Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ÖĞRENCİLERİN FAYDASI İÇİN HEPİMİZ YAPALIM LÜTFEN

selam arkadaşlar özel kurumlarda çalışan tüm arkadaşlar iyi bilir, son günlerde rapor yenilemeye giden öğrencilerimizin %90 ı grup eğitimi kesilerek dönmekte, buna gerekçe olarakta çocukların devletin ilköğretim yada eğitim uygulama gibi okullarına devam etmesi gösterilerek ne gerek var deniliyor. buna kurumlar parasal açıdan bakarak karşı çıkıyorlar, fakat bence biz eğitimcilerin öğrencilerimizin haklarını korumak adına sadece eğitsel kaygımızla sesimizi çıkarmalıyız. çünkü öğrenci örneğin kaynaştırma ortamında evet bir grupla eğitim alıyor ancak kaynaştırmanın gerekleri yerine getirilmiyor, bu çocuklarımızın çoğuyla çalışılması gereken sosyal beceriler bulunmakta yada çalışma davranışları gibi benzer beceriler bulunmakta, bu çocuklarımızın grup dersleri kesildiğinde biz bu çocuklara grup eğitimi verilememekte. bunun önüne geçebilmek için benim aldığım önlem bu durumu öğrencinin ailesiyle ayrıntılı biçimde paylaşıyorum ardından aileye çıkarılan rapora itiraz hakkı olduğundan söz ediyorum ve baş vurması için yardımcı oluyorum yasanın ve yönetmeliğin ilgili maddelerine dayandırarak gerekçeli dilekçe hazırlatıp rapora itiraz haklarını kullandırtıyorum, şu ana kadar sonuç aldığım 4 öğrencim var sonuç alamadığım 9 öğrencim var ancak en azından çocuk için şansımızı denemiş olduk diyorum. ben dört öğrencimin bu yolla haklarını korumuş oldum eğer sizlerde aynı yolu izleyerek öğrencilerinizin haklarını savunursanız bu sayı çoğalacak daha çok çocuğa faydamız olacaktır. eğer yasa ve yönetmeliğin ilgili maddelerini isterseniz yardımcı olabilirim. herkesi saygıyla selamlıyorum.
29-11-2008
Uğur ARMUTCU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
6 Yanıt
Grup eğitimininin kesinlikle bireysel kadar önemli ve bireyseli tamamlayıcı rolü olduğunu düşünüyorum.yaklaşık 6 ay önce başka okulada gitmeyen bir öğrencime önceki raporunda grupla birlikte iş yapabilme amacı olduğu halde yeni raporunda grup hakkı verilmedi. Ramı aradım bana bir sonraki raporda bunu yeniden değerlendireceklerini belirttiler.Müfettişlere söyledim.Onlarda ramdakilerle görüşün ikna etmeye çalışın dedi.Kurumda pek oralı olmayınca ben bir öğretmen olarak öğrenciyi gönüllü olarak grubumda bırakmaya devam ettim.Dilekçe ile itiraz edilebileceğini burdan okuyorum.Bende deneyeceğim.Grup eğitimini vermeyen arkadaşlara grup eğitimini tavsiye ederim gerçekten öğrencilere çok şey kazandırıyor.Her şeyden önce; onlarda insan ve insan sosyal bir varlıkır.bence grubun kazandırdığı en güzel amaç grupla belli bir süre olduktan sonra öğrencinin grubu benimsemesi, grubu sevmesi ve kendini grupta mutlu hissetmesidir.Bu amaç kazanılmamışsa zaten o grup değil öğrenci topluluğudur...herkerse kolay gelsin..
18-12-2008
Meryem GÜNEŞ
Okul Öncesi Öğretmeni

ben özellikle grup eğitimi almasını istediğim öğrencilerimin velileriyle görüşüp onların rama dilekce vermesini sagladım bunun sonucunda grup eğitimi alan ve almayan öğrencilerim oldu ama dediğiniz gibi biz elimizden geleni yaptık eğer okulumun grup egitimi vermesinden ve cocukların bundan faydalanmasından en ufak bir süphem olsaydı bunu yapmazdım ama ilk önce bununla mucadele ettim daha sonra ramların verdiği raporları degiştirdim hepimiz bu cocuklar için calısıyorsak bizim cocuklarımızsa neden en iyisini yapmak için mücadele etmeyelim ki
14-12-2008
Zehra ÇELİK
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

haklısınız bu sitenin biraz seviyesinde düşüklük var, bakınız popüler ve saçma sapan o kadar çok konu varki ve bunlara o kadar çok yorum yazılıyorki insan bu sayfaları takip etmek bile istemiyo zaman zaman. bu konunun dışında 3 ayrı konu daha açtım fakat 1 farklı yorum eklendi 2 sine ise hiç bir yorum eklenmedi, oysaki garip konulara her yeni gün yeni yorumlar ekleniyor. ama sizin yazılarımı okumanız ve yorum yapmanız beni çok sevindirdi dicle hanım, fakat bu site ile ilgili söylediğiniz olumsuz gerçek sözlerin gerçekliğini maalesef değiştirmiyor. yine de beni desteklediğiniz için teşekkür ederim, bu arada gül hanıma da yorumları için teşekkür ediyorum ve bazı noktalarda kendisine katılıyorum. saygılarımla.
07-12-2008
Uğur ARMUTCU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

yazımda bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum 'eğitsel kaygı' ben özel eğitim okulu sahibi bir tüccar değilim, benim para kaygım yok, anlatmaya çalıştığım başka bir durum.elbetteki haklı olduğunuz taraflar mevcut yani bir çok kurum çocuklara grup eğitimi veriyorum diyerek bir odaya doluşturuyorlar ve mevlam kayıra mantığı ile çocuklar üstünden haksız kazanç elde ediyorlar. fakat benim söylemeye çalıştığım şey bu o çocukların günahımı, ben ve siz uzmanlar kurumların bu durumuna küfür etmek yerine bunların önüne geçmemiz gerekiyor. bu çocukların destek özel eğitim hizmetlerinden faydalanma hakları var. bakınız bu bir hak, bu hakkı para için çocuklarını gaspeden bir takım tüccarlar yüzünden kaybetmelerinin bir haksızlık olduğunu dile getirmeye çalışıyorum. özel kurumlarda grupların içler acısı olması benimde içimi acıtıyo ancak ben çocukların bu hakları ellerinden alınsın demeyip elimden geldiğince grup eğitiminin ideal biçimde uygulanması ve denetlenmesi için çaba sarfediyorum. eğer başka türlü bir düşünce içinde olursak, bugün grup eğitimleri, yarın bireysel eğitimleri başka birgünde eğitim hakları ellerinden alınır bu çocukların. olumsuz olanın karşısında hep birlikte duralım, kötü durumların iyileşmesi için mücadele edelim ve haklarını savunamıyan çocuklarla ailelerin haklarını savunalım diyorum. bir hakkın eldene geri alınmasını önlemek bir başarıdır diyorum, demokrasiyi sindirmiş tüm ülkelerde bu böyledir. saygılarımla.
07-12-2008
Uğur ARMUTCU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

sayın armutçu, Yazınızda ilköğretim ya da eğitim uygulamalara devam eden öğrencilerin özel kurumlarda grup eğitiminden yararlanması için aileleri rapora itiraz hakkınız var diyerek uyarıp RAM' ların grup eğitimi kararı vermelerini sağlamanız bir başarımı acaba? Özel kurumların toplama kampı gibi olanları bu kadar çoğalırken yaptığınızın devleti söğüşlemeye girdiği hiçmi aklınıza gelmiyor... Gerçekten iyi kurum olma özelliğine sahip kaç rehabilitasyon merkezi var ki...Bem buna sadece devleti kendi vediği haklarla kandırmaya çalışmak derim...o çocukların grup eğitiminden çok da aman aman faydalandığı tartışılır...
03-12-2008
Gül TİRYAKİ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Hocam merhaba. Eskiden bu siteye her gün giriyordum. fakat son zamanlardaki seviyesiz tartışmalardan ve kim olduklarını bile yazmayıp tuhaf ünvanlarla(sertifikalı engeliler uzmanı gibi) siteye yazan insanlardan dolayı siteye girmemeye karar vermiştim. Ama sizin açtığınız form konularını ve yazdıklarınızı gördükten sonra girmeye karar verdim. Teşekkürler.
01-12-2008
Dicle ÖCAL
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.