar  mesleğe ve meslek elemanlarına sana içtenlikle katılıyorum arkadaşım yarın dilekçemi yazıyorum ve pazartesi göndereceğim.Başarılar..

148 kadro açmış shçek 8 meslek elemanı başvurmuşmuş.. 

06-05-2005
İsmail ALTUNÖZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sayın Bengü;

ben hiç bir şekilde şiddet ve celalli bir şekilde yazı yazdığımı düşünmüyorum. SHU ların bir özel eğitimci gibi seanslara girmesine mesleğe başladığım andan itibaren karşıyım ve bunun içinde hep mücadele ettim. yeni yönetmelikte yer bulan ve kurumlar için zorunlu olan aile danışmanlığının zorunlu tutulması hususlarında yıllardır mücadele ediyorum.  ben sosyal hizmet uzmanıyım, mesleğimi seviyor ve gurur duyuyorum. kızdığım nokta bazı meslek elemanlarının zafer kazanmışcasına uzmanlara saldırmalarıdır. pdr ciler konusunda sanırım beni yanlış anladınız. ben pdr cileri eleştirmedim onlar işe yaramaz falanda demedim. sadece  etkin bir örgütlenme ve kendilerini iyi anlatmaları sayesinde yönetmelikte daha önce yokken şimdi yer buldular dedim. bu örgütlenmenin shu larda eksik olduğunu anlatmaya çalıştım.

rehabilitasyon bir ekip işidir. bu ekipte mutlaka sadece özel eğitimciler ve çocuk gelişimciler olmamalıdır. görüşümü tekrar ediyorum özel eğitim rehabilitasyon sürecinin sadece bir parçasıdır. diğer parçaları ise shu, psikolog, pdr ci, sınıf öğretmeni ve diğer meslek elemanlarının çalışmaları oluşturacaktır.

bence meslek elemanlarının kavga etmeleri yerine hepsinin elele verip alana daha ne kadar yeni şeyler katabiliriz düşüncesine kapılması lazım. ama biz birbirimizin kuyusunu kazıp alan senin alan benim diye uğraşıyoruz. bu alan hepimizin ve bu gerçekliğide kimse göz ardı edemez.

bu alan ve meslekler düşmanlığı kaldırmaz, bu alan birlikle, beraberlikle, huzurla istediğimiz düzeye gelir. ben beklerdimki bu yönetmlik çıktığında özel eğitimciler ve çocuk gelişimcilerde karşı çıksın ve multi disipliner özelliğinden hiç bir şey kaybetmesin.

yinede umutluyum. alanı güzel günler bekliyor.

sağlıcakla kalın

03-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bu tür tartışmaları web master rating olsun diye mi açıyor merak etmeye başladım.

Sevgili arkadaşım bu ne şiddet bu ne celal .Sizin PDR dediğiniz bölüm psikolojik danışmanlık ve rehberlik eski adı ile pedagoji ondan sonraki adı ile eğitimde pisikolojik hizmetlerdir.Şimdiki adı da buyurduğunuz gibidir.

Benim derdim bu değil.İlk kez önemli oranda sizlere işim düştü.Forumda sosyal hizmet bölümünde bir sorum var yanıtlarsanız sevinirim.Benim için gerçekten acıl bir durum.

Sonra artık bıktırıcı olmuş havanda su dövme işine devam edersiniz.Zaten Meksika dizisi gibi bitmiyor.Söz ettiğim bölüm sinan aktaşın açtığı yeni bir haber bölümü 53 giriş olan bir sayfa lütfen görüşünüzü bekliyorum.

03-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1072 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Gamze G.
Psikolog

Dün

Müge N. Y.
Psikolog

Dün

İrem Ç.
Psikolog

Dün

Didem Y.
Büro Memuru

Dün

Talha A.
Psikolog

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!