Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Mesleki caisma-veya digerlerini tanima

Ebru Kaymakcalan tarafindan soru-cevap kisminda sorulmus bir soruya verilen iki cevap uzerine bir suredir sahit oldugum bir sey uzerine tartismak icin bu basligi aciyorum.

Hanimefendein cocugunun tikleri icin yardim talep ediyor ve iki oneri geliyor: 1-ozel egitim ogretmeni, 2-psikolog.

Eger gidip konuya bakarsaniz, bu ogrenci icin herhangi bir tani almis degil. Yani yasal olarak ozel egitimin sinirlarina girmiyor. Is uzman psikologa dusuyor. Normalde onerinin boyle yapilmasi gerekirken, bir oneri ozel egitim ogretmeni bulun seklinde geliyor. Bunun nedenini anlayabiliyorum. Ozel egitimci davranis degistirme tekniklerini kullanabilir. Ilk bakista hakli gibi de geliyor. Ama ben diyorum ki ozel egitimcinin boyle bir durumda isi yok. Sinirlarimizi bilmemiz-bulmamiz gerekiyor gibi geliyor. Ben bugun psikologun isine karisirsam yarin o da ozel egitimcilik yapar (hal-i hazirda yapiyorlar diyorsunuz herhalde su an).

Bu yazdiklarim ozel egitime donuk oldugu dusunulmesin, her gruba sesleniyorum, siz de fikirlerinizi yazin. Mesleksel sinirliliklarimiz hakkinda artik netlesmeliyiz, yoksa bu sayfalarda birbirimizi yemege devam edecegiz.

  

12-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
13 Yanıt

Maalesef oyle degil Yusuf Bey. Konudan dolayi kucuk dusulecek bir durum yok, sorun kisilerin yazarken seviye tutturmakta zorluk cekmesi maalesef. Tartismanin ilk basladigi yazima bakarsaniz, benim kastimin kisilerin alanlarinin sinirlarini bilmemesidir ve bu durum ozel egitimcilerin (uzman veya ogretmen farketmez) ciddi bir kisminda var (ki gereksiz bir yorum yuzunden konunun yonu degismis oldu maaalesef). Bu da onlarin fazlasi ile nefret edilecek kisiler haline donusmesine neden oluyor. Bakin bir suru yerde-rehabilitasyon.com icinde, farkli isimler (ozel egitimci veya degil) ozel egitimcilerin berbatligindan, kendini begenmisliginden, ve ukalaligindan bahsediyor. Eger biz sinirlarimizi bilip isimizi dogru yaparak, profesyonellik ornegi teskil etmezsek bu durumlar daha cok devam edecek. "kucuk dusme", "kucuk dusurulme" durumlari devam edecek.

Ben kendi tecrubemden biliyorum, beraber calistigim ozel egitimcilerin ciddi bir kismindan ogrenci velileri bile cok rahatsiz oluyor hatta tiksiniyordu.

22-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

hepiniz uzmansınız,hepiniz öğretmensiniz...tebrik ederim şu cümleleri kuranlar derse giriyor yaaa...arkadaşlar küçük düşüyoruz yapmayın!
22-02-2006
Yusuf Kadri KAHRAMAN
Özel Eğitim Öğretmeni

ne tarziniz ne yazma seviyeniz benim sizi muhatab almama izin verecek cinsinden. Size iyi eglenceler
22-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

msn ni versene bana yada ben vereyim olur mu tartışmak ister misin sen nerden mezunsun ya .......

22-02-2006
Çelebi TÜRKMEN
Eğitim Uzmanı

Kendi yazdiklariniz okulda size ogretilen bireysellestirme mantigi ile tumden celisiyor. once yazdiklariniza bir bakin, sonra gonder tusuna basip basmamayi bir kere daha dusunun bence.

maddeler halinde yazdiklarinizin hicbirinin maalesef elle tutulur bir yani yok.

22-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

harbi sen nasıl öğretmen oldun ya .......... demek istediğimi hala anlamadın. şimdi sayın öztürk; 1. öğretmenliğin mutlaka bir branşı olmalı 2. siz bu öğretmenliğin hangi dalındasınız 3. dünyadaki gelişmeler birikimli olrak ilerliyor 4 . sürekli şöyle oldu böyle oldularla kendinizi avutmayın 5.özel eğitim doğrusu eğitim tepeden inme olmaz. onlar böyle yapıyor, şunlar böyle yapıyor, bizde böyle yapalım olamaz .eğitim öğretim bulunan yaşanılan kültüre, ekomomik duruma göre şekillenir .... neyse sen yine anlamayıp yazacaksın. ama ; lütfen eğitimci olarak kendine ,bir alan seç özel gereksinimli bireyleri kendi için de genel hatları ile ayıra biliriz; işitme, görme, zihin, üstün zekalılar..... ya kardeş boş ver ben neden kendimi paralıyosam ............................................ 

22-02-2006
Çelebi TÜRKMEN
Eğitim Uzmanı

Okuldan mezuniyetim zihinsel engeliler ama dunyadaki degisime uyum gosterirsek ozel ihtiyaclari olan ogrencilerin egitimi seklinde degisecek. O zaman isitme zihin gibi zirvaliklara ayrilmayacak. Sizin gibi dusunursek eger o zaman otizm ve diger gelisim bozuklugu, saglik rahatsizliklari gibi konulardan etkilenmis ogrencilerin egitiminde hic bulunmamamiz gerekir. Bu da isin cok kisir olarak algilanmasidir. 

Kabaca dusunursek, egitilebilir ZE, ogretilebilir ZE siniflandirilmalari coktan tarih olmus vaziyette. Onemli olan bireylerin ihtiyaclarina donuk egitimin verilebilmesi.  

21-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

arif bey özel eğitim çok geniş bir kavram siz hem işitme hem zihinsel hemde üstün zekalıların dersine mi g

riyosunuz siz zihinsel engelliler öğretmenisiniz konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.

  

 

21-02-2006
Çelebi TÜRKMEN
Eğitim Uzmanı

basitece literature bakmanizi oneririm. o zaman ne oldugunu anlarsiniz
21-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

ya arif kardeş ne kadar taktın bu öğretmen uzman işne sen ya. anlamıyorum, özel eğitim öğretmenliği bana sorarsan anlam karmaşsına neden oluyor. nasıl özel bir öğretmenlik olabilir mi? ozaman şöyle diğelim: zihinsel engelliler sınıf öğretmeni. senin ki  daha saçma özel öğretmenlik garip. 

21-02-2006
Çelebi TÜRKMEN
Eğitim Uzmanı

Evet ozel egitim bolumuyum ve uzman oldugunu iddia etmeyen bir ogretmenim. Ogretmenligimle de gurur duyuyorum. Tekrar ediyorum, 4 yillik egitim uzmanlik getirmez. Lisans ustune birsey konulmadigi surece uzmanlik unvani alinamaz. Mesela sehir bolge planlamacilar, bitirince sehir bolge planlamaci olur, yuksek lisans sonrasi uzman. Benzer durum tip, psikoloji ve benzer durumlarda var. Lisans bitirmek kisiyi uzman yapmaz.

Uzman unvani tasidiginiz icin size bir soru sorayim; hangi konuda uzmansiniz?

 

21-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

siz özel eğitim bölümü mezunumusunuz merak ettim de. öğretmenlik uzmalık çatışmasına giriyosunuz.
21-02-2006
Ümit AYDINOL
Eğitim Uzmanı

Arkadaslar,

diger meslek gruplari ile garip ve gereksiz dalasmalar var bazi yazilanlar bazi meslek gruplari hakkinda yeterli bilgi sahibi dahi olmadigimiz hissini uyandiriyor. Ne dersiniz haksiz miyim? Beni de bazi kisilerin kendilerini ozel egitim ogretmeni veya uzmani olarak tanitmalari cok rahatsiz ediyor. Kabullenmeye de niyetim yok ama onlarla olan iletisimin de bu sekilde dalasma seklinde yurutulmesi hic hos degil.

Ne dersiniz?

14-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...