Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Konuşmada Ses Eksikliğini (Artikülasyon Bozukluğunu) Giderme?

Merhaba 17 yaşında Lise 3 öğrencisiyim.Bazı seslere dilim dönmüyor ve yerine dilim en kolay sesi söylüyor. En meşhur örnek R=Y fakat ben bunu kendim çok çalışarak düzelttim ama hala dilim dönmeyen sesler var ve arkadaşlarım bunu fark edince alay ediyorlar...Yani bu durum sosyal yaşantımı da çok etkiledi ve asosyal oldum. Size şöyle anlatayım, kimseyle iletişim kuramuyorum, öğretmenlerim anlatma görevi veriyor.Sınıf dalga geçecek diye öğretmenime çalışmadım diyerek anlatmıyorum (tabii hoca eksi veriyor). Öğretmenlerimiz soru soruyor ve ben cevabı bildiğim halde parmak kaldıramıyorum... Daha neler var neler... Evden dışarı çıkamaz oldum...Maddi durumum kötü olduğu için para vererek bir özel doktora, muayeneye gidemem. Babamın SSK'sı var. Bu SSK'yı kullanabileceğim veya bedava çalışan bir Merkez var mı?Bayrampaşa / İstanbul 'da yaşıyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
25-09-2009
Muhammet ÇELİK
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
3 Yanıt
"Konuşmada Ses Eksikliğini (Artikülasyon Bozukluğunu) Giderme Yöntemleri" adlı kitabın yazarıyım. Bu yöntemlere bir örnek: Şşşşşşş sesini çıkarırken hiç kesintiye uğratmadan dilin ön kısmını yukarı kaldırarak nefes çıkışını keserseniz "C" sesini elde edersiniz. İsteyenler bu kitabı alabilirler. Alamayacaklar için http://www.sevgilik.com/konusmada_ses_eksikligi.htm adresinde tam metin vardır. İnceleyin. Faydalı olacağı kanaatindeyim. Kenan Aydın
03-06-2010
Kenan AYDIN
Makine Mühendisi

merhabaLar.. bı konu hakkında sizlerin desteğine ihtiyacım var.. yardımcı olursanız sevınırım benim 19 yaşında yigenim var küçük yaşta bir kaza geçirdi bi süre konuşma kaybı yaşadı sonra düzeldi ama eskisi gibi konuşma yeteneğini yok şuan konuşabılıyor az çok bizlerle ama tanımadığı kımselerle pek konuşamıyor sesi çıkmıyo zorlasada aynı şey oluyo telefonda yabancı kişilerle konuşamıyor zorlayınca anca biraz laf soyleyebılıyor . konuşamadığı bazı şeyleri anlatamadığı için çok sinirli bu sorunu yüzünden arkadaşlarından hep uzak. ne yapmamız gerekiyor ?
11-03-2010
Denız YUCEL
Diğer

bahçelievler siyavuşpaşa'da ana özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine başvurabilirsiniz. burada çalışan uzm. dil ve konuşma terapisti var. Ram'dan rapor aldığınız taktirde ücretsiz faydalanabilirsiniz.
04-11-2009
Nergis TÜRKÖZ
Dil ve Konuşma Terapisti

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 636 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Gözde K. B.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Dün

Gökhan G.
Psikolog

Dün

Hulusi Ç.
Uzman Öğretici

Dün

Murat Ç.
Psikolog

Dün

Doğa T.
Psikolog

Kullanıcı Görüşleri...

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.