Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Özürlüler yasa tasarısı

       Özürlüler yasa tasarısının son hali ile meclise sevk edildiğini ve tasarının son halini siteden okumuş olduğunuzu düşünüyorum.

     Yasa son hali ile tüm rehabilitasyon merkezlerinin yasal durumuna son vererek Milli Eğitim Bakanlığına bağlanmasını ( kurs veya özel eğitim okulu olarak) öngörmekte 31-12-2006 tarihine kadar.

    Yasa da ayrıca ödemelerin sosyal güvenlik kurumlarından değil Milli Eğitim Bakanlığından yapılması da öngörülmekte.

     Yasa meclisten nasıl çıkar bilemem ama çok değişiklik yapılacağını zannetmiyorum.

    Rehabilitasyon merkezlerinin özel eğitim kurs merkezlerine dönüşmesi aşamasında ve çalışma biçimi hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Çünkü artık aylık 5 seans bireysel 2 seans gurup eğitimi gibi eğitim sürelerine ücret ödemesi yapmayacak. Ödemeler Milli Eğitim bakanlığının belirlediği proğramların uygulanması karşılığı ödenecek. Yani bakanlık haftada 30 seans gurup eğitimi karşılığı bu ücreti öderim veya 20 seanslık bireysel eğitim karşılığı bu ücreti öderim diyebilecek.

   Konu hakkındaki görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla.

16-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
2 Yanıt

Benim de şöyle bir göz atma sonucu ilk izlenimim Sarp bey gibi olumlu oldu. Hem sosyal güvencesi olmayanların eğitim alabilmesi, hem kurumların eğitimin tekelinden kurtulması, hem tüm kurumların bir merkeze bağlanması vb. olumlu şeyler gibi görünüyor... ama...bunun da yine aması var , nedense bizim ülkemizde uygulamaya dönüştüğünde herşey bir kargaşa yaratıyor, insanın aklına bile gelmeyen pekçok olumsuzluk ortaya çıkıyor, yine evrak yine evrak, yine evrak tantanasına dönüşüyor.

    Tabi bide MEB in yetiştirmeye başladığı şu " vasıfsız personel yetiştirme, ortaokul, lise vs. mezunu kişilere verilecek 3 aylık eğitimle hasta ve özürlü hizmetleri" hikayesi var.Acaba bu hikaye bununla mı ilgiliydi.Artık evde bakım ve eğitim hizmetlerini bu arkadaşları istihdam eden şirketler mi!! yürütecek.Yani rant olan alan birilerinin elinden alınıp başkalırının saltanatına mı devredilecek.Evime gelip temizliğimi,bakımımı,eğitimimi yapacaklarsa ben niye merkeze gidip eziyet çekeyim demez miyiz? deriz.

  Şimdi ben komplo teorileri üretiyorum ama araştırmak gerekli eminim bu hizmetlerin ihaleleri için hazırlıklar çoktan başlamıştır.Bizim de yükselen şirketler ve iktidarlar sacayağında payını kapmış eli ayağı düzgün, düşük bel pantolon giymeyen arkadaşımız yok ki haberimiz olsun. Neyse mesajımı da verdim şaka bir tarafa gerçekten bu ihale hikayesini araştırmak iyi olabilir. Kolay gelsin

16-05-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Yasa tasarısına bir göz attım genel anlamda olumlu görünüyor.Özellikle ev eğitimleri ,eğitimin ayrıştırılması bölümleri dikkatimi çekti aslında aynı yerlerde olsak da şunu madde medde incelesek diye bile düşündüm.Bu çalışmayı asında burada yapabiliriz .

Genel anlamda eğitim bakanlığına bağlanmak çok olumlu görünüyor.Bana biraz eğitimci olan kurucuları ve eğitimcileri koruyor gibi geldi ...

Tüm bu görüşler hızlı bir okumanın sonucu tabii .Ben de farklı görüşleri bekliyorum.(bu arada ilk kez mevzuatla ilgilenmiş oluyorum,çünkü bu yasa gerçekten önemli değişikliklere yol açacak gibi.

Bu arada yine şunu belirtmeliyim bir eğitimci olarak bireysel çalışan, bir kurumun çatısı altında çalışmayan benim gibi eğitimcilere bir şans tanıyor sanki bu yeni yasa.Bireysel çalışan bir eğitimci bir rehabilitasyon merkezinden üç kat ucuza üç misli fazla ders verebiliyor ve parasını devletten alarak eğtim verebiliyorsa  bazı rehabilitasyon merkezlerinin de sonu gelecek demektir diye düşünüyorum.Kurum açma konusunda ki bir takım maddeler de çok kolaylaştırıcı.Bana ilk bakışta çok modern geldi

Neyse, ben de değişik okumaların sonucunu merakla bekliyorum.

16-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.