Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Özbakım

Sarp Bey aslına bakarsanız iş yerimde sabah sabah bu tuvalet mevzusu pek de iç açıcı bir konu değil ama bir şekilde çocuğun bu günlük ihtiyacının da psikolojik açıdan değerlendirilmesinin önemli olacağını düşünüyorum. Sizlerin benim yazdığım satırları tek tek ele aldığınız gibi ben de sizin sormuş olduğunuz soruları teker teker cevaplamaya çalışacağım.

Çocuk önce küçük tuvaletini tamamladı.Bu 3 yaş civarında idi. Büyük tuvaletini alıştırmak biraz daha zaman aldı. Onun vücudunu tanıması vücudundan hiç görmediği bir atığın çıkması ilk başlarda onu şaşırttı. Başlarda tedirgin oldu. Bu süre 5-6 ay devam etti.yaklaşık 3.5-4 yaşında büyük tuvalet işi de tamamlandı.Şu anda 5 yaşında kreşe 9 aydır devam ediyor.Bu 9 aylık süre içerisinde küçük tuvaleti geldiğinde ağlıyormuş. Büyük tuvalet ihtiyacını öyle bir kendini ayarlıyor ki sabah okula gitmeden önce , ve akşam kreşten dönünce evde olacak şekilde kendini ayarlıyor..

Küçük tuvaletini baba gibi yapıyor.Evde klozete yapıyor. Fakat biz çocuğun kullandığı tuvaleti kullanmıyoruz.Ben küçük tuvaletin oturturarak yapılmasının daha  sağlıklı olacağını düşünüyorum.Ama bu konuda da kesinlikle zorlamıyorum. Bazen küçük tuvalet ve büyük tuvalet ihtiyacı eğer çok sıkıştıysa ikisini de oturarak yapıyor.Ama genelde ayakta yapıyor.Giysilerinden iç çamaşırını pantolunun altını çıkartır.

İlk başlarda tuvaletteyken yanında bekliyorduk.Sizde yanımda  bekleyin diyordu.Şimdi anne baba siz içeri gidin ben kendim yaparım diyor, Ben arasıra gidip baktım bahsettiğiniz mastürbasyon eğilimi benimde aklıma gelmişti bir ara. Sonra baktım ki kapıyı kapatmış suyu açmış ağır ağır sabunla suyla oynuyor.Henüz sünnetli değil.Pipisini saklamıyor.Önceleri sifonu çekmeyi unuturdu.Kendi giysisini çekip düzeltmeden içeri odaya öylece gelirdi. Şimdi giysisini tuvalet bitince aynı yerde çekilmesi gerektiğini öğrendi. Anne pantolonumuzu çekip geliriz değil mi diyor.Şimdi şifonu çekip ellerini yıkamayı yapıyor.Yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.Okulda kızlar ve erkekler tuvaletinin ayrı olduğunu anlamış. Çarşıda , markette çişi geldiğinde yanında babası olduğunda tuvalete gidip yapıyor. Şurası kızlar tuvaleti şurası erkekler tuvaleti bak baba diyor. Biz oraya giremeyiz diyor. 

Parkta dışarıda oynarken küçük tuvaleti gelince söylüyor dediğiniz gibi doğal ortamda otların börtü böceğin içinde yapıyor.:) kapalı ortamda bu okul, başka bir komşu ya da misafirlikteki tuvalet olunca geriliyor.

Son anda küçük tuvaleti geldiğinde kreşte tutup gitmemek için ağlıyor. Büyük tuvalet ihtiyacını tutma meselesi zaten yukarıda yazdığım gibi sabah ve akşam evde olacak şekilde kendini otomatik ayarlıyor. :))Okulda daha hiç kaka yapmamış.Çişini yaparken pipisini eliyle tutmuyor. elim kirlenir diye mi düşünüyor.Yalnız sünnetli olmadığı için pipisinin ucu bükülüyor çamaşırında. Onu kendi düzeltiyor çamaşırıma akmasın diye .Sınıf ve tuvalet karşı karşıya çocuk sınıftayken çişi gelince söylüyor öğretmen tuvalete git diyor. Orada yardımcı teyze var. kendisi giysisini düzeltiyor geri kalanının bakıcı teyze tamamlayıp düzeltiyor.Öğretmen zannediyor ki çocukta evde tuvaleti geldiğinde böyle yapıyor tedirgin olduğunu zannediyor. Benimle konuştu.Ben evde böyle bir sorun olmadığını söylüyorum.Şaşırıyor.Neden acaba diye soruyor?

Sarp bey, sizlerin yazdığınız her cümle bizlere bir ışık tutuyor. O nedenle psikolojik konuların uzayda ameliyat ediliyormuş gibi düşünmeyiniz. Bulunduğumuz şehir küçük bir şehir.Ne yazı ki ne bir çocuk psikologu ne de bir çocuk psikiyatristi var.Çocuklarla ilgili dal ayrı diyorlar.Bu nedenle sizlerden bu site aracılığıyla sorunlarımızı aktarabiliyoruz.

Sizlere teşekkür eder, fikirlerinizi , bilgi birikimlerinizi bizimle paylaştığınızdan dolayı saygılarımı sunuyorum..

 

20-04-2006
Derya ŞAHİN
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi