Otizm mi uyaran eksikliğini yardım ederseniz sevinirim

Otizm mi uyaran eksikliğini yardım ederseniz sevinirim

Otizm mi uyaran eksikliğini yardım ederseniz sevinirim

3 yaşında kızım var ev içi göz teması iletişimi iyi babasıyla annesiyle. Yabancılarla sınırlı gurbetteyiz çok yalnız buyudu. 3 kelimeli basit cumlelerle derdini az çok anlatabiliyo bazı yaşıtları gibi güzel değil konuşması isteklerini belirtebiliyor anne cisim geldi marketten su alalim gibi.. ama bazen o kadar karistiriyo ki cümleleri dikkatini toplamazsa saçma sapan karostirabiliyor. Yabancılara karşı ilgisiz bunun yanı sıra çokta hayal gücü geniş sembolik oyun oynayabiliyo iki sopayı birleştirip basina koyup bak arı kulağı yaptım diyo.. ama mesela evcilik hiç oynamadik sayılır bende oynamadım kızımla beraber. Pipete plastik top takip dondurma yaptım diyor rendeyi arabanın evi yapiyo vs vs. Bu ne, nerede, napiyosun nereye gidiyoruz diye soruyo ama neden niye diye sormaya baslamdi hala hatta niye dediğimde anlamiyo. Renkleri sayıları biliyor komut almayida biliyor kumandayı getir bana masanın üzerine bardağı koy gibi.. nolur sizden yardım bekliyorum yorlariniz çok degerli

23-09-2019
Banu Buse FERİT
Ev Hanimi
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
2 Yanıt

Merhaba. Öncelikle her çocuk aynı zamanda konuşamıyor maalesef. Ancak anlatmış olduğnuz durumlar sevindirici ve gayet güzel. Sanırım konuşma sırasında çocuğun dil gelişimi tamamlanamadığı için konuşma hızı düşünme hızına yetişemiyor ve bundan dolayı kelimeler karışıyor. Bunun için sözel dikkat oyunları oynayabilirsiniz. mesela nesne kartlarını önce çocuğun hatırlayabildiği ve söyleyebildiği hızda sonrasında süreyi azaltarak hızlı bir şekilde geçerek söylettirebilirsiniz. bu sayede beyin gördüğünü hemen anlamlandırarak dile iletmeyi sağlayacaktır. Anlattıklarınızdan yola çıkarak çocuğunuzun diğer davranışları normal yaş davranışlları. yabancılarla iletişim kuramaması konuşamadığından dolayı bir özgüven eksikliğinden kaynaklannıyor olabilir. bu konuda söylediği kelime yada cümleleri güzel bir şekilde pekiştiriniz.

29-11-2019
Emirhan ŞENER
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

MERHABA CEVABI ZATEN SİZ VERMİŞSİNİZ. UYARAN EKSİKLİĞİ DİYE. yardım istediğiniz konuda zaten eksiklikleri de sıralamışsınız. kızınızın uyaran eksikliği, arkadaş eksikliği, kişilerle etkileşimde bulunarak oyun oynama eksikliği, çocukluğunu keyifli ve eğlenceli oyunlar oynayarak yaşama eksikliği, yalnızlık vs vs. çocuğunuzla siz oyunlar oynayın. ona çocukluğunu yaşatacak desteği sunun. oyun gruplarında yer almasını sağlayın. akranları ile birlikte olması için fırsat oluşturun. yalnızlığını kesinlikle yok edin. aslında başta da dediğim gibi sorununuzun ne olduğunu zaten biliyorsunuz. cevap da sizde. otizm gibi bir düşünceye kesinlikle girmeyin. çünkü girdi yoksunluğu ürünü de ortaya koydurmaz. 

24-09-2019
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.