Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Özel Eğitim Merkezlerinde en az 2 Yıl süre ile çalışan Sosyal Hizmet Uzmanlarının Özel Eğitim Merkezlerinde çalıştırılması ve İmza yetkisi verilmesi

Sosyal hizmetler bölümündeki hocalarımızı,dernek çalışanlarımızı ve bütün meslektaşlarımızı saygıyla selamlıyor Özel Eğitim alanında verilmiş olan emeklerin boşa gitmemesi amacıyla bütün Sosyal Hizmet Uzmanlarının ellerinden alınmış hakları için mücadele edilmesini rica ediyorum.Ayrıca "kazanılmış hakların geri alınayacağı" cümlesini de eklemek istiyorum.
12-11-2007
Osman KOCAMAN
Sosyal Hizmet Uzmanı
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
31 Yanıt
arkadaşlar bırakın bu insanlarla uğraşmayı. kendini bilen ve tanıyan insanlarla bu konular tartışılır. ve son sözüm BU ÜLKE SOSYAL HİZMET VE MESLEĞİNİ TANIMAYACAK KADAR GERİ, BU OKUMUŞ DEDİĞİMİZ BAZI İNSANLAR İÇİNDE GEÇERLİ BİR DURUM. SOSYAL HİZMET UZMANLARINA VE MESLEĞİNE KARŞI ÇIKAN İNSANLAR İNSANI ROBOTLAŞTIRMAKTAN ÖTEYE GİDEMEZLER. MADEM HİZMET VERDİĞİNİZ(VERDİĞİMİZ) GRUPLARLA ÇALIŞIYORSUNUZ, ÜRETİLEN ÇALIŞMALARI ORTAYA KOYUN. ÇOCUĞUN DA AİLESİ, SOSYAL ÇEVRESİ OLDUĞUNU VE SİZİN GİBİ ZİHNİYETTE OLAN İNSANLARIN İÇİNDE YAŞADIĞINI UNUTMAYIN. BU DÜŞÜNCEDE OLAN İNSANLARIN ONLARA NE KAZANDIRACAĞINI ÇOK MERAK EDİYORUM. BU SÖZLERİMLE SİZLERİ İNCİTMEK GİBİ BİR DURUMUM OLAMAZ AMA ARTIK BUNLARI KONUŞMANIN BOŞ VE GEREKSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERDENİM. HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR...
17-07-2008
Tulay SAHİN
Sosyal Hizmet Uzmanı

ilk olarak nasreddin hocanın anıldığı şu günlerde nasreddin hocayı saygıyla anıyorum... saygıya değer!!!!!!!!!!! özel eğitim uzmanım!!! seni biricik aklınla başbaşa bırakıyorum. yazdığım yazıyı okursan -ki herhalde okuduğunu kulağından algılamışsın...... olayı tutmak istediğini yerden tutup anlamak istediğini anlamışsın... bırak shuları ülkemizde bu hasta hakları birimleri yeni kurulmaktadır... oralarda görev yapan shu hangi koşullardadır neler yapabiliyor neler yapamıyor hangi aksaklıkları yapabilme düzeltebilme yetkisi verilmiş git bunları öğren ama öncelikle hasta hakları nedir ne sorulur onu iyice öğren... yerinde olsam tuvalet ne tarafta büyüğü kaç lira kçüğü kaç kuruş diye sorardım çünkü eleştirmek istiyorum ya o bakımdan.... senin gibi kişilere rağmen yine de fazlasıyla halka yardım eden hastanede oda bile verilmeyen ve baş hekimle bu konuda mücadele eden shu tanıyorum... umarım ileride evinde pire bulmazsın yosa bütün evi yakarsın.... yazacak çok şey var ama biliyorum ki anlamak istediğin tarzda anlamak istediğin yerden anlayacaksın (kulağından).... yazımda belirttiğim gibi bir deli taş atmış misali yaptın durumu umarım için iyice ferahlamış ve yüzünde iyiden bir tebessüm oluşu vermiştir yoksa bugün hiçbir shu yatağında rahat yatamayacak ve senin adına üzülecektir. öncelili olarak eğittiğin engelli çocuklara acıyarak seni kendi algılamanla başbaşa bırakıyorum...umarım her mesleğe bu şekilde bakıyorsundur çünkü bu bakış açısına sahip oldukça ülkemizde başın dertten kurtulmaz sorun oluşturup çorap gibi başına geçirmiş olacaksın.<BR>son olarak erkin bey teşekkürler.
14-07-2008
Hamdi DEMİREL
Sosyal Hizmet Uzmanı

Arkadaşlar bırakınız konuşsunlar;<BR>sayın özel eğitim uzmanı M.Sıddık Bey'e hastaneye gidince ENDOKOLOJİ bölümünü Hasta Hakları Birimi'ne değil de DANIŞMA'ya sormasını tavsiye ediyorum.<BR>alakasız örneklerle sırf örnek olsun torba dolsun da bir mesleği, bilimi ve sanatı küçük düşüreyim mantığıyla binlerce kişinin okuduğu bölüme yazılar yazmamasını öneriyorum...<BR>maalesef Türkiye'de eğitim fakültesinden mezun olup öğretmen olan ve toplumun her zaman bir adım önünde olması beklenen kişiler de ÇAMUR AT İZİ KALSIN mantığını aşamamış bu da beni üzmektedir.<BR>iyi günler...
11-07-2008
Özhan ÖZGÜN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Hamdi hiç uğraşmayalım değerli meslekdaşım,bize çamur atan değerli ,saygı duyduğumuz ve olmazsa olmaz dediğimiz disiplinlerin verdikleri örnekleri,çıkarımlarını,genellemelerini görüyorsun,istediğimiz kadar ya da istediğin kadar teorik bilgi ver,analiz et,örneklerini belirt,bu tür sıkışmış nerde olduğunu,sınırlılıklarını,konumunu bilmeyen ve arayışını ona buna sataşarak sürdüren zihniyetlere neyi nasıl anlatırsın arkadaşım,hani hep multidisipliner yaklaşım deriz ya mesleğimizin olmazsa olmazlarındandır diye, gelde koy içine kimi koyabiliyorsan:)ama boşverelim diyorum,bizler cevabımızı çalışma alanlarımızla,kpss deki kadrolarımızla,ve alternatifi olmayan bir meslek oluşumuzla verelim,arkadaşların derdi de bu zaten buna emin ol...kolay gelsin..
10-07-2008
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dostum şu verdiğin örnekteki mübala bile zihniyetini çekememezliğini ortaya koymaya yetiyor,yaşadığın olayda adam yeni atanmıştır bir,shu doktorun sekreterimidir iki,ben olsam cevap dahi vermem sana,yazdığın olayda hasta haklarıyla ilgili bir kısıma rastlamadım üç,işin acı tarafı üniversite mezunu bir arkadaş hasta hakları yazan bir kapıdan girip doktor ne zaman gelir sorusunu soruyor,vatandaş ne yapmaz,iyiki meslekdaşım okuman yazman yok mu arkadaş dememiş,üzmemiş seni takdir ettim:) bence abartılamayacak bir olaydan bütün shu larını bir tutman üniversite mezunlarının türkiye deki haline örnek,cehalet ve ön yargıcılık:):)hangi üniversiteden mezunsun bilmiyorum ama keşke öğrenim gördüğün üniversitenin sana açtığı pencereden biraz baksaydın dışarı,ama boş işte boş,arkadaş o kadar komik ki,benim diplomam da uzman ünvanı yazmasına rağmen uzman sözcüğü yüzünden beni eleştirebiliyor ama altta ekleyen kısmında özel eğitim uzmanı yazıyor, özel eğitim uzmanı diye bi ünvan yetiştiren lisans programı var mı arkadaşlar:):)sana gülünmezde kime gülünür be arkadaşım, rezil olmak için elinizden geleni yapıyorsunuz,sen ona buna sataşacağına özel eğitim uzmanı geçinen her arkadaşın gibi(işini hakkıyla yapanları ayırıyorum) tek çalışma alanın olan özel eğitimde sınıf öğretmenleriyle bir tutulmanın hesabını sor...ne diyelim arkadaşlar hep dediğimiz gibi EĞİTİM ŞART:):):):)
10-07-2008
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sosyal çalışmacılar Bizim Ülkemizde UZMAN olarak ünvan alabiliyorlar. Ve arkadaslar çok komik bir olay. Bir hastanenin Hasta hakları bürosuna basvuruyorum. ENDOKOLOJİ bölümü var mı diye cevap veren sosyal hizmet uzmanı(!) ''bir bak belki vardır!'' kahkalara bölünüyorum.\r\nikinci soru ''Endikolojide doktor yerinde yoktur ne zaman gelecek diye soruyorum. Cevap ''namazda biterse herhalde gelir''\r\nve bu adamlar güya hasta haklarını savunuyorlar. Hele bakın Sosyal Hizmet uzmanına :)))\r\nBu arada sinirden lanet okup hastaneden ayrılmak zorunda kalıyorum...\r\nBANA YARDIMCI OLAN SOSYAL HİZMET UZMANINA TEŞEKKÜRLER\r\nHele birde Hacattepe Mevzunu oldugunu ogrenince daha da sevindim.
10-07-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

çoktandır yazmıyordum ama bazı mesleklerden bazı şahsiyetler yine çamır at izi kalsın mantığında, sadece shu'lar mı zamanında diploma kiraladı bir söylesin de bakalım biz de diğer mesleklerden bazı şahsiyetlerin de diploma kiraladığını biliyoruz ve şu an birçok özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine gidin bakın bakalım kar düşüncesinden başka bir şey var mı evet bazı arkadaşlarımızın dediği gibi anlatmak yetmiyor biraz da karşıdakinin anlamaya çalışmasına bağlı. Çünkü ortada bir gerçek vardır; bir insana haklı olduğunuz bir konuyu anlatırsınız ama o kişi anlamak istediğini anlar daha doğrusu işine gelen kısmını alır!!!! kimse kalkıp da fazla çamur atmasın her meslekte iyiler olduğu gibi kötüler de vardır. ama bu gerçeği sadece biz SHU'lara mal etmek sadece karalama kampanyası yapan kişinin kariyerini ve kişiliğini basitleştirmesine neden olur. bu nedenle eleştiren istediği kadar eleştirsin. Pek de umurumuzda değil çünkü biz SHU'lar olarak elimizden geldiğince işimizi iyi yaparak cevaplarımızı vermiş olacağız zaten. Bu arada 2005 yılında meb'in bu işi sorunlar yumağına dönüştüreceğini iddia etmiştim bu iddiam gerçekleşiyor ve zamanla hep birlikte göreceğiz illaki bizim bu alanda olmamıza gerek yok çünkü özel eğitim çarkı kimi çiğnemiyorki başta özürlü vatandaşımı öğütüyor sonra çalışanları... shu'lar yerine kim gelirse gelsin o da görecekki sorun SHU'larda değil sistemin kendisindedir ama o kişi veya kişiler de bu gerçeği gördükten sonra hakkımızı verme ve dile getirme olgunluğunu ortaya koyacaklar mı hep birlikte göreceğiz. ancak şu da olabilir bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla hareket edebilir ve kendisine eleştiri gelmesinden çekinbilir ama biz SHU'lar hiçbir şeyden çekinmiyoruz çünkü haklı olduğumuzu çok iyi biliyoruz... Neden mi? çünkü bu, özürlülerimize yönelik yapılan hizmet biçimi avrupadan alınmaktadır ve orada shu olmadan bu işlerin eksik işlediği bir gerçektir. -ki avrupa bizden en az 100 yıl ileridedir bu gerçeği ister kabul edin ister kabul etmeyin. önemli nokta bir mesleği eleştirmek başka yapıcı eleştiri yapmak başka bir de o mesleği yok etmek için eleştiri yapmak da bambaşkadır. söylenecek çok şey var çünkü şunu da biliyorum birileri çıkıp eleştirmek değil çamur atmak isteyecektir. lakin sanal ortamda atıp tutmak çok kolaydır umarım bizi eleştirenlerle bir gün yüz yüze çağdaş bir şekilde realiteye bağlı kalarak tartışma imkanımız olur... bizi eleştiren ve eleştirmeyen destek veren vermeyen herkese sevgi, saygı ve selamlar.
10-07-2008
Hamdi DEMİREL
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sektörde meydana gelen son gelişmeler özellikle MEB ve Maliye işbirliği ile çıkartılmak istenen kanun,birkez daha etkin ve yetkin meslek elamanlarınca yapılacak aile eğitimi ve rehberliğinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.Sorununu tanımayan aile çözüme ne kadar katkı sağlayabilir engelli çocuğunun elinden alınmak istenen haklarını ne kadar koruyabilir.Alanda ekip çalışması gereklidir diye çağrılarımıza buna gerek yok derse girer çıkarız aileyide eğitiriz bizim eğitimimiz yeter diyen sayın öğretmen kökenli arkadaşlar demekki yetrli bilgilendirme yapamamışsınız...hatta hizmeti satın alan MEB ve Maliye bakanlıklarını bile ikna edememişsiniz....şimdi tıkandı hep beraber hareket çağrıları başladı...hepimize kolay gelsin biz bu filmi daha önce izledik...
07-07-2008
Serkan YESİL
Sosyal Hizmet Uzmanı

Arkadaşlar artık söylemekten bıktım, ne özel eğitimi ne öğretmeni öğretmen olan kim ya da öğretmen olmaya çalışan, yalvarırım siz bari anlayın,(özel eğitim ve rehabilitasyon)iki ana başlık var değil mi,bizler işin özel eğitim kısmında değil rehabilitasyon kısmındayız,bu iş sadece kurumla sınırlı değil,ailenin çocuğu kabul düzeyi,toplumda kabulü ve uyumu vb...bu dünyanın her yerinde böyle.özel eğitim çocuğun kapıdan girişiyle çıkışından ibaret değil,,neden hala anlatamıyoruz ki bunu,çok basit aslında, ilginççççççç
26-06-2008
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

ORMAN MÜHENDİSİNDEN MEZUN OLANLAR DA ÖĞRETMEN OLDULAR SİZDEN NEDEN OLMASIN DEĞİL Mİ?
26-06-2008
Banu KILINÇ
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

şunu söylemek istiyorum,bi çok özel eğitim öğretmeni gördüm işini doğru düzgün yapmayan,bu işlerde alınan eğitimden çok yaptığın işin hakkını wermek geçerli.keşke eğitimini alanlar işlerini düzgün yapsalarda shu lara laf söylemeseler.benimde mesleğim değil ama bi çok özel eğitimciden daha çok seviyorum bu işi ve hakkını weriyorum.konuşmayla olmuyor bu işler.biraz dünyaya gelin lütfen.nerde yaşıyosunuz siz.adam çalışanının yaptığı işe bakıyor aldığı werime.bence sağa sola çamur atmayı bırakında işinizi doğru yapın.işini hakkıyla yapan herkese saygılar sunuyorum
25-06-2008
Tuba ACAR
Usta Öğretici

Uzun süredir üyeyim fakat forumu yeni okudum.Teşekkür ederim hoşbulduk. Evet sanırım kasıtlı bir direnç durumu söz konusu.Bu yüzden haklısınız.
09-06-2008
Murat MANGIR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Birader biz çok uğraştık olmadı,kadir beye işin rehabilitasyon kısmını anlatamadık,işine gelmiyoo sanırım,tartışmayı yeniden alevlendirmeyelim bıktık çünkü,sen yenisin galiba:)neyse aramıza hoşgeldin...
07-06-2008
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

Anadığım kadarıyla Kadir Bey özel eğitim alanında disiplinler arası işbirliğinin öneminin henüz farkına varmış değil Fakat hepimizn bildiği gibi özel eğitim alanıda tüm alanlarda olduğu gibi disiplnler arası işbirliği ve ekip çalışmasının zorunlu olduğu alanlardan birdir. Kadir Bey almış olduğu eğitimi biraz sorgularsa bunun farkına varacaktır. Bizler sosyal hizmet uzmanları olarak kendisini bu şekilde yönlendirirmeliyiz.Kendisi ile tartışmak göstermekte olduuğu direnci arttırmasına neden olacaktır.
07-06-2008
Murat MANGIR
Sosyal Hizmet Uzmanı

Saygılar sunuyorum Özhan bey,Vermiş olduğunuz cevaptan dolayı sizi kutluyor fakat açmış olduğum konuya sizden başka yorum yazılmamasına da içerlediğimi burada söylemeden geçemeyeceğim.Evet çok zor şartlarda çalıştık bu işe kalbimizi adadık belki;toplumun engellilere daha hassas yaklaşmasını da sağladık bir noktaya kadar ama ne oldu??Bu işi siz yapamazsınız da dediler,onurumuzu da kırdılar,rencide de ettiler ve büyük pişmanlıklar yaşadık bu kurumlarla anlaştığımıza fakat bu çocuklara ve ailelerine yaşattığımız mutluluklar bu acılarımıza merhem oldu...... Sadece şunu söyliyeyim bu iş para için yapılması gereken bir iş değil kalben yapılması gereken bir iş bende kalben yaptım pişman değilim yapmam gerekiyorsa yine yaaparım..... :) Çok teşekkürler Özhan bey.....
21-03-2008
Osman KOCAMAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Merhaba Arkadaşlar;<BR><BR>MEB Sosyal Hizmet Uzmanlarını 2005 yılında dışlamıştı ama hatasını anladı galiba şimdi shulara hem eğitim personeli hem de idari personel olma yetkisi veriyor 8 marttan itibaren...<BR><BR>rehabilitasyon merkezlerinde yöneticlik yapmak için;<BR>özel eğitim öğretmeni, rehber öğretmeni, psikolog, fizyoterapist ve sosyal hizmet uzmanı olmak ve özel öğretim kurumlarında en az 2 yıl deneyim istiyor... <BR><BR>eskiden SHU dışlayan MEB ve kurum sahipleri maalesef şu an kurumlarından kovdukları, çamur attıkları emeklerinin karşılığını vermedikleri SHU'ları arayıp müdürlük yapmalarını istiyorlar... Osman bey durumunuzu anlıyorum maalesef özürlüye vereceğimiz hizmetleri ve mesleki çalışmaları engelliliğin, özürlülüğün tanımını dahi bilmeyen kişiler belirliyor. sonra da mevzuata adımızı yerleştiriyorlar... evet MEB bir yanlıştan döndü SHU'yu mevzuata ekledi....gönlümüzü almaya çalışıyor... peki osman beyin döktüğü gözyaşlarının hesabını nasıl verecek kendini nasıl affettirecek...osman beyden koparılan öğrencilerine nasıl anlatacak durumu ?? ?
19-03-2008
Özhan ÖZGÜN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Erkin bey selam,özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 5 yıl gibi bir süre çalıştım,bu işi çok muntazam yapan Sosyal Hizmet Uzmanları gördüm ama meb'e geçildi diye hepsi birden bu alandan dışlandı.Ben de bu alanda çalışıp dışlanan bİr sosyal hizmet uzmanıyım.Size şunu söyliyeyim;iş verenlerin benimle çalışmayacağını öğrendikten sonra nice günler göz yaşlarım ile öğrencilerimin yanaklarını ıslattım onlara sarılırken evet fazla bir dıramatize oldu galiba ama ben ne yaptım niye benim çalışmamı istemiyorlar diye......
16-11-2007
Osman KOCAMAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Arkadaşlar hiç cevap vermeyin bence,konuyu saptıran kendileri.shu ları diplamaları kiraya veriyormuş sanki özel eğitimci ya da diğer meslekler içinde bu işi yapan yok gibi,bikaç kişinin eksiğini bütün mesleğe mal etmeye çalışıyor,çünkü bu mesleğe karşı bi çekememezliği var.Uğraşmayın konuşsunlar işe yaramaz bir mesleğiz ama devlet sürekli kadro açıyor ve çıkan birçok yönetmeliğede bizi ekliyor. Yabancı diliniz varsa biraz araştırın avrupayı arkadaşlar sosyal hizmet mesleği konumu nedir...ama nerde sizde o çerçeve:):):)
16-11-2007
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

Ben ekmek yeme derdinde değilim ayrıca şuanda mesleğim bana bunu fazlası ile sağlıyyor çok şükür.Benim anlatmak istediğim şey bunca tecrübenin neden boşa gidecek olması ben bunu sindiremiyorum belki başarılı olarak bu alanda kalmak isteyenler olabilir.Anlatmak istediğim bu alanda kalmak isteyenler kalsın ama bundan sonra gelecekler kendi mesleklerini icra etsin.....
16-11-2007
Osman KOCAMAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Ben sizin bireysel eğitim planlarınızın işe yaramaz oldğunu ve bunları gelişi güzel herkesin uygulayabileceği gibi bir şey ima ettiğimi sanmıyorum sayın eğitim uzmanı, lütfen saygın bir mesleğin profesyonel anlamda uygulanan standardilize edilmiş bir çalışmasını yaralayıcı bir şekilde konuşmayınız......Bizler Sosyal Çalışmacı olarak herkesin mesleğine saygılıyız.
16-11-2007
Osman KOCAMAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

İş Arayanlar

iş arayan 815 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Sude A.
Sosyolog

Dün

Melisa C.
Uzman Öğretici

2 gün önce

Özge K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

2 gün önce

Kübra G.
Sağlık Teknikeri

2 gün önce

Gökhan G.
Psikolog

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...