Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Özel Rehabilitasyon Ve Eğitim Merkezleri Yönetmeliği ve Psikologlar

13.03.2005 tarihli Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezleri Yönetmeliğinin 3.Bölüm 34 ve 35. maddelerinin alanda çalışmakta olan Psikologlar üzerinde kısa ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacaktır?

Merkezde çalıştırılması zorunlu meslek elemanları
Madde 34-
Merkezde, aşağıda belirtilmiş meslek elemanlarından en az ikisinin tam zamanlı olarak bulundurması zorunludur.

a) Bedensel özürlülere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezinde; fizyoterapist, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, özel eğitim öğretmeni veya zihinsel engelliler öğretmeni.

b) Zihinsel özürlülere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezinde; çocuk gelişimi ve eğitimcisi, zihinsel engelliler öğretmeni veya özel eğitim öğretmeni, sınıf öğretmeni (sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olup en az üç yıllık özel eğitim deneyimi olması) veya rehber öğretmen.

c) İşitme ve konuşma özürlülere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezinde; odyolog, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, işitme engelliler öğretmeni veya özel eğitim öğretmeni.

d) Görme özürlülere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezinde; görme engelliler öğretmeni, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, sınıf öğretmeni veya rehber öğretmen.

e) Otistik bireylere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde; çocuk gelişimi ve eğitimcisi, özel eğitim öğretmeni, psikolog veya rehber öğretmen.

f) Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk, özgül öğrenme güçlüğü, okul uyum problemleri olan bireylere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde; özel eğitim öğretmeni veya zihinsel engelliler öğretmeni, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, sınıf öğretmeni, psikolog veya rehber öğretmen.

g) 21 yaş üzeri özürlülere mesleki rehabilitasyon alanında hizmet veren rehabilitasyon merkezlerinde; mesleki eğitim fakültesi mezunları, ev ekonomisi yüksek okulu mezunları, fizyoterapist, rehber öğretmen veya psikolog.

Zorunlu eleman çalıştırılması
Madde 35-
Merkezde 34 üncü maddede belirtilen zorunlu meslek elemanlarının haricinde rehabilitasyon ve eğitim programları çerçevesinde sosyal hizmet uzmanı, psikolog, fizyoterapist, okul öncesi öğretmeni, branş öğretmenleri, dil ve konuşma terapisti, çocuk eğiticisi, diyetisyen, tabip, hemşire, usta öğretici part-time veya tam zamanlı istihdam edilebilir. İki zorunlu ve iki part-time olmak üzere en az dört meslek elemanı çalıştırılması zorunludur.

24-03-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
36 Yanıt

Gülay Hanım,Semra Hanım paylaştıklarımı sahiplenmeniz ve aktardıklarınız bana gerçekten tarif edemeyeceğim hoş anlar yaşattı.Teşekkür ediyorum..

Beğeni ve takdirlerinizle yaşattığınız bu hoş anların ışığında paylaşmak istediğim birşey daha var.

Hangi uzmanlık alanından olursak olalım ve ne gerekçelerle olursa olsun hepimiz bu alandayız ve ortak amaçlar için çaba harcıyoruz.Çalıştığınız kurumların personel odalarını,çalışma arkadaşlarınızı düşünün.Belki kendi meslektaşlarım bile bu söylediğimde tartışacak çok şey bulacaklar ama ben şahsen hepimizin farklı uzmanlık alanları olduğu duygusunu gün geçtikçe yitiriyorum.Orada hepimiz aynı sorunlarla mücadele ederek varız.Hergünü böyle tamamlıyoruz.

Uzmanlıklarımız;geldiğimiz farklı memleketler ve oradan taşıdığımız kültürümüz,bakış açımız gibi geliyor bana.Diplomalarımızdaki ibareler sanki bu kültürü,bakış açısını yansıtan kafa kağıdındaki şehir ibareleri gibi gözümde..Aaa A hanım çocuk gelişimliymiş B bey de özel eğitimli aman aman..Biraz şu var evet..hani "kayserili ticaretten anlar" der gibi ;o özel eğitimliymiş "oralılar bunlara nasıl satılır iyi bilir" der gibi hani.Ama Kayserililerin hepsinin ticaretten anlayacağı ve bu konuda tartışılmaz biçimde yetkin olacağı fikri bence büyük bir yanılsama olur.

uzun lafın kısası;herbirimiz farklı birikimler,bakış açılarıyla bir araya toplanmış askerler gibiyiz gözümde.Hani birlik ve beraberlik olmaksızın bir araya geldiğinde tam bir keşmekeş olacak bir birim işte.

Gerçekten içten olarak baktığımda burası ve buna benzer ortamlarda gerek çeşitli kurum sahipleri gerekse çeşitli meslek elemanlarının birebir ismi ve mesleği ile teşhir edilmesinin (olumlu ve olumsuz) -ilk etapta kulağa hoş gelmese de-şu an yapılandan çok daha manalı ve yapıcı olacağını düşünüyorum.Genellemeler yapılarak gerçekte özel olan ve özel olmayı hakeden kimi insanların bol keseden duyarsızca incitilmesini hoş bulmuyorum.

Psikolog şöyle çocuk gelişimci böyle..gibi genellemeler alanın yaşadığı şu süreçte bir yere varmayacak gereksiz saçmalıklar.Diplomalarımızı aldığımız gün birileri burada da çalışabileceğimizi söyledi hepimize ve hala da söylüyor.Bu savaşın muhatabı o birileri bence.Hani yarın öbür gün rahatça artık çalışamaz diyebilecek noktada olan birileri.Şurda bunca beyhude ses içersinde benim bu alanda çalışmamı engelleyecek güçte tek bir insan yok oysa orada var..

Bana yaşattığınız hoş anların ışığında,diyerek başlamamın nedeni şu:Bana kalırsa halihazırda alanda bizimle aynı savaşı veren ve (benim bakışımla) bir boyutuyla herbiri meslektaşımız olan insanlara sahip çıkmak,emeklerini takdir etmek,daha fazlasını yapmaları için yüreklendirmek varken...?

Herhangi bir konuyu buraya kadar anlattığımda gerisini seanslarımda bile vurgulamıyorum..

Saygılarımla..

 

29-03-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

yeni yönetmelikten bahsediliyor adı üzerinde yeni daha önceden bu böyle değildi sizde kurumların nasıl işlediğini ve uzmanların bilgisi olmamalarına rağmen derslere girdiklerini biliyorsunuzdur.

29-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Serdar bey oktay hocanın yazısını okudunuz mu? birkaç mesaj üstte
29-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

ben psikologların derslere girip çocuklara kavram beceri öğretmelerine karşıyım çünkü bu alanda yeterli donanıma sahip değiller
28-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

ne demek istediğimi...öfkemin nedenini ne de güzel anlatmışsın be arkadaşım..sana helal olsun..tuhaf bir memleketiz biz...biri bi laf atarda ortaya ondan sonra oturup dövünürüz onun başında..ama benim en çok üzüldüğüm şey şu ki: çok azaldık biz bu alanda!yani takkesini koyup da önüne neyim, ne yapabilirim diye düşünenler senin gibi benim gibi!!ağzına sağlık arkadaşım oktay..ne güzel şey hala senin gibi meslektaşlarım olduğunu duymak..ne güzel şey prensibin sesi..gerçek başarı bu işte..diploma da nesi..senin o enbilge hocalar ne diplomalar eskitti..nicelerini gördüm daha yolun başında pes etti..
28-03-2005
Semra AKSUYEK
Psikolog

Oktay hocam sizi tebrik etmek istiyorum.Girdiğiniz seansın hakkını verdiğinizi düşünüyorum.Benimde tam olarak anlatmak istediğim bu meslek değil istek ve özveri bu işte önemli olan.Herkes işini layığı ile yapsaydı zaten milletçe bu durumda olmazdık.Sizi yeniden tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.Hocalarınıza selamlar:)))

                         iyi çalışmalar

28-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

muafiyeti konusunda bir yanlış anlaşılma var meb vergi muafiyeti özel eğitim ilköğretim okulu açtığınızda var özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi yanı kurs olarak açtığınızda bu yardım sözkonusu olmuyor vergi muafiyeti vakıflara var ne hikmetse?
28-03-2005
Muammer DOĞRAMACI
Psikolog

Semra hanım ders ya da seans herkes bişey söylüyor kendine göre ben seans denmesini tercih ediyorum.Herkesin kendine göre tercihler yapabildiği,sınırlar çizebildiği bir keşmekeşin içinde birbirimizi yiyip duruyoruz bence..

Ben de 5 yıldır alandayım.İzmirde ilk seansa girdiğim anı hiç unutmam:kapıyı kapattım "eee berkay şimdi napçaz?"..Saolsun Berkay;"sen psikologsun anlamazsın çık dışarı!"deyip hevesimi kırmadı.Benim profesörlerim onlar oldu.Okul bitmişti ben de hayata bir yerden tutunmaya çalışıyordum herkes gibi.Bana elini uzatan onlar o yeni hocalarımdı.Kimse kırılmasın "hatta gerçek hocalarımdı" dediğimde.Bana neyi neden araştırmam gerektiğini onlar gösterdiler.Dahası ilk kez onlar öğrendiklerimin pratiğini yapma şansını bana sundular..

Nedir herkesin bu kadar yaygara kopardığı ben de anlamıyorum açıkçası.Problem çok basitti aslında.Karşımda bir insan vardı ve onun ihtiyaçlarını karşılamak için oradaydım.Bana kalırsa belli bir duyarlılık ve birikimle yaklaşan herkesin yapabileceği birşeyi yapmak için.(işte sorun:duyarlılık tamam ama ya birikim!?..Şimdi beş yıl oldu dünden çok yarından az ama asla yeterli değil.Sonu yok.Duyarlılığın başlı başına yeterli olmadığı gibi.)

Diplomamın bana getirdiği artıyı o zaman farkettim.O birikime sahip değildim.Ancak o birikimi edinebilecek altyapıya sahip olduğumun göstergesiydi diploma.Bence hepsi bu..

Bu sorumluluğu alınca eğitimim de başlamış oldu.Sahi ihtiyaçları ne o zaman.Öyle ya da böyle bir aileleri var herşeyleri karşılanıyordur heralde..Birşey daha var vermeleri gereken onu veremiyorlar belli ki hımm demekki o işi de ben yapıcam.Yedirip içircek değilim ya çocuğu.Peki ne allaşkına?Duyarlılıksa onu annesinden daha fazla verebileceğimi düşünmek heralde kibir olur.Duyarlılığım ancak ona ulaşabilmemi sağlayacak bir anahtar.Kapılar birikime çıkıyor.Birikim de onu ne yapçam peki.?Alıp karşıma Berkay'ı otizmi mi anlatacağım ona..!

Ben vermem gerekeni buldum.BAĞIMSIZLIK..O gün bugün de bunun için çabalıyorum.Okumak,sormak,sahiplenmek duyarlılığıma huzur getirecek kanallar..Bu kanallardan birikip,ele geçirerek çocukluk ülkesinin-kimi zaman kendilerinden çalındığından haberdar bile olmadıkları-topraklarının yaşama hakkını vermeye çalışıyorum çocuklarıma.Bizim bağımlı dünyamızın kendi kendine yetebilme bağımsızlığını vermek için şart koştuğu silahlarla kuşandırmaya çalışıyorum elimden geldiğince.Şimdi 5 yıllık birikimimle eskisinden daha iyiyim.Gittikçe daha da iyi olacağım.Şimdi ben ve benim gibiler sormaz mı "bu çocuklara gareziniz mi var?"diye."Onlara verebilecek birşeyimiz yokken yanlarına bizi yolladınız.Şimdi verecek hale geldik onca emek verdik çekip almaya çalışıyorsunuz.Derdiniz ne allaşkına!?" denmez mi?

Kimin ne diplomaya sahip olduğu hiç umurumda değil açıkçası.Neden kimsenin ayağı yere basmıyor.Bütün diplomalarımız resmi olarak hangi işi yapabileceğimizi gösteriyor.O işte yetkin olduğumuzu değil.İdealler hakkında bildiklerimizle,imajinasyonlarımızla gerçekleri birbirine karıştırmayalım lütfen.Herkes bağlı olduğu bölümlerden zıpkın gibi çıkmış edasıyla laf sokuşturup duruyor oraya buraya.DİKKAT EGO VAR!!!

Bu konuşmaları bir gün içinde bulunduğumuz sistem engelli olmaktan çıktığında yapalım bence.Kimin yeri neresidir?Neden?Biz psikologlar işimizin ne olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz da çocuk gelişimcilere mi veriyorlar bunun dersini "bakın ilerde lazım olur öğrenin onların işi aslında şu" diye.Onların işini de özel eğitimcilere onlarınkini de kasaba manava mı öğretiyor birileri.Uzmanı da işvereni de bir sürü zorunlu ve anlamsız hareketler silsilesi içinde hayatını kazanma savaşı vermek zorunda sürüklenip duruyor..

Çalışmak ve sevgiyle..

Saygılar..

 

27-03-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

psikolog hanım yaklaşımdan alandaki yeterliliğinizi anlayabiliyorum.Belki çocuk gelişimcilere de tarzınızı öğretirsiniz.Başarılar
27-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

ben anlamıyorum.aslında okudukça da epey geriliyorum..yani ne demek psikologlar çocukla bireysel derse giremez.bugüne dek bu kurumları kim taşıdı?ben 6 yıldır bu işin içindeyim.benden de eskileri var. özel eğitim uzmanlarına lafım yok da biri şu çocuk gelişimcilerin patavatsızlığına bi dur dese ya artık.
27-03-2005
Semra AKSUYEK
Psikolog

Acaba söz konusu değişiklikler alanın reel ihtiyaçlarına yönelik mi yapılacak çaba bu mudur yoksa başka kıstaslar da var mıdır?

Saygılarımla..

26-03-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

   Yönetmelik değişikliği ile ilgili davaların açıldığı doğru fakat asıl önemlisi mevcut SHÇEK yönetimi de yönetmeliği değişrirmr çabası içersinde ve Genel Müdürlüğün kendi çalışmaları da bir kaç ay içersinde sonuç verir.

Vergi muafiyeti ile ilgili olarak önce vergi muafiyetinden ne anladığımız konusunda ortak fikre sahip olalım.

 1- Vergi muafiyeti şu anda uygulamaya konulmaya çalışılan yapı değil yani açılış tarihinden itibaren 5 yıl çok anlamlı bir uygulama değil çünkü hülle kurumlarla bu süre zaten süresize dönüştürülecektir, örnekleri şimdiden görülmeye başlandı. Adanada 20 yıllık kurum kapatılıp yeni açılış gibi başka adreste hizmet vermeye başladı.

 2-Bu uygulama adil de değil çünkü özel rehabilitasyon merkezlerin kapsamıyor.  Bu yanlışlıklardan yargı yolu ile de dönülebilinir.

Bu nedenlerle yeni bir teklif hazırlanması gerekmekte , Teklifimiz:

  %10 ücretsiz ögrenci bakma karşılığı olarak kurumların bağlı oldukları bakanlıklara bakılmaksızın , süre sınırlaması olmaksızın gelir vergisi muafiyeti çıkartılması.

Saygılarımla

26-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

yönetmelik değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı alınmak üzere.pek çok kişi dava açmış ve sonucu bekleniyor. ancak emsal teşkil etmesin diye sümen altı yapılırmı bilmem.yalnız çok önemli bir kaç mevzu var.

1- yönetmelik çıkarılırken büyük çaplı bir özel eğitim kurumları derneğinin destek verdiği bilinmekte. bu dernek çoğu kuruma taslak gönderip onaylayıp onaylamadıklarını sordu. ancak gönderilen ve onayladığımız taslakla bu çıkan yönetmelik benzemiyor bile.

2- vergi muafiyeti..ki haksız rekabet olduğu kesindir ve dava kazandırır.

3- personel standardizasyonu..ki haksız rekabettir ve gene dava kazandırır. milli eğitime bağlı kurumlar takır takır sınıf öğretmeni çalıştırıp sskdan parasını alırken biz shçekliler 5 tane milyarlık elemanla dökülüyoruz aylardır.

4- zeminsiz çıkarılan kanunlar. yani sınıf öğretmeni zorunlu eleman olarak gösterilirken ssk onun imzasına para ödemiyor mesela.

selamlar.

25-03-2005
Semra AKSUYEK
Psikolog

Semra Hanım,Amir Bey paylaşımlarınız için teşekkürler.

Amir bey;eğer paylaşıma devam etmek isterseniz iki noktayı açmanızı isteyeceğim.İlki;yönetmelik değişikliğine kesin olarak bakıldığı ile ilgili yazdıklarınız..Olası bu değişimin gerçekleşirse ne zaman olacağı konusunda bir bilginiz var mı?Diğeri de;gelir vergisi muafiyetinin desteklenmesi için kimler hangi platformlar da neler yapabilir?

Tekrar teşekkürler..

 

25-03-2005
Oktay TURKMEN
Psikolog

    Yönetmelik değişikliğinin yapılacağına kesin olarak  bakılmakta. Bu nedenle panik yapmaya gerek yok .Fakat Rehabilitasyon merkezlerine sahip çıkmak gerekiyor Gelir vergisi muafiyeti ile MEB bağlı kurumlar pompalanırken Rehabilitasyon merkezleri üvey evlat muamelesi görmekte :

  Eğer kısa süre içersinde sadece yeni açılan kurumlara değil tüm kurumlara SHÇEK ve MEB bağlı tüm kurumları kapsayan % 10 ücretsiz öğrenci karşılığı gelir vergisi muafiyeti getirilmez ise Rehabilitasyon merkezleri yavaş yavaş MEB geçecek ve o zaman ne Sosyal hizmet uzmanları ne fizyoterapistler ne psikoloklar hatta çocuk gelişimciler bile çalışacak kurum bulamayacaklar .

Tüm bu meslek elemanlarının asıl hedefinin %10 ücretsiz öğrenci eğitimi karşılığı gelir vergisi muafiyetini desleklemesi olmalıdır bunun için her platform kullanılmalıdır. saygılarımla 

25-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

REHBER ÖĞRETMEN ZORUNLU...SINIF ÖĞRETMENİ ZORUNLU...PSİKOLOG PART TİME DA OLUR :))) VAY BE...NE ADALET...ALKIŞLIYORUM...ALANDA HİZMET EDEN TÜM BÜYÜK MERKEZLERİ VE BU KARARA İMZA ATTIĞINI BİLDİĞİM İKTİDAR SAHİBİ KURUMLARI...BRAVO!! İYİ ÇALIŞMA ARKADAŞLAR..
24-03-2005
Semra AKSUYEK
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.