Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Meslek Elemanı Olmayanların Kurum Açabilme Konusu

Bu yazıma sanırım meslek elemanı olmayıp da kurum açanlar kızacaklardır.Bildiğiniz gibi özel eğitimdeki yeni kanun bir çok kişinin iştahını kabartmaktadır.Bu kanunla birlikte kurum açma başvurularında artış yaşanmaktadır. Kalite artık tartışılmaz hale gelip konu tamamen ticarete dökülmüştür. Bundan dolayı MEB bu konuda bir düzenlemeye gitmelidir.Ya meslek elemanları açsın ya da meslek elemanı olmayan zatlar bu konuyla ilgili bir imtihana tabi tutulsun.ÖERMAS(ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇABİLME SINAVI) İlginize teşekkür ederim.. Ümit UYSAL
11-09-2006
Ümit UYSAL
Sorumlu Müdür
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
5 Yanıt
Düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum.Ancak bu eleştiriyi yapan kişi ve kuruluşların bu standartlara uyup uymadığını düşünmesi, kasketini önüne alıp bir bakması gerektiği kanaatindeyim.Bu eleştiriyi yapan kişilerin de bu alanla alakası olmayan eğitimci bile olmayan kişilerin açtığı kurumlarda çalıştığı aşikardır.
26-12-2006
Füsun YURTDAŞ
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Özel eğitim merkezi açma sınavı önerisiilk bakışta iyi. Bireysel eğitim ve yönetimi gibi özel bir konuda yapılacak sınav yine bir süre sonra okullardaki stajyerlik kursuna döner diye düşünüyorum.Şu an belirlenmiş eğitim vermeye yetkili kişiler kendi özel vergilerini vererek çalışsalar veli ücretini bir çeşit ticket gibi devletten, eğitimci de veliden alsa daha mantıklı olur gibi düşünürüm.En büyük denetim ve eleyici velidir.İsteyen veli istediği oranda eğitimi kaça alacağını bilir, eğitimin kalitesi artar .Yani her velinin sorumlu bir prd si, sosyal hizmet uzmanı fizyoterapisti ve istediği sayıda eğitimcisi olabilir(kimileri zorunlu olarak)eğitimcileri hem de kendisi tek tek seçerek.Nispeten az sermayeli bir işe hucum eden tüccarı getirip laf ola beri gele ehliyet vermek ne değiştirir ki?Hoş, bizim konuşmalarımız yalnızca dertleşmek oluyor tabii,kervan aynı.Yine de yanlışlıkların telaffuzu çok güzel.
11-10-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

evet bu konuda büyük bir ihmalkarlık var.meslek elemanı olmayıpta parası çok olan açıyor.çalışan personel için tam bir hayal kırıklığı.çünkü beklentiler farklı.istekler farklı.personel(eğitimci)ve kurum sahibi aynı dili konuşamıyorlar.tabi birazda kişiliğe bağlı bu işler.meslek elemanı olmayıpta özverili olabilecek kişilerdevardır belki!!!ama ben henüz rastlamadım duymadımda.
11-10-2006
Ümit Y. OĞLU
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

bu fikirlerinize kesinlikle katılıyorum merkezler meslek elemanları tarafından açılmalı yada çok iyi denetimler olmalıdır
10-10-2006
Tuncay ARAS
Özel Eğitim Öğretmeni

Özürlü Mafyası Çökertildi" başlıklı yazıyı tekrar okuyunuz.Benim neden kaygılandığımı daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.Özel Eğitimin en büyük sorununa bu kadar duyarsız kalmanıza inanın anlam veremiyorum.Bu işi iyi yapanlar da zan altında kalarak, maalesef olumsuz anlamda parmakla gösterilir hale gelecek.Lütfen herkes kendi evinin önünü süpürsün.
09-10-2006
Ümit UYSAL
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 979 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Tuğçe Ş.
Bilgisayar Programcısı

Dün

Rümeysa K.
Fizyoterapist

Dün

Edanur P.
Psikolog

Dün

Tuğba K. K.
Psikolog

Dün

Sena N. P.
Uzman Öğretici