Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

NE YAPABİLİRİM

MERHABALAR.GİTTİGİM STAJ OKULUNDA AGIR DERECEDE ZİHİN ENGELLİ BİR ÖGRENCİM VAR.SÜREKLİ SORU SORUYOR.CEVAP VERSEM BİLE AYNI SORUYU GÜN BOYU TEKRARLIYOR.NASIL BİR DAVRANIŞ DEGİŞTİRME UYGULAYABİLİRİ??.ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM..
13-11-2007
Bircan YILMAZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
9 Yanıt
hocamm iş hayatında pratik bilgiler gerekli bunu benden çok daha iyi bildiğinize eminim..anadolu üni.de staj döneminde yapılanların evet bir çoğu hamallık ben bundan bahsedeiyorum..çok merak ettim sizin kaç öğrenciniz var kaç tanesi için abc. kayıtı tuttunuz,kaç tanesi çin sosyal beceri,beceri,davranış değiştirme vs için ayrı ayrı proğram hazırladınız???bunlara cevabı siz benden çok daha iyi biliyorsunuz..stajda 2-3 öğrenci ile uğraşırken meslek hayatında en az 15 yada daha fazla öğrenci ile uğraşmak zorundasınız...her birisi için bu programları kağıt üerind hazırlamay kalkışırsanız yıl sonuna ancak yetişir ve uygulamak için zaman bulamazsınız...pratik bilgi de neyi nasıl yapacağını bilip en doğru şekilde sonuca gitmeye çalışmaktır..siz bunları eminim benden çok daha iyi biliyorsunuz....iyi çalışmalar..
29-12-2007
Mehmet VAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

öncelikle özel eğitim öğerncileri için yapılan hiçbir şeyin hammallık olduğunu düşünmüyorum.. bunlar yapılmazsa da çözümsüzlük olduğuna inanıyorum! öncelikle engel dediğimiz şey çok eski zamanlarda derecenlendirilirdi.. ben bircen hocam sen davranış değiştirme yöntemleri için prof.dr. mehmet özyüreğin kitabını edin. makaleler topla. yaptığın şeyin farkında ol. sonra da uygula. hammallık dersen de sen bilirsin. bugün hammallık dersin yarın o çocuk için zihin engelli işte ne yapsam olmuyor dersin ne acı ki..
25-12-2007
Nazlı Deniz KILIÇ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

İBRAHİM HOCAM GÜZEL NOKTALARA DEĞİNMİŞSİN SENİ TEBRİK EDİYORUMM...ANCAK ŞU DA BİR GERÇEK Kİ İŞ HAYATI ÇOK FARKLI...SÖYLEDİKLERİNİZİN KAÇINI UYGULAYABİLİRSİNİZ HER BİR ÖĞRENCİYE...DAHA PRATİK BİLGİLERE İTİYAÇ VAR İŞ HAYATINDA..YAZMADANDA GÖZLEM,VİDEO KAYDI VS BAZI PRATİK BİLGİLER SAĞLAR...BİZ BURADA ARKADAŞA ÖNERİDE BULUNDUK..ELBETTE ÖĞRENCİYİ TANIMAK BİLMEK GEREKİR..BİZ YÖNTEM OLARAK FİKİR VERDİK ÖĞRENCİNİN DURUMUNA GÖRE BİRCAN ARKADAŞIMIZDA BU ÖNERİLERN YÖNTEMLERDEN EN UYGUN OLANINA KARAR VERİR.. SANA KÜÇÜK BİR NOT:OKUL DÖNEMİNDE(STAJ VS) YAPILAN ÖDEVLER UZUN UZADIYA YAZILAN VE HAMMALIKTAN ÖTEYE GİTMEYEN BİLGİLER OLARK KES-COPY-YAPIŞTIR YÖNTMİ İLE YAPILAN ÇALIŞMALARDIR..TAHMİN EDİYORUM Kİ İBRAHİM HOCAM SENDE BU YOLDAN GEÇTİN...VE BELKİ HALEN ÖĞRENCİSİN...İLERDE İŞ HAYATINDA GÖRECEKSİN Kİ O ÖDEVLER BİRER HAMALLIKMIŞ.. NEYSE ELEŞTİRİLERİNİ DAHA DİKKATLİ YAP BENCE...
21-12-2007
Mehmet VAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ZİHİNSEL ENGELLİLİK AĞIR HAFİF ORTA DİYE AYRILIYOR YANLIŞ MI BİLİYORUM.KİTAPLARI AÇIN BAKIN AYNI İFADELERİ GÖRECEKSİNİZ
11-12-2007
Bircan YILMAZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

soruyu soran arkadaşım ağır derecede zihin engelli ne demek bu nasıl bir etiket böylemi öğrendiniz, gerçekten üzülüyorum. yöntemlerini dile getiren arkadaşlar. (ddap. udap,tb. vs.) nasıl oluyorda hemen bu yöntemleri kullanıyorsunuz, çocuğu çok iyi tanıdınız sanırım. bu soruyu kime soruyor, nasıl soruyor, kimin varlığında soruyor,öncesinde ne oluyor,sorduktan sonra siz ne yapıyorsunuz. hani öğrendiyseniz, bu soruyu soran arkadaştan anekdot kaydı gözlem kaydı isteyin davranışın tanımını yapın vs. sizler biliyorsunuzdur eminim. (bari siz yapmayın)
09-12-2007
İbrahim KILINÇ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

slm bu yontemler ise yaramazsa tepkinin bedelini de uygulaybilirsiniz.bu cocuk uygun olmayan davranisi sergilidiginde bireyin sahip oldugu pekistirecin geri cekilmesidir.bu da etkili bir yontemdir.iyi calismalar.
26-11-2007
Selda GÖK
Özel Eğitim Öğretmeni

teşekkür ederim arkadaşlar,bu yönde bir davranış degiştirme programı hazırlıycam
23-11-2007
Bircan YILMAZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorduğu soruya bir kez cevap verip sonrasında duymamazlıktan gelip ilgisini başka yöne çekmeyi deneyin genelikle bu yöntem hep işe yaramıştır:) kolay gelsin
21-11-2007
Meltem ARAS
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Diğer davranışların ayrımlı pekiştirilmesi yöntemini bir dene...iyi çalışmalar
19-11-2007
Mehmet VAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...