Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

OKULA GİDEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM GİDERLERİNİN ÖDENMESİ

NORMAL SINIFLARDA OKUDUĞU HALDE HEPİMİZ ÇOCUKLARIMIZI BÜYÜK PARALAR ÖDEYEREK ÖZEL DERSHANELERE GÖNDERİYORUZ. <BR>ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ İSE YENİ GENELGEYLE OKULA GİDİYORSA DESTEK EĞİTİMİ ALAMAYACAK.ÇÜNKÜ MEB ÜCRETİNİ ÖDEMEYECEK. VELİ İSTERSE PARASINI ÖDEYEREK ÇOCUĞUNU DESTEK EĞİTİMİ İÇİN REHABİLİTASYON MERKEZİNE GÖNDERSİN DEMEKTİR BU.


ANCAK ÖZÜRLÜLER YASASININ 15. MADDESİNDE Hiçbir gerekçeyle özürlülerin eğitim alması engellenemez DİYOR. AYRICA 35. MADDEDE Ek Madde 3.- Görme, ortopedik, işitme, dil-konuşma, ses bozukluğu, zihinsel ve ruhsal özürlü çocuklardan özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam etmeleri uygun görülenlerin eğitim giderlerinin, her yıl bütçe uygulama talimatında belirlenen miktarı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır. DİYOR. <BR><BR>Özel eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde kimlerin destek eğitimi alacağı yazıldığı halde RAM lar tarafından bir tek okuma ve yazma değerlendirilmekte, çat pat okuyorsa tamam destek eğitimine ihtiyacı yok deniyor.Davranış sorunu yoksa okuma ve yazmaya dahi bakılmıyor.Zaten okula gidiyor destek eğitimi almasına gerek yok deniyor. Açıkçası Yönetmelikte belirtilen diğer yetersizlikler gözardı ediliyor. Bu uygulama bence bir çelişkidir.Bu konuda düşünceleriniz nedir?
26-12-2007
İbrahim İmran ÜSTÜNDAĞ
Uzman Öğretici
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
4 Yanıt
şuan için hiçbir kuruluş okul eğitimi verme riskine giremiyor çünki ödenek yok. faturalandırmak istiyorsanız da destek eğitimi vermek zorunda kalıyorsunuz bu da öğrenci başına 120+ saat eder (okul + destek) ki bu yükü çoğu merkez kaldıramaz. Bütün merkezler ödeneğin çıkmasını bekliyor yanlız bilmedikleri şu ki ; şehir nüfusuna göre sınırlı sayıda okul eğitim izni verilecek. herkes okul olamıyacak şuan tam anlamı ile okul olanlarda ödenek alamıyor. anlıyacağınız okul işi mükemmel bir çelişki içerisinde ya ödenek çıkacak yada okul adı altında destek eğitimi verilecek ibrahim beye katılıyorum bu iyi bir çelişki değil. şuan için okul başlı başına risk. çünki; milli eğitim bir anda destek eğitimi keserse birçok şirket kapanacak ve birçok personel işsiz kalacak.Konu'nun açıklık getirilmesi gerekiyor insanlar arada kalmış şekilde.
18-09-2009
İlker YILMAZ
Bilgi İşlem Destek Uzmanı

bence okula gıden ogrencıler rehabılıtasyondan sadece bıreysel egıtım almalılar...
30-12-2007
Barış İLHAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Kaynaştırma eğitimine gönderilen öğrencilerimiz gerçekten bu eğitimi alıyor mu?. 2004 yılında kaynaştırma için gönderdiğim öğrencim matematik yazılısından 1 alınca ağlayarak yanıma geldi ve öğretmenim ben sınıfıma - özel eğitim sınıfına- geri gelmek istiyorum demişti. Hala bu öğrencimin içten gözyaşlarını unutamıyorum.<BR><BR><BR>Öğretmenlerimiz kaynaştırma eğitimi konusunda eğitilmediği müddetçe, gerekli yararı görülmüyor.Öğrencileri sınıfta oturmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Anlamadığı dersleri affedersiniz koyunun kaval dinlediği gibi dinlemek zorundalar.Öğretmenlerimiz bep nedir, nasıl hazırlanır, kim hazırlayacak, hangi programdan yararlanılacak bilmiyorlar. Özel eğitim hizmetleri yönetmeliğinden haberleri yok.Öğrencileri Normal öğrenciymiş gibi sınava tabi tutuyorlar. Tabi ki 1 alıyorlar. Sonu hüsran. Bunları gördüm ve yaşadım. Şimdi soruyorum Engelli öğrencilerimizin eğitim hakkı elinden alınıyor mu? Alınmıyor mu? Yazık oluyor.<BR><BR>Hiç olmazsa rehabilitasyon merkezlerinde bireysel eğitimde bir çok şeyi öğreniyor, grup eğitiminde kendi üstün yönlerini keşfederek özgüvenleri artıyor, toplum içerisinde yaşam kurallarını öğreniyorlardı.Ellerinden bu haklarıda alındı. Eğitim ortamı hazırlanmadan kaynaştırmaya göndermek yararlı olmuyor. <BR><BR>Bir de engelli çocuklarımıza okuma yazma öğretmek ayrı bir uzmanlık ister. Ben özel eğitimciyim demekle olmuyor. Öğrenciyi iyi tanımak ve hangi yöntem ve teknikle eğitim verileceğini iyi bilmek, performansına göre program hazırlamak gerekir. Özel eğitim sınıfından rehabilitasyon merkezine gelerek okuma yazma öğrenen öğrenciye sınıfında hala fiş yazdırıldığına şahit oldum. Özel eğitimci arkadaş çocuğun okuduğunun farkında bile değil. Bu nasıl özel eğitim!. <BR><BR><BR>Özel eğitim sınıfına gittiği halde eğitilebilir düzeyde olan öğrenci 2-3 yılda okuma yazma öğrenemiyor. Bu öğrenci rehabilitasyon merkezine geliyor ve 6 ayda veya daha kısa zamanda okuma-yazma öğreniyor. Bireysel eğitimini zaten alıyor demek yetmiyor. Bir şey öğrenemedikten sonra neye yarar. <BR><BR>Genelgeden sonra Eğitim Uygulamaya giden çocuğunu oradan alıp rehabilitasyona gönderirim diyen velilerimiz var. Bu nasıl eğitim, yazık yavrularımıza, gerçekleri görmeli. Alt yapısı hazırlanmadan özel eğitim olmaz.Gerekli tedbirler alınsın genelgeyi bende desteklerim. Sözlerim çalışan özel eğitimci arkadaşlarıma değil.Kusura bakmasınlar. Onların başımızın üstünde yeri var.<BR><BR>
30-12-2007
İbrahim İmran ÜSTÜNDAĞ
Uzman Öğretici

kaynaştırma öğrencileri özel kurumlardan sadece bireysel eğitim alabiliyor. sadece eğitim uygulama okuluna giden öğrenciler çift özürü varsa özel kurumlardan yararlana biliyor, yoksa yararlanamıyor.Bu ne kadar doğru eğer yasa ve yönetmelikteki özel eğitim hizmetleri tam anlamıyla uygulanırsa çok doğru kararlar hatta özel kurumlara hiç gerek kalmaz çünkü var olan özel eğitim desteğini kendi okullarında fazlası ile alacaklarından artı bir destek eğitim almasına gerek kalmaz.Çok güzel bir genelgeydi ama maalesef yine alt yapısı olmadan çıktı.
27-12-2007
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.