Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

OTİZİM VE BERABERİNDE GELEN DİĞER BOZUKLUKLAR LÜTFEN DİKKAT

slm.YGB ve otistik belirtiler ön tanısı almış olan bir oğlum var hiperaktif ve epileptik 3 nöbet sonrası nöbet geçirmedi.YGB spetromu içinde yer alan otizim ile birlikte daha 2 bozukluğu bünyesinde bulunduran oğlumun durumuyla ilgili sentez yapma ve sonuca ulaşma çabalarındayım.DEHB olan çocuklarda yüksek yüzdelerde otistik belirtiler taşıdığını öğrendim ve aynı zamanda EEG nin düzensiz çıkması hperaktiviteye ve otizme bağlı olabileceği düşüncesindeyim.EMR da mayolize olmamış alanların olmasıda keza öyle.Bu 3 bozukluğun aynı anda bulunması tanının konmasında hatalara sebep olabileceği kanısındayım bu tür ayrılmaların yapılası için bir dizi hormon testi yapıldığını öğrendim.Oğlum belkide hipeaktiviteden kaynaklanan otistik belirtileri gösteriyordur.Ayrıca ilerleyen zamanla 2 bozukluğun seyrini değiştirp azaldığı var olan diğe 3. bozukluğun ağır bastığını okudum.Zira oğlumda otistik belirtiler her geçen gün azalmakta epileptik herhangibir sorunla şimdilik karşılaşmamakta fakat hiperaktivitesinde müthiş bir artma gözlemekteyim.Hiperaktiviteden kaynaklanan bir öğrenme güçlüğü ile karşı karşıya olduğu düşüncesindeyim.KONU İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZİ VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM .SAYGILARIMLA.
17-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
27 Yanıt

Slm.

Oğlumda eğitime biraz daha hız verdim kreşi haftanın 3 tam günü yaptım dünde epey yoğun yaşattım sabah 9 dan gece 11 e kadar dışarıdaydık tırmandı oynadı koştu ve günün sonunu silahlarla savaşarak bitirdik ve gece yatarkende şimdide rüyasında hep güldü ve dün gece ilk defa dilsel birşeyle paylaştık.Aramızda geçen bir diyalogtan örnek vermek istiyorum..

Gece yatağımızda oğlumla gökyüzünü seyrediyorduk bana bubu bulut demek istiyor evet bulut oğlum dedim ve ardından şibşek yani şimşek hayır oğlum yağmur yağmıyor dedim kalktı pecereden dışarısını parmağıyla göstererek yağmur dedi ve tekrar yanıma yattı sonra parmağıyla gökyüzünde ayı göstererek aydede dedi ve ardından elindeki silahı gökyüzüne tutarak dışı dışı öldü diyerek uyudu.Bu benim için imkansızdı ama imkansızlar çabayla aşılabiliyor görüyorumki birazdaha fazla çalışırsam herşey yoluna girecek.

Sosisleri ucuca dizerek tren yapıyor ve çuf çuf düüüüt diyerek sürüyor hayali olduça güçlenmeyede başladı

Yanlız üfleme sorunumuz var üflerken alt dudağı içeriye giriyor çıkararak müdahaleyle üfleme çalışmaları yapıyordum ancak bu sefer de üfle dediğimde eliyle dudağını kendisi çekmeye çalışıyor fakat dudak yine içeride herhalde bunuda aşacağız.

Dün ilginç birşey denedik ço yüksek boru şeklindeki bir kaydıraktan onu kaydırdım ve kaydırağın sonunada 5-6 tane 6 yaş üzeri çocuğu yerleştirdim yakala kay gibi çalışmalar yaptık elimizdeki tabancaylada şu anki takıntısı oğlumu ve diğer çocukları vurarak onlarıda daha çok motive etmeye çolıştım nede olsa oğlum daha 32 aylık ve büyük çocukları kandırmak biraz zor oluyor aynı şeyide bir basketbol sahasında futbol oynıyarak yaptım umarım dahada ilerleriz saygılar

03-04-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sayın,Bengü,

Otizimmi değilmi?

Oğlumla geçirdiğim zamanlarda derlerya otistik çocuklar bakmazlar,oğlumda göz teması hiç yoktu şimdilerde öyle bir bakışları varki ulaşmak sürdürmek çok zordu bir gün bana baktığını yakalamıştım bana kakıyordu ve benim ona bakmamla o yöne başımı çevirmemle aniden başını çevirdi bu sadece bakmadığı zamanlarda birkez olmuştu hiç unutamadım sanki hata yapmış gibi korkmuşmuydu yoksa bana bakmak ona zorm geliyordu hiç anlıyamadım o zamanlar ama şimdi bunun çok güzel birşey olduğunu anlamış olmalı.

Bakmasını şu kitaplarda yazan tarzda yapmadım göz teması bizde 3. nesnelerle başladı oyuncaklarını kullanarak.

Zaman zaman elinin üstünü ısırırdı herzaman değil şimdilerdede arada devam eder ama gözlerime o kadar derin bakarki ısır ısır der artık onu takmıyorum dikkatimi çekmek için yaptığını anladım ve azaldı azalması lazımdı çünkü dişlerini çok kötü geçirirdi.

Benide bir aralar ısırmaya başlamıştı ne zaman bilgisayarın karşısına geçsem büyük kıskançlık..

alkışlanmayı çok seviyor herhalde ödüle epey alıştı sevdi.

Bir yazışmanızda okumuştum oğlumda biramanlar oyuncaklarını eline geçen herşeyi balkondan atardı.

Tanıyı ilk aldığımızda çok iyi anımsadığım birşey salıncakta sallanmaktan çok hoşlandığı artık sadece tırmanıyor iki eliyle tırmandığı yerden sallanarak atlıyor.

Yıkanmaktan nefret eder halbuki 3 günde yüzmeyi öğrendi.

Bugün çok güzel birşey harika benim için duvarda ay şeklinde sıvaları dökülmüş bir yere bakarak bana anne ay ay dede dedi.

Ve artık bazen hayatımızda tv varbana daha cümleleri pek olmadığı için kendince keşfettiği birşey dans eden adamların ayaklarını göstererek adam adam diyerek ayağını göstermesi herhalde birde işaret dili geliştiriyor.

Ne dersiniz benzetmeleremi başladık.

Bugün bezini çıkarmıştım bir aralar anne ıs ıs çiş anne ıslandım çiş yaptım demek istedi bu güzel bir cümle:)

Kucaklanmaktan nefret ederdi arabada giderken bile tututrmazdı artık bazen yapıyor herhalde onu çok öpüyor ve sıkıyorum.

Özellikle sarışın kızlara ilgisi çoktu geçmişte şimdilerde herkezin arkasından ağlıyor yaşıtlarıyla arkadaş olabilmek için kur yapıyor bu gün 6 yaşında bir erkek çocuğuyla oynamak istedi fakat çocuk çok soğuktu aşırı sevecenlik samimiyet sıcakkanlıık bir yazıda okumuştum otistlerin çok sıcakkanlı olduklarına dair.

Elbiselerini çıkarmak istemiyor.Ya değişkenliğe karşı yada aşırı gezme meraklısı 1

Atletini bile değiştiremiyorm acaba yıkanmaktan korktuğu içinmi 2

saygılar

30-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

 

Yukarıdaki açıklamalarımda konu biraz dağılmış otistik çocukların çobuk öğrenmeleri konusundaki görüşlerinize tamamen katılmıyorum diyerek otizmide içine alarak hiperaktiviteye devam edelim.

bunu aşağıda açıklıyoruz ama bir kez öğrenme güçlüğü ve bozukluğu arasındaki farkı hatırlatmalıyım.Mental retardasyona sebeb olan lezyonlar arazlar ve fonksiyonsuzluklar bir yana ;

zeka düzeyi yerinde olabilenler (hiperaktivite sahibi ya da değil)

Tamamen psikoanilitik nedenlerle otistik olanlar

beyin hasarları dolayısıyla otistik davranışlar sergileyenler(bazı cp liller küçükyaş beyin lezyonları gibiYüksek hiperativite nedeniyle ğgelişimi geri kalanlar

gibi bir listeyi uzatabiliriz

 

Yüksek fonksiyonlu otist çocuklar yada yelpazenin iyi yönüne doğru öğrenme elbet hızlı olur fakat otizimde kalıcılık çok yoğun bir eğitimle mümkün olur kanısındayım ve işin içine hiperaktivite girdiğinde otizim biraz daha uğraş gerektirir.

yaygın gelişimsel gecikme anlamında dört alanda

 kişisel -sosyal,dil ince ve kaba devinsel  alanlardaki gecikme oranları önemlidir yani sizin ki dil gelişimi sözgelimi ve hangi alanlarda ne çalışması gerektiği belli Bu eğitim çocukla eğtimcinin tutturacağı teknik ve ilgi alanlarına göre hızlı ya da yavaş olabilir bunun da çeşitli yönleri vardır.

Otist çocuklarda zihinsel engel işin içine girdiğinde öğrenme elbette oldukça yavaştır yine söyliyeceğim

evet böyle bir durumda genetik yapı mı, doğum öncesi nedenler mi, doğum sırası nedenler mi, ilk altı ay içinde olabilen ateşli hastalıklar ya da lezyonlar mı sorusu yanıt bekler.Yine de geri kalan alanlar çalıştırılır.

(eğitim)her ikisi içinde geçerli aslında normal gelişim gösteren çocuklarda da bu böyle değil midir ilgi sevgi saygı ve çocuğu iyi tanımak.

aynen öyle....

yukarıdaki yazınızdan şunu anladım; yanlışsam düzeltin, oğlumun sanki otistik  olmasından kaçar kabullenemez gibi bir imaj mı yarattım acaba?

yoo, teori konusunda kafanızı çok yoruyor ve inatçılığınızla bana Hazreti Eyüp sabırları yaşatıyorsunuz o kadar..Önemli değil:)

sonuç aynı olacaktır daha fazla eğitim ....T nin içinde bulunduğu gerçeği kim reddedebilir ki herneyse amaç doğru tanı doğru eğitim eksikleri gidermek.

Dikkat:Çocuklarımızın isimlerini kullanmak yanlış tır.Tüm dünyada ister normal ister otistik ister uzaylı ne olursa olsun danışmada isim kullanılmaz.Lütfen bunun nedenini sormayın artık:)

bundan sonra çocuğun ismini içeren sorulara yanıt vermemeyi tüm arkadaşlarıma da öneriyorum.

Eğitim açısından hangi alanda geri kaldığınız belli,(dil gelişimi ve pisiko sosyal alan)Tanı konusuna çok takıldınız böyle siyah beyaz bir tanı yok.Aslında bilimin belirsiz bir yanı da var bunu biliyorsunuz.?Otistik olmuş ya da başka bir tanı dil gelişiminiz geri kalmışssa o bölümü onunla ilgili alanları doldurararak kapatabilirsiniz.

Bu sebeple otizmden daha çok bahsedelim ve otizmili hiperaktif bir çocuğun ulaşabileceği en iyi sonuca nasıl ulaşması gerektiği hakkında yazışalım

Dediğiniz gibi olsun...

Oğlum uyku sorunları yaşamadı gıdada aşırı seçiciydi 32 ayıda hep hareket halindeydi.

Hareketten yorgun düşüp uyuduysa bu en güzeli, sağlıklı bir uyku  niye sorun olsun.

Uyku sorunları olan bebeğin otizmin yanında aynı zamanda hiperaktifliğininde getirdiği bir sorun olarak düşünmekteyim bebek haliyle bile var olan enerjinin nasıl tüketileceğini bilememe.

T nin uyku sorunu var mı yok mu ?

lütfen çok genişlemeyelim...

Hiperaktivite sonucunda yorulup uyuyabilir de,uyuması da çok doğal uyumuyorsa diğer ruhsal sorunlar(yeme içme tuvalet,gastrointestinal sorunlar,ruhsal sorunlar )   var olabilir.

 

kişinin içinde var olan erişkinlerden bahsediyorum gece çektiğimiz uyku sorunları aklımızın sürekli birşeylerle meşgul olması ben bunu hiperaktiviteye bağlıyorum

erişkinlerdeki  uyku sorununu hiperaktiviteye bağlıyorsanız o erişkinlerin aktivitelerini gidermek gerekli derim:)Uyku sorunları, ruh sağlığının kırmızı ışığıdır,çok çeşitli yönleri vardırBu konuda genişliyor, gördüğünüz gibi

 

aynı şekilde var olan bazı steorotipik hareketlerden de bahsedeyim,Yyetişkinlerde bir ayağın sürekli sallanması ya da diyelim ki tırnak yeme.Ne yapacağını bilememenin verdiği sıkıntı ağır otizimde de bu yok mu, aynı zamanda hiperaktivitede?.

stereo tipi ,evet ,herkeste olabilir; yalnız büyümelerde nevrozlarda psikozlarda......

Boşlukta ne yapacağını bilkmeden neyin ne olduğunu bilmeden dolaşmak ne kadar zor olsa gerek.....

bence de ....

Kendi etrafında sürekli dönen bir çocuk ağır otizmde bunu tam bilmiyorum ama durdurduğunuzda dışarıdan müdehaleye ne cevap veriyor yada sizde onunla beraber döndüğünüzde.devam edeceğim saygılar

onunla birlikte dönerseniz mutlu oluyor dansa dahi geçebiliyor

Durdurursanız da duruyor

bitti galiba

ohh

allahıma çok şükürler olsun

saygılarımla

 

30-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sonuç aynı olacaktır daha fazla eğitim tuğranın içinde bulunduğu gerçeği kim reddedebilirki herneyse amaç doğru tanı doğru eğitim eksikleri gidemek.

Bu sebeple otizmden daha çok bahsedelim ve otizmili hiperaktif bir çocuğun ulaşabileceği en iyi sonuca nasıl ulaşması gerektiği hakkında yazışalım

Oğlum uyku sorunları yaşamadı gıdadada aşırı seçiciydi 32 ayıda hep hareket halindeydi.

Uyku sorunları olan bebeğin otizmin yanında aynı zamanda hiperaktifliğininde getirdiği bir sorun olarak düşünmekteyim bebek haliyle bile var olan enerjinin nasıl tüketileceğini bilememe.

kişinin içinde var olan erişkinlerden bahsediyorum gece çektiğimiz uyku sorunları aklmızın sürekli birşeylerle meşkul olması ben bunu hiperaktiviteye bağlkıyorum

aynı şekilde var olan bazı steoratipik hareketlerdende bahsedeyim yetişkinlerde bir ayağın sürekli sallanması yada diyelimki tırnak yeme ne yapacağını bilememenin verdiği sıkıntı ağır otizimdede bu yokmu aynı zamanda hiperaktivitede.Boşlukta ne yapacağını bilkmeden neyin ne olduğunu bilmeden dolaşmak ne kadar zor olsa gerek.....

Kendi etrafında sürekli dönen bir çocuk ağır otizmde bunu tam bilmiyorum ama durdurduğunuzda dışarıdan müdehaleye ne cevap veriyor yada sizde onunla beraber döndüğünüzde.devam edeceğim saygılar

30-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Slm.Sarp bey

Bir kaç gündür bir kreş sorunu yaşıyorum bu yüzden kendimi veremedim.

Yukarıdaki açıklamalarımda konu biraz dağılmış otistik çocukların çobuk öğrenmeleri konusundaki görüşlerinize tamamen katılmıyorum diyerek otizmide içine alarak hiperaktiviteye devam edelim.

Yüksek fonksiyonlu otist çocuklar yada yelpazenin iyi yönüne doğru öğrenme elbet hızlı olur fakat otizimde kalıcılık çok yoğun bir eğitimle mümkün olur kanısındayım ve işin içine hiperaktivite girdiğinde otizim biraz daha uğraş gerektirir.

Otist çocuklarda zihinsel engel işin içine girdiğinde öğrenme elbette oldukça yavaştır yine söyliyeceğim her ikisi içinde geçerli aslında normal gelişim gösteren çocuklardada bu böyle değilmidir ilgi sevgi saygı ve çocuğu iyi tanımak.yukarıdaki yazınızdan şunu anladım yanlışsam düzeltin oğlumun sanki otist olmasından kaçar kabullenemez gibi bir imajmı yarattım acaba?

Şöyle söylemek isterim oğlumun bulunduğu durum her ne olursa

30-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Slm.Sarp bey

Bir kaç gündür bir kreş sorunu yaşıyorum bu yüzden kendimi veremedim.

Yukarıdaki açıklamalarımda konu biraz dağılmış otistik çocukların çobuk öğrenmeleri konusundaki görüşlerinize tamamen katılmıyorum diyerek otizmide içine alarak hiperaktiviteye devam edelim.

Yüksek fonksiyonlu otist çocuklar yada yelpazenin iyi yönüne doğru öğrenme elbet hızlı olur fakat otizimde kalıcılık çok yoğun bir eğitimle mümkün olur kanısındayım ve işin içine hiperaktivite girdiğinde otizim biraz daha uğraş gerektirir.

Otist çocuklarda zihinsel engel işin içine girdiğinde öğrenme elbette oldukça yavaştır yine söyliyeceğim her ikisi içinde geçerli aslında normal gelişim gösteren çocuklardada bu böyle değilmidir ilgi sevgi saygı ve çocuğu iyi tanımak.yukarıdaki yazınızdan şunu anladım yanlışsam düzeltin oğlumun sanki otist olmasından kaçar kabullenemez gibi bir imajmı yarattım acaba?

Şöyle söylemek isterim oğlumun bulunduğu durum her ne olursa

30-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sayın sarp bey

hemen cevap vermek istedim önce söylediklerinizde haklısınız görmedende

yanlış anlaşılan nokta oğlum 32 aylık ve ben bir oğlumdan birde 4 yaşına gelmiş fakat hala katı yiyeceklere geçemeyen bir başka olgudan örnek vermek istedim.

Oğlumla yiyecek sorununu 7 ayda temizledim tabak tabak kaşıkla kendisi kuru fasülyeye bayılır sabaha kadarda uyumaz başka mevzu:)

İşin anlamadığım tarafı çocuk şekerli gıdalar kullanmasada pilav makarna yemesede nasıl enerji tamgaz.

Doğru oğlum pilav makarna cips lolipop vs bayılırdı kestimkısmen çocuk bir canavar yinede anlamadığım bir nokta var.

herşeyide yiyoruz.

Anlatmak istediğim eğer oğlumda otistik belirtiler olsaydı 6-7 ayda ben bu işi ,tamam kabul ediyorum çok uğraştım ama yinede biraz zor çözerdim.Bu yüzden artık yönümüz bu taraflara geldi ya neyse hemen bu yanlış anlamayı düzeltmek istedim teşekkür ederim

saygılar

30-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Daha bugün Tuğranın dil terapistiyle ve psikolog başka bir arkadaşla bu konuyu konuştuk.Psikiyatrımız demişti ki hipeaktif bir çocukta dil geriliği görülmez

halt etmişler  desem ayıp olmaz değil mi ?

Siz yine bir sorun bakalım.Belki onlar hiperaktivite dışında bir tanıyı öngörmüşlerdir de öyle diyorlardır.Bilemem tabii.

oysa öğretmenimiz böyle bir öğrencisi olduğundan söz etti.Çocuk konuşmakta zorlanıyor bir kelimeyi ağzından çıkarırken bile şu günlerde gözlerini yumuyor öğrenme güçlüğümü çekiyor hayır BTA lımı belki ama hayır çünkü çocuk dikkatini toplıyamıyor öğrenme güçlüğü çekmiyor çünkü dikkatini çekebildiğim her konuda tıpkı bir sünder.

Öğretmeninz haklı ve bu konuda gözleminiz harika.Evet dediğimiz bu zaten, siz öğrenme güçlüğü ile hiperaktivite kökenli öğrenme bozukluğunu karıştırıyorsunuz.Bu yüzden başım belada sanırım.

Ohalde bir anne kelimesini öğretirken ne kadarı dikkatini çekiyor hangi harflari algılıyor dikkatini çekebildiğim her şeyi algılıyor.

Oğluma anne demeyi nasıl öğrettim dikkatini anne diyeceği kişi nasıl çekti çekemiyorsa başka anneler çekmeliydi üstünden geçiyorum anneli pazıllar bezini değiştiren karnını doyuran en sevdiği arkadaşına götüren kimdi sevdiği konulara odaklanarak dikkatini çekerek her kelimenin tek tek veya duruma göre verilmesi.

Evet bu konuda haklısınız.Bir yanıyla oğlunuzun durumu ağır görünmüyor ,sakin olun, keratadan bu abur cuburu çekin.Okul olgunluğu içerikli bir çalışmanın bu kanuda yararı olacağına inanıyorum.

 

Gıdalar 16 ay sadece anne sütüne bağlandı çok hastalandı püreye geçtik kurtarmak 6 ayımı aldı her gıdayı öğrendi seçicilik kalmadı bu aradada 4 blendır eskittim.Yine otizimle yakından bağlantılı fakat değil

Evet kesinlikle otizmle bağlantılı değil.Bizim çocuklar akıllıdır Sizi bi güzel derdest edip yönlendirmiştir.Aslında sorun çıkartınca herşeyin kolay olduğunu görseniz siz de sorun çıkarmaz mısınız.Sanırım bir de epileptik yapıdan söz etmeliyz içe dönük ve sinirli yapıdan .(epilepsi olduğundan da emin değilim MR ve EEG çekip para kazanmak için yapanlarda çok ne yazık ki ..)

 

Kelimelerde artış var göz temasıda arttı belki otizmin içinden çekip aldım ama herşeyin bir püf noktası var öğrenmeninde en önemlisi çocuğu iyi tanımak gerekiyor.

Bence de.Gerçekten durum ağır görünmüyor buradan bakınca

risperdal verdiler limuniletten kullanıyor olmasam bile yine kullanmazdım asla kullanmıyacağım neden kullanmalıyımki........?

gerçekten gerek olduğunu sanmıyorum

 

 

Oğlumla hep dışarıdayız o tehlikeli hareketleri bile yaparken bulup buluştırup yine öğretiyorum hem enerji atıyoruz hem alıyoruz ihtiyacı var şekere hemde öğreniyoruz saygılar

Pardon .:)yanlış mı okudum katı gıda yemeyen çocuğunuz şeker mi yiyor.?Şeker kamışı suyu mu,?:)

Lütfen Gamze hanım, bu yeme sorununu ne yapın, yapın çözün.Merak etmeyin açlığa dayanamaz.(sizin dayanmanız konusu şüpheli tabii.)Hep birlikte ve aynı yemeği yiyeceksiniz.

Bunu anlattıklarınızdan açlığa dayanamayacağını ancak direneceğini anlamak mümkün.Yeme işinde kendinizi kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim.Bu önerimi yabana atmayın kendiminki dahil bir çok çocuğumun olduğunu unutmayın.Yeme konusunda top sizde...

saygılarımla

 

 

29-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

vedevam edelim ;

"hiperaktif çocukların daha erken yaşlarda tanılanması gerektiği düşüncesindeyim"

katılıyorum.

şimdi erken bebeklik döneminden başlıyarak hiperaktiviteyi birlikte barındırdığı ve karıştırılabilecekleri diğer bozukluklarıda aynı anda anılması düşüncesindeyim

EVet hiperaktivitenin eşlik ettiği diğer bozukluklar var ,hiperaktivite sanılan bozukluklar olduğunu kabul etmiyorum .

Uyku sorunları erken bebeklikte yaşanan

evet,bu  çocukluk şizofrenilerinde,epileptiklerde,yaygın gelişim bozuklurarındaki bir şikayettir

bu çocuk susmak bilmiyor

otistik çocuk ailelerinin şikayetlerindendir.

Neden yemek yemiyor ilerleterek yaşı yazıyorum

yemekte çok seçici

Şimdi burada kalalım işte.Yemekte seçiciliğe geldiğinde geçen gün bir hanımın bana dediği gibi didişebilirim:)

Hiç birşekilde mazaretiniz yok ne kadar yakınken geri dönseniz iyi olur.Birinci durumda bir beslenme bozukluğu yaşıyorsunuzb.Beslenme bozukluğu kendi başına bir sorundur.Nasıl aşılır derseniz ,aşılır.Biraz sert gelecek ama beğenmiyorsa yemez.

Bunca yıl yalnızca bazı kesimlerde beslenme bozuklukları gördüm.Çalıştığım yoksul yerlerde ise aynı semptonlarda hiç yemek sorunu seçme sorunu yoktu.Bu bir anne hatasıdır.Kesinlikle böyledir .... 

Seçtiği yemekleri söyliyebilir miyim; kola, panço patates,çeşitli tatlılar bisküviler çıtırlar,patates kızartması,şeker ,pilav makarna.....

hep aşırı enerji yaratan yeme ve tuvalete gitme sistemini (özümleme ve yadımlama) sistemini bozan yiyecekler

Bunlar insanda ne düzen bırakır ne uyku.

Bunları yerken iyi de, ıspanak yerken mi hasta, haspa mız alışmış rahata.

Böyle durumlarda çocuğun hastalığını okşama durumunu da es geçmemi sakın istemeyin benden.

 

 

 

zıp zıp

bıraksam tırmanacak

böyle bir beslenmeden sonra tabii ki...

o zaman

bırakın tırmansın,tırrmanmasın deseniz ne yararı var uygun yerlerde hareketini giderin. Enerji girişini  artırdıydanız bu barajın çıkışını da dengelemeniz gerekir.

tahammülü yok sıra beklemiyor

hiperaktivite

beslenme bozukluğu olduğunu söyledim .Etkenlerden biri bu ve diğeri eğitim bozukluğu yani ailenin üstüne düşerek çocuğun hastalığnı okşaması sonucunda oluşan bir çeşit nevrotizm.Aşırı ilginin de hiperaktiviteye neden olduğu bilinir.Haluk Yavuzer in bu kanıda yazıları vardır.

aralarındaki sınır elbette çok ince otizmle ya da başka bir bozuklukla birbirlerinden ayrımı elbet çok güç ama yazalım yazsınlar ki tartışalım

 

hiperaktivite ile yaygın gelişim bozukluğu arasında ince bir çizgi gözükmüyor şimdilik...

gözüken bir beslenme bozukluğu ve hareki yetersizlik.

sebep ne ne ne

çeşitli nedenler var yavrumuzdan kaynaklanan bir takım sorunlar ,

ve kaygılarından dolayı iyi yaklaşmaya çalışan anneden kaynaklanan sorunlar,( beslenme otonomi ,hareki ortam gibi)

Hipeaktif çocuklarda en çok kullanılan ilaç risperdal veya ritalin ne kadar gerekli giren ve çıkan enerji ne şekilde dengelenmeli.

Önce yemek işini düzenlemelisiniz.Ev halkı ne yiyorsa hangi zamanda yiyorsa o zaman yemeğini yesin.Dile kolay değil mi sizin için...Bieliyorum zor ,ama bunu gerçekleştiremiyorsanız emin olun bu aşamayı geçmeden hiçbirşey yapmanız mümkün değil.Onun kişiliğini yemek içmek düzeniyle kurmayacaksınız da neyle kuracaksınız,bu en önemli noktadır.Can boğazdan gelir ve ordan gider derler:) İnsanlar iyi iş konuşmalarını yemekte yapar,aşıkların ilk bakışları yemekte olur.Şimdiki beslenme düzeni gibi bir sırça dünya da sakin olacağını mı sanıyorsunuz.

 

uyku sorunları var herşeyi dendim birtürlü susmak istemiyor enfeksiyonla ilgili herhangibir sorunumuzda yok o zaman neden ağlıyor eller sürekli hareket halinde bu bu bebek ne kadar hareketli sadece hareketlilik yönü değil

Yemekte ayrı kalınca ,kendi başına farkılı bir düzene geçince enerji giriş çıkışı farklı olunca,çocuğun kendi hasasiyetini fazla olunca  şalacak bir durum değil..

yemek yediremiyorum herşeyi yemiyor

Serumla besleniyor demeyin sakın,Kola mı kullanıyor:)

 yada otizimle karıştırılan örtüsen yanı çiğniyemiyorda çiğnemenin nasıl olması gerektiğini öğrenemiyor çok uğraşıyorum örnekliyorum

ıspanak ya da pırasayı mı örnekliyorsunuz?Çiğneyemiyorsa gerçekten kola ve meyve suyu ile besleniyor.Biliyorsunuz çok ağır mental retardelerde ağır zihin engellerinde çiğneme olmayabilir, kaslar izin vermeyebilir.Sizin böyle bir durumunuz olduğunu asla sanmıyorum.Top yine sizde yani özür dilerim ama.

 

çocuk 4 yaşına geldi hala katı almıyor otizim eğer 6 ay geçti seçicilik bile kalmadı ise hiperakyivite yanlışsam düzeltin

ne alıyor gerçekten merak ettim

devam edeceğim

29-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

"söylemeğe çalıştığım hiperaktivitenin sebep olduğu dikkat eksikliği ayrı bir bozukluk,"

Demişsiniz ,evet katılıyorum,

ve ardından,

"öğrenme güçlüğü ise bunlarla anılmasına karşın apayrı bir başka bozukluk ki ,zihinsel geriliğin de eşlik ettiği düşüncesinde olduğumu söylemeye çalıştım."

Diyorsunuz .

Burada sanırım bir sözcüğü farklı kullanıyoruz; öğrenme bozukluğu farklı bir durumdur, öğrenme güçlüğü ise sizin belirlediğiniz durumdur.Evet birbirine yakın sözcükler olduğu için böyle alelacele yazışmalarda kaçabiliyor.Öğrenme bozukluğunu hiperaktivite tarafına yerleştirmemizde bir sakınca yok.

Bu üç bozukluğu diyeceğim, önce ayrı ayrı ele alalım, sonra hiperaktiviteyle sonuçta var olan dikkat eksikliği problemini; ki, bir çocuk hiperaktif olmadığı halde dikkati dağınık olmadığı halde dikkat eksikliği yaşıyordur birlikte

oturuyor olmak hiperaktivite olmaz anlamına gelmiyor,bunu çok kez anlattım.Söz ettiğimiz durumlarda ,hiperaktivitesiz patoloji olmaz desem yeridir.Ağır zihin engellerinde dahi hareki koordinasyonsuzlar görülebilir.Down sendrom ayrı bir durum tabii.

 

Hiperaktivite dil gelişimini sosyal gelişimi ince devinsel ve kaba devinsel gelişimi etkileyen bir unsurdur.Yani Yaygın anlamda gelişimi etkiler.Eğer başkaca bir sorun yoksa hiperaktivitenin çeşitli tekniklerle koordine hale gelmesi sorunları azaltacaktır.

Dğier yandanhiperaktivitenin neden olduğu   öğrenme bozukluğu kırılmalıdır.

Hiperaktivite ,içten atak yaparak burun farkı ile önde :)

"ve ayrı ayrı sonra da öğrenme güçlüğünü tek olarak ele alalım"

demişsiniz,

 alalım bakalım....

 

 

29-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Daha bugün Tuğranın dil terapistiyle ve psikolog başka bir arkadaşla bu konuyu konuştuk.Psikiyatrımız demişti ki hipeaktif bir çocukta dil geriliği görülmez oysa öğretmenimiz böyle bir öğrencisi olduğundan söz etti.Çocuk konuşmakta zorlanıyor bir kelimeyi ağzından çıkarırken bile şu günlerde gözlerini yumuyor öğrenme güçlüğümü çekiyor hayır BTA lımı belki ama hayır çünkü çocuk dikkatini toplıyamıyor öğrenme güçlüğü çekmiyor çünkü dikkatini çekebildiğim her konuda tıpkı bir sünder.

Ohalde bir anne kelimesini öğretirken ne kadarı dikkatini çekiyor hangi harflari algılıyor dikkatini çekebildiğim her şeyi algılıyor.

Oğluma anne demeyi nasıl öğrettim dikkatini anne diyeceği kişi nasıl çekti çekemiyorsa başka anneler çekmeliydi üstünden geçiyorum anneli pazıllar bezini değiştiren karnını doyuran en sevdiği arkadaşına götüren kimdi sevdiği konulara odaklanarak dikkatini çekerek her kelimenin tek tek veya duruma göre verilmesi.

Gıdalar 16 ay sadece anne sütüne bağlandı çok hastalandı püreye geçtik kurtarmak 6 ayımı aldı her gıdayı öğrendi seçicilik kalmadı bu aradada 4 blendır eskittim.Yine otizimle yakından bağlantılı fakat değil

Kelimelerde artış var göz temasıda arttı belki otizmin içinden çekip aldım ama herşeyin bir püf noktası var öğrenmeninde en önemlisi çocuğu iyi tanımak gerekiyor.

risperdal verdiler limuniletten kullanıyor olmasam bile yine kullanmazdım asla kullanmıyacağım neden kullanmalıyımki........?

Oğlumla hep dışarıdayız o tehlikeli hareketleri bile yaparken bulup buluştırup yine öğretiyorum hem enerji atıyoruz hem alıyoruz ihtiyacı var şekere hemde öğreniyoruz saygılar

devam edeceğim

daha başlıyamadık bile

29-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

hiperaktif çocukların daha erken yaşlarda tanılanması gerektiği düşüncesindeyim

şimdi erken bebeklik döneminden başlıyorak hiperaktiviteyi birlikte barındırdığı ve karıştırılabilecekleri diğer bozukluklarıda aynı anda anılması düşüncesindeyim

Uyku sorunları erken bebeklikte yaşanan

bu çocuk susmak bilmiyor

Neden yemek yemiyor ilerleterek yaşı yazıyorum

yemekte çok seçici

zıp zıp

bıraksam tırmanacak

tahammülü yok sıra beklemiyor

aralarındaki sınır elbette çok ince otizimle yada başkabir bozuklukla birbirlerinden ayrımı elbet çok güç ama yazalım yazsınlarki tartışalım

sebep ne ne ne

Hipeaktif çocuklarda en çok kullanılan ilaç risperdal veya ritalin ne kadar gerekli giren ve çıkan enerji ne şekilde dengelenmeli.

uyku sorunları var herşeyi dendim birtürlü susmak istemiyor enfeksiyonla ilgili herhangibir sorunumuzda yok o zaman neden ağlıyor eller sürekli hareket halinde bu bu bebek ne kadar hareketli sadece hareketlilik yönü değil

yemek yediremiyorum herşeyi yemiyor yada otizimle karıştırılan örtüsen yanı çiğniyemiyorda çiğnemenin nasıl olması gerektiğini öğrenemiyor çok uğraşıyorum örnekliyorum çocuk 4 yaşına geldi hala katı almıyor otizim eğer 6 ay geçti seçicilik bile kalmadı ise hiperakyivite yanlışsam düzeltin

devam edeceğim

29-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Slm. Sarp bey

Hiperaktiviteyi dikkat eksikliğini ve öğrenme güçlüğünü ayrı ayrı ele almamız gerktiği düşüncesinde olduğumu,hiperaktivite ile dikkateksikliğinin aynı doğrultuda olup öğrenme güçlüğünü tamamiyle bunlardan ayırarak kendi başına değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorumsöylemete çalıştığım hiperaktivitenin sebep olduğudikkat eksikliği ayrı bir bozukluk öğrenme güçlüğü ise bunlarla anılmasına karşım ap ayrı bir başka bozukluk ki zihinsel geriliğinde eşlik ettiği düşüncesinde olduğumu söylemeye çalıştım.

Bu üç bozukluğu diyeceğim önce ayrı ayrı ele alalım sonra hiperaktiviteyle sonuçta var olan dikkateksikliği problemini ki bir çocuk hiperaktif olmadığı halde dikkati dağınık dikkat eksikliği yaşıyordur birlikte ve ayrı ayrı sonrada öğrenme güçlüğünü tek olarak ele alalım

29-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Psikiyatıra burada görüşleriniz ve incelemelerim dorultusunda oğlumla ilgili bilgi verdim inceledi oyunlar oynadı bazı şeyler gösterdi ve müthiş gamze hanım bu kadar kısa bir zamanda nasıl yaptınız lütfen bir gününüzü anlatırmısınız dedi.Sonuca geleceğim hemen çünkü konuşacak yazacak çok şey var oğlumda yaygın gelişimsel spektrom içerisinde yer alınan BTA tanısı konuldu şimdilik uyaran eksikliği bulundu 2 Eylülde tamamiyle otist belirtilere sahip bir çocukta % 80 lik bir gelişme kaydettiğimi bunun imkansız olacağını ve sadace kaba ve ince motorda %100 birliktelik yaşıtlarıyla geri kalan %20 lik bir geçikme söz konusu özel eğitim ve uyguladığınız yöntem her neyse lütfen devam ve ekledi ben bunu hiç bir hastam için söyliyemem ancak sormuştum ki Eğer Tuğra bu şekilde devam ederse yaşıtlarıyla okula başlıyacak.Farkedilen bir dilsel geriliğin olduğunuda ekledi.Şu an tanıyı buraya yönlendirebildim yolumuz uzun 6 ay sonraki tanımız ne olur bilemem ancak Tuğranın otist olmadığını olamıyacağını çünkü otistik belirtiler ön tanısı alan bir çocuğun bu kadar kısa sürede ilerliyemeyeceğini ekledi.

 

Malum tartıştığımız hiperaktivite ile ilgili düşüncelerimi açtığımda sadece hiperaktif ve dikkat eksikliği yaşıyn bir çocukta dilsel bir geriliğin olamıyacağını bunun yaygın gelişimsel bozukluk spektromunu çağrıştırdığını ve tanının bu olması gerektiğini ekledi.Devam edeceğim saygılarımla

28-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sayın,Sarp bey,

Yanıtınıza teşekkür ederim.Yukarıda söylemeye çalıştığım tamamiyleki benim hatamdır hiperaktivite içerisinde yer alan öğrenme güçlüğü ve dikkatr eksikliğini aynı cümle içerisinde kullanmış olmam.

Şöyle demek istedim hiperaktivişte ve dikkat eksikliği görülen çocuk büyüleniyor ilerliyor,Fakat öğrenme güçlüğü yaşıyan çocukta mental retardasyonda olduğunu düşünerek öğrenmenin daha yavaş ve daha çok emek gerektirdiği düşüncesindeyim

Bu anlamda bu bozukluk içerisinde yer alan şöyle söylemek istiyorum otizim ve barındırdığı bozukluklar ve bu bozuklukların içerdiği diğer bozukluklarıda dilerseniz beraberce gözden geçirelim ve bilgileriniz bildikleriniz doğrultusunda inceleyelim derim.Burada aynı zamanda hiperaktif çocuğun içinde yaşadığı bu karmaşada tiklere takıntılara diş gıcırtmalarına kadarda ineceğim lütfen yukarıdaki şekilde aynen cevaplarsanız sevinirim alıntılarla.

Fakat bu arada şunu öncelikle yazmak ve paylaşmak istedim oğlumun bugün hem nörolog hemde psikiyatır kontrolü vardı.Nöroloğa yaşadıklarımı ve gözlemlerimi anlattım en ince detaya kadar psikiyatrada.Nörolog ilaçları 3 aylığına azalttı ve sonra kesecek beyinde mayolize olmamış alanlarıda konuştuk şöyle söyledi bazen EMR çeken arkadaşlar sonucu yazarken ve incelerken hatalarada düşebiliyorlar bu çok anlamsız herneyse sonuçta epileptik durum kalktı görünüyor kimseninde garantisi yok öyle değilmi ne zaman neyle karşılaşacağımızda bilinmez.

28-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sorularınız çok güzel.

önemli gözlemleriniz var

Yanıtlamadan duramadım

Bu kez şeytanın bacağını kıracağız galiba

yine sizin yazdıklarınızı bold olarak yineleyerek sürdürelim açımlamayı

Hperaktivitenin içinde bulunduğu yada barındırdığı bozukluklar hem tanının konmasını güçleştiriyor hemde karıştırılıyor önce hiperaktif ve dikkateksikliğinden bahsetmek istiyorum

Burda şunu duyumsadım.Hiperkativitenin neden ve sonuçları ayrıştırılmadan bir tabakta servis yapılıyor.Böyle olunca da hepsinin salçası yağı kokosu birbirine karışıyor.Yoksa sonuçları açısbından karıştırılacak ögeler yok, hepsi çok açık.

 

dikkateksikliği görülen çocuk okul yaşantısında sınıfta çok başarısız hep zayıf alıyor ve bu çocuk diyelimki matematikten çok hoşlanıyor ve kesirli işlkemlere bayılırken bölmeden nefret ediyor ve dikkatini toplıyamayıp es geçiyor

Evet.geç yaş sonuçları açısından gerçekten tanımınız doğru ,ilkokulda benzeri sonuçları görüyoruz

okul öncesi eğitim almamış,eğitimi bakım sanmış, ilkokula dek eve televizyon programı adına bile eğitlsel yaklaşmamış bir anlayış için herşey ilk ertelenen istasyonda ortaya çıkacaktır.  

vöe ardından geçen mektuptaki örneğinizi vermişsiniz

 fakat sevdirildiği yada doğru eğitim verildiği taktirde ileride çok iyi bir matematikçi olabiliyor

Evet, olabilir."doğru eğitim olursa,yani durum saptanıp  algıların farklılığını saptayıp düzeltilirse dediğiniz gibi oluyor.Ama her çocuk bu kadar şanslı olmayabiliyor.

 

ve aynı çocuk diyelimki sosyal bilg,ilerden nefret ediyor neden sevmiyor dikkatini neden veremiyor belkide doğru yaklaşılırsa iyi bir tarihçi olabilir diyelimki düşüncelBu çocukların yetenerim doğru ve böyle bir çocuk var

Var zaten. böyle binlerce çocuk var.Bir çok anlaşılmayan yeteneklerine ggöre değerlendirilemeyen insan var Türkiye de.Nerede yaşadığınızı sormadım tabii yurt dışından da yazabiliyor olabilirsiniz.Türkiye yeteneklerine göre değerlendirilemeyen insanların ülkesi hanımendi.Zaten bunun üstüne konuşuyoruz.

Neden böyle çünkü gelişimin artırılabiliceği şekillendirilebiliceği bir anaokulu sistemimiz bile yok .Anaokulu sisteminde çocuk gelişimi eğitiminde elimizde insan olduğu halde afrika ülkelerinin bile gerisindeyiz

Annelere çocuk bakımı eğitimi verilmiyor

Anneler temel çocuk gelişimi bilgilerini bilmiyor.Basında da buna önem verilmiyor.Göbek atılıyor ve bolca izleniyor.

Aileler yetenek geliştirme konusunda bilgisiz.

Evde izledikleri televizyon programları evlere şenlik ...

Böyle olunca sosyal bilimler matematik ilkokula kalıyor, yani  tehir edilen birinci istasyona.

Genel değerler var matematik iyi olmalı gibi buna uymayan yokediliyor.Ancak başarısızlar sosyal bilimci oluyor(bir sosyal bilimci olarak utanarak söylüyorum,ailem kararıma saygı duydu,onlara barda piyanistim demiyorum artık) ama bireysel bizim eğitim sistemimizde önemli değildir.Okullarımız çocukları disiplinli bir şekilde ortalıktan uzak tutmak için var imajı bile verebiliyor. 

 

iyi eğitim doğru yaklaşımla sihire yada büyüye gerek kalmadan sınıfın en başarılı çocuğu olabiliyor

 

iyi eğitim ya da doğru yaklaşım ne yazık ki artık aransa da biulunmuyor zaten.Hele ki herşey ilkokula dek ertelenmiş ve daha vahimi o yeşe dek aile müzik bale  resim  spor aktivitelerine hiç katılmamışsa nasıl mümkün onu anlamak.İşin büyü sihir kısmı burada işte.Bunca ertelenen bir durum bir gecede nasıl düzelir.Aile tüm farkında olmaksızlığı bir gecede "aydınlanıp anlaşılıyorsa ortaya çıkan hatalar bir gecede düzeltilebilir mi.Ertelenmiş bir eğitimi çocuk bir gecede telafi edebilir mi ,geç öğrenmek mi iyidir erken mi?

kafamı karıştıran neden okul çağında tanı konuluyor

yukarıda açıkladım .Bende geç tanının ssebebinin bilnidiği halde konmadığını bilmiyorum.Herhalde öyle gerekiyordur:) 

bu çağda tanı konuluyorsa neden bebeklikte ilaç veriliyor

Bunu anlayamadım.konmamış tanının ilacı nasıl verilebilir .Vereme geç teşhis konmuşsa beş sene önce nasıl ilaç içebilirdi

Ne ilacı içmiş ya da ?

sanırım bir kafa karışması durumu var( kimbilir orada neler oluyor ) 

bu konuya aslında nasıl karar veriyorlar çok merak ediyorum.

Valla veremiyorlar herhalde, durum öyle gösteriyor

 

Hiperaktivitede olduğu gibi birbirine bağlı ve içinde bulundurduğu bozukluklar tanının yönünü belirler ve karıştırılır

semptonlardan sözediyorsunuz sanırım.Ve şikayetler tanıyı belirler diyorsunuz Evet çoğunlukla şikayetler tanıya götürür.Karıştırılmasına gelince ,ayıraç kullanmak gerekli derim.Doğru yöntemle ve ölçüm araçlardı ile    karışmaz.Bu konuda eğtimli olmak gerekir.

Eşimdide hiperaktif ve öğrenme güçlüğü çeken başka bir çocuktan örnek vermek istiyorum ki bu çocuğun mental retardasyon içinde olduğunu düşünmekteyim

neden?

 

bu sebepleki

hiperaktif ve dikkateksikliği yaşayan çocuktan daha çabaya ihtiyacı var sorun aynı zamanda mental retardasyonda

Yanei çocuğun ddikkat eksikliği yok zihin engeli var, zihin engelli diyorsunuz

ve şöyle  açıklıyorsunuz;

çünkü karıştırıyorlar öğretmenler

çünkü bu çocuk anlamıyor almıyor diyorlar bu benim zamanımda tabiri cahizse tembel çocuklara söylenen sözler

ee kime söylenmiş?

fakat işin içi öyle değil aslında hiperaktif ve dikkateksikliği yaşıyan çocukların yine tabiri cahizse çok zeki olduklarını düşünüyorum.

Yani mental retardelere de hiperaktif deniliyor diyorsuinuz?Hiperaktifler zekidir mental retardelere denilmemelidir diyorsunuz diye anlıyorum.Hiperaktiler bir takım değil ki gamze hanım.Her şiddet ve düzeyde hiperaktivitenin gelişim geciktirici darbesini almış insan var.

siz ilk mektubunuzda böyle başlamıştınız zaten

 Hiperaktivitenien sadece davranış organizyasyonunda değil duyguların duyuların kullanımındada etkili olduğu kanısındayım

Yani hiperaktivitenen işitme keskinliğine değil ama ayrımlaşmasına konuşmanın belirlemesine ve etkilimesine duyumları etkilemesine çektiğiniz dikkat çok önemli .

hiperaktivite aynı zamanda beş duyu arasında dengesizliğe neden olur.

Çok küçük yaşlarda ritimsizlik ve koordinasyon eksikliği görsel malzeme kullanılarak anlaşılacak göz algısı dışında tüm algılarda kendini belli eder.

ve

son olarak eğitiminize geçiyoruz

Öğrenme ve öğretim bu aşamada çok önemli kalıpların konması yada kalıp dışına çıkma öğrencinin kişiliğine göre ayarlanmalı

evet öyle olmalı

ben sanırım bunun yakaladım ve keseyi yırttım

maaşallah

çünkü artık 2 lileri başladı

yine maaşallah:)

bu otizimdede çocuğun kendine has kırılma noktasıyla alakalı

tamamen katılıyorum .Hiperaktivite tek başına otizm teşhisi koydurabilir.Otistik diye tanınan bir çok çocuğun hiperaktivitesi kırıldığında sorun kalkmıştır.Bir çok atipik otistik çocuğun önündeki en büyük engel aktivitesidir.Ortadan kaldırmadan bir başka teşhis koymayı bile kendi adıma hatalı buluyorum.Tanısı ne olursa olsun hiperaktivite yşiddet ve düzeyi temelinde ele alınarak azaltılmalıdır.Biliyorsunuz ülkemizde insan çok kıymetlidir ekmekler çöpe atılır ama insan emeği ve hayatı asla atılmaz:)

Tanısız ve tedavisiz Hiperaktivler değerlendiremediğiniz hayatlardır desem edebiyat olmaz sanırım.

kendi düşüncem oğlumda 4 ayda bye bye ı öğrettim şimdi bazı şeyler anlık mesela bir cd atıyorum veya diyelim bir kelime elma amaç dikkat süresini arttırmak önce sevdiği objeleri kullanmak bu nedenle artık bir hikayeyi sonuna kadar okuyabiliyorum ve bu sayede dikkati toplıyarak kelimeleri attırabiliyorsunuz.

öğretmen olarak iyi olabilirsiniz ama anlattıklarınız beni kesmedi .Temizlik seviyorsunuz diye iyi bulaşıkçı olmak durumnda değilsiniz:)

Ohalde başlarda neden göz teması yoktu yada neden seslendiğimde bakmıyordu

bu ayrı bir konu .Ama kısaca ritimlerin oluşmaması hareket düzensizlikleri ne eden oluyor.Bir yandan üstünlük yaratıyor hızlı algı hızılı farkındalık doğuruyor.Sabit bakışlarda ince ayrıntı vardır.Resimler bize bunu gösteriyor.Alzeimer resimleri gördüm geçen gün onlar da ilginçti.Yani aktivite görme algısını da önemli oranda etkiler yağmur çocuklarda raymondun   kibrit çöplerini sayması da aynı nedenle ortaya çıkıyor

otist olduğıu içinmi yada hiperaktif ve öğrenme güçlüğü çekiyor

otistik mi değil mi bilmiyorum ama şöyle desem yanlışlarımı affedin

hiperaktif olduğu için otistik desek yeri var.Otizm çeşitli semptonların birarada gözükmesi çünkü esas olarak gelişim gecikmesi ele alndığında bile hiperaktivite ,yani hareket düzensizliği  giderildiğinde bir çok symptonda ortadan kalkar.

 

Yani Öğrenme güçlüğüne bağlı disileksiv sorunlar yaşadığı için hiperaktiv değil,

Hiperaktiv olduğu için öğrenme güçlüğü çekiyor.Yaygın gelişim gecikmesinde de farklı tanılı durumlarda da hiperaktivite varsa sonuçlar ortadan kaldırılabilir.

birisinin ona adını söylendiğinde bakması gerektiğini yada bak işte insanlar böyle olurlar bakarlar demenin nasıl birşey olduğunu öğretmesi lazım ki

Bu da işitsel ayrımlaştırma eğtimi ile çözülür ,huni ile olmaz

özel eğitimci arkadaşlar neredesiniz kurtarın beni bu hanımdan yaa ...

Gamze hanım tek gelin lütfen....

sorulara teşekkürler....

imdaaat:)

Kolay gelsin iyi çalışmalar

saygılarımla

 

 

27-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Hperaktivitenin içinde bulunduğu yada barındırdığı bozukluklar hem tanının konmasını güçleştiriyor hemde karıştırılıyor önce hiperaktif ve dikkateksikliğinden bahsetmek istiyorum

dikkateksikliği görülen çocuk okul yaşantısında sınıfta çok başarısız hep zayıf alıyor ve bu çocuk diyelimki matematikten çok hoşlanıyor ve kesirli işlkemlere bayılırken bölmeden nefret ediyor ve dikkatini toplıyamayıp es geçiyor fakat sevdirildiği yada doğru eğitim verildiği taktirde ileride çok iyi bir matematikçi olabiliyor ve aynı çocuk diyelimki sosyal bilg,ilerden nefret ediyor neden sevmiyor dikkatini neden veremiyor belkide doğru yaklaşılırsa iyi bir tarihçi olabilir diyelimki düşüncelerim doğru ve böyle bir çocuk var iyi eğitim doğru yaklaşımla sihre yada büyüye geek kalmadan sınıfın en başarılı çocuğu olabiliyorr

Aklımı karıştıran neden okul çağında tanı konuluyor bu çağda tanı konuluyorsa neden bebeklikte ilaç veriliyor bu konuya aslında nasıl karar veriyorlar çok merak ediyorum.

Hiperaktivitede olduğu gibi birbirine bağlı ve içinde bulundurduğu bozukluklar tanının yönünü belirler ve karıştırılır şimdide hiperaktif ve öğrenme güçlüğü çeken başka bir çocuktan örnek vermek istiyorum ki bu çocuğun mental retardasyon içinde olduğunu düşünmekteyim bu sebepleki hiperaktif ve dikkateksikliği yaşayan çocuktan daha çabaya ihtiyacı var sorun aynı zamanda mental retardasyonda çünkü karıştırıyorlar öğretmenleri çünkü bu çocuk anlamıyor almıyor diyorlar bu benim zamanımda tabiri cahizse tembel çocuklara söylenen sözler fakat işin içi öyle değil aslında hiperaktif ve dikkateksikliği yaşıyan çocukların yine tabiri cahizse çok zeki olduklarını düşünüyorum.

Öğrenme ve öğretim bu aşamada çok önemli kalıpların konması yada kalıp dışına çıkma öğrencinin kişiliğine göre ayarlanmalı ben sanırım bunun yakaladım ve keseyi yırttım çünkü artık 2 lileri başladı bu otizimdede çocuğun kendine has kırılma noktasıyla alakalı kendi düşüncem oğlumda 4 ayda bye bye ı öğrettim şimdi bazı şeyler anlık mesela bir cd atıyorum veya diyelim bir kelime elma amaç dikkat süresini arttırmak önce sevdiği objeleri kullanmak bu nedenle artık bir hikayeyi sonuna kadar okuyabiliyorum ve bu sayede dikkati toplıyarak kelimeleri attırabiliyorsunuz.

Ohalde başlarda neden göz teması yoktu yada neden seslendiğimde bakmıyordu otist olduğıu içinmi yada hiperaktif ve öğrenme güçlüğü çekiyor birisinin ona adını söylendiğinde bakması gerektiğini yada bak işte insanlar böyle olurlar bakarlar demenin nasıl birşey olduğunu öğretmesi lazım ki bu aşamada artık nasıl dikkatini çeksemde öğretsem diyebilmeli zira işin içinde başka bozukluklar eşlik etmiyorsa devam edeceğim saygılar

27-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sayın,Bengü Hiperaktiviteyle ilgili elime geçen yazıların bir çoğunda dikkatimi çeken bu bozukluğun tanısının ancak okul çağında konulabildiği halbuki oğlum erken bebeklik döneminde bezini değiştişrirken ve halada savaşırım asla sıra beklemeye tahammülü yoktur.Şeker yada çikulata paketini açarken bile elleri öyle bir titrer ki bende hiperaktif olmalıyım zira bir sohbet ortamında çok söz keserim.

Hiperaktivite sadece davranış organizyasyonunda değil duyguların duyuların kullanımındada etkili olduğu kanısındayım oğlum sık sık düşer çok sakardır ve yürüyüşünde bir dengesizlik vardır bunu ilk önceleri otizimden kaynaklandığı düşüncesindeydim fakat çocuk dikkatini toplıyamadığından nereye basacağını yada koşarken neye çarpabileceğinin hesaplarını yapamıyor bu dildede böylemi önceleri la sonra lamb sonrada lamba dedi yani bu biraz otizmle karışık belki yada dikkatini nereye hangi harfe verdiğiylede alakalı.Yantımızda bazı insanlar sempatik gelir bize yada şişman bazı harfler yada objeler bu öğrenimi kolaylaştırmıyormu bu anlamda kalıcılıkta artıyor olmalı devam edeceğim saygılar

27-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Alındı Anlaşıldı, sizinle yazışmalarımız sürecek

O yüzden inceleyeceğimz noktaları sizden alıntılarla ele alacağım

"Hiperaktiviteyle ilgili sunları söylemek istiyorum aslında dedimki hiperaktif çocuklar otist değilller elbet hiperaktivitede diyorlarki okul çağında tanılanıyor ki ben aynı düşüncede değilim hiperaktif çocuklarda otist çocukların davranışlarına benzeyen ve çokta karıştırılan hareketleri açmak istedim mesela kapıları veya çıkmeceleri çarpma yerinde zıplama veya takılmış gibi koşma."

Şimdi birincisi okul çağında hiperaktivite tanımlanıyorsa özel eğitimciler eğitbilimciler pisikologlar ne işe yarıyor demek gerekli .Sizinle yazışmamızı okuyan tüm özel eğitimci ( gerek özel eğitim öğretmenliği bölümünden ,gerekse uzmanlığını bu alana çevirmiş tüm arkadaşlardan hiperaktivite ve öğrenme bozuklukları  yazılarına önem vermelerini rica ediyorum.Yani hiperaktivite , aktiv davranışın fazlalığından farklı olarak hareket organizasyonlarını bozan bir durumdur ve algılarda da kendini gösterir.Gözlemleriniz elbette önemli ama takıntılı koşma ayrı bir gözlem salt herekete bağlı zıplama ayrı.Yani dönem ödevi eksik kalmış:)

Ve bir diğer konumuz daha var tanı üstüne.

Bunlar neyi değiştirecek bir bakıma belki herşeyi yada hiçbirşeyi dedim ya var olanı bulmalıyım oğlumda muhakkak var olan bir gerilik sözkonusu bunu asla gözardı etmeden ve gidermeye çalışarak belkide birazdaha az ilaç yada doğru eğitimi amaçlıyorum ve herhalde otist bir çocuğa veya mental tretardasyon yada frajil x sendromlu yada hiperaktif bir çocuğa yaklaşım ve eğitim aynı olmasa gerek.

Oğlunuz için inatçı tanımını kullanmıştınız kime çekmiş acaba:)

Tanının önemi konusunda yine şunu söylemeliyim ki otistik olsun epileptik olsun her ne olursa olsun herkesin yetenekleri ve yapısı birbirinden farklıdır.Tanı koymakla kullanılan bir ilaç veya reçete gibi eğitimde uygulanan bir kalıp yok .Aslında yılları eğtimde geçmiş bir insan tanı koyduğu zaman da tanılardan kaçış yok:) Yetenek testlerinde insanlara tanı koymak için değil  eğtimde hangi yöne gideleceğini bulmak planlı ve programlı çalışmak için yapılır.Özel eğitmici arkadaşların bu konuda anlatacakları çok şey var. 

Sizinle sonuna kadarda bu konuları açıklağa kovuşturmak içinde tartışmaya hazırım

Diyorsunuz da amiyane tabiriyle biz buraya geyik olsun diye yazmıyoruz ki:)

Ve son bölüme gelince .... Şöyle demişsiniz

Gelelim diğer konuya çok ta karıştırılan ve bununda çok iyi farkında olduğumu söylemem gerek hiperaktiviteyi ve içinde barındırdığı bozuklukları iyi gözlemlemek gerek

Gözlemlemek gözle bakarak olmuyor ne yazık ki.Gözlem konusunda eğitimbilime katkısı olmuş en önemli biliminsanlarından biri Madam Montessori dir.Gözlem tüm eğitim felsefesinin ve eğtimin yoğunlaştığı bir yerdir.Yani geçen gün söz ettiğiniz kok(tuvalet koku ve korku  meselesini )bir gözlem tekniği ile ele aldığımızda başka noktaları görürüz

Son olarak

dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü çokta karıştırılan konular olmakla birlikte zeka geriliğiyle hiçte alakası olmayan çocuklarki

Diyorsunuz; iyi de, zeka geriliği ile hiperaktiviteyi karıştıran kim?(ayrıca retardasyonla zeka geriliği iki kavramdır bir mental diğeri de eğitim eksikliği ile olanıdır)

 geçmişte yapılan araştırmalarda bu tanı sözkonusu olan çocuklarda okul yaşantılarında ders performanslarında düşüş yaşandığı bir anda bir anda bakıyorsunuzki sınıfın en iyiyleri oluvermişler

Nasıl olmuş bu iş okuyup üflenmiş mi de bir gecede bu sorunlar bitivermiş

Neyse demek istediklerimi biraz daha anlatabildim sanırım.Eğitimli olmak elbette önemli Balık almak yerine balık tutmak da iyi.Ama karnı aç bir insan balık tutmayı öğrenene kadar geç olabilir.Eğitim gibi yaşamı ve zamanı ilgilendiren bir konuda geç kalındığında faturayı kim öder?

Sonuçta sizinle daha rahat ve sevimli bir yazışma yaptık .

Bölümü sert başlatıp gülerek bitirdik.

İyli çalışmalar ve başarılar diliyorum Tüm inadınıza karşın size elimden geldiğinçe laf yetiştirmeye çalışacağımdan şüpheniz olmasın

saygılarımla

 

 

 

 

25-03-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

slm.Sarp bey

Ben olaya bu gözle hiç bakmadım sizde biliyorsunuzki bozukluklar bu işin erbapları tarafından iyi bilinirler aralarında çok ince bir sınır var.Ödevimi çok iyi yapmalıyım zira aklımdaki şüpheleri size söyle açayım.

Oğlum epileptik 3 nöbet geçirdi bence o zamanların verdiği tecrübesizlik diyeyim artık bunlar elkide korku anında olan gecenin karanlığında aniden kucağıma atlayarak tiremeye başlayan bir çocuk yere koydum dimdik ayakta duruyordu fakat titremeye devam ediyordu ulaşamadım çünkü çok bebekti belkide nöbetti fakat EEG düzensizdi ve tanı epileptik oldu belkide hiperaktif olduğu içindi ve belkide ben tezimi doğru hazırlasaydım hiç ilaca bile gerek kalmıyabilirdi.Şimdilerde EMR takıntısı var ki düzensiz beyinin hangi kısımlarının ne işe yaradığını iyi bilmek gerek sanırım yada keşvedileni öğrenmek diyelim biz buna amatör olarak benim işim doktorların işine asla burnumu sokmak değil ama kıyısından köşesinden yapmakta lazım hani.

 

Oğlumla yaklaşık 16 saat veya daha az tüm gün ilginiyorum ve sadece o uyuduğu zamanlar araştırır yada okurum en büyük zevkim.Eskiden olsaydı asla bir kitabı sonuna kadar okuyacak sabrı bulamazdım herhalde bende yok tamamen hiperaktifim.Bu anlamda sürekli kendimide sorgularım işin genetiği ve katkı maddeleri açıkçası çokta ilgimi çekmekte.Neyse ödevimi hazırlamalıyım bu bende asla enerji kaybına veya olaya adaptee sorun çıkarmıyor zira dahada hırslanıyorum ve oğlum artık cümlelerede başladı.

Hiperaktiviteyle ilgili sunları söylemek istiyorum aslında dedimki hiperaktif çocuklar otist değilller elbet hiperaktivitede diyorlarki okul çağında tanılanıyor ki ben aynı düşüncede değilim hiperaktif çocuklarda otist çocukların davranışlarına benzeyen ve çokta karıştırılan hareketleri açmak istedim mesela kapıları veya çıkmeceleri çarpma yerinde zıplama veya takılmış gibi koşma.

Bunlar neyi değiştirecek bir bakıma belki herşeyi yada hiçbirşeyi dedim ya var olanı bulmalıyım oğlumda muhakkak var olan bir gerilik sözkonusu bunu asla gözardı etmeden ve gidermeye çalışarak belkide birazdaha az ilaç yada doğru eğitimi amaçlıyorum ve herhalde otist bir çocuğa veya mental tretardasyon yada frajil x sendromlu yada hiperaktif bir çocuğa yaklaşım ve eğitim aynı olmasa gerek.Sizinle sonuna kadarda bu konuları açıklağa kovuşturmak içinde tartışmaya hazırım

Gelelim diğer konuya çok ta karıştırılan ve bununda çok iyi farkında olduğumu söylemem gerek hiperaktiviteyi ve içinde barındırdığı bozuklukları iyi gözlemlemek gerek dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü çokta karıştırılan konular olmakla birlikte zeka geriliğiyle hiçte alakası olmayan çocuklarki geçmişte yapılan araştırmalarda bu tanı sözkonusu olan çocuklarda okul yaşantılarında ders performanslarında düşüş yaşandığı bir anda bir anda bakıyorsunuzki sınıfın en iyiyleri oluvermişler saygılarımla

25-03-2006
Gamze ÇALIŞKAN
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 634 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Melissa A.
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Dün

Gamze Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Samet C.
Okul Öncesi Öğretmeni

2 gün önce

Hümeyra L.
Sekreter

3 gün önce

Rabia S. T.
Fizyoterapist