Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Özel eğitimde çalışan Okul öncesi öğretmenleri Önemli Soru..

Merhaba arkadaşlar
Benim sizden öğrenmek istediğim çok önemli bir konu var. Ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum ve bu sene ilk defa özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışmak üzere başvurularda bulunmaya başladım.Ancak çoğu merkezde şu anda belirsiz bir hava hakim.Müfettişlerden Özel eğitim merkezlerinde çalışan Okul öncesi öğretmenlerinin sadece 0-6 yaş arasında çalışmaları gerektiği ve bununla ilgili bir kanun değişikliği olacağı konusunda bir uyarı almışlar.Hal böyle oluncada yeni öğretmen alımı konusunda kararsızlar.İşin tuhaf tarafıda sizde takdir edersiniz ki zaten bizim eğitim verdiğimiz özel eğitim ve rehabiltasyona muhatç çocukların fiziksel yaşlarıyla zeka yaşlarının aynı olmaması.Benim sizden ricam bu konu hakkında bilginiz var mı ve sizin çalıştığınız özel eğitim merkezlerinde durum nedir?
13-08-2008
Derya İldeniz ALTAY
Okul Öncesi Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
6 Yanıt
merhabalar dün iş görüşmesi için gittigim özel egitim ve rehabilitasyon merkezindeki yetkili kişi de bana eylülde cıkacak olan yasadan bahsetti ve kuruma yeni bir okulöncesi ögretmeni alabilmek için yasanın cıkması gerektigini söyledi aksi takdirde kurumda calısan okulöncesi ögretmenlerinden birini cıkarmak durumunda bile kalabileceklerini acıkladı. bende gecen yıl mezun ve bu sene özel egitimde calısmak istiyorum. konuyla ilgili olarak söylemek istedigim okulöncesi ögretmenlerinin özel egitimde fiziksel yas sınırlaması yerine zeka yası kapsamında egitim vermeleri gerektigini düşünüyorum. normal devlet kurumunda kıstas fiziksel yasken bunun özel egitimde de kıstas olarak alınması bence dogru değil. önemli olan zeka yası. dolayısıyla umuyor ve bekliyorum ki eylülde cıkacak yasanın özel egitimde calısan okulöncesi ögretmenlerinin sadece 0-6 yas grubu değil zeka yası kapasitesi olarak okulöncesi dönemde olan cocukların egitimine de katkıda bulunmaları gerektigi.
26-08-2008
Mustafa KÜÇÜK
Yardımcı Eğitmen

Sanırım bu konuda verilebilecek en iyi cevabı Selçuk arkadaş verdi. Haddimizi aşarak küstahlaşmayalım. Herkes kendi branşı hakkında gazel okursa daha iyi olur. Kalkıpta diğer branşın işi ve işlevi konusunda ahkam kesmeye kalkarsanız komik duruma düşersiniz beyler. Herşeyden önce çirkin kaçar.
17-08-2008
Ugur BOZTEPE
Okul Öncesi Öğretmeni

Sayın İsa Halince.Pek çok okul öncesi öğretmeni az da olsa okul dönemine girmekte ve imzada atmaktadır.Bir kaç il haricinde sorunla karsılasanı duymadım.Bir çocuk okul dönemide olsa okul öncesi kavramları kazanmamışsa bunu en iyi yine okul öncesi öğretmenleri eğitimi verecektir. 119 nolu çizelge bildigim kadarı ile mebin tüm öğretmenler için yayınladıgı bir çizelgedir ben elbette gidip ilköğretim 3.sınıfı okutamam bu çizelge okul öncesi öğretmeninin normal atamalarda v.s. görev alanını belirtmiştir. Takdir edersiniz ki özel eğitim apayrı bir dünyadır ve lise 1 giden bir öğrencimin okul öncesi kavramları eksik ise onun eğitiminde en büyük katkıyı ben sağlarım
16-08-2008
Selçuk Aydın BÜLBÜL
Okul Öncesi Öğretmeni

arkadaşlar okul öncesi yalnızca 0-6 yaş çocukların dersine girebiliyor. gerekçe olarak talim terbiyenin kararı gösteriliyor bakanlık müfettişleri tarafından.talim terbiyenin sitesine girip bakın ek 119 sayılı çizelgede var. hangi öğretmnein hangi derslere girebileceği.ben baktım gerçekten de öyle bu çizelgenin okul öncesi öğretmenin aylık karşılığı girebileceği dersler bölümünde özel eğitim okul ve kurumlarında okul öncesi dersleri diyor. karar gayet açık.
14-08-2008
İsa HANİLÇE
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ilginize teşekkürler hocam.Hazır sizin gibi deneyimli birini bulmuşken bir sorum daha olacaktı.Bahsi geçen bu yönetmelikteki değişklik yada yeni yönetmelik ne zaman belli olur sizin bu konuda bir duyumunuz yada bilginiz var mı?
13-08-2008
Derya İldeniz ALTAY
Okul Öncesi Öğretmeni

ben özel eğitimde kurum müdürüyüm böyle bir söylenti çoktandır var ilk değil yani. ama bunu uygulayamazlar dediğin gibi zeka yaşı ve fiziksel yaş çelişiyor. bunlar normal öğrenci değilki sadece0-6 yaşlılara ders verebilsinler.
13-08-2008
Nevin YALÇIN
El Sanatları Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 673 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Rumeysa Y.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Dün

Amine G. D.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Ömer A. A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

Büşra Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Duygu U.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...