Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

PSİKOLOJİK DANIŞMANIN ÖZEL EĞİMLERDEKİ GÖREVLERİ NELERDİR?

MİLLİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİN GÖREV VE YETKİLERİ BÖLÜMÜNDE REHBER ÖĞRETMENİN GÖREVLERİDE BELİRTİLMİŞ. AMA ÖZEL EĞİTİM KURSLARI İMZA YETKİSİ OLDUĞU İÇİN REHBER ÖĞRETMENİDE BİREYSEL VE GRUP SINIFLARINDA ONA DERS VERİYOR. BU DOĞRU MU REHBER ÖĞRETMENLER BU KONUDA NE YAPABİLİR VE HAKKATEN BU KİŞİLERE YARARLI OLMAK İÇİN REHBER ÖĞRETMEN DAHA ÇOK NE YAPABİLİR? CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM.
07-11-2006
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
14 Yanıt
mehmet bey bep hazırlama zaten rehber öğretmenin görevi değil. özel eğitimcinin görevi birde rapor tarihi dolmuş olanları aldığınızı söylüyorsunuz. yılın ilk ayları boş mu duruyorsunuz ve sadece rapor bitim tarihinde mi öğrencileri inceliyorsunuz. arkadaşlar kusura bakmayın bu iş de rant olmuş ve nasıl kazanılmak gerekiyorsa o şekilde davranıyorlar. hiç derse almadıkları öğrencinin parasını bile alan kurumlar çok..nasıl ki rehber öğretmeni derse koyuyorlarsa bu iş de öyle. ben anlatım ne yaptığımı ama diğer arkadaşlar ne iş yaptıklarını net anlatmadılar ki bir ad koyalım buna...kendine iyi bak mehmet bey hala sana ihtiyaç var bunu bil ve kızma.
11-02-2007
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

mehmet bey ben sizin dediklerinizi anladım. ama teoride o iş öyle ama pratikte bunu uygulayamıyoruz izin vermiyorlar. sizin de dediğin gibi patronlar fazla para almak için az öğretmen ve işi rehber öğretmene yükleme . ne diyorum bir özel eğitimci gibi bir zihinsel engeliker öğretmeni gibi bir çocuk gelişimci gibi derse girmek canımı sıkıyor. anlatmak istediğim bu. çoğu arkadaş da bu şekilde çalışıyor maalesef mücadele ediyorum yeni öğretmen almarı için bastırıyorum ama bir yere kadar. istifa edecem diyor izin vermiyorlar. anlıyor musun mehmet bey.
11-02-2007
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

faik bey bireyi tanıma tekniklerini mutlaka görmüşsünüzdür. ben defalarca muhammet beye anlatmaya çalıştım beceremedim birde siz anlatırsanız sevinirim.
11-02-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

pdr mezunu arkadaşların birçok görevi olduğu doğru. yalnız bunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki öncelikli görevlerimizden birisi ruh sağlığı zedelenmiş SAĞLIKLI bir bireye yardımcı olmaktır. hangimiz down sendromlu bir öğrenci ile aynı dili konuşabilecek bir eğitim almış. bu tamamen özel eğitimcilerin işidir. bence bu işin aksini düşünen arkadaşlar ranta dönüşmüş bu alanda kendine yer edinmek amacındadır. birilerini kırdıysam üzgünüm saygılarımla....
10-02-2007
Mehmet Faik BULUT
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

cevdet bey ben size durumu anlatamadım heralde ben öğrencileri ders vermek için almıyorum. onları bireysel seansa alıyorum. yukarıda da dediğim gibi bizim zaten öğrencileri derse alma yetkimiz yok. ben öğrencilerimi özellikle rapor tarihi dolmak üzere olanları alıp durumunu iyice inceliyorum. daha sonra elimdeki bilgilere dayanarak beplerini yıllık gelişim raporlarını aile görüşmelerini vs yapıyorum. aynı zaman da edindğim bilgilere göre kurumda çalışan öğretmenlere de bilgi verip bi takım mesleki dayanışma gibi çalışmalar yapıyorum. vesselam
16-01-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

mehmet bey siz kendinize bir grup mu alıyorsunuz yoksa kurumdaki bütün öğrencilerin derslerine giriyorsunuz. grup olarak aldığınız zaman diğer öğrencileri nasıl tanıyacaksınız. grup dediğim A B C Ç D ...... ÖĞRECİLERİNİ BİR YIL BOYUNCA HEM BİREYSEL HEM DE grup olarak almak ve aynı zaman bunların öz bakım akademik sosyal vb. yönleriyle ilgilenmek..bu ne kadar doğru. ayrıca ayda kaç saaat ders alıyorsunuz. yada doğrusu ne veya kaç saaat dsers alma imza atmadır.
16-01-2007
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

muhammet bey sözleşme konusu ise patronunuzun şahsiyeti ile ilgili bir mesele. eğer adam çirkef birisi ise her türlü sıkıntıyı çıkarabilir. sözleşmeniz deki maddelere göre bu durum değişir. hukuken pislik çıkarma hakkı var ama bu tür olaylar pek yaşanmaz. canını sıkma ....
15-01-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

tabi bu iş yapılırken de mümkün olduğu kadar az masraf yapmayı ve bi öğretmen fazla çalıştırmak yerine nasıl olsa rehber öğretmen var diye rehber öğretmene yüklenmeyi. bu durumda siz o öğrenciyi meşgul ederken!!! ( patronların düşüncesi ) biz üzerimize vazife olmayan eğitim verme işi yerine kendi vazifemiz olan bireyi tanıma işine bakabiliriz. daha yapılacak çoooook iş var....
15-01-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

bakın muhammet bey benim çalıştığım kurumda bende derslere giriyorum!!!!! ben derslere girerken amacım çocuklara okuma yazma öğretmek değil, onların okuma yazmayı nekadar bildiğini öğrenmek. bu sayede hem kurum müdürleri kendi egolarını tatmin etmiş oluyorlar hemde ben öğrencilerimi tanımış oluyorum. bu işi yaparken onlar sizi derse soktuğunu zannetsede sizin amacınız çocuğu bireysel görüşmeye almak :) zaten bu tür kurumlarda çalıştığınız da çocukların bebleri, gelişim raporları vs hep sizin elinizden geçecek.eğer siz bu çocukların zihinsel ve psiko sosyal durumu hakkında bilgi sahibi olmazsanız o raporlarda ve beplerde söyleyecek sözünüz olmaz. şöyle xannetmeyin sakın bu kurum müdürlerini kandırıyor falan... hayır. öyle bi şey yok. zaten kurum sahiplerinin çağu çocuğun alacağı eğitimi düşünmezler onlar çocuğun kurumda olduğu zamanlarda bi şekilde meşgul edilmesini isterler.
15-01-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

mehmet demirel bey acaba bu konuda daha detaylı bilgi verme imkanınız var mı? yani kurum sahibi veya müdürü derslere rehber öğretmeni girmeye zorlarsa rehber öğretmen ne yapabilir. diğer bir soru bir kurumla bir yıl sözleşmesi olana birey nasıl ayrılabilir?istifa dilekçesi verirse kurum müdürü bir hak davası açabilir mi?
10-01-2007
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

bu işe ilk başladığımda bende neyapacağımı şaşırıyordum. doğru dürüst tanımlanan bir işimiz yoktu,ama işi kavradıkça fark ettim ki rehber öğretmenin kurumunda yapacağı çoookk iş var.örneğin -bireyi tanıma çalışmaları ( sizi öğrencinizi iyi tanımazsanız ona hiç bir şey veremezsiniz.) -bep hazırlama birimine rehberlik etme ve yol gösterme. -öğrencinin gelişimini takip edip raporlaştırma - ailelerle iş birliği ve bilgilendirme - okullarla iletişime geçip eğitimi okullarla koordineli hale getirme ve kurum öğretmenlerine rehberlik etme v.b. gibi ama arkadaşlar saydığım işlerin en önemlisi de öğrenciyi tanıma çalışmaları. eğer öğrenciyi iyi tanımazsanız diğer işlerin hiç birisini sağlıklı bir şekilde yapamazsınız.
10-01-2007
Mehmet DEMİREL
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

arkadaşlar, pdr cinin görevi özel eğitim kurslarında aile danışmanlığı, aile eğitimi ve rehabilitasyon danışmanlığıdır. aksini söyleyen iyi düşünsün lütfen, ben şu an oçem ve eğitim uygulama okulunda görev yapıyorum ve işimiz bireysel eğitim ve gurup eğitimi değil, ancak sertifika programına katılanlar faklı olabilir. saygılarımla.
02-12-2006
Hasan Tahsin YAZICI
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sayın sarp bengü ve hülya topal arkadaşlara bilgilerinden dolayı teşekür ediyorum
13-11-2006
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

Rehabilitasyon ve eğitim günümüzde artık ilerledi.Rehabilitasyon merkezlerinin tek tük olduğu zamanlarda çok kötü koşullarda çalışmış şimdiki adıyla pdr arkadaşlarımız elbette artık recreasyon uzmanı, fizyoterapist,psikolog, çocuk gelişimci,okul önceci ve diğer alanlardan arkadaşlarla koordinasyonda aile ve diğer gruplarına yararlı olur.Genç bir arkadaş,derse girmeden ,normal çocuğun ölçütlerini bilmeden alanda eğitim yapmadan nasıl eğitilebilir ki?. Çocuğu aileyi ölçütleri bilmeyen bir PDR neyin P sini neyin D sini ve R sini yapabilir?Ukalalığa herkesin karnı tok. Eğitim yönetiminde; herkesin kurucu olabilmesi eczanelere,noterlere gösterilen özenin Rehabilitasyon merkezleri kurucularına gösterilmemesi de ayrı konu...
07-11-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 653 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Yaren C.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bugün

Sude Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Senem A.
Odyolog

Dün

Rahim A.
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Dün

Elif N. H. T.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi