Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

SAKATLAR(!) VE KÖRLER(!)

Eğitim hayatımız boyunca Engel gruplarına en nazik hitap biçimini araştırdık ve bulmaya çalıştık. Özür değil engel denmeli, özürlü değil engelli, sakat değil fiziksel engelli, Kör değil Görme engelli, Geri zekalı değil Zihinsel yetersiz, Hepsi bir kenara Özel eğitime muhtaç birey terimi kullanmak çok önemli idi. Kulağı çınlaya Süleyman hoca buna çok dikkat etmemizi isterdi. Peki Şimdi arada 10 yıl geçti. Bu terimleri kullanıyormuyuz. Aslında meslek elemanları genelde bu terimleri kullanma taraftarı sadece Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünde Mehmet Özyürek Hocamız eski terimleri kullanmanın bir sakıncası yok der.
İş eğitimin dışındaki alanlara gelince kullandığımız terimler sanki hor görülüyor gibi. Hele Sakatlar Derneği veya Fedarasyon SAKAT sözcüğünü Kullanmayı kutsal sayıyor. Sakatlık terimi kendilerini büyülüyor. Fiziksel engelli, engelli kelimelerini red ediyorlar.
Körler Federasyonu, Altı nokta Körler derneği vb. S.t.ö de KÖR sözcüğüyle büyülenirler. Hatta görme engellilerin bizat kendileri görme problemini (kör) fıkra konusu yapar.
NEDENLERİNİ SİZE BIRAKIYORUM Lütfen yazın
Bu arada Engelliler Haftasını Israrla SAKATLAR HAFTASI olarak kutlanmasına direnen s.t.ö (Sivil Toplum Örgütleri)de cevap yazmalıdır.
15-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
5 Yanıt
özel eğitime muhtaç çocuğun özellikleri nelerdir?diye bir soru sorulmuştu.herkes kendine göre bir özellik belirledi,yetersiz, aşırı duygusal,saldırgan,uyumsuz, benmerkezci....vb.bu özelliklerinden dolayı öğrencilerimize zihinsel engelli deniliyor denilmişti.daha sonra aynı özelliklerin bizde olup olmadığını saptamamız istendi.bu özelliklerin en azından birini taşıyoruz. peki biz neyiz?toplumun özel eğitim çocuklarına karşı bakış açısı ortada, insan dışı bir varlıkmış gibi davranma ve takılan isimleri hakaret şeklinde kullanma...bunu İNSANlar TOPLUMun değiştiremediğimiz bakış açısı yapıyor maalesef
16-05-2008
Belirtilmemiş

haklısınız hocam bu insanların farklılıklara saygıları ve tahammülü olmadıkları için bu terimleri kendinden farklı olan insanlara kullanırlar.biz eğitimciler olarak en büyük amacımız yetiştirdiğimiz nesillere insan sevgisiniğ aşılayıp karşıdaki birey her kim olursa olsun ona saygı göstermeleri gerektiğini ve onları farklılıkları ile kabul etmeleri gerektiğini öğretmeliyiz.
16-05-2008
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

Bu saydığınız körlük,sağırlık ve sakatlık kelimeleri bir engel nedeniyle ortaya çıkmış terimlerdir. Oysa O engel ortadan kaldırıldığında saydığın o üç terim kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu kelimelerin Kullanılmasını istemememin bir neden vardır. Şöyleki: İnsanlar Birbirilerine hakaret ederken Kullandıkları kelimleri arasında yer alır bu üç kelime( Kör müsün? Sağır mısın? Çakubay (sakat) Geri Zekalı! vb.) Bu yuzden kullanılmamalı. Eşeğin Eşek olmaktan başka hiçbir suçu yok. ama toplumda ismi anılırken sansör konulur, yada affedersiniz denilerek söylenir.
16-05-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

yetersizlikten etkilenmiş bireyler kendi bireysel ve bireylerarası farklılıklarını kabul ettikleri için kendilerine kör,sağır yada sakat denmesini yadırgamıyorlar nasıl insanlar bjk,fb, uzun boylu,şişmanlar ,keller,üniversiteliler,atletler özeleğitim öğretmenleri.sınıf öğretmenleri gibi farklılıklarına yönelik sınıflandırıyorsa yetersizlikten etkilenmiş bireylerde kendi alt gruplarında bu terimi kullanmak istiyorlar bunun iki nedeni var birincisi yukarıda bahsettiğim gibi insanlar arasındaki farklılıklar bu faklılıklara dikkat çekmek ona göre toplumun yaklaşımlarını değiştirmek ikincisi ise kendi engel gruplarından kendilerini soyutlamamak dışlanmaktan korkmak. bunlar benim düşüncelerim kimse katılmak zorunda değil.
16-05-2008
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

özel eğitim gerektiren çocuk demek belki uzun gelecektir kimisine ama en iyi hali bu.kesinlikle haklısınız.kullandığımız isimlerle aslında bizler onları etiketliyoruz...
15-05-2008
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Gamze Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Dün

Dilya M. J.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

İrem E.
Eğitim Koordinatörü

Dün

Melike N. D.
Uzman Öğretici

Bugün

Murat Ç.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!