Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

OTİZM

MERHABA SARP BEY,

BEN İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENİYİM , SINIFIMDA OTİZM BELİRTİLERİ GÖSTEREN BİR ÇOCUĞUM VAR. İŞİTME EĞİTİMİNİN YANINDA BU KONUDA DA EĞİTİM ALMASINI İSTİYORUM.ANCAK BAŞVURDUĞUM KURUMLAR ÖĞRENCİMİ KABUL ETMEDİLER. BANA UYGUN BİR KURUM ADI VE NUMARASINI VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER...

02-11-2004
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
2 Yanıt
bu sıkça kullandığımız bir sözdür ancak söyleyenlere ve söylenilen  zamanlara baktığımızda ortada hep bir çaresizlik durumu vardır. biz çocuklarımız için çaresiz bir durumda değiliz davranışlarımızın tamamı öğrenilmiş davranışlardır. onlarda öğreneilir ancak bazıları zaman içinde kendi çabası ile öğrenir bazılarımız ise öğrenmek için çeşitli yollara başvururuz kurslara gideriz deneme yanılma yöntemi ile yaşayarak öğreniriz. sanırım tavsiyelerle öğrenenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. O bayan nasıl bir çaresizlik içindeymişki yelkenleri indirip işi zamana bırakmış. doğru yoldasınız özbakım çok önemlidir ve ancak yaşayarak öğrenebilir. zaman hepimiz için farklı geçer aslında saat dilmleri çok değişkendir. sıkıldığımızda zor geçer eğlencede hemen gecer yani zamanı dolduran bizleriz zaman koca bir çuval ne istersen koyarsın boş taşırsan seni yormaz ama gittiğin yerde elinde koca bir hiç kalır.
27-12-2004
Hakan SEZGİN
Diğer

Yıldız hanım

Size katılmamak elde değil çocukların bir şeyi kendilerinin öğrenebilecekleri zamanı  bekleseydik eğitim diye ne bir dal ne de disiplin ne de bilim olurdu.Sorıarım kaç şaında banyo kendi başına banyo yapmayı bilmeli ,tüm çocuklar için 7  peki kaç kişi yedi yaındaki çocuğurn bonosunu ona tamamen bırakıyor.Bir çocuğun kendi başına basit yemekleri pişirmesinin yaşı nedir?Altı, kaç çocuk makarna pişirip yiyebiliyor?

Elbette siz gelişimin yolunu açacak çalışmalar,yapmazsanız eksikleri saptayıp üzerine gitmesseniz sorunlar daha büyüyecektir.Sizin durumunuzun özel olduğunu söylemeliyim zaten bir doğum sırası travmanın da sıkıntılarını yaşıyorsunuz.Ama otistik ailelerin gerçekten gerek kendine gerek çevreye ve çocuğuna zararlı olan tipinin "bundan zaten adam olmaz" kafasında ki aileler olduğunu söyleyebilirim Sihirli ilaçların ve büyücülerin kapısını aralayan hatta onların simsarlığını yapan bir mantıktır anti eğitimci aileler.Kimi çocuk erginlik dönemine ulaşıp eril olduğunda çoğu kez hiperaktivite azalar  ama kimi çocukta da eski günler aranılır.Ne ekerseniz onu biçersiniz demek bölesi durumlar için yerinde olur herhalde.O hanimendiye yol gösterecek meslekdaşlarım olduğuna inanıyorum ama diyelim ki o hanım yardımı kabul etmedi şimdi o hasta çocuk hem cahil  hem sinirleri hasta bir kadından doğacak güneşi mi bekleyecek.Devletin sosyal hizmet kurumları aracılığı ile tüm otistik ailelerinin izlenmesi çalışmasının yapılmaması aslında böyle bir insanlık suçunu da ortaya çıkarıyor.

Çocukların daha az zedelendiği ve yetilerinin körleştirilmediği günleri görmemiz dileğiyle

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum 

04-11-2004
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 568 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Musa E.
Okul Müdürü

Dün

Buse Ö.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Dün

Selin K.
İşitme Engelliler Öğretmeni

Dün

Hatice Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Dün

Merve E.
Psikolog

Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!