Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

PSİKOLOGLARA DA BARKOD AÇILMALIDIR

Değerli meslektaşlarım,
Dün bazı konular çerçevesinde döner sermayedeki adaletsizliklerden bahsetmiştim.Psikologların hastane içerisindeki konumları ve yaptıklarıyla ilgili bazı tespitlerde bulunmuştum.
Öncelikle bizim yaptığımız uygulamaların sağlık bakanlığı nezdinde ve hastane yönetimi içerisinde psikiyatriden de bağımsız bir şekilde ele alınabilmelidir.
Eğer psikiyatri ve psikoloji terminolojisinde psikoterapi gerçeği varsa ve bunlar kapsamlı ve sistemli bir şeklide yapılıyorsa ve tedavi ünitesi içerisinde ele alınıyorsa o zaman nasıl ki her bir testin ,tahlilin,analiz ve uygulamaların bir mali karşılığı bulunuyorsa psikologların uyguladığı bütün test ve terapi yöntemlerinin bir mali karşılığı -ödenekler içerisinde- olmalıdır.
Dünyanın her yerinde bu kadar sistemli bir şekilde yürürlükte olan ve her kesimce kabul gören psikoterapi tanımı, psikiyatriste gelen hastaya psikiyatristin yönelttiği bir kaç spesifik(!) soru ve bir kaç cesaretlendirici telkinden ibaret değildir.Bunu bütün psikiyatristler de bilmektedir.Ancak psikologların kendilerine gelecek olan hasta profiline sahip çıkmamaları bu yönde psikiyatristlerle yeterince müzakerelerde bulunmamaları sebebiyle işin terapi kısmı tamamen psikiyatristlere kalıyor ve onların iradesi ve istemiyle hasta -yönlendirilirse- psikoloğa geliyor.Ve barkod alınamadığı için de yaptığımız uygulamanın yararı gene psikiyatristin hesabına yazılıyor.
Yani bizim yaptığımız uygulama da psikiyatriste performans puanı olarak yansıyor.
İşte bu yüzden dün de bahsetmiş olduğum hastane içerisinde barkod uygulaması konusunda verilmesi gereken mücadele son derece önemli.Hangi konularda provizyon yapacağımız ise ortaklaşa aldığımız kararlar neticesinde belirlenebilir.Ki bir sürü konu başlığı ilave edilebilir.Saygılar.
11-03-2009
Hüseyin DURAK
Psikolog
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

İş Arayanlar

iş arayan 633 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Nimet C.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Feryal G. D.
Sınıf Öğretmeni

Bugün

Gökhan G.
Psikolog

Dün

Fatma Z. Y.
Psikolog

Dün

Merve D.
Fizyoterapist