Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ÖZEL EĞİTİM

Merhaba,

21 aylık oğlum konuşmuyor, katı gıdaları çiğnemiyor, ismine tepki vermiyor ve yaşıtları ile iletşim kuramıyor.Haziran ayında Mersin Üniversitesi daha sonra da Yaşadığımız Bursa ilinde psikiyatristi tarafından otistik bozukluklar gösterdiği için yaygın gelişimsel bozukluk teşhisi konuldu. Özel eğitime başladı. şu an 6. seansı almış bulunuyoruz. her okulun kendine göre yöntemleri vardır ama 6. seans sonunda bile hagi programı uygulayacağız bana ödevler vermiyecekmisiniz akşam şunu yapın vb sorularım yanıtsız kalıyor. Hala oğlumu tanımaya çalıştıklarını belirtiyorlar ve  Ağustos ayı planı da tanıma için ayrıldı. Bu süreç bana çok uzun geliyor. Sanki okul beni ve oğlumu oyalıyor.Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

 

12-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
31 Yanıt
özgür hanım bir de kurumda şua an eğitim hizmetlerinden yararlanan ailelerle görüşün kurumun uzmanları hakkında bilgiler alın ve ailelerin fikirleri doğrultusunda siz uzmanınızı seçmeye çalışın. az önce de belirttim bu iş kalbinizin kanaat getirmesi işi birazda. o nedenle biraz zor durumlar olabilliyor.
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

umarım her şey sizin için hayırlı olur. siz ipin ucunu sıkı tutun. (bu aramızda sır olsun; kurumlar para kaybetmemek için ailelerin isteklerini yapmak konusunda elinden geleni yaparlar, hatta takla bile atarlar, ancak ben her zaman ailelere şunu söylerim içiniz nerede rahat ediyorsa o kuruma gidin) aslında siz bir de şanslısınız şu nedenle birden fazla kurumun olduğu ildesiniz. tek kurumun olduğu illerde kurumlar iyi çalışmıyorlarsa aişleler baya mağdur oluyor..
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

akşam belli olacak bakalım:)))

17-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

çocukların takvim yaşları paralelinde yapmaları gereken becerileri ölçen ve bunun sonucunda çocuğun gelişim düzeyi hakkında sonuç bildiren bir test. ama bu adamlar bunu şimdiye kadar çoktan yapmalılardı. bir 6 seasnta bu testi yapıyoruz diye gelçirmesinler.
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

özgür hanım size bursada bahsettiğim kurum ile görüşme şansınız oldu mu?
16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

arkadaşın önerisine katılıyorum ve eklemek istiyorum kuruma gittiğinizde çocuğunuzu alması düşünülen uzmanlarla mutlaka yüz yüze görüşün

 

15-08-2005
Tuncay ARAS
Özel Eğitim Öğretmeni

aslında bursada sanırım en az 10 civarında kurum var o kurumlarla yüz yüze görüşmeniz sorununuzun çözümğünde size daha olumlu katlılar sağlayacaktır. benim size bahsettiğim kurumu baya tavsiye ediyorlar. bir kaç yerden daha duydum bence orayla da mutlaka iletişime geçin.
15-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

bence eğer çocuğunuzun otizm tanısı doğru ise mutlaka bir özel eğitim öğretmeni ile eşgüdümlü olarak eğitim vermelisiniz.öncelikli olarak aile eğitimi hakkında bilgili bir uzman olursa size daha faydalı olacağını düşünüyorum. saygılarımla
15-08-2005
Tuncay ARAS
Özel Eğitim Öğretmeni

 Sizin mesajınıza cevap yazdım ama ulaşıp ulaşmadığına emin değilim. Mesajınızda beni aradığınızı fakat ulaşamadığınızı belirtmişsiniz. ararsanız sorularınızı yanıtlamaya çalışırım. Selamlar.  
15-08-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

ya ben birşeyleri yanlış ifade ediyorum ya da siz yanlış algılıyorsunuz. bunu gerçekten çözemedim.  tatlı dilli yazışmadığınızı görebiliyorum ama bence beni anlamadığınızdan dolayı.. haklısınız dost acı söyler :))))
15-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

Özgür hanım

katı gıda döneminiz bitmiş, Çocuğunuz neredeyse iki buçuk yaşında.Yemek konusunda eğitimci olarak daha fazlasını arkadaşlarıma bırakıyorum

Bu gecikme oğlumuzun suçu değil

Kreşte ilk zamanlar yarım gün kalmaktan değil onbeş dakika sizsiz kalamayacağından da eminim.Kreş çalışanları katlanabildiği kadar  sizin de katlanmanız gerekli.Eğer tanı otizm ise ve doğruysa kreş hagftlarca çın çın çınlayacak çocuklar kulaklarını tıkamak zorunda kalacaklardır.Diğer ailelerin tepkisi şimdilik çok az olacaktır,yaşının küçüklüğüne vereceklerdir.Ama zaman geçtikçe bir anaokuluna gitmeniz de diğer aileler yüzünden gittikçe olanaksız hale gelebilecektir.Kreşe uyumla ilgili olarak size 1994 yılından bu yana piyasada olan yetişkinler imparatorluğu adlı kitabımı önerebilirim. 

Otizmde aile ve çocuk ilişkisine girmek ve artırmak istiyorsanız dümen sizin elinizde

Gerçektende katı gıdaya geçişiniz zor olacak .Yemeği sizin yedirmemenizde.Emin olun çocuklar hele özellikle otistikler yememeğe pek dayanamazlar .Ama bunları yapmazsanız glutenler kazeinler,AİT terapileri var,kök hücreler ve hatta büyücü adresleri var sırada.Hiçbir AİT tedavisi neşeli anaokulu şarkılarının iyileştiriciliğine erişemez

Tuvalet eğitimine gelince büyük tuvaletini yapma zamanını gecikmeli de olsa yakalayabilirsiniz küçük tuvaletini de öğreneceği en iyi yer yine bir anaokuludur.Yemekte ısrar çok kere tuvaletle aileyi cezalandırmayı getirir hatırlatırım.

 

Kreşte ondan ayrı kalmanızda zor olacak

ama

size sıkıntı yaşayanları göstermemizi ister misiniz ?Bir kısmı çocukları onyedi yaşına gelse de artık isteselerde yanlarından ayıramıyorlar.Bu ailelerin bir tercihi mi ,Leo Kanner "evet" diyor.

Reh com sayfalarındaki bağımlılık,seperasyon anksietesi gibi başlıklarla yazılan yazılar sahanın içinden gelmiş yazılardır.

Kaygılarınızı gidermedikçe sorunu çözmeniz zorlaşacak.Kreşte kalan çocuk ilk kez ve sizin çocuğunuz olmayacak

Daha sonraki yıllarda özel eğitim daha mı kolay alacak

Emin olun ki siz onu incitmek istemedikçe eğer tanı gerçekten doğruysa iretebilete gittikçe artacak, artık geri dönmeyi isteniz de dönemeyeceksiniz.

Kendinizi asla suçlamayın ve dünya çocukları gibi yaşı geldiğine göre kreşe verin.Bakın msn family bölümüne girin iki buçuk yaş eğtimlerine bir göz atın .Çocunuz için kötü bir şey yapmadığnıza emin olursunuz.Zaten çoğunlukla kreşlerimizde de özbakım ve yemeğe dikkat edilmez çok kere ağzına kaşıkla beslenir Yine de diğer çocuklarla bulunmak bağımlılığın kırılması gibi evreleri çözmüş olursunuz.Titizlenmenin faydası olsaydı titizlenin derdik.

Neyse başınızı daha çok ağrıtmamalıyım.

Arkadaşlarımız sizinle yazışacaktır.Ama bilin ki herşey hiçbirzaman olmadığı kadar çok sizin elinizde.Kaldı ki henüz nörolojik farklılıkları bilmidiğimiz için birgelişim gecikmesinden başka hiçbir veri yok elimizde .Ama "katı gıda" tüketemeyen bir çocuğun yatalak ve çok ağır bir mr olması gerekir ki böyle değil bildiğimiz kadarıyla.Ağır bir nörolojik gelişmeme durumu yoksa yemekte ki gelişim geriliği çevreseldir demek çok da yanlış olmaz.Çok tatlı dilli yazışmadığımı biliyorum "dost acı söyler" diyelim:)

yaşam boyu başarı mutluluk dileklerimle

 

 

 

15-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Kreş konusunda ben de hemfikirim. Benim işten çıkma amacım Yiğidin evde geçirdiği süre içerisinde eğitimini devam etmesi. yiğidin öncelikle oyun saatlerinde gitmesi bana daha doğru görünüyor. Birden bire tanımadığı ve alışmadığı bir ortamda yarım gün yanlız kalmasının olumsuz olmasından korkuyorum. Eşimin çalıştığı bankaya ait bir kreş yok. Ayrıca özel eğitimi de sadece ayda 9 saat ödüyor banka. Özel eğitim ve kreş şart biliyorum ama katı gıdalara geçiş tuvalet eğitimi vs gibi eğitimler için evde olmak istiyorum.
15-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

Gülay hanım

Güneş Hanımla özel mesaj üstünden görüştük.Şimdilik bir kreşe (sanıyorum eşinin bankasının bir kreşi vardır) davam etmesi yanlısıyım.Tanı doğruysa zaten gerek var, tanı yanlışsa zaten gerek var:)

Bu arada yine de özel eğitim gerekiyorsa dışarıdan desteklenmesi yanlısıyım.Bu konudaki görüşlerinizi tüm benzer durumda olan aileler için de tartışmaya açmamızın yararlı olacğını düşünüyorum

saygılarımla

15-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

özgür hanım ben bursa ile bağlantı kurdum beni arayabilir misiniz 
15-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Posta adresim Aktar Hüsam Mh. Ahmet Hamdi Tanpınar cd. No :25 Telsim bölge Müdürlüğü Osmangazi / Bursa
15-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

yemek konusunda bir arkadaşımız önemli bir noktaya dikkat çekmiş.Yemek eğitimi bizde zaten genel anlamda sorunludur.Bir arkadaşımın iki buçuk yaşında sağlıklı oğlu karşımda danone ile besleniyor şu anda,yeme sorunu varmış, on beş dekikada bir yemek konusu var .Şu göbeği nerede yapmış acaba ?

Yutkunma sorunun olduğu durumlarda yaşama sansının olmadığını söylemeliyim Yani bu sorun ona değil aileye ait

Diğer yandan gelişim geriliklerini atmak için psiko sosyal gelişimi de artırmanız gerekli.İşten ayrılmanız ikinizi birbirinize bağımlı hale getirecek ve büyük olasılık bildiğimiz potolojik aileye dönüşme olasılığınız artacaktır.İşten ayrıldığınızda onun gelişimine katkınız pek olmayacaktır.Sizden ricam otizmli cocuk ailerinin klasik hatalarına düşmemeniz.Size  önce sıkı bir çocuk gelişimci gerekli ,olabildiğince normal sınırlara girmeniz gerekiyor,oyun guruplarına ve yaşıtları arasına katılmaya dikkat edin.Otizmin aldatıcı yönlerine kapılmayın, mümkünse hasta muamelesi yapmaktan olabildiğince kaçının

saygılar

15-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sayın Güneşgil bana adresinizi ulaştırabilirseniz size küçük adımları ve ya AGTE gönderebilirim(ya da neye ihtiyacınız varsa).Bu arada devam ettiğiniz merkezde agte veya denver uygulatma şansınız var mı bilemiyorum.Yoksa çocuğunuzu nasıl değerlendirdiklerini öğrenip bize yazarsanız size aldığınız eğitimle ilgili daha fazla yardımcı olabiliriz.Başarılar
15-08-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

lutfen cocuğunuz katı gıdaları yemıyor dıye besınlerı sureklı pure yada mama seklınde vermeyın.yavas yavas cocugunuza katı gıdalar verip alıstırın.ayrıca besınlerı cok fazla bırbırıyle karıstırmadan verın kı cocugun damak zevkı gelıssın.gerekıyorsa bununla ılgılı bır uzmana basvurun ve bu sorunu en kısa zamanda cozun.yoksa cocukta alıskanlıga donusur ve ileride cok problem yasarsınız.

 

14-08-2005
Seçil ONUK
Okul Öncesi Öğretmeni

Denver ya da Ankara Gelişim Tarama ölçeklerinin kullanıldığını sanıyorum kullanılmadıysa isteyin.Gelişimin hangi alanlarda geri kaldığını görmek hem aile hem de eğitimci için gerekli.Denver envanteri herkes için açıklayıcı olacaktır.Durum ortaya çıktıktan sonra eğitimin planlaması  daha sağlıklı olacaktır.

Otizm denilen yaygın gelişim gecikmesi erken yaşta başlanarak  yoğun eğitimle önemli oranda aşılabilir.

Şu anda evde yapabilecekleriniz ve aile tutumunun oturmuş olması çok önemli.Gittiğiniz uzmanlardan gelişim tarama envanterlerinin ölçütleri hakkında bilgilendirilmeyi isteyiniz.

 

çalışmalarınızda başarılar

13-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Küçük adımlar ile ilgili kısa bilgi www.annecocuk.com adresinde var buraya bakarsanız yazılar bölümünde kısa bir anlatım ,küçük adımlar projesi ile ilgili ulaşabileceğiniz telefon numarası da var,kurumunuzdan da bununla ilgili bilgi iteyebilirsiniz
12-08-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.