Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

RAMDA ÇALIŞAN ÖZEL EĞİTİMCİ ARKADAŞLAR

MERHABA ARKADAŞLAR! BEN 6 AYDIR RAM'DA ÇALIŞAN Bİ ÖZEL EĞİTİMCİYİM.BAZI KONULARDA YETERSİZLİĞİMİZİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SİZLER ÖĞRENCİLERİ DEĞERLENDİRİRKEN NELERDEN VE HANGİ FORMATLARDAN YARARLANIYORSUNUZ? BURADA RANDEVU SİSTEMİNDEN, SİSTEMATİK AYRINTILI DEĞERLENDİRMEYE KADAR BİÇOK ŞEYİ OTURTTUK. YENİLİKLERE AÇIĞIZ. DAHA İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ. BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM. HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR.
22-03-2006
Şeyda ARAS
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
14 Yanıt
Gelelim soruma: ya cocuk otizm veya benzeri bir vaka degilse ve ilkokul ogretmeni suphelenip size yonlendirdiyse ne olacak? Diyelim ki ogrenme guclugu cekiyor, veya hafif duzeyde zihinsel engelden etkilenmis. O zaman ne yapacaksiniz? Bireysellestirilmis egitim plani uygulanabilmesi icin kaynastirma ogrencisi olmasi gerekecek, tani konmadan kaynastirma ogrencisi olmasina izin verilmeyecek. O zaman ne yapiyorsunuz?
16-06-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Ilk olarak, benim ozel egitimciligimi sorgulamaya kalkmayin, cunku ne kim oldugumu biliyorsunuz, ne de gorebildigim kadariyla dedigimi anlamissiniz. Bu benim yazimdan da kaynaklanabilir, kusura bakmayin. Kisaca tekrar edeyim; tanilama (sureci)=etiketleme demek degildir. Tahminim Gazi mezunu oldugunuz, cunku orada cok net bir sekilde iki kavram birbirine katilir (mezunu olarak iyi bilirim). Etiketleme tanilamadan sonra olusan bir durumdur ve sosyal davranis bicimidir diyebiliriz kabaca. Tanilama ise kisinin durumunun tespiti, ve vakanin eger bilimsel tanisi varsa durumun o tani ile iliskilendirilmesidir. Umarim simdi olmustur. Tanilama ardindan etiketlemenin gelmesi tanilamanin yanlis birsey oldugunu gostermez.
16-06-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Bizlere 4 yıllık eğitim sürecinde öğretilenler direk eğitime yönelik oluyor,ramda çalışmadığınız belli,doktor tarafından otizm sendromuyla gelen bi çocuğa ramda genel geçerliği olan hiçbir test uygulayamazsın.ancak çocuğu yine kaba ve ayrıntılı değerlendirme yaparak eğitimine yön verirsiniz.kaba ve ayrıntılı değerlendirme araçları eğitime yön verir,bepe hizmet eder.etiketlemeye veya tanılamaya değil....
16-06-2006
Serkan AZAP
Eğitim Uzmanı

Tanı sürecini tıp sürecinde doktorlar koyar.sen eğer özel eğitimciysen tanılamanında etiketlemenin bir yönü oplduğu öğrenmen gerekirdi...
16-06-2006
Serkan AZAP
Eğitim Uzmanı

Ve ogretmenler tarafindan gelistirilen aletler gecerliligi ve guvenirliligi tespit edilmedigi icin bilimsel kabul edilemez. Bozulan arabayi, aracin kendi egitimli servis elemanlarinin yapmasi ile baska birinin kapinin onunde elindeki bir tornavida ile tamir etmeye calismasi gibi dusunulebilir.
15-06-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Etiketleme ile tanilama ayrimi yapacakmissiniz gibi baslamissiniz ama gerisi gelmemis. Elinizde kaba ve ayrintili degerlendirme icin kullandiginiz seyler ogretmenler tarafindan gelistirilir ve sinif ortamlarinda daha ziyade kullanilmasi uygundur. Devletin tanisi olmayan cocuga para yatirmasi mumkun degildir. Bu yuzden tanilama gerekmektedir. Etiketleme ile tanilama birbirinden cok farkli seylerdir. Tanilama direk olarak etiketleme demek degildir, etiketleme daha ziyade sosyal davranis bicimidir yani tanilamanin direk sonucu degildir.Bilhassa gorulebilir, veya rahatlikla baskalari tarafindan da belirlenebilen engel turleri icin ayni durum tani konsada konmasada gecerlidir. 7 yasinda hala konusamayan, yuruyemeyen, veya sosyal iletisime gecemeyen zihinsel engelli bir cocuk digerleri tarafindan normal olarak hemen farkedilecektir ve davranis bicimleri ona gore sekillenecektir. Siniftaki ogretmende ona gore davranacaktir.
15-06-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

öncelikle tanılama ve etiketlemeyi birbirinden ayırmanız gerekir.Bizler çocuğun belli bi tanısı üzerine yoğunlaşırsak işlerimizi özel eğitimci olarak etik koşullarda gerçekleştiremeyiz.Kaba değerlendirme ve ayrıntılı değerlendirme kesinlikle çocuğun performansını ortaya koymakta ve eğitimi için ışık tutmaktadır.Bir özel eğitimcinin ayrılmaz parçasıdır....
15-06-2006
Serkan AZAP
Eğitim Uzmanı

Tani konulmadan bazi seylerin olmasi cok da mumkun olmayabilir. Kaba degerlendirme ve ayrintili degerlendirme dediginiz seyler tanilama icin yetmeyecektir, en azindan bilimsel olmayacak. O zaman isin cozumu ne?
14-06-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Merhaba Şeyda,ramda bi özel eğitimci olarak çalışmak gerçekten zor.Ben de özel eğitim uzmanı olarak asker öğretmen olarak ramda çalışıyorum.Öncelikli olarak arkadaşların uyguladıkları testler direkt çocuğu etiketlemekte,özel eğitimin yeni yönetmeliğine görede bu etiketlemeler umarım kalkacak,kurul oluşturulacak,ben ce biz ramda bunu uygulama sürecine gireceğiz,kaba değerlendirme formuyla değerlendirmeye başla ve ayrıntılı değerlendirmeyle çocuğa amaç koy.Vallahi gerçekten rehberlikçi arkadaşların bizi anlaması zor,onlarda sonuçta öğrendikleri gibi değerlendiriyolar,ama ramlarda değişim şart...
14-06-2006
Serkan AZAP
Eğitim Uzmanı

arkadaşlar ben 9 aydır ramda çalışıyorum ama bir özel eğitim öğretmeni olarak hiç memnun değilim. öncelikle rehber öğretmenlerin bakış açısı ile bizim bakış açımız çok farklı. gelen tüm öğrencilere tek bir test yapılıyor.(leither perfonmans testi)bu sağlıklı değil. ayrıca tüm kararlar aynı. "kaynaştırma sınıfına alınmalı" oysa kaynaştırmadan önce 1 yıl daha etiketlenmeden bir takım uyarlamalarla öğrencinin sınıfında devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. zaten kaynaştırma verilen öğrencilerin sınıf öğretmenlerine bilgi de verilmiyor. sadece karar gönderiliyor. zaten onlarda bep hazırlamıyor. olan öğrenciye oluyor. kalma olmadığı için çoğu okuma yazma dahi bilmeyen ilköğretim mezunu oluyor. bu durum beni çok üzüyor.
30-05-2006
Belirtilmemiş

merhaba bende geçen sene ramda çalışıyorsum. ramda çalışmak bir özel eğitimci için çok zor bunu biliyorum öncelikle psikolojik danışman arkadaşlar işe bizim yaklaşmıyorlar ve bunlar görüş ayrılıkları yaratıyor. değerlendirmek için ben genellikle ortak bir çalışma yaptım arkadaşlar zeka testi yaptı ben de çocukların okula uygun olup olmadıklarına baktım aslında testlerle değil çünkü bu testleri türkçe bilmeyen çocuklara uygulamak çok zor bu faktörüde göz önünde bulundurun arkadaşlar.
23-05-2006
Nilay ÖZDAMAR
Özel Eğitim Öğretmeni

tabiki haklısınız ama eğitimini aldıktan sonra küçük adımlar programını uygulamak hiç de olmayacak bişey değil. benim bu programı uygulamak için uygulayıcı sertifikam var tabi bunuda göz ardı edemem.
12-05-2006
Yelda ŞEN
Özel Eğitim Öğretmeni

küçük adımları temel alarak degerlendirme yapabilmenize sevindim fakat küçük adımlarında kendi içinde sınırlılıkları bulunmakta bizler fizik tedavi uzmanı değiliz kas sistemi konusunda bilğisi olmayan ögretmenin uygulamaları çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilir yani küçük adımları uygulama konusunda eğitim almayan kişilerin uygulama yapmaları bence yanlış şeyda hanımın bulundugu ağrı ramdaki çalışmalar bence diger ramlara bir örenk teşkil etmektedir hazırcı olmamalıyız heryıl amerikada binlerce degerlendirme tekniği geliştirilmekte ve hep en iyisini bulmaya çalışılmaktadır yani bir yönteme bağlı kalmak yanlış özel eğitim alanında yeni değerlendirme tekniklerinin geliştirilmesi herzaman için tanılama işlemleri ve verilecek eğitimin belirlenmesi konusunda bizlere yardımcı olacaktır memur öğretmen anlayısında olmayan arkadaşlar Türkiyede özel eğitimin gelişmesini vede ilerlemesini sağlayacaklardır
07-05-2006
Necmi BALDIK
Eğitim Uzmanı

merhaba şeyda hanım ben bir özel eğitim kurumunda çalışıyorum ve birçok öğrencimi kaynaştırmaya göndermek için rama yolladım ama sonuçlar çok komikti. ramda bir özel eğitimciyi duymak beni sevindirdi. belki bu bilgi işinize yarar diye söylüyorum aklınızda bulunsun ben 0-4 yaş arası öğrencilerimi küçük adımlar programıyla değerlendiriyorum bence o yaş grubu çocuklar için olması gereken bütün kavram ve becerilere yeterince yer verilmiş.
05-05-2006
Yelda ŞEN
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

İş Arayanlar

iş arayan 830 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Cüneyt B.
Uzman Öğretici

Dün

Esra P. E.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Bilge A.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Hülya Ö.
Beden Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Esma A.
Çocuk Gelişimcisi

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi