Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Meb'a Bağlı ÖZel Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Başörtü

Özel Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde personelin kıyafetiyle ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Dershanelerde kılık kıyafet Konusunda serbestlik var. İsteyen kot pantolonla, isteyen top sakalla, isteyende başı kapalı geliyor. Resmi evraklara kullandıkları resimleride günlük kılık kıyafetleriyle. Acaba rehabilitasyon merkezlerinde de böyle bir serbestlik var mı? Rehabilitasyon okullarında var ama biz (Rehabilitasyon merkezleri)kurs diye geçiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim..
04-12-2007
Eyüp Sultanhan ATABAY
Kurs Müdürü
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
12 Yanıt
Meb e bağlı bir kurum iseniz kılık kıyafet yönetmeliğine uymanız gerekmektedir. Ani bir teftişte sorun yaşarsınız. Kurs ve ya başka bir adla işletilen bir kurum olsada MEB e bağlı olması önemlidir. Rahat giyilebilir,yeni yönetmelikte bu var ama kot vb kıyafetler hala yasaktır. Rahat kıyafetler makam odasına girmeden önce değiştirilmesi gerekilen kıyafetlerdir. Türban/Başörtü kesinlikle ve kesinlikle yasaktır. Rahat giyimle alakası yoktur. Soruşturma yersiniz aksi bir durumda.. <BR><BR>Bilginize..<BR><BR>Saygılarımla
20-12-2007
Deniz YILMAZ
Okul Öncesi Öğretmeni

Burada sadece 02.03.2007 tarih ve 2007/20 sayılı genelge ile değişiklik yapılmıştır.Bu genelgede (Özel eğitim öğretmenlerinin ve etkinliğe katılan diğer eğitim personelinin tören ve toplantılar ile makama girme dışındaki, öğrencilerle bir arada oldukları bireysel ve grup eğitimi etkinliklerinde daha rahat hareket edebilmeleri için gerektiğinde beden eğitim öğretmenleri gibi eşofman giymelerinin) şeklinde bir açıklama yapılmıştır.
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

b) Erkekler; Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz. demektedir. Forumun ilginç yazma şeklinden dolayı taksit taksit yazabildim. BUNLARI OKUDUKTAN SONRA YORUM SİZLERE AİT. SAYGILARIMLA...
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİKMadde 5- 2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar; a) Kadınlar; Elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE DİĞER BAKANLIKLARA BAĞLI OKULLARDAKİ GÖREVLİLERLE ÖĞRENCİLERİN KILIK KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK Madde 7 -6 nci maddede sözü edilen personel, kılık ve kıyafetlerinde 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik" esaslarına uyarlar.
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Yönetmeliği "Madde 32- Kurslarda; kurucu, kurucu temsilcisi, yönetici, öğretmen ve diğer personel hakkında; 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri, kurslarda öğrenim gören kursiyerler hakkında ise dengi yaygın eğitim kurumlarında uygulanan hükümleri uygulanır. "
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri uygulanır."
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Millî Eğitim Bakanlığı Özel, Özel Eğitim Kursları Yönetmeliği "Madde 22- Bu Yönetmelikte yer almayan hususlarda, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Yönetmeliği, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve 17/4/2001 tarihli ve 24376 sayılı Resmî Gazete
10-12-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Kılık kıyafet konusunda stajer personel dısındaki personelin kılık kıyafet duzenini kurum muduru belirler. Ama kurum kurucusu kurum açılışında bununla ilgili bir protokol imzalar. Bu protokol itibariyle ozel ogretim kurumlarında kılık kıyafet yonetmeligi kurum yonetmeligi olusturulmamıssa 657 sayılı devlet memruları kanununa tabidir.
05-12-2007
Cihan SAHİN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

ne kadar doğru tartışılır ama meb'in kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı bunun yanında kurum sahiplerinin insiyatifinde. Eyüp Sultanhan arkadaşımın belirttiği gibi dersanalerde genel itibariyle kılık kıyafet tartışma konusu olmuyor. bu anlamda özel dersaneler ile rehabilitasyon merkezleri arasında fark olduğunu düşünmüyorum, olmamalı da. eğitim temel insan haklarındandır, insanların dış görünüşünden ziyade özüne, icraatlarına bakmak lazım.
05-12-2007
Ahmet BULUT
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

rehabilitasyon merkezleri milli eğitime bağlı tamam ama dersaneler de bağlı onlarda serbest..
05-12-2007
Eyüp Sultanhan ATABAY
Diğer

rehabilitasyon merkezlari milli eğitime bağlı baş örtüsü serbest değil
04-12-2007
Tahir SÜLÜK
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!