Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

SAKIN DERSE GİRMESİNLER

Eğer rehber öğretmenlerin derse girmeyişleri kesinleşirse sadece benim 10 yıldır savundugum bir fikir gerçekleşmiş olur. Cunku meslek tanımı olarak görevi rehberlik ve danışmanlık yapmak Zihinsel engellilerle ilgili Hiç ders alıyorlarmı bunlarla ilgili stajlık varmı hayır.O zaman neden derse girisinler danışmanlık yapsınlar. Aile ile görüşsünler. ne bilim kurumun dış ilişkileri kurumlar arası ilişkilerde sorumluk alsınlar ama sakın derse girmesinler
17-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
18 Yanıt
zorla çağıracaklar ozaman aile bilinçsiz ise bu bilinci yerleştireksiniz kendisine
17-06-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

arkadaşlar siz okul öncesi öğretmenliğinin özel eğitimde 0-6 yaş grubuna mı yoksa tüm yaş grubuna mı girme tartışmasını yaparken asıl tartışacağınız ve bence de doğru olan okul öncesi öğretmeninin özel eğitimde zorunlu personel olmaktan çıkarılmasıdır.zaten bakanlık da okul öncesinin zorunlu personel olmaktan çıkarılması yönünde bir çalışma varmış.çocuk gelişimi ve eğiitmi öğretmeni çalışabilir ama okul öncesi çalışamayacak bundan sonra özel eğitim merkezlerinde doğru olan da budur zaten işin hem pedegojik hem de pratikte doğrusu budur.ana okulu mezunu olan selçuk üniversitesi mezunu arkadaşların çocuk gelişimi denkliği olduğu için onlarda bir sıkıntı yoktur.onların kaygılanmasını gerektirecek bir durum yoktur.onlar çalışabilirler.
17-06-2008
İsa HANİLÇE
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

kurumlara devam eden çocukların ailelerinin büyük bir çoğunluğunun çoçuğunun gelişimini takip etmediği ve ayda bir olsun görüşmeye gelmediği bilinen bir gerçektir.( istisnalar hariç)bu durumda derse girmeyecek olan psikolojik danışmanın özel eğitim kurumundaki görevi ne olacaktır?
14-06-2008
Aynur BÜYÜKGÜZEL
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Sizin bu söylediklerinizden sonra kimsenin birşey yazmasına gerek yok. Umarım Anlaşılırız. Dediğimi dediğin için teşekkü,rler. Eline sağlık.
24-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

PDR öğretmeni nedir yaw? Aynı şeyi on yerde söylemekten bıktım. Kanun ve yönetmelikler açık kişinin ünvanı diplomasında yazar...Bir pdr mezunu bulun ve diplomasına bakın ne yazıyor...öğretmeniymiş...peh.. Ders meselesine ise sinir oluyorum. Biz özel eğitim falan veremeyiz... "Ben özel eğitim veririm" diyen pdr ci görürsem ikna etmekle falan uğraşmam artık direk döverim. Biz okulöncelerden daha mı vasıfsızız diyen pdr ci olursa onada kötek lazım... Dersle ilgili kesinlikle birşey duymak istemiyorum... Açık ve net söylüyorum içeriğinde ders vermek olan hiç bir konuda pdrcilerin bahis mevzu olmaması lazım. Konuşan eden olursa onun mesleki bilgisinden şüphe eder mezun olduğu ünivi sorar hocalarını yadederim...Çünkü artık akademik anlamda bu konuları tartışmıyorum bile.. Gelelim imza meselesine... Birincisi imza yetkimizin kaldırılması gibi birşey sözkonusu olmadığı gibi bunla ilgili iyleştirme yapılması gerekmektedir. Evet biz eğitim veremeyiz ama psikolojik danışmanlık hizmeti verebiliriz. Eğitimin en önemli kriteri sürekliliktir. Eğitim ise aileden başlar. Ayda 6 saat bireysel dersle bırakın engelliyi normal bir bireyin hayatına dahi fazla birşey katamazsınız. Mutlaka aile tarafından desteklenmesi lazım. Ayrıntılarıyla madde madde yazmak istemiyorum...Sonuç olarak her öğrencinin bu hizmetlerden yararlanması gerekiyor. Her öğrenciye yada ailesine verilen bu hizmetler tıpkı ders gibi faturalandırılmalıdır.Niye? Çünkü lanet olsun ki özel sektörde faturalandırılmadımı bizim hizmetlerimizi kimse anlamaz. MEB de anlatabiliyormuyuz? Hayır. Hemen hemen tüm branşlar bizim yaptıklarımızdan tatminkar değil. Psikolojik hizmetlerin soyut süreçlerden oluşması talhsizliğini meslek hayatımın her safhasında zaten yeterince yaşadım. Bu soyut süreçler birde faturalandırılmadımı bizim branş otomatikman iptal olur. Derdimizi eğitimlilere bile anlatmakta zorlanıyoruz birde düşünün ilkokul mezunu kuruculara anlatacağız..İmkansız.. Bu işlere ticari bağlamda bakmayan herkesin fikrilerine saygı duyuyorum. Ha yok pdrcilerin imzası iptal olsun bizim branşlar değerlenir gibi bir yargıya sahip iseniz bilmenizde fayda var; biz özel sektörden el çeksek bile farklı sektörlerde 50-55 puanla istihdam oluruz. Ama özellikle büyük şehirlerdeki rehabilitasyon merkezleri avam tabirle artık kurtarmaz...O nasıl olur diyorsanız onuda sonra anlatırım...
24-05-2008
Mustafa ALHAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Ben kendi rahatlığımı sağlamak ve işi profesyonelce yapabilmek için aylarca pdr aramış birsiyim. Hatta PDR öğretmenleri ile çalışmak istediğimden dolayı aramaktaydım. Çünkü zaten Psikolog vardı kurumda. PDR öğretmenleri o zaman kurumlarda işe başladıklarında ne iş yapacaklarını bilsinler ve bunu önceden belirtsinler. Otistik Çocuklar Derneğinde Bir anne "kurumlar tek özel eğitimci çalıştırmaktalar ve bu tek olan özel eğitimciyide vitrine koyup derse girmelerine zaman bırakmamamaktalar. Bu yüzden çocuklarımız başka alandaki öğretmenler ile derse girmek zorunda bırakılıyor" demişti. Aslında çok haklı. Çünkü o anda benimle çalışan bir PDR öğretmeni olmuş olsaydı onda ben derste olmuş olurdum ve orda bulunan kişi PDR öğretmeni olacaktı. Ve şuan çalışmak istediğim düzendeyim . PDR öğretmenim bu tür işleri yaparsa aileler ile görüşürse danışmanlık yaparsa ben o zaman daha fazla derse girebilirim. Ama bunlardan kaçıp derse girmeye kalkışırsa ben onun işini yapmak zorunda kalacam. O yüzden SAKIN DERSE GİRMESİNLER diyorum. Cünkü benim işimi yapmama engel olacaklar. Anlayanlar destek olsunlar.
21-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Arkadaşım bu konuda destek istiyorsan veya Psikolojik Danışmanları düşünüyorsan daha farklı ifadeler kullanabilirdin haksız mıyım? Daha önce de bu konu açılmıştı bazı özel eğitimci arkadaşlar olmadık laflar etmişlerdi, yine aynı muhabbet sanıp biraz sert yorumlar yapmış olabilirim kusura bakma ben kimseye ya da bir mesleğe düşman değilim. Psikolojik Danışmanlar özel eğitim kurumlarında ne yapmaları gerektiğini gayet iyi biliyorlar ve kurum müdürleri eğer izin verirlerse işlerini de gayet iyi yapıyorlar ama kurum sahipleri veya kurum müdürleri özel eğitim kurumlarında iş yapmayı derse girip imza atmak olarak gördükleri için aile görüşmelerine de fatura kesilmediği için aile danışmanlığını pek önemsemiyorlar ve işten de saymıyorlar. Psikolojik Danışmanların özel eğitimde işe başlamadan bu alanı iyi araştırıp, Kurumdaki sınırlarını, çalışma şartlarını kesin olarak belirlemeleri gerekiyor. Bu konuda Psikolojik Danışmanlara destek veren arkadaşlara teşekkürler...
20-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

mehmet hocama katılıyorum psikolojik danışmanlar kesinlikle kurumlarda zorunlu eleman olmalı ama derslere girmemeli aileye danışmanlık yapıp ailenin bulunduğu evrelerinden çabuk çıkmasının sağlayıp ailenin bir an önce çocuğun durumunun kabullenip eğitime katılmasının sağlamak.işte bu olursa özeleğitim bir ekip işi olur. Ama rehber öğretmen arkadaşlarıda suçlamıyorum okullarda zorla derse sokulup dersine girmediği halde öğrencilerin böplerini yaptırıyorlar.
20-05-2008
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

O zaman neden bana katılmıyorsunuz bunu genişletmiyorsunuz. Kuruculara ve müdürlere duyurup kendi mesleğinizi gerçek anlamda yapmayı genişletmiyorsunuz. Bunu yapacağınıza sanki düşmanınmışım gibi (meslek düşmanlığı) davranıyorsunuz.
20-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Mehmet Bey aynı şeylerden bahsediyoruz,Psikolojik Danışmanların bireysel eğitime girip öğrencilere ders verme gibi bir özlemleri yok, böyle bir görevleri de yok zaten ,bunu Psikolojik Danışmanlar gayet iyi biliyor ve bu konu daha önceki başlıklarda tartışıldı.Tekrar tekrar aynı şeyleri tartışmanın da bir anlamı yok ben bundan bahsediyorumm..
18-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bu başlık rehber öğretmenlerin gerçek işlerine dönmeleri amacıyla açıldı. Kimse rehber öğretmenlerin rehabilitasyon merkezlerinden rahatsızlık duymuyor. Ama yapmaları gereken işlerden cok uzak kalmaktadırlar. Bireysel Eğitime girme dertleri olmamalı. Bu tüm mevzuatlarda sabittir. İnceleyin Rehber öğretmenlerin görevi ne imiş anlaşılır. Aynı zaman da unutmamanız gereken özel eğitim bir ekip işidir. Öğrencinin Programı hazırlanırken herkes fikrini söyler Program bütünleşir. Ama uygulayıcı olarak rehber öğretmen yok. Ne demek istediğimi anlamaya çalışın.
18-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Arkadaşım sen algıladığın gibi cevap veriyorsun, algında bir problem olabilir. Sataşanlara cevaplarını yazıyoruz, fark edemedin mi bunu, başlığı açan kim ,polemik çıkaran kim ??bunları ayırt etmek güç olmasa gerek, aynı konu açıldı, bu konu kabak tadı vermeye başladı, yeter artık ... Sana buradan çok güzel cevaplar yazarım ,klavyeye dokunmama bakar bu iş ;ama gerek görmüyorum...
18-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

millet nerden nasıl polemik çıkarcanı şaşırdı vallaha ya. önce sınıf öğretmenleri, şimdi de pdr ciler. git kpss den 90 al istediğin yere git. dersine gir, paranı al.
18-05-2008
Mehmet Akif KABAKÇI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

serkan kardes sen niye bu kadar sinirleniyorsun bunlara?bak yine yazmıssın.bırak sen bunları bunlar tamamen sadece tek bir iş alanı olmalarından baskalarının alanlarına mudahele etmesinden fiyatlarının düsmesinden korktukları için yapıyorlar.biz işimiz yapalım.baskasının bizim iş tanımı yapmasına gerek yok.bizler mezun olunca o liyakat,yeterlilik,uzmanlıga sahip olarak mezun oluyoruz.olayın sadece davranıscı klasik veya edimsel kosullanma ile cozulecegini zanneden insanlar bunlar.psikolojiyi sadece cevrede birkac yerde duymus.biz derse de girmeye devam edecegiz aile danısmanlıgı yapmaya da.
18-05-2008
Can TURK
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Arkadaş işi gücü bıraktınız, bizim alanımızla uğraşıyorsunuz? Daha öncede buna benzer başlıklar açıldı takip etsene arkadaşım, dönüp dönüp aynı başlıkları açıyorsunuz...tek tek savuşturmak mı gerekiyor sizi..İşine baksana arkadaşım sen, başka bir yerde de aynı yazıyı yazmışsın, tamam on yıldır savunduğun tez doğrulandı aferin sana!!! yıllık hedeflerinle öğrencilerinin hedefleriyle gelecekleriyle uğraş arkadaşım...bu hedeflerin gerçekleşmesiyle uğraş... Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler görevlerini gayet iyi bilirler, kafa yormayın bunlara...Bitti
18-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sakın derse girmesinler? Hangi anlamda -Sakın derslere girmeyin Psk. Dan. arkadaşlar anlamında mı_? -Bu Psk. Dan. lar derslere girmeye çok meraklı siz siz olun, bu arkadaşları derslere sokmayın. Gözünüz bunların üzerinde olsun anlamında mı?? Arkadaşım sen bu dersleri yazmışsın yazmasına da buraya, tüm üniversitelerde Ana derslerin dışında tüm dersler aynı değildir...
18-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Arkadaşım Psikolojik Danışmanlar derse girsin diye ısrar eden mi var? Derslere girmeye meraklı olan Psk. Dan. var mı? Doğru olan da girmemesidir zaten, Psk. Dan. bir öğrenciyle derse girse bile gözlem amaçlı girmelidir, öğrenciyi tanıma amaçlı öğretim amaçlı değil...Fakat bunu kabullenebilecek, farklı mazeretler uydurmayacak kaç kurum veya kaç sorumlu müdür var?
18-05-2008
Serkan YILDIRIM
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK PROGDERS PROGRAMI SAATLER 1.SINIF 2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF P 08.30-09.20 İstatistik II (A) İnsan Kay.Yönetimi (S) Psikodrama (S) A 09.30-10.20 Kaynak Tar.ve Rapor Haz. Ö.Çokluk (9) İ.Aydın (6) Ü.Dökmen (Brm.) Z 10.30-11.20 G.Gözen İstatistik II (B) Öğren.Öğret.Stilleri (S) A 11.30-12.20 (7) Ö.Çokluk (6) C.Babadoğan (4) R 12.30-13.20 T 13.30-14.20 Türk Eğitim Tarihi Uygulamalı Grup Etkil. Araş.Yöntem ve Tekn.II Cin.Sağ.Eğit.(F.Çok) [5] E 14.30-15.20 Y.Akyüz (7) M.Pişkin {B} G.Gözen (6) Sınıf Yön.(D.Gözütok) [8] S 15.30-16.20 S.Sevim {C} Zih.Engel(B.Sucuoğlu) [1] Bilişsel Psikoloji (S) İ 16.30-17.20 (2) Türk Aile Sos.(İ.Doğan)[9] M.Artar (7) 08.30-09.20 Bilgisayar II (A) Meslek Danışmanlığı Uyg. 09.30-10.20 Ö.Ç.Balta Özel Eğit.Kaynaştırma Kişilik Kuramları S 10.30-11.20 (BD-2) T.Kargın E.G.Kapçı B.Yeşilyaprak {B} (5) A 11.30-12.20 (3) (4) S.Sevim {C} (7) L 12.30-13.20 I 13.30-14.20 Bilgisayar II (B) Öğretim İlke ve Yönt. RPD'de Etik ve Yasal Kon. Klinik Psikolojisi 14.30-15.20 Ö.Ç.Balta D.Polat B.Yeşilyaprak (21) E.Gül Kapçı 15.30-16.20 (BD-2) (9) (1) 16.30-17.20 Ç 08.30-09.20 Grup.Psik.Dan.İlke ve Tek. A 09.30-10.20 Türkçe II:Sözlü Anlatım Eğit.Prog. Geliştirme Psikometri Ş.Yatkın R 10.30-11.20 S.Samur (14) T.Gürkan (9) N.Demirtaşlı (21) Ş 11.30-12.20 (7) A 12.30-13.20 M 13.30-14.20 Eğitim Felsefesi Müze Eğit.(B.Onur) [5] Psik.Dan.İlke ve Tekn. Meslek Danş. Uyg. B 14.30-15.20 İ.Doğan (6) Kitle İlet.(H.Boz) [20] S.Sevim {A} A 15.30-16.20 (7) B.Yeşilyaprak 16.30-17.20 (8) P 08.30-09.20 Okul.Ölç.Değer.Çal.{S} E 09.30-10.20 Gelişim Psiklojisi I Duygusal ve Davran.Boz. Ö.Kutlu (2) R 10.30-11.20 M.Artar E.G.Kapçı Eğitim Yönetimi Ş 11.30-12.20 (7) Öğrenme Psikolojisi II (4) Ş.Çınkır (3) E 12.30-13.20 E.Türk (18) M 13.30-14.20 Sosyal Antropoloji Uygulamalı Grup Etkil. Yar.Drama (Ö.Adıgüzel) [D] B 14.30-15.20 M.Tezcan {A} Eğit.Ekon.(S.Özsoy) [2] Bilgi Sosyolojisi (S) E 15.30-16.20 (9) B.Yeşilyaprak İ.Doğan [5] 16.30-17.20 (Birim) 08.30-09.20 İngilizce IV 09.30-10.20 S.Atay (2) Okullarda PDR C 10.30-11.20 Atatürk İlk. ve İnk.Tar.II C.Saçlıoğlu (5) Uygulamaları U 11.30-12.20 O.Aytepe (6) B.Yeşilyaprak (A) M 12.30-13.20 M.Pişkin (B) A 13.30-14.20 İngilizce II İns.Hak.ve Dem.Tem.K. S.Sevim (C) 14.30-15.20 E.Saygıner (A) (5) Y.Kepenekçi {S} (1) 15.30-16.20 C.Saçlıoğlu (B) (16) (17) 16.30-17.20
17-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.