Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

OCAK-ŞUBAT FARK FATURALARI

Merhaba,

Diyarbakırda ocak şubat fark faturaları ödenmiyor.Diğer illerdeki uygulamalar nasıl merak ediyoruz.Arkadaşlar bu konuda biraz bilgi verebilirseniz seviniriz.

Başarılar...

 

20-04-2005
Belirtilmemiş
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
6 Yanıt

SAYI    : B.13.2.SSK.5.01.09.00/ X-1093-24/39-143062                           A  n  k  a  r  a

KONU : Özürlü Çocukların Gelişim ve                                                           02.03.2005

               Eğitimine İlişkin Yardımlar

 

 

G  E  N  E  L  G  E

 

3- 245 Ek

 

 

            Bilindiği üzere; 6.6.1997 tarihli, 23011 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı tarihte yürürlüğe giren, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin KHK/572 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 21’inci maddesi ile 506 sayılı Kanuna eklenen Ek–37’nci maddede;

 

            “Sigortalılar ve Kurumdan sürekli işgöremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta olanların geçindirmekle yükümlü oldukları zihinsel, bedensel, ruhsal ve duygusal özürü bulunan çocukları ile Kurumdan haksahibi olarak gelir veya aylık alan aynı durumdaki çocuklardan, Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulu raporu ile resmi veya özel eğitim merkezlerine gönderilenlerin, gelişim ve eğitimlerine ilişkin yardımlar, Bütçe Uygulama Talimatında belirtilen esas ve miktarlarda Kurumca sağlanır.” denilmektedir.

 

            Anılan madde gereğince, özürlü çocukların gelişim ve eğitimine ilişkin yardımlar, 9.2.2005 tarihli, 25722 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatıyla yeniden belirlenmiştir.

 

Buna göre, özürlü çocukların rehabilitasyonlarının ve eğitimlerinin, ruhsat aldıkları kurumların ilgili yönetmeliklerinde belirlenen esaslar doğrultusunda gerekli personeli istihdam eden resmi (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler tarafından açılan merkezler) ve özel rehabilitasyon ile özel eğitim merkezlerinde sağlanması durumunda; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi tarafından hazırlanan aylık/yıllık çalışma programı, bireyselleştirilmiş eğitim planı ve belirlenmiş rehabilitasyon programları doğrultusunda aldıkları;

 

Grup eğitimi için aylık 60-YTL,

 

Aylık/yıllık çalışma programı, bireyselleştirilmiş eğitim planı ve belirlenmiş rehabilitasyon programları doğrultusunda aldıkları;

 

            Bireysel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti bedelinin ise aylık 245-YTL tutarı kadarı,

 

Kurumumuzca, bu miktarı geçen kısım ise ilgili tarafından karşılanacaktır.

 

            2005 Mali yılı Bütçe Uygulama Talimatı 01.01.2005 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdiğinden, Ocak ve Şubat ayları farkı her özürlü çocuk için fark tutarı üzerinden düzenlenmiş fatura karşılığında ödenecektir.

 

            Diğer taraftan, sözkonusu talimatta yer alan fiyat tarifeleri ve birim fiyatlar Katma Değer Vergisi (KDV) hariç olarak tespit edildiği, Katma Değer Vergisinin ilgili mevzuatı çerçevesinde ayrıca ödeneceği,

 

            Öte yandan, özürlü çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon programlarından yararlanmasının gerekli ve zorunlu olup, olmadığı tedaviye ilk başlama tarihi esas alınarak belirli dönemler halinde hastadaki iyileşme durumunun, özel eğitime ve rehabilitasyona devam edilip edilmeyeceği hususunun yetkili sağlık kurumlarından  alınacak ayrıntılı gelişimsel ve eğitimsel tanılama raporları ile tevsikinin ve sağlık kurulu raporlarının en geç iki yılda bir yenilenmesinin gerektiği, raporda daha kısa bir süre belirtilmişse bu sürenin esas alınacağı,

 

            Hükmüne yer verilmiştir.

 

            Bilgi edinilmesini ve yapılacak ödemelerde 3.12.2001 tarihli, 3-194 Ek sayılı genelgede belirtilen hususlara uyulmasının sağlanmasını rica ederiz.

 

 

 

 

                                          Dr. Yusuf Ziya ODABAŞ                                        Sait ERSOY

                                          Genel Müdür Yardımcısı V.                                      Genel Müdür

                                                                                                                         Kurum Başkan V.

 

 

 

DAĞITIM:

GEREĞİ                                                                   BİLGİ:

-SSK Başkanlığı Sigorta ve Sağlık İşleri                      -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına

 Genel Müdürlüklerine Bağlı Merkez ve

 Taşra Ünitelerine

 

 

28-04-2005
Belirtilmemiş

1. FARK TUTARI 329,40' A GÖRE KESİLECEK.

2. KDV' Yİ AİLE ÖDEYECEK DİYE BİR ŞEY OLAMAZ BÜTÇE UYGULAMA TALİMATININ 24. MADDESİNDE HERŞEY NET BİR ŞEKİLDE ANLATILMIŞTIR. ARTI MUĞLADAKİ ARKADAŞLARIN SORUSUNA YÖNELİK BİR CEVAP: AİLELERİN İLAÇ ALIRKEN ÖDEDİKLERİ PARA KDV DEĞİL KATILIM PAYIDIR. ZATEN BÜTÇE UYGULAMA TALİMATINDA NE DER '........ KADARI ÖDENİR. GERİSİ İLGİLİ KİŞİ TARAFINDAN KARŞILANIR. YANİ SİZİN AİLEDEN TALEP ETTİĞİNİZ ÜCRET 400 YTL İSE SSK VEYA EMEKLİ SANDIĞI BUNUN SADECE 329.40 YTL SİNİ ÖDEYECEK. AYRICA İZÇEMDEKİ ARKADAŞLARDA BELİRTMİŞLER. SSK NIN 02.03.2005 TARİH VE 143062 sayılı genelgelerinde de bunu açıkça belirtmişlerdir.

28-04-2005
Belirtilmemiş

Sayın Paşaoğlu yetkilisi,2004 yılı ücretleri KDV dahil 300 YTL'ydı.2005 yılı ücreti KDV dahil 329,40 YTL.Ardaki fark 29,40 YTL.Bizler bu farkları almak için fark faturası düzenledik.Umarım sorunuzu cevaplamışımdır.Daha önce belirttiğim genelgeyi SSK'nın sitesinden alıp incelerseniz daha iyi bilgi sahibi olursunuz.yi çalışmalar.Selamlar.
22-04-2005
Belirtilmemiş

SAYIN İZÇEM YETKİLİSİ MESLEKTAŞIM ÖNCELİKLE SELAMLAR. FARK FATURALARINIZI 305 İ BAZ ALARAK MI KESTİNİZ. BU BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞUNDAN ÜZERİNDE DURUYORUM.YOKSA 329 DAN MI BAHSEDİYORSUNUZ? İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER. İYİ ÇALIŞMALAR.
21-04-2005
Belirtilmemiş

Kısa vadeli sigortalar daire başkanlığının 03/02/2005 tarih ve 143062 sayılı genelgesinde"2005 Mali yılı Bütçe Uygulama Talimatı 01.01.2005 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdiğinden, Ocak ve Şubat ayları farkı her özürlü çocuk için fark tutarı üzerinden düzenlenmiş fatura karşılığında ödenecektir." hükmü yer almaktadır. Buna göre farklarınızı SSK'dan alabilirsiniz.Biz Kocaeli ilindekiler fark faturalarını SSK'ya teslim ettik ve ilk ödemede alacağız.Selamlar.

21-04-2005
Belirtilmemiş

SSK KDV Yİ ONLARIN DEĞİL VELİLERİN ÖDEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR. BİZ DE BUNUNLA İLGİLİ ANKARADAN CEVAP BEKLEDİKLERİ İÇİN FATURALARI KESEMEDİK. ÜSTELİK VELİLERİN ÖDEMEYECEĞİNİ BİLDİĞİMİZ BU KDV TUTARLARININ VERGİSİNİ ÖDEYECEK OLMAMIZ DA CABASI HANİ..SAVUNMALARI DA ÇOK KOMİK: NASIL İLAÇ ALIRKEN KDV TUTARINI VERİYORLARSA BU EĞİTİM FAALİYETİNDE DE KDV Yİ ONLAR ÖDEYECEKLERMİŞ.

MUĞLADAN SELAMLAR

20-04-2005
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.