Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZİNDE ÇALIŞANLARIN SENDİKALAŞMASI

Değerli meslektaşlarım, Özel eğitim Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan biz eğitim çalışanları sendikalaşarak haklarımızı yasal yönden güvenceye alsak derim.Bu konu da görüşlerinizi bekliyorum,sağlıcakla kalınız.
08-07-2006
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
17 Yanıt
belki bu forum üzerinden isim vermemiz doğru olmayabilir ama fundemsez@mynet.com adresinden ulaşırsanız isim verebilirim bu arada eğitimci tavrınızı eğitimci gibi görünenlere karşı korumanızı atvsiye ederim EĞİTİMCİYE yakışan da budur balık baştan kokmasın lütfen
05-06-2007
Funda SEZGİN
Diğer

Sayın Tayyar Beğ, Burada açılan başlık,bu alanda çalışan,özel eğitimcisinden,çaycısı ve temizlikçisine varana kadar her kesimin ekonomik ve sosyal kazanımlarının hukuki boyutunu tartışmak amacı ile açılmıştır.Bu konu ile ilgili önerileriniz varsa yazınız.Amaç sadece sertfikalılar değil.Sertfikalıların yüzde yetmişi zaten emekli.Bu kişilerin zaten sosyal güvencesi var.Bu tip kişileri geçelim.Bu alanda çalışan diğer kişilerin sendikal haklarına kavuşması için neler yapılmalı?Bu konularla ilgili düşüncelerinizi beklerim. Esenlikler dileğimle.
11-05-2007
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni

Kamu çalışanları Sendikaları ile mevzuatta ancak kamuda 657'ye tabi çalışanlar sendika üyesi olabilmektedir.Özel kurumlarda çalışanlar bu sendikalara SADECE "fahri üye" olabilmektedirler. Yasal olan bir sendikaya üye olabilmeleri için SSK'lı işçilerin tabi olduğu 4857 sayılı iş kanununa bağlı iş yerlerinde çalışanların oluşturduğu bir sendikanın kurulması gerekiyor.(Böyle bir sendika olduğu hakkında maalesef bilgim yok.)Ama bu alanda birilerinin önder olması mümkündür. Saygılarımla..
01-05-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Mustafa Bey, Bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Hangi işçi sendikalarına üye olunacak?Eğitim ile ilgili bir işçi sendikası var mı? Esen kalınız.
01-05-2007
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni

625 sayılı özel öğretim kurumları yasası yerine çıkarılan 5580 sayılı özel öğretim kurumları yasasında sendikalaşmayı önleyen madde yazılmayarak özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin önündeki sendikalaşma engeli ortadan kaldırılmıştır.Ancak özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler SSK'ya tabi olduklarından şu anda kurulu olan eğitim sendikaları yerine işçi sendikalarına üye olabileceklerdir. Saygılarımla.
01-04-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

yazdı yazdı mdür yardımcısı olma yı kazandın artık bakmıon bile...sana helal olsun beni bu siteye şikayet bile ettin ama... idareci olduktan sonra nie döndün...............
01-04-2007
Hasan Hüseyin TURGUT
Sınıf Öğretmeni

sendikalaşmak yada üye olmak bir yere kadar iyi belki ama bunun öncesinde daha çoookk alınması gereken önlemler, karalar vs. vs var... bunların peşine düşmeliyiz. sendikada ölee haa diyince kurulan bir merci değil ki bunun sanal ortamda konuşmakla da yürütüleceğine pek inanmıyorum. sölediklerimiz sadece laflarda kalıyor. biraz daha dikkatli dvranmalı ve çözüm arayışları içine girmeliyiz.....saygılarr..
17-08-2006
Ayşegül KÖKSAL
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

12 eylül yasaları özel sektörde çalışanlara sendika kurma ve üye olmayı baştan yasaklamıştı.AMA KAMU PERSONELİNE SENDİKA KURMA YASAĞINI UNUTMUŞLARDI.Bu ve tüm eğitim çalışanlarının haklı zemine oturttukları mücadele sonunda kamu sendikaları kurulabildi.Bende Eğitim-İş ve eğitim-sen üyesi ve kurultay delegeliği yapmış,TÖS üyeliği ve TÖB-DER yönetiminde bulunmuş bir öğretmenim.Memur sendikaları hiçbir zaman yasadışı olmadı.Çünkü hiç bir yasada memurlar sendika kuramaz diye bir madde yoktu.Niyazi ALTUNYA'nın (Eğitim-İş kurucu başkanı) bununla ilgili bir kitabı var.Herkesin okumasını tavsiye ederim. Ama özel eğitimciler derneğinin dahi üye sayısı birkaç elin parmaklarını geçmiyor.Bu derneği HEMEN VE ACİLEN güçlendirmek gerekmez mi? Selamlarımla.
03-08-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

İLETİMİ MANTIKLI BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER EDERİM.SİZİN GİBİ MANTIKLI DEĞERLENDİRMELER YAPAN KİŞİLERLE BU İŞ BİR YERE VARIR.ÖNERİLERİNİZ İÇİN SAĞOLUN.EVET ORTADA BİR EMEK VAR, BU İŞTE EMEK VERENLER VAR VE BU KİŞİLERİN HAKLARI VAR.BU HAKLAR İÇİN BİR YASAL OLUŞUM ŞART DEĞİL Mİ? ESEN KALINIZ.
02-08-2006
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM, BEN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ İŞ KOLUNDA YASAL OLARAK TANINMAYAN VE İLK DEFA EVET BİZ EĞİTİM ÇALIŞANLARI OLARAK VARIZ DİYEREK EĞİTİM-İŞ İN KURULUŞUNDA YER ALMIŞ BİR EĞİTİM ÇALIŞANIYIM.YASA BİZLERİ SENDİKA OLARAK TANIMADI AMA BİZLER ÇIĞIR AÇTIK VE EĞİTİMCİLERİN SENDİKALAŞMASI YASALAŞTI.ŞU AN BİR ÇOK EĞİTİM ÇALIŞANI SENDİKASI VARSA BUNUN İLKİ EĞİTİM -İŞ TİR.YASALARA ADIMIZI MÜCADELELERİMİZLE KABUL ETTİRDİK.ŞU AN MEMUR SENDİKALARI VAR.MÜCADELE VERMEDEN BİR ŞEY OLMAZ.ESEN KALINIZ.
02-08-2006
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni

Sevgili arkadaslar yazdıklarınıza dikkat edin.Yasa yönetmelik okuyan kitap okuyan bitek siz deilsiniz!Burada olması gereken bişeyden bahsediyoruz...Bakın Sn.Mustafa ALTUNTAS a ne kadar güzel kaynakta gösterek foruma katkıda bulunmuş sizn gibi sınırları belli olmayan ve alalade bi tavırla olaya yaklaşmamış..Sadece biras haddin bilen ve saygılı yazılar yazarsanız ---TÜRKİYE'DE SENDİKACILIK TARİHİ KİTABI ŞU AN ELİMDE....kitabın elinizde oldugu ne kadar belli sanırım daha cok kitabın elinizde olması gerekiyor(Kusura bakmayın sizin ifadeleriniz gibi oldu ama sizede böle bi yazı yakısır.)
02-08-2006
Gökhan KAZAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

BEN DE EN AZ SİZİN KADAR SENDİKANIN NE OLDUĞUNU, NE İŞE YARADIĞINI BİLİRİM. TÜRKİYE'DE SENDİKACILIK TARİHİ KİTABI ŞU AN ELİMDE.SİZ HANGİ SENDİKADAN BAHSEDİYOSUNUZ ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER SENDİKALARA ÜYE OLAMIYOR. DEMEK Kİ SİZİN SENDİKA BİLGİNİZ BU KADAR. ŞAŞIRMAMAK LAZIM.KURUNDA GÖRELİM BAKALIM SENDİKANIZI SANKİ ÇADIR KURUYOSUNUZ...!
02-08-2006
Seyyar KILIÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

SEYYAR KILIÇ KARDEŞ GERÇEKTEN HARİKASIN(!)BİZ NE ANLATIYORUZ SEN NE ANLIYORSUN.EĞİTİM ÇALIŞANLARI DEMEKLE BU KURUMLARDA ÇALIŞAN,HİZMETLİSİNDEN,ÖĞRETMENİNE,PSİKOLOĞUNA,FİZYOTERAPİSTİNE VARANA KADAR HERKESİ KAPSAR SENDİKA.OLAYI BAŞKA ALANA ÇEKME.SENDİKA BİR İŞ KOLUNDA ÇALIŞANLARIN EKONOMİK ÇIKAR ÖRGÜTÜDÜR.BU KONU İLE GÖRÜŞLERİN VARSA PAYLAŞABİLİRİM. ESEN KALINIZ.
01-08-2006
Faik KILIÇ
Sınıf Öğretmeni

Özel Öğretim Kurumlarında çalışan elemanların sendika kurması 625 sayılı yasanın 32. maddesi gereğince yasaklanmıştır.Ancak derneğe üye olmalarında sakınca yoktur.En azından 625 sayılı yasanın değişmesini bekleyiniz.Dernekle ilgili bilgiler http://www.ozelegitimciler.com/index.html adresindedir. NOT:Sabah bu konu ile ilgili yazdığım açıklamam görünmediği için tekrar yazmak zorunda kaldım.Başarı dileklerimle.
01-08-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Bir yazıyı yazmadan önce yasalardan haberiniz olmalı.625 sayılı özel öğretim kurumları yasasına göre sendika kurmak yasaktır(Madde 32).Yeni yasayı beklemeniz gerekiyor.
01-08-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sendika gercekten cok güzel bi olay çükü bireysel olarak bazı haklara ulaşmakta sorun yasamaktayız.Sendika sart kesinlikle.Bunun bence içndeki meslek elamanların bir önemi yok tabiki çünkü sendikaları inçelersek iiçinde aynı kuruluşun farklı meslek elemanları bulunmaktadır ve her iki faklı konu diye düşünmekteyim.Özel Eğitim Öğretmenin özlük haklarını korumak içinde kesinlikle işlevsel bir derneğe ihtiyaç var.
31-07-2006
Gökhan KAZAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ANLADIĞIM KADARIYLA SINIF ÖĞRETMENİSİNİZ AMA HIZLANDIRILMIŞ ÖZEL EĞİTİM KURSLARIYLA SİZDE ŞİP ŞAK ÖZEL EĞİTİMCİ OLANLARDANSINIZ. BİZLER, GERÇEK ÖZEL EĞİTİMCİLER OLARAK BİR SINIF ÖĞRETMENİNİN KURACAĞI SENDİKAYA NASIL OLABİLİRİZ Kİ?
31-07-2006
Seyyar KILIÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 575 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Aleyna Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Ezgi B.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

2 gün önce

Safiye K.
Özel Eğitim Öğretmeni

2 gün önce

Hacer D.
Sosyolog

3 gün önce

Büşra B.
Fizyoterapist